Щоб зробити з балкона затишний домашній куточок, потрібно не тільки придбати відповідну меблі, а й обробити стіни цього приміщення належним чином. Найпростішим варіантом оформлення вважається фарбування, яка не вимагає значних грошових і трудових витрат, а також будь-якого особливого досвіду. Про те, як пофарбувати балкон, ми розповімо в цій статті.
Тонкощі вибору фарби
- Балкон, хоч і знаходиться зовні будівлі, все-таки вважається територією квартири. При виборі фарби потрібно враховувати те, що на балконі досить часто будуть присутні люди, а тому матеріал для оздоблення стін не повинен бути токсичним. Після висихання фарба на стінах не повинна виділяти зовні ніяких шкідливих речовин. Бажано також, щоб склад був безпечним і в «свіжому», незастиглому вигляді.
- З огляду на, що на балконі часто присутня висока вологість, матеріал для обробки краще підбирати влагоустойчивий.
- Також потрібно пам'ятати про те, що пофарбовані стіни повинні зберегти привабливий вигляд якомога довше, а оскільки балкон досить часто висвітлюється сонцем, фарба не повинна вицвітати під дією ультрафіолету.
- Пам'ятайте, що склад повинен добре відтирати від пластикових віконних рам і стекол в разі, якщо вони будуть забризкані в процесі роботи.
- Для внутрішнього оздоблення балкона краще застосовувати паропроникні фарби, які не дадуть вологи накопичуватися в стінах і приводити до їх відсиріванню.
В який колір пофарбувати балкон - теж питання важливий. Кожен має право вибирати для обробки свого будинку той відтінок, який заманеться, але, тим не менше, існують кілька рекомендацій по підбору кольорової гами для фарбування балкона:
- Якщо ви вирішили зробити стіни не однотонними, поєднуйте в інтер'єрі приміщення не більше 3 різних кольорів. Чорний і білий до цього правила не стосуються.
- У разі, коли балкон розташований на сонячній стороні будинку, бажано обробляти його світлими фарбами, так як темні відтінки краще поглинають промені, і стіна буде сильно нагріватися.
- Бажано, щоб зовнішня сторона балкона збігалася по відтінку з фасадом будівлі.
Особливості фарбування балкона
Роздумуючи над питанням, якою фарбою пофарбувати балкон, слід грунтуватися на тому, з чого виготовлені робочі поверхні. Розглянемо це питання докладніше.
Фарбування профільованого листа
Якщо балкон або лоджія облицьовані профільованим листом, найпростіше буде здійснити його фарбування в приміщенні або на вулиці, попередньо демонтувавши листи зі стін. Підготовка такого матеріалу полягає в його очищенні від можливої іржі і масляних плям. Іржу можна стерти наждачним папером, а масляні плями змити розчинником. Якщо на листах є подряпини або вм'ятини, слід замазати їх шпаклівкою. Коли шпаклівка висохне, профлисти можна буде покривати ґрунтовкою.
Металеві профільовані листи бажано фарбувати лаками на алкидной, епоксидної, акрилової або поліуретановій основі. Щоб лакофарбовий матеріал ліг на поверхню рівномірно, в роботі краще застосовувати не пензлик, а пульверизатор.
Фарбування ПВХ-панелей
Пластикові панелі досить прості в плані попередньої підготовки, яка, в більшості випадків, полягає в знежирення спиртом. А в якості матеріалу для обробки в даному випадку найбільше підійдуть акрилові фарби. Вони не схильні до забруднень і прості в догляді, відрізняються хорошою стійкістю і не вигоряють під сонцем.
При фарбуванні балкона, облицьованого панелями з ПВХ, потрібно брати до уваги, що фарба часто буває темніше початкового кольору обробки. Якщо балкон розташований на сонячній стороні, його пофарбовані поверхні почнуть інтенсивніше нагріватися, що може негативно відбитися на якості і довговічності пластика.
Фарбування ДСП-плит
Перед тим як пофарбувати стіни на балконі, облицьованому плитами ДСП, робочу поверхню потрібно ретельно підготувати. Насамперед слід зчистити старе покриття, якщо воно є. Потім потрібно прибрати з поверхні будівельний пил та інші забруднення, а потім знежирити стіну розчинником. Грунтування ДСП перед фарбуванням також не завадить, адже поверх грунтовки фарба ляже більш рівно і буде надійніше зчіплюватися зі стіною.
Як лакофарбового матеріалу підійде акрилова фарба, що відрізняється простотою в нанесенні, легкістю в догляді, міцністю, екологічністю і хорошими декоративними властивостями. Втім, можна покрити стіни і звичайної олійною фарбою, яка добре захистить ДСП від вологи. Недоліки олійної фарби полягають в тому, що вона не володіє паропроникністю, а її розчинник в процесі випаровування досить неприємно пахне. Приміщення, забарвлене таким складом, потрібно ретельно провітрювати до повного висихання фарби.
Будь-яку з вибраних фарб бажано наносити мінімум в 2 шари, використовуючи в роботі м'яку кисть, валик або пульверизатор.
Фарбування цегляної стіни
До того, як пофарбувати цегельний балкон всередині, кладку слід підготувати належним чином. За допомогою шпателя і жорсткої металевої щітки з цегли счищаются всілякі забруднення, а також нерівності у вигляді напливів розчину. Щоб надати цегляній стіні акуратний вигляд, шви на кладці краще гарненько зашпаклювати. У процесі роботи також бажано перевірити поверхню на наявність грибка і цвілі. Якщо такі ділянки були виявлені, їх потрібно зачистити і покрити розчином лугу.
Фарбування цегельного балкона також передбачає попереднє ґрунтування поверхонь. Для цієї роботи підійде акрилова емульсія з антибактеріальними властивостями.
Щоб пофарбувати цегельний балкон, краще вибирати в якості матеріалу водоемульсійну фарбу для зовнішніх робіт. Масляні склади в даному випадку використовувати не бажано, оскільки вони не відрізняються паропроникністю і сприяють накопиченню вологи в стінах. Волога, в свою чергу, призводить до розвитку грибка і цвілі, а також до руйнування стін.
Все водоемульсійні фарби спочатку мають білий колір, а потрібний відтінок їм надається шляхом колерования. Зробити це можна безпосередньо в процесі покупки, вибравши відповідний колір по спеціальній карті. Додавши барвник у фарбу, її перемішують дрилем або будь-яким іншим відповідним інструментом.
Варто відзначити, що водоемульсійні фарби нетоксичні, тому їх можна без побоювання застосовувати у внутрішній обробці.
Фарбування бетонних поверхонь
Підготовка бетону до фарбування практично така ж, як і у випадку з цегляною кладкою. Поверхня потрібно попередньо очистити від старого покриття і вирівняти будівельним розчином. Мох і цвіль, якщо такі є, слід видалити і обробити пошкоджені ділянки розчином лугу. Перед фарбуванням бетонну стіну варто покрити ґрунтовкою.
Найкраще для подібних поверхонь підходять фарби, вироблені на пластиковій або силікатної основі. Перед тим як пофарбувати балкон зовні, потрібно вибрати відповідну погоду. День, коли будуть проводитися роботи, повинен бути сухим і не дуже сонячним. Дощова або занадто спекотна погода можуть відбитися на якості кінцевого результату.
Якщо ви проживаєте в багатоквартирному будинку, то вибирати занадто яскравий, викликає колір фарби для зовнішнього декорування конструкції не варто. Бажано, щоб відтінок балкона був наближеним до кольору фасаду будівлі.
Фарбування балкона, обробленого дерев'яною вагонкою
Підготовка деревини до фарбування відрізняється деякими тонкощами. На відміну від бетону, цегли або будь-яких синтетичних матеріалів, дерево потребує обов'язкового захисту від комах і грибків. Не можна обійти увагою і те, що подібний матеріал прекрасно горить і вважається пожежонебезпечним. Саме тому деревину обов'язково потрібна просякнута антисептиками, що захищають від вологи і паразитів, а також антипіренами, що знижують горючість. Само собою, дерев'яну поверхню також варто вирівняти, закривши спеціальною шпаклівкою найбільш помітні недоліки. А якщо текстура вагонки надмірно шорстка, слід відполірувати матеріал наждачним папером.
Переймаючись питанням, ніж пофарбувати вагону на балконі, зверніть увагу на такі матеріали:
- Акрілатниє фарби. Вони відрізняються зносостійкістю і водонепроникністю. Такі склади не вигоряють під сонячними променями і надовго зберігають прекрасний вид. Ці фарби еластичні, що робить їх стійкими перед температурними перепадами. Незважаючи на водовідштовхувальні властивості, акрилатні склади можна віднести до паропроникним матеріалами, які захищають стіни від грибка і цвілі.
- Олійні фарби - дешевий, але міцний і досить довговічний варіант обробки. Олійні фарби добре відштовхують воду, але паропроникністю не володіють. До того ж, на відміну від попереднього варіанту, вони з часом блякнуть. Такі склади при висиханні виділяють шкідливі речовини і володіють неприємним запахом, тому балкон протягом декількох днів доведеться ретельно провітрювати.
- Акрилові аквалакі - ще один варіант для фарбування дерев'яної вагонки. Вони нетоксичні, екологічні і безпечні для здоров'я.
- Деревину також можна розкрити алкідними лаками, які утворюють на поверхні дуже тверду і міцну плівку. Найчастіше подібні матеріали використовуються для покриття підлоги. Алкідні лаки не настільки довговічні, як вищеописані варіанти, їх потрібно оновлювати як мінімум кожні 10 років.
При фарбуванні дерев'яного балкона потрібно добре обробляти складом і торці вагонки, оскільки саме ці місця найбільш схильні до негативного впливу погодних факторів.
Фарбування гіпсокартонних поверхонь
Гіпсокартон має масу переваг: він легкий, простий в монтажі, екологічний, нетоксичний і дозволяє в короткий час зробити поверхню стіни ідеально рівною. Зате є у такого матеріалу і істотний мінус - здатність швидко поглинати вологу. У зв'язку з цією особливістю, лакофарбові матеріали для гіпсокартону потрібно підбирати з особливою ретельністю.
Закладати стики між листами найкраще полімерними шпаклівками, як варіант можна застосувати цементну шпаклівку, а ось від гіпсових складів краще відмовитися. Шпатлеватьшпаклевать потрібно не тільки місця зіткнення гіпсокартонних листів, але і точки, куди вкручуються кріпильні шурупи - це не дасть гіпсового пилу змішатися з фарбою. Для більш ефективної роботи можна застосовувати скловолокнисту сітку або полотно. Наносити шпаклівку слід якомога акуратніше, уникаючи виникнення незначних опуклостей. Коли матеріал застигне, невелику шорсткість можна буде зачистити мелкоабразівной наждачним папером.
Гарантувати гіпсокартон можна водорозчинними складами, а ось алкідні грунтовки для такого матеріалу не підійдуть, оскільки гіпс буде розбухати, а картон - відшаровуватися.
Фарбувати гіпсокартон можна водоемульсійними фарбами, попередньо змішавши їх з потрібним кольором. При цьому слід враховувати, що фарба після висихання кілька світлішає. До того ж, вибираючи фарбу, зверніть увагу на її глянцевость. Матова поверхня здатна приховати незначні дефекти, а ось блискуча глянсова фарба підкреслить їх. Але якщо ви хочете використовувати в обробці саме останній варіант, заздалегідь подбайте про ідеальний вирівнюванні стіни.
Фарбування гіпсокартонних листів найпростіше виробляти валиком, завдаючи матеріал не менш, ніж в 2 шари. При першій фарбування руху інструменту повинні бути горизонтальними, при другому нанесенні - вертикальними. Це дозволить зробити поверхню однорідною. До речі, при роботі з водоемульсійними складами годі й чекати, поки висохне попередній шар, а відразу приступати до нанесення наступного.
Корисні поради
- Щоб в процесі фарбування поверхні отримати максимально однорідний колір, потрібно перемішати фарбу перед нанесенням, а також періодично помішувати її вже в процесі роботи. Таким чином, частки барвника, поступово осідають на дно, будуть розмішуватися в розчині, створюючи однорідну консистенцію матеріалу.
- Щоб перевірити колір фарби, нанесіть її на невелику ділянку поверхні і дайте підсохнути.
- У роботі можна застосовувати різні інструменти: кисті, валики, розпилювачі. Незалежно від вибору інструменту, шари фарби по можливості краще робити тонкими.
- Грунтовку, використовувану перед фарбуванням, бажано також підфарбувати в той же колір, який згодом буде на стінах.
- Погода для роботи не повинна бути дощовою або надмірно вологою, але і сильна спека також ні до чого. При високій температурі повітря фарба буде сохнути занадто швидко, не даючи можливості ретельно розподіляти її по поверхні. А при високій вологості, навпаки, матеріал буде сохнути з працею. Що стосується зовнішньої обробки балкона, краплі дощу, що потрапили на сиру фарбу, просто зіпсують зовнішній вигляд покриття.
- Під час висихання фарби вікна і двері бажано тримати відкритими, але якщо раптом їх знадобиться закрити, можна покласти між дотичними поверхнями лист фольги.
Пофарбований балкон, фото: