Стахис, посадка і догляд

Стахис, посадка і догляд

Багато російські дачники намагаються висаджувати на своїх присадибних ділянках не тільки овочеві культури і плодові дерева, але і красиві квіти, а також чагарники, які стають справжньою окрасою саду. До таких культур належить рослина стахис, яке ще називають «чистец» або «овечі вушка». Остання назва культура отримала тому, що її листочки і гілки мають невеликий пушок на поверхні, здалеку нагадує шматочки волокна або шести. Далі розглянемо докладніше, як проводиться посадка стахиса, і догляд за даною культурою в відкритому грунті.

Стахис: опис

Стахис, посадка і догляд

Виростає рослина у вигляді невеликого чагарника або трави стахис. Зустрічаються як однорічні, так і багаторічні сорти культури, кожен з яких має характерні відмінності і особливості. Відноситься культура до сімейства ясноткових. Спочатку стахис культивували на території Балкан і Малої Азії. Звідти він поширився по всій території Європи. Крім того, рослина з успіхом вирощується і в російських широтах, навіть з урахуванням кліматичних умов нашої країни.

Основними характеристиками і відмінними рисами культури є такі параметри:

  • Налічується понад 300 сортів цієї рослини. Одні з них відносяться до багатолітникам, інші - до однорічних культур.
  • Суцвіття культури має довгасту форму, що нагадує колос. Тому рослина і отримало назву «стахис».
  • Є сорти культури, що відносяться до декоративних видів, а також ті, які відносяться до групи лікарських рослин.
  • Листочки рослини, як уже говорилося вище, мають невелике опушення, завдяки чому культура набуває красивий декоративний зовнішній вигляд.
  • Висота чагарника може досягати 1,1 м.
  • Квітки стахиса мають рожевий, жовтий, фіолетовий, пурпурний або білий колір.
  • Насіння культури за своїм зовнішнім виглядом нагадують невеликий горішок.

Вирощування стахиса з насіння

Стахис, посадка і догляд

Найчастіше використовується насіннєвий спосіб розмноження рослини, рідше - розмноження за допомогою бульб і живців. Саджанці рослини, вирощені з насіння, мають кращу приживлюваність. Насіння стахиса можна придбати в будь-якому квітковому магазині, або зібрати їх на своїй дачній ділянці, після того, як чагарник відцвіли.

Проводиться розмноження культури з даного способу в такому порядку:

  • Спочатку вибираються насіння для посадки. Вони повинні бути здоровими, на них не повинно бути присутнім видимих ​​дефектів (темних плям) і слідів гнилі.
  • Далі насіння проходять процедуру стратифікації і загартовування.
  • У посадочні контейнери з грунтом насіння поміщають в кінці лютого місяця.
  • Контейнери переміщують в тепле місце. Землю в них слід періодично поливати.
  • Якщо в приміщенні холодно, то посадочні контейнери з насінням можна вкрити плівкою.
  • Перші сходи вже можна отримати через 20-30 днів.
  • Після того як з'явилися перші листочки, їх пікірують.

Стахис, посадка і догляд

Що стосується методу розмноження культури за допомогою живців або бульб стахиса, то для цього аналогічно слід підбирати тільки здорові паростки. Можна купити живці і бульби стахиса в квіткових магазинах, спеціально призначених для дачників і городників. Відбирають їх тоді, коли закінчився період цвітіння культури.

Посадка стахиса в грунт

Саджанці рослини слід висаджувати в грунт тільки тоді, коли погода стабілізується. Це зазвичай відбувається в кінці травня. При цьому поляна, на якій планується висаджувати культуру, повинна бути добре захищена від протягів. На ділянку повинні безперешкодно потрапляти сонячні промені. Хоча, рослина непогано себе почуває і в півтіні. А ось в тінистих частинах саду цвітіння стахиса буде не таким рясним і красивим, як хотілося б. Грунт на ділянці повинна бути нейтральною або слаболужною.

Порядок посадки стахиса в грунт наступний:

  • Після того як обраний ділянку для посадки, в грунт слід внести невелику кількість органічних добрив. Для цього підійде торф або компост. Крім того, перед посадкою культури ділянку слід рясно полити.
  • Посадочні лунки на ділянці повинні розташовуватися на відстані 20 см один від одного.
  • На дно кожної посадочної ямки слід покласти дренажний шар, в якості якого відмінно підійдуть дрібна галька, крупний пісок або звичайні камінці.
  • Далі саджанець поміщається в лунку і присипається землею.
  • Потім на ділянку слід додати невелику кількість перегною.
  • Після того як саджанці поміщені в лунки, грунт на ділянці поливають.

Стахис: догляд

Стахис, посадка і догляд

Стахис - не дуже вимоглива рослина, тому його можна без проблем вирощувати на своїй дачній ділянці, навіть з урахуванням мінливого клімату, властивого регіонах нашої країни. Заходи по догляду за рослиною включають в себе наступне:

  • Культура потребує своєчасного поливі. Однак не варто заливати занадто багато вологи, так як це може викликати розвиток кореневої гнилі. Якщо погода в літній період посушлива, то частоту поливу слід збільшити.
  • Грунт на ділянці слід періодично рихлити, щоб коренева система рослини отримувала достатню кількість кисню.
  • Навколо чагарників на ділянці слід видаляти бур'яни, щоб вони не заважали росту культури.
  • Перед цвітінням культури слід підгорнути грунт на ділянці.
  • Вносять підгодівлі в грунт на ділянці один раз за сезон. Для цього підійде перепрілий компост.
  • Ті гілки стахиса, які розповзаються за рамки ділянки, слід обрізати, так як рослина здатна розростатися на великій території за короткий термін, тим самим втрачаючи свій декоративний вигляд.

Стахис, посадка і догляд

  • Один раз за 4 роки в центр куща стахиса слід підсаджувати одну молоду розетку, так як старі вже на той час втрачають свій декоративний вигляд і стають порожніми.
  • На зиму стахис слід укрити.

Стахис: хвороби і шкідники

Стахис стійкий до впливу шкідників і багатьох захворювань. Єдиними недугами, здатними вражати рослину, є наступні:

  • Біла гниль. Характеризується наявністю білого нальоту на листочках рослини. Справитися з даним захворюванням можна за допомогою розчину Топсин (він готується відповідно до інструкції - 10 гр кошти на 5 л води), потім через 7-9 днів рослину обприскують препаратом Хорус (6 гр на 5 л води).
  • Прикоренева гниль. Виникає при надмірному поливі рослини, а також в разі застою вологи в грунті біля його коріння. Справитися з захворюванням можна за допомогою наступних біопрепаратів - Псевдобактерін-2, Гамаір, Планріз.

Стахис: сорти

Стахис, посадка і догляд

Налічується понад 300 сортів рослини, але не всі з них можна культивувати на території Росії. Найпопулярнішими сортами, які вирощуються російськими дачниками, є такі види:

  • Стахис шерстистий (Stachys lanata). Інакше сорт називають стахис візантійський. Виростає найчастіше на території Закавказзя, Туреччини, Ірану, а також на півдні Росії. Цей сорт вважається багаторічним. Чагарники стахиса цього виду в висоту можуть досягати 50-60 см. Стебла рослини - прямостоячі, зрідка покриті листям. Кореневище у даного сорту культури дуже потужне і гіллясте. Цвіте квітками дрібного діаметру (до 3 см). Квіти мають переважно рожевий і білий колір.
  • Однорічний стахис (Stachys annua). Найчастіше висаджується на території Європи і в Сибіру. Це низькорослий сорт, в висоту досягає не більше 20 см. Відноситься цей сорт до однорічних видів. Цвіте квітками, що мають білий або жовтий колір. Це сорт є відмінним медоносом.
  • Стахис лісової. У дикій природі ця рослина зустрічається в Південній і Південно-Східній Азії, на Кавказі, Китаї та Сході Росії. Стебла лісового чистеца можуть досягати у висоту до 1,2 м, мають пряму, висхідну форму з м'яко волосистим покровом. Рослина має листя дуже цікавою довгастої форми. Стеблові листки - черешкові, загострені до верхівки, а верхівкові - довгасті, цілокраї. Верхня частина листя рослини має світло-зелене забарвлення, а нижня - сіро-зелений. Суцвіття у лісового стахиса подовжені, складаються з 6-8 квіток.

Стахис, посадка і догляд

  • Стахис Зибольда. У висоту досягає 40 см. Цвіте красивими великими квітками, що мають рожевий, білі і жовті кольори.
  • Стахис болотний. У народі ця рослина відомо під назвами калютік, живучка, колосніца або чернозябленнік. Виростає ця рослина практично по всій Європі і Азії в районах з помірним кліматом. Пагони болотного стахиса можуть виростати до 1,3 м. Їх поверхню густо опушена шорсткими довгими волосками. Нижні листя біля основи мають округлу або серцеподібну форму, по краях - дрібнозубчасті, а верхні - цілокраї, сидячі, дліннозаостренние. Суцвіття болотного чістеца мають колосовидну форму, складаються з 6-10 квіток. Найбільш поширеним кольором суцвіть є пурпурно-ліловий.
  • Стахис крупноцветковий. В основному зустрічається на Кавказі і Середній Азії. Це багаторічна рослина має невисокий зріст - приблизно 30 см. Листя має серцеподібну або округлу форму, по краю - городчатиє. Цвіте рослина голівчатими суцвіттями, які складаються з великих квіток. Відомі також декоративні різновиди крупноцветковой чістеца: альба і Суперба. Перша має білі квіти, друга - більш широку гаму: від рожевого до пурпурного.
  • Лікарський стахис (інакше стахис овочевий). Поширений практично по всій території Євразії. Висота рослини становить до 1 метра. Вінчає пагони колосовидні суцвіття пурпурного або темно-рожевого кольорів, покритих невеликими волосками.

Крім вищеописаних видів чістеца, також відомі: польовий, німецький, прямий, критський і інші.

Стахис: фото

Стахис, посадка і догляд

Стахис, посадка і догляд Стахис, посадка і догляд

Стахис: відео