Квітка дзвіночок знаком і улюблений багатьма дачниками за його невибагливість і красу. Ця культура зустрічається в дикому вигляді на полях, степах і лугах, проте, досить часто її висаджують і на дачних ділянках. Виростає цей простий і барвистий квітка в помірних широтах Азії, Європи, Америки. Непогано почувається культура і в умовах нашого російського клімату. Більшість видів дзвіночків відносяться до багаторічних рослин, проте, зустрічаються ще й однорічні сорти. Далі розповімо докладніше про характеристики дзвіночка садового багаторічного, а також про те, як правильно проводиться посадка цієї рослини.
Багаторічні рослини дзвіночки: опис
На латинській назву «дзвіночок» звучить як «Campanula». Є у цієї культури ще й деякі «народні» назви, наприклад, «Чобітки», «дзвіночки», «сінелькі».
Ця рослина має свої відмінні риси і характеристики:
- Як вже говорилося вище, частіше культура відноситься до багаторічних рослин, проте, зустрічаються і однорічні види.
- Листочки у рослини чергові. Квіти мають форму дзвіночка. Залежно від сорту культури колір квіток може варіюватися від білого до темно-фіолетового.
- Найчастіше квітки зібрані в кисті, проте, бувають ще й поодинокі квітки (зазвичай їх розмір дуже великий).
- Насіння дзвіночків багаторічних можуть мати різний розмір. Для посадки слід вибирати тільки одні з найбільших насіння, на яких не присутні різні плями і сліди гнилі.
- Висота дзвіночків може відрізнятися в залежності від сорту культури. Так, зустрічаються як низькорослі, так і високорослі види квіток.
Види і сорти дзвіночків
Однорічні та дворічні види дзвіночків
У природі існує величезна кількість сортів дзвіночків, кожен з яких має естетичну цінність для садівників. Всі сорти цієї рослини можна умовно поділити на кілька груп. В основному вони діляться по періоду зростання на:
- однорічні.
- дворічні.
- багаторічні.
Остання група, як найчисленніша за кількістю сортів, в свою чергу, ділиться по висоті рослини на низькорослі, середньорослі і низькорослі.
Однорічні дзвіночки:
- Однорічний дзвіночок низькорослий. Батьківщиною цієї рослини є Кавказькі гори, Балкани, Долини Малої Азії і Середземномор'я. Низькорослий дзвіночок ідеально підходить для пристрою бордюрів, а також прикраси альпінаріїв. Висота низькорослого однорічного дзвіночка рідко перевищує 10 см. Цвіте даний сорт рослини ніжно-блакитним кольором.
- Дзвіночок длінностолбіковий. Один з найвищих однорічних дзвіночків, який у висоту досягає півметра. У дикій природі даний сорт росте на щебністих грунтах Кавказу. Цвіте длінностолбіковий дзвіночок досить великими суцвіттями, які можуть налічувати понад півсотні ніжно-блакитних квіток діаметром до 4 см.
- Дзеркало Венери. Ще один популярний сорт одноліток. Виростає практично по всій Європі від Великобританії до Середземномор'я. Являє собою невисока рослина висотою близько 30 см, з блюдцевидной квітами синього і бузкового відтінку. Серцевина квітки, як правило, біла. На суцвітті метельчатого виду можуть бути зібрані кілька кольорів діаметром до 2 см. Цвіте цей сорт дзвіночків з початку літа до початку осені.
Дворічні дзвіночки:
- Дзвіночок Хоффмана. Ареалом його природного існування є Балкани і узбережжі Адріатичного моря. Висота рослини досягає 50 см, квітки поникнули виду, білого або кремового кольору.
- Дзвіночок крупноколосий. Досягає заввишки більше 1,2 метра. Квітки, які по кілька штук зібрані в мутовки, переважно блідо-фіолетового кольору. Цвіте рослина на початку-середині літа.
- Дзвіночок середній. Часто даний сорт рослини вирощують як однорічна. На прямостоящих стеблі, висота якого часто перевищує 1 метр, розташовані квіти, зібрані в пірамідальні суцвіття довжиною до 7 см. Колір суцвіття білий, блакитний або рожевий.
Види дзвіночків багаторічних
Дзвіночки низькорослі багаторічні:
- Дзвіночок Карпатський. Один з найпоширеніших видів багаторічних рослин. Висота Карпатського дзвіночка рідко перевищує 30 см. Вінчають облиствені стебла поодинокі квітки воронковидно-дзвонові форми. Колір рослини залежить від сорту і буває: білим (Сорти Альба і Вайт старий), блакитним (Ізабель), синім (Блаумейзе) або фіолетовим (Карпатенкроне).
- Дзвіночок гарганскій. Невелика багаторічна рослина висотою до 15 см з синіми зірчастими квітами діаметром до 4 см. Найбільш популярні сорти багаторічного гарганского дзвіночка є:
- Майор - дзвіночок синій багаторічний;
- H. Paine - з квітами лавандового кольору з білим вічком;
- Дзвіночок Шаміса. Це мініатюрний вид дзвіночків, в висоту ледь досягають 8-10 см. Цвіте переважно фіолетово-блакитним кольором, проте, є белоцветковая форма.
Середньорослі види:
1. Дзвіночок Такесіма. У дикій природі найчастіше зустрічається в гірській місцевості Ірану і на Корейському півострові. Стебла рослини досягають 60 см. Зацвітає цей вид дзвіночка на початку літа. Квіти дзвіночка багаторічного Такесіма прості або махрові блакитного, рожевого або білого кольору. Найбільш відомими сортами дзвіночка Такесіма є:
- Бьютіфул траст. Відрізняється великими павукоподібними квітами білого кольору;
- Веддинг Белза. Цвіте білими махровими квітами.
2. Дзвіночок точковий. Має тонкий волокнистий стебло висотою до 50 см. Вінчають його пониклі опушені Бокальчатая-дзвонові квітки брудно-білого кольору з пурпуровими точками. Найбільш популярні сорти:
- Рубра;
- Альба нана.
3. Дзвіночок Сарастро. Схожий на свого точкового побратима. Висота куща становить до 60 см, цвіте він яскравими фіолетовими квітками діаметром до 7 см.
Високорослі дзвіночки:
- Дзвіночок широколистий. Його стебло досягає висоти до 1 метра. Зростає практично по всій Європі. Віддає перевагу береги річок і струмків, а також широколисті ліси. Суцвіття являє собою редкоцветковую кисть, яка складається з великих квітів діаметром до 6 см, з трохи загнутими лопатями. Цвіте широколистий дзвіночок в червні-серпні. Найбільш популярні сорти широколистого дзвіночка:
- Альба - дзвіночок білий багаторічний;
- Брантвуд - світло-фіолетове цвітіння;
- Макранта - цвіте темно-фіолетовим кольором.
- Дзвіночок персиколистий. Свою назву отримав за формою листя, що нагадують листочки персика. Квітки досить великі діаметром до 5 см, зібрані в волотисте суцвіття. Висота стебла може досягати до 1 метра. Цвіте рослина з середини червня до початку серпня. Найпопулярніші сорти:
- Берніс - з красивими махровими квітками блакитного кольору;
- Ексмаус - дзвіночок махровий багаторічний синього кольору;
- Сноудріфт - дзвіночок белоцветущій.
Дзвіночки багаторічні: посадка
Посадка багаторічних дзвіночків проводиться в такому порядку:
- Перш за все, слід підготувати насіння дзвіночків. Це допоможе надалі поліпшити схожість і цвітіння квітів. Для цього насіння поміщаються в контейнер, наповнений живильним почвогрунтом, в складі якого повинні бути перегній і дернова земля. Попередньо землю в контейнері слід розпушити і полити. Насіння поміщаються на глибину 2 см. Потім їх присипають грунтом і поливають. Підготовку насіння починають в березні.
- Містять посадковий контейнер з насінням в світлому місці при температурі 18 градусів. Коли насіння проклюнутся, слід проводити стандартні заходи по догляду за розсадою - полив, розпушування грунту, обрізання хворих листочків. У посадковому контейнері саджанці повинні міститися близько 20 днів, за цей час вони встигнуть зміцніти.
- У відкритий грунт саджанці висаджують в кінці весни або на початку літа. Для цього слід підібрати ділянку, на який добре потрапляють сонячні промені. Крім того, на обраної галявині не повинно бути протягів. Грунт на ділянці повинна бути добре дренованим, слаболужною.
- Потім обрану ділянку гарненько перекопують на глибину не менше 20 см.
- Далі вносяться добрива, в якості яких відмінно підійде перегній.
- Саджанці поміщають в посадочні лунки. Між лунками має бути відстань не менше 15 см.
- Далі на ділянку вносяться органічні добрива - торф і гній.
Багаторічні дзвіночки: догляд
Вирощування догляд за дзвіночками на клумбі не складає особливих труднощів і не відрізняється від догляду за будь-якими іншими квітковими рослинами. Їх невибагливість до грунту, поливу та підгодівлі дозволяє садівникам отримати відмінний результат при мінімальних витратах:
- Дзвіночки не потребують постійному поливі. Поливають їх тільки тоді, коли на вулиці стоїть затяжна спека.
- Полив проводять під корінь, що не зволожуючи квіти і листя. Потім трохи підсохлу грунт розпушують з одночасним видаленням бур'янів.
- Підживлення дзвіночків добривом проводять двічі в сезон. Перший раз після танення снігу вносять азотні добрива. Для другої підгодівлі використовують комплексні добрива. Вносять їх в період бутонізації квіток.
- Для того щоб продовжити цвітіння дзвіночків, необхідно видаляти зів'ялі квіти.
Багаторічні дзвіночки: розмноження
Багаторічні дзвіночки розмножуються трьома способами:
- Насінням. Цей спосіб дуже складний, тому що при насіннєвому розмноженні дзвіночки можуть втратити свої сортові ознаки. Починається цей метод розмноження з підготовки та посадки насіння в контейнери з грунтом. Коли насіння підростуть, їх пересаджують у відкритий грунт.
- Живцюванням. Починається цей метод з підготовки живців. Проводиться це в березні місяці. Живці нарізаються зі здорових молодих стебел і висаджуються в контейнер з грунтом. Коли саджанці пустять коріння, їх можна пересаджувати в грунт.
- Розподілом. Діленням куща можна розмножувати дзвіночки тільки починаючи з 3-го року життя. Для цього викопується кущ рослини, і нарізається на деленки, які потім висаджуються в інших частинах ділянки.
Шкідники і хвороби дзвіночків багаторічних
Дзвіночки, на відміну від багатьох садових рослин дуже невибагливі до посадки та догляду, саме тому особливих зусиль в їх вирощуванні не потрібно. Причиною поразки дзвіночків різними хворобами може стати неправильний полив, а також вирощування рослин на одному місці протягом тривалого періоду. Через це в грунті можуть накопичуватися шкідливі бактерії, які можуть стати причиною захворювання.
- Найбільш часто дзвіночки уражаються такими бактеріями, як фузариум, склеротинія або ботритис. Для боротьби з патогенами досить двічі за сезон (восени і навесні) обробляти клумбу 0,2% розчином фундазолом. Бажано час від часу пересаджувати рослини на нове місце.
- Підвищена вологість може стати причиною появи на квітах дзвіночка слинявої полонянки. Ця комаха може запросто знищити всі квіти за досить короткий час. Для боротьби з нею використовують настоянку часнику на воді, якою обприскують кущі дзвіночків.
- Низькорослим сортам рослини загрожують слимаки. Їх часто доводиться збирати вручну. З препаратів для боротьби з цими шкідниками дуже допомагає суперфосфат, який насипається навколо стебла, а з народних методів - настоянка гіркого перцю, якій обшукують рослини.
Догляд за дзвіночками багаторічними після цвітіння
Після закінчення цвітіння однорічних дзвіночків їх просто підрізають під корінь. Багаторічні рослини в теплих широтах можуть перезимувати і без укриття. У холодному кліматі бажано вкрити їх сухими листям або личакарі. Високі сорти дзвіночків відсипав сухим торфом на висоту до 20 см.
Для заготівлі насіння на посів необхідно зібрати суцвіття, не чекаючи, коли коробочки з насінням відкриються. Після того як вони підсохнуть, можна їх розкрити і витягти насіння, які зберігають до посіву в сухому теплому місці.
Дзвіночки садові багаторічні: фото