Якщо ви хочете посадити на балконі або в кашпо яскраве звисають рослина, яке буде радувати все літо, то вербена ампельна стане чудовим варіантом. Вона витривала, посухостійка, представлена широкою гамою кольорів і поєднаннями.
Вербена ампельна - опис
Вербена в дикому вигляді поширена в Південній і Північній Америці, а також в Європі і Середземномор'ї. Яскраві фарби, невибагливість і тривале цвітіння зробили вербену бажаною гостею в різних куточках планети.
З давніх-давен їй приписували магічні властивості і використовували в народній медицині. Чудовий медонос. У вербени немає стану спокою, але у нас вирощується як однолітка. Одночасно на одному стеблі може розпускатися до 30 суцвіть.
Ампельна вербена виведена недавно. Як перспективна форма налічує вже понад 250 сортів. Основне призначення - кімнатна і ампельноє вирощування. Чудово виглядає в кашпо і балконних ящиках. Швидко розростається, утворюючи пишні строкаті «шапки» до 50 см. В діаметрі. Привертає метеликів. Має ажурні, декоративне листя. Квітки дрібніші, ніж у інших форм вербени, але цвітіння рясніше.
Ампельної вербені необхідно більш інтенсивне харчування, ніж прямостоячим формам. Легко витримує посуху і легкі заморозки до -3. У сильно зволоженому ґрунті може вимокати.
Сорти вербени ампельної
Останнім часом поширення набули ампельні вербени груп Tapien, Temari, Tukana. Дані рослини стійкі до борошнистої роси.
- У Tapien дрібні ажурні розсічені листя з довгими розгалуженими пагонами. Вони стійкі до борошнистої роси і несприятливих умов, рясно цвітуть до самих заморозків.
- У Temari цільні листя з довгими никнуть пагонами. Рослини невибагливі, стійкі до збудників грибкових захворювань. Переважно бузково-фіолетових відтінків.
- Багато виробників випускають серії сортів різних відтінків, з однаковим розміром квіток і довжиною пагонів, формою куща і листя для отримання яскравих сумішей. Наприклад, «Novalis» і «Romeo».
- Сорт «Quartz XP Silver» з великими суцвіттями ніжно бузкового, майже білого кольору, з сріблястим відливом. Чи не вицвітають на сонці. Низькоросла рослина, до 25 см. У висоту.
- Сорт «Imagination» - великі квітки фіолетового-синього відтінків, формує пухнасті кущики до 0,5 метра у висоту і ширину. Холодостійка почвопокровноє / ампельна рослина. Легко витримує посуху.
- Сорт «Tiara Red Impr» - вербена з яскраво-червоними рясними суцвіттями.
- Сорт «Empress Peach» - кремові ніжні суцвіття, пагони 25-50 см. Цвітіння з червня по жовтень. Потребує середньому поливі.
- Сорт «Estrella Voodoo Star» - яскраві, незабутні червоно-білі суцвіття великих квіток. Висота - 30 см. Кінчики пагонів спрямовані вгору. Цвітіння починається з червня і до самих заморозків. посухостійкий сорт.
- Сорт «Ametist» - ефектні сині квіти з білим очком. Цвіте з червня по вересень. Рослина компактна, досягає 25 см у висоту.
- Сорт «Lanai Candy Cane». Новинка 2012 року. Ранозацветающая ампельна серія. Відмінно кущиться. Великі квіти незвичайної забарвлення. Стійка до борошнистої роси.
Посів вербени ампельної насінням
Відразу насіння висіває на розсаду. Робити це потрібно за два місяці до пересадки на постійне місце. Розсада висіяти в березні, краще розвивається, ніж вербена зимового посіву.
- У невеликі розсадні ящики укладаємо дренаж, прогріту грунтосуміш і трохи зволожуємо.
- Висіваємо насіння і присипаємо зверху дуже тонким шаром перегною або землі.
- Зверху накриваємо плівкою / склом або пластикової прозорою кришкою і ставимо в тепле місце (18-22 градуса).
- Періодично провітрювати і знімаємо конденсат з кришки.
- Після повного проростання насіння (20-30 діб) переносимо ящики з розсадою в більш прохолодне і добре освітлене місце.
- Для збільшення світлового дня ввечері і в похмурі дні бажано досвечивать розсаду фітолампи.
- При появі двох пар справжніх листочків рослини пікірують в індивідуальні контейнери або постійне місце.
- Підгодовують добривами тижні через 2.
Коли рослини досягнуть висоти 7-8 см., Їм прищипують верхівку. Так ми отримаємо більш інтенсивне кущіння ампельної вербени. Низькорослі сорти добре гілкуються без прищипування.
У травні, при стабільних позитивних температурах, пересаджуємо кущики вербени в грунт на відстані 25-30 см. Один від одного на добре освітлену ділянку.
Розмноження вербени ампельної живцями
Черенкуют ампельную вербену гібридних сортів, які не дають насіння.
Маточне рослина вербени на зиму заносять в прохолодне приміщення, де підтримується температура 5-10 градусів тепла. У лютому-березні приступаємо до живцювання:
- Готуємо грунтосуміш з торфу, агроперліту і піску, прогріваємо і насипаємо в розсадні шухлядки.
- Нарізаємо живці з верхньої частини пагонів з 4-6 листочками.
- У нижній частині живця залишаємо сантиметр стебла під парою нижніх листя.
- Для зменшення площі випаровування зрізаємо нижні листочки.
- Робимо зубочисткою (сірником) поглиблення в грунті, маку нижній зріз стебла в Корневін і висаджуємо в ящики.
- Накриваємо зверху поліетиленом / склом. періодично провітрювати.
Приблизно через місяць повинні утворитися коріння. При живцюванні в прозорі пластикові стаканчики ви можете наочно спостерігати процес коренеутворення.
Посадка вербени ампельної
- Вербень ампельную на постійне місце (балконний ящик, кашпо) висаджують розсадою в травні-червні.
- Місце має бути відкрите і сонячне.
- У відкритий грунт висаджують близько 40 рослин на квадратний метр.
- Для досягнення швидкого пишного ефекту - 50 рослин.
- У кашпо до 5 літрів рекомендується висаджувати 2-3 саджанця вербени, в 7 літровий - до 4 рослин, в вазон до 12 літрів 5-6 саджанців.
Догляд за вербеною ампельної
Догляд полягає в:
- періодичному розпушуванні грунту до розростання куща,
- своєчасному, але не рясного поливу. Поливати краще вранці через 1-2 дня. При великих паузах в поливі швидко відцвітає і утворює насіння. Молоді рослини частіше поливають, восени полив припиняють,
- підгодівлі комплексними мінеральними і органічними добривами. Важливо не передозувати підгодівлю: при надлишку краще розвивається листя, але менше формується бутонів. Загущені посадки вимагають більш інтенсивного харчування,
- видаленні відцвілих бутонів. Це стимулює розвиток і закладку нових квітконосів,
- мульчировании грунту перепрілими листям або декоративними мульчуючими матеріалами,
- обробці інсектицидами при появі попелиці.
Вербена ампельна в ландшафтному дизайні
- Ампельниє сорти чудово виглядають у відкритому грунті у вигляді бордюру.
- Також добре виглядають біля основи чагарників: буддлеі, камелії.
- Можна використовувати в рабатках, мікросбордерах і квітниках.
- Найбільший декоративний ефект досягається при масових посадках.
- На клумбах вербену ампельную можна поєднувати з айстрами, декоративними злаками, чорнобривцями, лобелія.
- У кашпо вербеною можна прикрашати альтанки, ганок, декорувати вуличні конструкції.
Резюмуємо, що вербена ампельна може стати яскравим живим прикрасою різних куточків вашого саду і вдома. Вона проста в догляді. Її з успіхом можуть вирощувати як професіонали, так і новачки.