Агапантуси - граціозні цибулинні рослини сімейства Агапантовие. У перекладі з грецької агапантус звучить як «квітка любові», що абсолютно точно передає зовнішню романтичність, ніжність і ранимою цих рослин. Вони родом з теплою Африки, тому в широтах з помірним кліматом частіше вирощуються будинку, але в теплих регіонах ці «африканські лілії» можна зустріти і в квітниках. Вирощувати цю культуру нескладно, якщо погодні умови цьому сприяють, тому давайте розглянемо, як посадити і виростити цей красиву квітку у себе на ділянці.
Агапантус - опис культури
Агапантус - трав'яне багаторічна рослина з великим розгалуженим кореневищем. У прикореневу розетку агапантуса зібрані листочки ремневідной форми. Їх довжина досягає 22 см, а ширина 3-4 см. У період цвітіння серед насичено-зеленого листя виростає довгий цветонос (60-150 см), на якому незабаром утворюється зонтичное суцвіття з великою кількістю квіточок-дзвоників.
Чим відрізняється агапантус і чому його так люблять садівники:
- Колірна гамма суцвіть надана усіма відтінками синього і фіолетового кольорів, а іноді зустрічається білий окрас пелюсток.
- Бутони квітки агапантус нагадують дзвіночки або мініатюрні лілії, які сидять на тонких стеблинках. Довжина кожного бутона близько 5-6 см. Пелюстки овальні, з темною смугою по центру. В одній розетці налічується понад 150 суцвіть.
- Цвітіння триває близько 60 днів, за цей час агапантус поступово відкриває свої бутони. Їх аромат ненав'язливий і приємний. Культура також підходить для зрізу.
- Агапантус дуже теплолюбний, тому добре зимує тільки в теплих краях. Але це не зупиняє садівників, і після закінчення літа агапантус пересаджують в горщик і йому доводиться «жити» всю зиму в приміщенні.
- У природі налічується 10 різновидів агапантуса. Деякі з них є вічнозеленими, інші - листопадними.
- Плід агапантуса - насіннєва коробочка з безліччю темних насіння плоскої форми.
- Агротехніка африканської лілії проста - рослина невибаглива і добре розвивається.
- Агапантус відмінно піддається селекції. В культурі часто виникають нові відтінки бутонів - чорнильні, лілово-білі, сині, небесні, з'явилися вже й смугасті сорти.
- Цвітіння рослини припадає на червень-жовтень, в залежності від виду і сорту.
- Агапантус має властивість очищати повітря від радіонуклідів, токсинів, вірусів і бактерій.
- Рослина довго стоїть в зрізі (до 16 днів), але для цього потрібно зрізати цветонос відразу після розпускання першого бутона. Якщо квітка засушити, він зберігає свою красу і придатний для формування сухих ікебан.
Є у агапантуса і не дуже позитивна риса - на його листі розташовано багато отруйних речовин, тому краще обмежувати контакт шкіри рук з листової розеткою.
Агапантус, види і сорти
Африканський багаторічна рослина не відрізняється великою різноманітністю видів, але завдяки інтенсивному перезапилення постійно з'являється багато цікавих гібридів. У природі зустрічається кілька видів агапантуса, але в культурі вирощують 4 основні види:
- агапантус африканський. Це вічнозелена трав'яна культура, яка виростає до 60 см у висоту. Він більше підходить для кімнатного вирощування, але при цьому відмінно росте в великих вазонах у дворі. Суцвіття-парасольки фарбуються в бузкові і блакитні тони, деякі сорти відрізняються присутністю на пелюстках неяскравих смужок молочного кольору.
- агапантус дзвонові. Мініатюрний листопадний представник сімейства. Для сорту характерна розетка вузьких і коротких листя, насичено-фіолетовий забарвлення пелюсток.
- агапантус східний. Сорт вічнозелений, середньорослий, з широкими, але злегка укороченими листям. На квітконосі розпускаються невеликі квіти блідо-фіолетового кольору.
- агапантус зонтичний. Цей вид не перевищує 75 см у висоту. Листя темно-зелені, незвично широкі, з вираженим жолобком по всій довжині. На крихкому цветоносе розпускається велику кульку з численними квіточками синьо-блакитних відтінків.
- агапантус закритий. У рослини формуються пониклі бутони, які повністю не розпускаються. Забарвлення пелюсток від синього до чорнильного кольору. У цього виду зустрічаються найвищі сорти, що досягають 1.5 м в висоту. Буває вид листопадних і вічнозелених, що залежить від кліматичних умов зростання. Цвіте вид до кінця жовтня.
Популярні декоративні сорти:
- Варієгата - сорт з високим квітконосом і ніжно-блакитними квітами, на яких красуються білі смужки.
- Альбус - високорослий кущ відрізняється великими зонтичними суцвіттями білого кольору до 25 см в діаметрі. Альбус Нанус - карликова різновид висотою до 40 см.
- Альбідус - унікальний сорт цього виду. На високому квітконосі розпускаються білі бутони з червоною плямою на оцвітини.
- Пітер Пен - чудовий карликовий багаторічна рослина висотою 35-37 см. Цвіте небесно-блакитними дзвіночками. Дуже добре виглядає в діжках.
- Стар Кволіті - сорт з прямостоячим голим квітконосом до 100 см у висоту. Забарвлення квіточок - кремова, бузкова, блакитна. Відмінно варто в середовищі до 16 днів.
- Ліліпут - низькорослий агапантус з яскравими дрібними суцвіттями темно-фіолетового, іноді майже чорного кольору. Висота квітконоса до 30 см.
- Піноккіо - популярний сорт висотою 80 см з цветочкамі- «грамофончик» кольору індиго. Найчастіше використовується для вирощування в кімнатних умовах.
Агапантус - вирощування з насіння
Посів насіння африканської лілії роблять навесні. Якщо ви збираєтеся вирощувати рослину у відкритому грунті, висівати насіння краще в квітні, щоб до березня сіянці зійшли, і ви змогли пересадити їх на клумбу. У середніх широтах агапантус не дуже добре переносить відкритий грунт, але цілком можливо вирощувати його будинку, а влітку трохи прикопувати його в саду.
Як правильно посіяти насіння агапантуса:
- Щоб з'явилися сходи, виберіть тепле приміщення з температурою не нижче 24⁰С.
- Змішайте торф з перлітом (1: 3) і наповніть грунтом контейнер.
- Грунт трохи зволожите за допомогою пульверизатора і зверху насипте насіння.
- Оскільки насіння дуже дрібні, поглиблювати їх в грунт не потрібно, просто посипте їх зверху невеликою кількістю піску.
- Накрийте контейнер склом або клейонкою, щодня провітрюйте парник, витирайте конденсат.
- Грунт потрібно постійно зволожувати, щоб вона не пересихала, інакше агапантуса з насіння не сходить воно.
- Сходи з'являться через тиждень, після чого плівкове укриття потрібно зняти.
- Тепер сіянці потрібно помірно поливати, забезпечуючи їх сонячним теплом і стабільною температурою повітря (не нижче 25⁰С).
- Після появи другого листочка, розсада пікірують в грунтову суміш дерну, перегною, листя, піску (2: 2: 2: 1).
- Цвітіння агапантуса, вирощеного з насіння, відбувається на 5 рік після посадки.
Агапантус - посадка і догляд у відкритому грунті
У холодних регіонах агапантус буде розвиватися і цвісти тільки в умовах теплиці. А ось в жарких регіонах проблем з посадкою і подальшим доглядом практично не виникає, оскільки рослина дуже невибагливо.
Вибір місця під посадку агапантуса
Щоб догодити агапантус, варто вибрати сонячний ділянку з невеликим затіненням, без протягів. Якщо посадити африканську красуню в тіні, фарби листя зблякнуть, рослина витягнеться і навряд чи зацвіте. А якщо цветонос і з'явиться, то суцвіття на ньому будуть слабкими і некрасивими. У той же час потрібно виключити постійно палюче сонце, тому ідеальними умовами для агапантуса буде мереживна півтінь з південного боку ділянки.
Рясне і тривале цвітіння спостерігається у рослин, посаджених в грунт з нейтральним рівнем pH. Ну а оскільки агапантус формує розлогу листову розетку, важливо виділити йому просторий ділянку не менше 50 см в діаметрі.
Агапантус, посадка на клумбу
Посадка сходів або домашніх рослин проводиться після настання стабільно теплої погоди (зазвичай це відбувається до середини травня). Під час пересадки потрібно дуже акуратно витягувати коріння, оскільки вони дуже крихкі і легко пошкоджуються, а це веде до загибелі агапантуса.
Процес посадки агапантуса:
- Викопайте посадкову яму глибиною 8 см. Якщо ви проводите посадку відразу декількох рослин, дотримуйтесь відстань між ними не менше 50 см.
- Занурте в лунку саджанці, плавно ущільните грунт.
- В кінці замульчируйте клумбу навколо кущиків, щоб попередити випаровування вологи.
Проводити пересадку агапантуса не рекомендується, але якщо є необхідність робити, це можна не частіше 1 разу на три роки.
Агапантус - догляд та можливі труднощі
Рослина любить помірність в поливі, добриві і пересадці, тому особливого клопоту своєму господареві воно не створює.
Підживлення і полив агапантуса
Африканська лілія потребує поливу, він повинен бути частим, але помірним. Коли довго немає опадів, потрібно зрошувати грунт невеликою кількістю води в міру засихання верхнього шару. Рясний полив може викликати загнивання цибулин і поява різних хвороб. З настанням холодів, полив припиняється.
В період бутонізації та цвітіння агапантус потрібно підгодовувати добривами не рідше 2 разів на місяць. Для квітки агапантус можна купити будь-який добриво для кімнатних рослин або добриво тривалої дії Покон. Ефективно чергувати мінеральні добрива з органічними, вносити їх можна до закінчення періоду вегетації.
Зимівля агапантуса
Рослина може зимувати у відкритому грунті, якщо найнижча температура взимку не опускається нижче + 5⁰С для листопадних сортів, і + 10⁰С для вічнозелених. І навіть при таких умовах його потрібно вкривати опалим листям. У холодних регіонах рослина агапантус пересідає в горщик, як тільки температура починає опускатися нижче + 5⁰С.
Хвороби і шкідники агапантуса
Африканську лілію часто вражають щитівки, слимаки, а також павутинний кліщ і равлики. Вони можуть пошкоджувати всю надземну частину, а іноді і цибулини.
Щоб не втратити рослини, потрібно періодично оглядати всі агапантуси в саду на предмет присутності паразитів і якщо потрібно, відразу вживати заходів.
Легко позбавитися від кліща або щитівки можна за допомогою мильного розчину. Для цього в гарячій воді розчиняється невелика кількість натертого господарського мила, а потім отриманою рідиною обприскується або протирається весь кущ. Втім, не менш ефективним буде застосування інсектицидних препаратів. А щоб зупинити напад равликів, підійде яєчна шкаралупа. Її потрібно розтовкти і посипати навколо агапантуса.
Часом агапантус може хворіти через неправильного догляду. Якщо ви стали помічати, що листова розетка початку жовтіти, швидше за все, був проведений дуже рясний полив. Вилікувати рослина допоможе нормалізація режиму поливання.
Якщо у агапантуса сохнуть і осипаються листя, з'являється наліт на листовому полотні або не розпускаються суцвіття, значить рослина уражена грибками. У цьому випадку необхідна обробка будь-яким фунгіцидом.
Розмноження агапантуса
Крім насіннєвого методу, можна розмножити агапантус діленням куща. Навесні або в кінці жовтня під час пересадки від куща відокремлюються деленки середнього розміру (дрібні можуть не вкоренитися). У кожній з них має бути присутнім 2-3 листові розетки.
Зріз проводиться знезараженим ножем, пошкоджене місце обробляється вугіллям. Потім деленки прикопуються зволоженою землею на 3 дні, а після цього висаджуються в добре зволожений субстрат на клумбі або в окремі горщики.
Агапантус, фото в саду
Парадний зовнішній вигляд і легкість в догляді роблять агапантус улюбленцем серед ландшафтних дизайнерів. Він гармонійно виглядає в саду, міський клумбі, в паркових зонах. Його вишукане цвітіння прикрашає будь-яке місце, де б ви його ні посадили, а достаток колірної гами і висоти дозволяє вибрати найкращий варіант для ділянки.
Висаджують агапантус в основному в одиночних посадках без додаткових культур, адже він в гордій самоті виглядає просто чудово. Хоча на ділянках великих розмірів можна непогано поєднати африканську лілію з гортензією, многоколосніком, півоніями.
Підходить агапантус для озеленення бордюрів і декоративних водойм. Квіти, виснажуючи солодкуватий аромат, приваблюють цілі зграї метеликів, що ще сильніше прикрашає засаджений ділянку.
Ну а найголовніше перевага серед інших культур, яке важливо в ландшафтному дизайні, це тривале цвітіння агапантуса. На кожному його цветоносе зосереджується близько 200 бутонів, які один за одним відкриваються, що дозволяє милуватися вишуканим цвітінням більше двох місяців.
Якщо ви вирішили поселити у себе в саду агапантус, посадка і догляд за ним буде для вас дуже простим завданням. Єдине, що від вас буде потрібно, це вдалий вибір місця, полив і підгодівля. А в підсумку ви отримаєте справжнє парадне рослина надзвичайної краси.