Лобулярія, бурячок, аліссум, аурінія, каменнік - не дарма придумано стільки всіляких найменувань для одного невибагливої рослини. Низькорослі кущі однорічної Лобулярія покриті пишною медової шапкою з початку літа до лютих морозів. Ароматний квітка висаджують в балконні контейнери, ящики, використовують при створенні різних композицій на клумбах, для доповнення рокария і альпінарію.
Характеристика та опис алиссума
Існує понад 100 видів однорічних і багатолітніх трав'янистих рослин, відомих як рослина аліссум, класу дводольних. Садова культура вражає достатком колірної гами. Залежно від сорту, аліссум буває рожевого, червоного, жовтого, фіолетового, бузкового та білого відтінків.
Запашний і приємно пахне квітка, з сильним медовим ароматом, при правильному догляді досягає значних розмірів в ширину, формуючи густий килим або пишну ампельную шапку. На густих розгалужених стеблах розташовані дрібні суцвіття з чотирма пелюстками і довгі листя ланцетної форми. Після в'янення з'являються плоди у формі стручка. Алиссум має мочковатую систему кореня пучкообразной форми.
Поширені сорти і види алиссума
Алиссум належить до малорослим багаторічним і однорічним рослинам групи кресноцветних. Родина садової культури розташована в південній частині Європи. Незважаючи на достаток сортів і видів рослини, в декоративних цілях застосовують лише кілька груп полуодресневающіх аліссума.
Лобулярія морська до недавнього часу входила в перелік роду аліссума. Після визнання алиссума морського найпопулярнішим однолітниками в культурі, квітка виділили в окремий вид рослин.
Алиссум морської
- Алиссум морської (A. maritium) відноситься до найбільш відомих видів рослин. Мініатюрні розміри садової культури становлять близько 20 см у висоту і до 30 см в ширину.
- Суцвіття мають різноманітний окрас - жовтий, рожевий, білий, бузковий. Морський аліссум швидко розростається, після підстригання утворює квітковий килим.
- При сприятливих умовах рослина може розмножуватися самосівом, необхідність підсаджування виникає тільки через два - три роки. Період цвітіння один з найтриваліших - з травня по вересень.
Морський аліссум налічує велику різноманітність сортів:
- Бентама - один з найбільших представників роду алиссума, висота рослини досягає 40 см. Квіти пофарбовані в яскраво-білий відтінок. До цієї категорії культури відносять Шнеештурм і Вайс Різен.
- Компактний сорт відрізняється своєю мініатюрністю. Білі суцвіття розпускаються на культурі висотою всього 12-15 см. Найбільш популярні сорти - Капет оф Сноу, більш відомий як аліссум Сніговий килим і Віолеткенігін з компактними фіолетовими квітами. Головна перевага сорту - сильний медовий аромат.
- Розпростерта Лобулярія зростає заввишки не більше 10 см, густі суцвіття зібрані в невеликі кисті. Найпоширеніші сорти - Конігстеппіх пурпурного відтінку, Рози Про Дей - колір алиссума рожевий, і Шнеетеппіх рясно-гіллясте білий представник з рясним цвітінням.
- Строката форма алиссума представлена дрібними бузковими і жовтими квітками, висота культури до 15 см у висоту. Виведений гібрид Тетра Шнеетрайбен з рясними великими білими суцвіттями.
Нові сорти алиссума морського налічують близько 12 груп, які відрізняються не тільки незвичній кольоровою гамою, наприклад, абрикосовий відтінок квітів алиссума New Apricot, але і інтенсивним цвітінням ампельних і грунтопокривних представників підвиду.
Алиссум скельний
- Багаторічний аліссум родом з центральної і східної Європи.
- Висота рослини може досягати 30 см.
- Листя, пофарбовані в сірий відтінок різної форми, зберігаються на стеблах навіть в сильні морози.
- Період цвітіння нетривалий і ранній - з квітня по травень.
Виведено всього 6 сортів скельного алиссума:
- Compactum відрізняється своєю мініатюрністю, висота пагонів до 20 см.
- Plenum - скельна аурінія до 30 см у висоту. Квіти махрові, з золотистим відливом. Тривале цвітіння сорти триваліше, ніж в основної категорії.
- Карликовий сорт Procumbes. Пагони нагадують стелеться килим, висота всього 8 см.
- У сорту Dudley Neville виражений жовтуватий відтінок з коричневим відливом.
- Citrinum - квітки бурачка лимонного відтінку.
- Найпопулярніший сорт скельного алиссума - Золота хвиля. Пишне рослина досягає розмірів до 20 см у висоту. Період цвітіння настає тільки через рік після посадки алиссума.
Алиссум гірський або Гмелина
Алиссум Гмелина (Alyssum gmelinii) - багаторічний вид Лобулярія зелено-сірого відтінку. Стебла і листя, покриті ворсинками, кореневище тонко деревенеющее.
Жовті квіти більше 5 мм в діаметрі, плоди (стручки) округлої і витягнутої форми. Насіння по 2 штуки в гнізді. Цвіте всього 2 місяці з квітня до початку червня. Широко поширена культура в степовій зоні, піщаних горбиста.
Алиссум пиренейский
Алиссум пиренейский (A. pyrenaicum, або Ptilotrichum pyrenaicum) - багаторічна рослина, завезене з Піренеї. Досягає розміру у висоту не більше 15-20 см. Суцвіття великі, опушені. Період цвітіння - все літо.
Алиссум сріблястий
Алиссум багаторічний з дрібним листям, зеленими зверху, знизу попелястого відтінку. Гігант серед класичних сортів бурачка, може вирости до 80 см у висоту. Період цвітіння - з травня до середини липня, суцвіття лимонної забарвлення.
Алиссум Ленський
Трав'янистий багаторічник з гіллястими стеблами до 20 см у висоту. Сорт відрізняється численними пагонами з густим листям. Цвіте аллісум жовтими багатоквітковими кистями, діаметр суцвіть більше 5 мм. Родина Ленського бурачка - від Східної Азії до Східної Європи.
Розмноження алиссума
Алиссум не вимагає особливих умов для вирощування, рослина досить невибаглива, однак при створенні оптимального середовища, садові культура може довго зберігати свою декоративність.
Місцезнаходження
- Для місця посадки Лобулярія головне вибрати добре освітлене місце. У півтіні рослина буде цвісти нерівномірно і уривчасто.
- Більшість сортів алиссума зимостійкі, тому краще віддати перевагу родючим, легкої, добре дренованим грунті з усередненою реакцією.
- Ідеальне місце для вирощування алиссума - плити або камені, прогріті на сонячному місці.
- Для озеленення ділянки можна посадити аліссум на удобреному, багатому поживними речовинами грунті. Але в таких умовах рослина втратить численні суцвіття.
Посадка насіння
Існує кілька способів посадки рослини. Один з найпростіших і дієвих методів - вирощування алиссума з насіння.
- Висівати аліссум у відкритий грунт краще ранньою весною, після відступу ранкових заморозків.
- Процедура посіву досить проста - насіння алиссума розсипають по поверхні дренувати грунту і злегка притискають рукою, закладати ґрунт не потрібно, так як для швидкого і правильного проростання аліссума знадобиться багато сонячного світла.
- Якщо місце посівів закрити плівкою, сходи з'являться через 5 днів.
- Пікіровку алиссума з відкритого грунту не роблять, тому спочатку не можна сіяти насіння густо.
- Загущений посів алиссума може викликати ураження грибковим захворюванням рослин - борошнистою росою.
Рекомендована відстань між кущами не більше 10 см. Зійшовши Лобулярія можна акуратно прополоти.
Якщо виростити аліссум розсадним способом, рослина почне цвісти раніше. Для висівання найсприятливіший період в кінці зими, початку весни.
Процедура вирощування дуже проста:
- вибирають спеціальний ящик або торф'яні касети з осередками;
- заповнюють ємність зволоженим, дренованим, живильним грунтом;
- акуратно посипають насінням алиссума грунт;
- легко притискають рукою;
- поливають;
- в якості накриття контейнера використовують поліетилен, бажано прозорий;
- розміщують посіви в освітленому і теплому місці.
Вегетаційний період становить близько двох місяців.
Розмноження живцюванням
Вирощують аліссум і вегетативним способом. Розмноження живцями проводять на початку або в кінці літа, за умови, що рослина міститься в утепленій теплиці або спеціальному зимовому саду.
Зрізані пагони укорінюють в підготовленої земельної суміші, забезпечують укриття і активний полив. Отримані рослини алиссума висаджують на відстані не менше 30 см між сусідніми культурами.
Розподіл кущів
Розмноження кущових розподілом алиссума рідко дає бажаний результат, однак при дотриманні всіх умов, рослина може прижитися. Терміни поділу кущів збігаються з періодом висадки насіння - не раніше квітня. Старі кущі викопують, розрізають на кілька частин (деленок), при цьому враховують достатню кількість сильних пагонів на початку розвитку. Висаджують отримані деленкі на спеціально підготовлене місце. Відстань між частинами близько 30 см, ретельно поливають.
Особливості догляду за аліссума
Рослини роду аурінія використовують для озеленення бордюрів, клумб, вирощують у відкритому грунті. Алиссум одне з невибагливих і невимогливих рослин, садову культуру висаджують на сонячній стороні ділянки і для прикраси відцвілих місць альпійських гірок.
Підживлення
- У період активного росту і цвітіння алиссуми потребують живильної грунті. Для багаторічних підвидів бурачка досить внести підгодівлю на початку весни, за умови, що рослина висаджені в легкому та якісному грунті.
- Однорічні представники мають потребу в багаторазовому внесення добрив за весь літній період - близько чотирьох підгодівлі, першу з яких виконують до цвітіння алиссума.
- Якщо багаторічні Лобулярія ростуть на бідних грунтах, внести органіку можна за схемою, призначеної для однорічних рослин.
- Після виконання прополки бур'янів і дренажу грунту, рослини отримують необхідний легкий, пухкий, водо- і повітропроникний грунт.
Полив
Чи потребує аліссум частого поливу - спірне і суперечливе питання. За умови, що грунт родюча і поживна, рівень опадів у літній період не нижче середнього, аліссум не потребує додаткового поливу. Якщо в грунті утворюється надлишок вологи, навіть в самому невеликому кількості, коренева система рослини може вимкнути. Тому навіть за умови невеликої посухи з поливом варто почекати.
В особливо посушливі сезони періодичний полив краще забезпечити для збереження декоративності і продовження періоду цвітіння. Однорічні представники роду алиссума, незалежно від погодних умов потребують систематичних поливах і великому рівні вологості грунту.
Обрізка
Всі сорти і види Лобулярія вимагають регулярного видалення пагонів. Процедура обрізання сприяє сильному росту і пишного цвітіння алиссума.
Всім видам і підвидів садової культури вкорочують пагони до 8 см. Скельний аліссум є винятком. Для омолоджуючої обрізки після в'янення суцвіть, всі пагони вкорочують на третину.
Шкідники і хвороби
Відсутність належного догляду за аліссума може привести до хвороби рослини.
- Найпоширеніше захворювання квітки - гниль кореневої системи. Симптом проявляється відразу, на рослині жовтіють листя. Для збереження бурачка виконують пересадку на інший підготовлене місце. Кореневу систему попередньо миють в слабкому розчині марганцівки - рожевого відтінку.
- Незважаючи на витривалість алиссума, через неправильні умови культура втрачає свої захисні властивості і стійкість. Відбувається в'янення пагонів і суцвіть, з'являється борошниста роса, жовтяниця айстр.
- Рослина може загинути від шкідників - блішки хрестоцвіті, капустяної молі, білана ріпової. Після поразки рослини залишається небагато часу для порятунку алиссума. Позбутися від шкідників можна за допомогою спеціальних хімічних засобів згідно з дозуванням, зазначеної в інструкції.
Алиссум в квіткових композиціях
Садова культура поєднується з багатьма однолітниками і багатолітниками, ампельними і почвопокровними рослинами - петунією, турецької гвоздикою, пеларгонії, сульфінія, сурфінії.
Садять аліссум на альпійських гірках, рокарії, в міксбордерах.
Представників високих сортів зрізають і комбінують з трояндами, ірисами, незабудками і тюльпанами.
Фото алиссума
Алиссум в ландшафтний дизайн
Ампельноє кашпо з аліссума
Бурячок в інтер'єрі ділянки
Алиссум в поєднанні з хвойними рослинами
Лобулярія - головна прикраса саду