Цикламен - неймовірно привабливий квітка, який найчастіше вирощується як кімнатна рослина. Побачити цикламени на клумбі або в саду - рідкість. Мало хто дачники вирішуються висаджувати цикламени у відкритий грунт, вважаючи його виключно кімнатною квіткою. Виростити цикламени у себе на дачі і прикрасити їх ніжним цвітінням сад - цілком здійсненне завдання, під силу кожному любителю квітів. Як виростити квітку і як доглядати за цикламеном у відкритому грунті?
Цикламен: опис квітки
Цикламен - багаторічна бульбова рослина, яка відноситься до сімейства первоцвіти (підродина мирсінові). У дикій природі квітуча рослина поширена на Півдні Європи, на узбережжі Середземного і Чорного моря, а також його можна зустріти на Кавказі. Налічується понад 60-ти видів дикорослих цикламенів і тільки близько 20-ти з них вирощуються, як кімнатні культури.
Назва квітки «цикламен» походить від грецького «kyklas», що в перекладі - «круглий». Пов'язано це з формою бульб рослини, які мають округлу, трохи плоску форму. Діаметр бульби досягає 15 см. Сам квітка за своєю будовою нагадує яскравих пурхають метеликів, що піднімаються над насичено-зеленим листям, на тонких, але міцних квітконосах. Колірна гамма цикламенів гідна захоплення. Ніжні квітки-метелики можуть бути яскраво-рожевими, ніжно-фіолетовими, бузковими, білими, бордовими або пурпуровими. Висота квітконоса -до 30 см, зустрічаються карликові сорти, що досягають не більше 12 см у висоту.
Особливу красу і декоративність рослині надають листя у формі сердечок, зібрані в прикореневу розетку. Листя пофарбовані в насичений зелений колір, іноді зустрічаються екземпляри з сріблястими розлученнями. Крім декоративних якостей, цикламен є корисним лікарською рослиною. Краплі цикламена - ефективний засіб при лікуванні гаймориту і інших захворювань порожнини носа.
Популярні сорти цикламена
Серед найпоширеніших сортів, вирощуваних в наших широтах, є цикламен перський або дрявка і цикламен європейський (альпійська фіалка). Зустрічаються як високорослі сорти рослини, так і карликові види цикламена.
- цикламен перський. Батьківщиною квітки є середземноморські країни. Висота рослини близько 30 см. Листя у рослини бувають найрізноманітніших відтінків. Зустрічаються цикламени з білими, рожевими, бузковими квітками. Сорт має приємний аромат.
- цикламен європейський. Поширений на кримському узбережжі і півдні Європи. Квітки дрібні, пофарбовані в ніжний бузковий колір.
Цикламен: вирощування у відкритому грунті
Прийнявши рішення посадити в саду цикламен, варто враховувати, що цей екзотичний квітка є отруйним. Для людини цикламен нешкідливий, але становить загрозу для домашніх тварин, які можуть поласувати рослиною. Виняток становлять свині, які просто обожнюють соковиті і апетитні бульби цикламенів. За цю незвичайну особливість квіти називають «свинячий хліб». Тому не варто висаджувати бульби цикламена поблизу сільськогосподарських будівель, де вільно переміщаються домашня птиця або кролики.
Вибір постійного місця в саду для цикламенів
Цикламени є світлолюбними рослинами, але найкраще себе почувають в півтіні, під мереживними кронами фруктових листопадних дерев. Вишукані цикламени прекрасно уживаються під розлогою грушею, сливою, яблунею. Добре розвивається квітка на кам'янистих альпійських гірках, біля підніжжя високих вічнозелених чагарників. Слід берегти екзотичну красуню від наскрізного вітру і палючих сонячних променів.
Грунт для посадки цикламена
Багаторічник вимогливий до грунту, для висаджування бульб необхідно використовувати підготовлену грунтосуміш. Ідеальний склад грунту для цикламенів повинен складатися з дернової і листової землі (в рівних пропорціях) і дрібного щебеню, який створить дренажний шар. Забезпечення хорошого дренажу - важливе правило вирощування вимогливих цикламенів. Це - вологолюбна культура, проте не переносить надмірної вологості, від якої загниває корінь квітки.
Як посадити цикламен у відкритий грунт?
Висаджуючи в грунт бульби цикламена, слід враховувати наступні правила посадки:
- У лунку з заздалегідь підготовленої почвосмесью, поміщають бульби рослини, заглиблений їх на 10 см в грунт. Це оптимальна глибина посадки для цикламена, яка не дозволить квітці вимерзнуть взимку.
- Висаджуючи бульба, слід виявляти особливу обережність, щоб не пошкодити його. У бульби цикламена є всього одна лише точка росту. Пошкоджений бульба не дасть зростання, і рослина загине.
- При посадці варто враховувати, що цикламени чудово ростуть на вдало вибраному постійному місці до 10 років. Часте пересаджування несприятливо для рослини, так як призводять до ослаблення його кореневої системи.
Як розмножити цикламен?
Перська цикламен розмножується лише насіннєвим способом, а європейський сорт можливо розмножити як насінням, так і діленням бульби. Насіння цикламена різноманітних кольорів можна купити в будь-якому квітковому магазині або замовити в інтернеті.
Як виростити цикламен з насіння?
- Посів насіння здійснюється в лютому. Використовуються невеликі ємності, наповнені універсальним грунтом.
- Перед посадкою насіння грунт необхідно добре зволожити.
- Глибина загортання насіння - не менше 1 см.
- Посів потребує регулярного зволоження, температурний режим в приміщенні не повинен перевищувати 18 градусів.
- Перші сходи з'являються через місяць після посадки насіння.
- Коли з'являться перші два листочка, сіянці можна пікірувати і пересаджувати в горщики. На постійне місце цикламен висаджується в останні дні весни. Слід зазначити, що цвісти цикламен у відкритому грунті почне лише на другий рік життя, поки бульба не набере силу для цвітіння.
Розмноження бульбами полягає в акуратному відділенні бічних бульб, які утворює материнський бульба.
Цикламен у відкритому грунті: догляд
Догляд за вишуканим квіткою полягає в регулярному, достатньому поливі, підгодівлі і видалення відцвілих суцвіть.
- Поливаючи рослина, не можна допускати попадання вологи всередину розеток ніжного листя. Застій води в розетці листя може призвести до їх загнивання. Коли квітки відцвітають, їх слід видаляти. Видалення також підлягають засохлі листочки, які необхідно акуратно «викрутити», намагаючись не пошкодити кореневу розетку рослини.
- Що стосується добрива цикламена, через місяць квітка необхідно підживити рідким добривом для квітучих рослин. Друга підгодівля необхідна цикламену ще через місяць.
- Цикламен погано переносить зими без надійного укриття, тому, щоб захистити ніжні бульби від вимерзання, використовують укриття. В якості захисту від морозу підійде хороший шар сухого листя, яка дозволить зберегти оптимальний рівень вологи в грунті, і буде забезпечувати харчування бульб.
Шкідники цикламена
Один з поширених ворогів цикламена, що вирощується у відкритому грунті - цікламеновий кліщ, який харчується соковитими листям квітки. Для боротьби зі шкідником застосовується розчин инсектицидного мила, яким протирають листя рослини. У профілактичних цілях листя обприскують «Агравертін».
Цикламен - дивовижний квітка, що приковує до себе погляди. Квітучі барвисті цикламени, що нагадують безтурботних пурхають метеликів рожевого, бузкового або фіолетового кольору, здаються справжнім дивом в саду.
Цикламен: фото
Цикламен: відео
Про те, як розмножити цикламен насінням, розповість наступне відео: