Дзвіночок - чудовий трав'янистий багаторічник з скромно схилилась головою перед захопленими поглядами. Цьому квітки присвячено безліч од, пісень і мальовничих картин. А його видове різноманіття просто неможливо описати: сорти, відтінки і форми бутонів дзвіночків незчисленні. Один з найяскравіших представників - дзвіночок точковий. Про його особливості, умови вирощування та методах розмноження поговоримо далі.
Дзвіночок точковий, опис
Витончений дзвіночок точковий - відомий східно красень сімейства Колокольчикова. Його батьківщина - Японія, Китай, деякі регіони Кореї. Він також поширений на території Росії, а саме - на Сході, рідше в Даурии. Природне середовище проживання - річкові береги, березові, долинні ліси.
Цей вид дзвоника відрізняється такими ботанічними особливостями:
- У дзвіночка точкового прямостоячий, високий, оточений стеблинка, висотою 40-50 см. Більшість гібридних сортів виростає до 70 см. Верхівка стебла циліндричної форми, його будова - метельчато-ветвящееся.
- Листочки у дзвіночка численні, на дотик вони волосисті, нижня частина листової пластини більш бліда. Прикореневі листки яйцевидної форми, загострені на кінцях, з черешками багряного відтінку. Їх довжина 7-8 см, ширина - не більше 4 см. На стеблі листя яйцеподібні, сидяча, тримається на коротких черешках.
- Суцвіття у дзвіночка точкового досить великі і часто досягають 6 см в діаметрі. На одному пагоні може бути до 5 квіток, вони пониклі, опушені, тримаються на подовжених квітконіжках.
- Елегантна чашечка всіяна білими волосками, а також зубцями з червоним відливом на верхівці, їх форма ланцетная. Придатки чашечки яйцевидної форми, кінчики відігнуті.
- Величина віночка - 4-6 см, він бокальчатой форми, по центру трохи роздутий, його окрас брудно-молочний, з вкрапленнями пурпурних крапочок. Усередині віночок бородатий, лопаті загострені, прямі, в кілька разів перевищують розмір віночка.
- Плід дзвіночка точкового - коробочка трехгнездная, сильно поникла, що відкривається дірочками у свого заснування. Цвіте дзвіночок з липня до перших заморозків, в залежності від сорту. Плодоносить культура в серпні-вересні.
Дзвіночок точковий, сорти
Дзвіночок точковий нечасто зустрічається в садах. Серед найпоширеніших і дуже красивих сортів вироблять всього кілька дзвіночків.
Дзвіночок точковий Гірлянда
Сорт досить компактний, його висота не більше 40 см. Бутони дзвіночки, великі, подовжені, до 8 см в діаметрі. Квіточки численні, згруповані в суцвіття-волоті.
Забарвлення квітів насичено-рожевий, з пурпуровим відливом. Листя і пагони дзвіночка сильно опушені, їх відтінок світло-зелений з сизим запиленням.
Дзвіночок точковий Пінк-Ред
Цей дзвіночок рожевий точковий досягає 50 см у висоту. На довгих багряних черешках розміщені опушені листочки. У сорту одні з найбільших бутонів - 8-9 см в діаметрі.
Форма Цветик пропорційна, бокаловидная. Вони зібрані в пониклі суцвіття у вигляді волоті. У сорту тривале цвітіння: з початку липня до осені.
Дзвіночок точковий попелу Сенсейшн
Це невеликий кущ, який при належному догляді витягується на 45-55 см у висоту. Листя у сорту дрібна, з глянцевим покриттям, черешки укорочені, листове полотно гладке, забарвлення яскраво-зелений. Квітки теж дрібні, традиційно пониклі, бокаловидной форми, їх колір - фіолетовий з пурпуровим. Цвітіння триває весь літній сезон.
Дзвіночок точковий Сільвер Беллс
Компактний багаторічна рослина до 45 см у висоту. Його особливість - сильно розвинена коренева система, що дозволяє дзвонику стрімко розростатися. Він швидко захоплює прилеглі ділянки, тому це потрібно брати до уваги під час посадки.
Стебла Сільвер Беллс прямостоячі, листя велика, серцеподібної форми, кінці сильно забудовані, опушені. Черешки і численні жилки на бутоні - яскраво-червоні. Квіти середнього розміру - 5-7 см, їх колір - ніжно-рожевий, з перловим і пурпуровим переливом.
Дзвіночок точковий Панталунс
Кущі витягуються до 50 см, квіточки у сорту дуже великі, подвійні, лілово-бузкового кольору. Листочки насичено-зелені, глянцеві, середньої величини. Відрізняється високою зимостійкістю.
Дзвіночок точковий Альба Нана
Даний дзвіночок точковий - білий, з компактною величиною куща, невеликими листям світло-зеленого кольору овальної форми з зазублинами. Бутони великі, подовжені, розміщені на черешках бордового кольору. Забарвлення квітів - молочний з блідими смужками в тон черешка.
Дзвіночок точковий Хот Липс
Низькоросла рослина, розміри якого не перевищують 30 см. Бутони на форі дрібного куща дуже великі, теплого рожевого забарвлення, на сонці помітні веснянки шоколадного кольору.
Листя у Хот Липс акуратні, невеликі, серцеподібної форми. Їх основний колір - трав'янистий, серед якого чітко проглядаються жилки хворієте темного забарвлення.
Вирощування дзвіночка точкового з насіння
Поширений метод вирощування дзвіночка точкового - посів насіння на розсаду. Їх можна придбати або зібрати з наявного куща. Процес вирощування не трудомісткий і якщо насіння свіжі, можна отримати хороший відсоток схожості.
Важливо! Після того як відцвіли дзвіночок точковий, насіння збираються до відкриття насіннєвий коробочки, яка вже забарвилася в бурий колір.
- Якщо будуть використовуватися зібрані насіння, насіннєві коробочки попередньо просушують, щоб насіння легко висипалися. Перед посівом насіннєвий матеріал змішують з невеликою кількістю піску. Це значно полегшує рівномірний висівання, оскільки насіння дзвіночка дуже дрібні.
- Висівати насіння можна двома способами: відразу в грунт (навесні і восени) або на розсаду. Якщо висівання буде проводитися на грядку, земля копає, пухка. У весняний період посадочні роботи починають в травні, коли грунт достатньо прогрілася. Поява перших сходів можна очікувати через 14-16 днів.
- Якщо посів проводиться в кінці осені (робити це краще в жовтні), ділянка з насінням на зиму вкривають. З приходом весни сходи дружно проростають. Через пару тижнів поросль проріджують, а після формування третього повноцінного листочка - пікірують.
- Для вирощування міцної розсади насіння висівають в дощаті ящики з родючим, пухким ґрунтом. Робиться посів в березні. Ємність з висіяним насінням тримають в теплому і світлому приміщенні.
- Обов'язково споруджується парничок за допомогою плівки або скла. Сіянці регулярно зволожують з пульверизатора, одночасно провітрюючи парник.
- З'являються сходи не раніше, ніж через 2 тижні. Коли на розсаді виросте 2-3 повноцінних листа, її пікірують в торф'яні горщики. Висадку на грядку можна проводити ближче до червня.
Посадка точкового дзвіночка в грунт
Посадочні роботи у відкритому грунті проводять на рубежі травня і червня. Більшість сортів дзвіночка точкового світлолюбні. Дзвіночків, що вважають за краще тінь, буквально одиниці, і вони впізнаються по темному кольору зелені.
Підготовка ґрунту і вибір місця для дзвіночка точкового
Дзвіночки погано переносять протяги, заболочені, тісні ділянки, куди погано проникає сонячне світло. Вони непогано ростуть на кам'янистому ґрунті, але перевагу краще віддати нейтральній, в крайньому випадку слабощелочной землі. Вона повинна бути легкою, суглинистой, добре дренованим.
Для дзвіночка відмінно підходять піднесення або пагорби. У таких місцях вода швидко відходить, не даючи кореневій системі дзвіночка загнити або вимерзнуть.
Перед посадкою дзвіночка точкового, грунт спеціально готують. У посадкову яму насипають суміш піску і перегною (якщо грунт важкий) або дерну з добривами (якщо грунт занадто бідна).
Важливо! Збагачувати землю свіжим гноєм або торфом не рекомендується: це створює сприятливі умови для розвитку грибкових інфекцій.
Як проводиться посадка дзвіночка точкового
Дзвіночок точковий садять далеко від високих насаджень (дерев, чагарників) і будівель. Це необхідно для того, щоб коренева система рослини змогла вільно розвиватися, отримуючи необхідну кількість вологи і потрібних мінералів.
Відстань між кущами залежить від сорту дзвіночка: для низькорослих сортів - 10-20 см, для середніх кущів - 20-30 см, для високих примірників - не менше 50 см.
Саджанці занурюють в яму, дбайливо розташовуючи головний корінь, потім присипають землею, притоптують її і проводять щедрий полив.
Порада! Після цвітіння дзвіночок точковий скидає зелень і переходить в стан спокою. Тому садівники рекомендують висаджувати навколо нього почвопокровнікі.
Дзвіночок точковий, догляд
Цей вид дзвіночка легко приживається на новому місці, рясно цвіте і не хворіє, якщо потрапляє на Вологоємна багатий ґрунт, і не вимагає кропіткої догляду.
Основний догляд в саду за дзвіночком точковим
Дзвіночок точений потребує рясного поливу в період бутонізації та цвітіння, а також в жарку і посушливу погоду. В дощовому періоді полив припиняють, важливо контролювати повноцінний відведення води, щоб не постраждала коренева система. У холодну погоду полив обмежують і поливають дзвіночки лише в міру необхідності.
Важливо! Квіти дзвіночок точкового погано розвиваються на болотистому ґрунті. На такому місці рослина часто загниває і гине.
Для гарної аерації грунт необхідно часто рихлити, позбавляти від бур'янів. Пересадка дзвіночка точкового проводиться не частіше одного разу на п'ять років. У цей момент проходить розсаджування рослини шляхом розподілу куща.
Підживлення дзвіночків робиться ранньою весною. Для цього по талому снігу вноситься азотна добриво. Потім, в період активного формування бутонів, проводять другу підгодівлю.
Порада! Щоб продовжити цвітіння, необхідно видаляти зів'ялі квіти.
Способи розмноження дзвіночка точкового
- Розмножується дзвіночок точковий не тільки насіннєвим, а й вегетативним методом. Найпростіший спосіб отримати нові рослини - розділити коріння 4-5-річного куща. Таким способом повністю зберігаються всі сортові ознаки материнської рослини.
- Укорінення успішно проходить і навесні, і в осінній період. Навесні поділ куща проводиться в момент появи молодих пагонів, а восени - після скидання листя, але не пізніше середини жовтня, щоб молоді кущики встигли вкоренитися. При осінньому розмноженні у куща обов'язково проводять обрізку всієї надземної частини.
- Для розмноження кущ обкопують і повільно виймають. Кореневище відчищають від земляного кома, а потім розділяють гострим ножем. При цьому важливо зберегти нирки і здорові корінці на всіх Деленки.
- Висаджують нові кущі в підготовлені лунки. Якщо роботи проводяться навесні, ростові нирки покривають тонким шаром піску. В осінній період нирки краще заглибити в грунт. Після посадки деленки поливають, а в осінній період - прикривають ялиновим гіллям.
Зимівля дзвіночка точкового
До середині жовтня цвітіння дзвіночка припиняється і він скидає листя. У цей момент збирають насіння, а потім зрізають надземну частину.
Більшість сортів зимують без укриття, але в регіонах з суворим кліматом краще укрити рослина сухим листям висотою 20 см. На цьому догляд за дзвіночком закінчено.
Хвороби і шкідники дзвіночка точкового
Дзвіночки точкові в кольорі - п'янке видовище, від якого неможливо відірватися, але це не єдина перевага цієї культури. Дзвіночки можуть похвалитися своєю несприйнятливістю до хвороб і шкідників.
- Захворіти дзвіночок може у виняткових випадках, наприклад, якщо багаторічна рослина багато років не пересаджували. Це призводить до розвитку патогенної флори і хвороб - фузаріуму, склеротинії, а також ботрітіс. Для профілактики і лікування необхідно обробляти кущі 0,2% розчином фундазолом. Робити це потрібно двічі - навесні і восени.
- З шкідників на дзвіночках можна помітити слиняву пенніц, яка з'являється в умовах підвищеної вологості. Позбутися від шкідника допомагає концентрований настій часнику. Низькорослі сорти часто пошкоджуються слимаками. Щоб зберегти дзвіночки можна обприскувати їх настоєм гіркого перцю.
Дзвіночок точковий часто використовують для прикраси саду. Він прекрасний у численних посадках дзвіночків різних сортів, підходить для створення альпійських гірок і декоративних клумб. При належному догляді цей красень стане справжньою родзинкою вашого ділянки, зробивши його яскравим, вишуканим і багатоликим.
Дзвіночок точковий, фото