Важко зустріти садівника, та й просто звичайної людини, що не має відношення до вирощування квітів, яка б жодного разу в житті не бачив гіацинти. Ці чудові рослини вражають своєю красою і якоюсь аристократичністю. Гордо підносячись над ділянкою, так і приковують до себе погляди оточуючих. Гіацинти є улюбленими квітами багатьох садівників не тільки через свого яскравого зовнішнього вигляду, але і через вражаючою за своєю силою запашні. Ці ранні весняні квіти так і просять нахилитися до них і вдихнути їх солодкий аромат. У народі гіацинти часто називають «квітами дощу». Завдяки сучасним досягненням в вирощуванні гіацинтів можна зустріти ці квіти в самих різних колірних гамах: від ніжних пастельних до яскравих і кричущих. Принадність гіацинтів полягає ще й в їх універсальності. Не маючи у власності дачної ділянки, цілком можна виростити цю квітку будинку і насолоджуватися його зовнішнім виглядом і ароматом в домашніх умовах. Звичайно, вирощування гіацинта будинку відрізняється від вирощування у відкритому грунті. Не можна сказати, що якийсь із варіантів простіше чи важче. Який би спосіб ви не вибрали, потрібно знати деякі секрети догляду і посадки. Про ці секрети ми і поговоримо в цій статті, а також спробуємо дізнатися «домашній гіацинт» ближче.
Фото кімнатних гіацинтів
Зовнішній вигляд і відмінні риси гіацинта
Гіацинт - це один з тих квіток, які дуже важко сплутати з іншими рослинами. Вони мають дуже яскравий і запам'ятовується зовнішній вигляд. Прямий і безлистий цветонос довжиною в 25-30 см оточений ремневіднимі довгими листям. Листя пофарбовані в яскраво-зелений колір і мають гладеньку поверхню. Квітконіс з часом стає щільно унизаним великою кількістю квіточок. Вони можуть бути колокольчатой, трубчастої або воронковідной форми. Квіти випускають дуже сильний духмяний аромат, який є однією з головних «фішок» цієї рослини. Звідки ж до нас прийшов цей чудовий «квітка дощу»? Свою історію ця квітка почав ще в Римській імперії. Уже тоді він заслужив увагу і любов своїм ароматом і прекрасними синіми кольорами. У 16 столітті гіацинт був привезений до Європи, де йому до душі припав вологий клімат Нідерландів. У той час гіацинти вже вважалися розкішними квітами гідними тільки вищого суспільства. У 17 столітті почалося поступове розведення цих рослин в промислових масштабах, а в 18-му з'явилося вже більше 2 тисяч сортів гіацинтів.
В даний час головними країнами, які займаються експортом гіацинтів, є Нідерланди і Великобританія. Романтичним натурам напевно сподобається і красива історія появи гіацинтів. Одного з героїв грецької міфології звали Гіацинт. Це був молодий хлопець, який був улюбленцем Аполлона і бога Західного вітру. Бог Західного Вітру дуже ревнував Гіацинта і випадково під час тренування з метання диска вбив молодого юнака. На тому місці, де була його кров, виріс прекрасний квітка. Аполлон назвав його на честь свого загиблого коханого. Так і виник квітка під назвою гіацинт.
Посадка гіацинта будинку
Звичайно, хотілося б, щоб одного разу посаджений будинку гіацинт радував своєю красою і запашний щороку. Але це, на жаль, неможливо. Звична і природне середовище для цієї квітки - це відкритий грунт. Домашні умови можна максимально наблизити до комфортних для гіацинта, точніше для вигонки цибулини гіацинта. Вигонка - це прискорене зростання рослини завдяки комплексу заходів, спрямованих на це. В процесі вигонки цибулини сильно виснажуються, витягуються і після зростання в домашніх умовах гіацинт потрібно пересадити на 1-2 роки у відкритий грунт. Це буде відновним періодом для цибулини. Якщо ви захотіли виростити гіацинт у себе вдома, то для початку потрібно визначитися з сортом гіацинта. Їх просто величезна кількість. Вони відрізняються не тільки забарвленням і формою квіток, а й часом вигонки. Якщо ви будете знати ці особливості, то зможете виростити запашний гіацинт до якої-небудь особливої дати. Або, посадивши кілька сортів гіацинта з різними термінами вигонки, милуватися безперервним цвітінням з грудня по березень-квітень. Якщо ви визначилися з сортом, то можна приступати до посадки.
- Вибираємо відповідний горщик. Горщик необхідно вибирати відповідно до розміру цибулини. Ви також можете посадити кілька цибулин в один горщик на відстані 2-2,5 см.
- Готуємо дренаж і субстрат. Дренажний шар обов'язковий. Його можна придбати в спеціалізованих магазинах або просто використовувати шар піску в 2-3 см. Субстрат може складатися з торфу і піску або компосту та піску.
- Розміщуємо цибулини в горщик. Це потрібно зробити правильно. Ні в якому разі не занурюйте в субстрат повністю всю цибулину! 1/3 частина цибулини повинна залишитися над землею. Поверхня субстрату можна додатково присипати шаром піску, щоб запобігти загнивання.
- Полив цибулини після посадки. Полив відразу після посадки просто необхідний. Його можна зробити не простий водою, а 0,2% розчином кальцієвої селітри. Завдяки цьому хитрому прийому майбутні квітконоси будуть міцними і стійкими.
- Створюємо сприятливі умови - «штучна осінь» вдома. Отже, цибулини ви посадили і полили. Половина справи зроблена. Тепер залишилося створити максимально сприятливі умови для майбутніх красенів-гіацинтів. Приміщення, в якому будуть знаходитися горщики, має бути темним і прохолодним. Бажана температура повітря - + 5 .... + 9 градусів С. Якщо в приміщенні дуже світло, то можна надіти на горщики темні пакети. Такі умови будуть максимально точно наближені до умов в осінньому саду. Після того, як з'явилися перші паростки довжиною 3-5 см, можна поступово підвищувати температуру навколишнього середовища для гіацинта. Занесіть його в будинок, якщо горщики знаходилися в підвалі, гаражі, наприклад. Бажана температура повинна бути близько 10-12 градусів. Не виносьте горщики відразу в занадто яскраве і сонячне час. Квітці потрібна плавна адаптація. Нехай він трохи постоїть ще в затемненому місці. Поступово присувайте його все ближче і ближче до вікна. Якщо з'явилися перші бутони, то можна «переселяти» квітка на постійне місце проживання. Вибирайте його не біля опалювальних приладів. Місце має бути досить освітлене і без протягів. Слідкуйте, щоб земля не пересихала. Як і будь-який цибулинна рослина, гіацинти не терплять застою води і надмірного поливу. Цибулини просто починають гнити.
Як би не були красиві квітучі гіацинти будинку, змусити їх цвісти і на наступний рік неможливо. Але цибулину можна пересадити у відкритий грунт на 1-2 роки, а потім знову спробувати виростити його будинку. Якщо ви вирішили вступити в такий спосіб, то цибулини потрібно зберегти до осені, тому що висаджувати у відкритий грунт необхідно саме восени. Навіть якщо квітки вже відцвіли, поливайте і підгодовуйте рослина до тих пір, поки листя не зів'януть. Після цього дістаньте цибулини, просушіть їх і покладіть в сухе місце. Восени можна висаджувати їх у грунт.
Вигонка гіацинтів в воді
Якщо ви не хочете возитися з субстратом, то можна провести вигонку гіацинтів в воді. Для цього потрібно підібрати підходящу ємність. Вона повинна бути з широким і довгим горлечком. Рівень води повинен закінчуватися за 1-2 см до цибулини. У всьому іншому правила вигонки не змінюються: потрібно забезпечити такий же період спокою і охолодження, як і при вигнала в грунті. Єдина відмінність полягає в тому, що коли ємності з водою переносять в приміщення з більш високою температурою, самі паростки потрібно все одно залишити прітенённимі. Зняти пакети можна буде тоді, коли паростки досягнуть висоти в 10 см.
Проблеми з вигонки гіацинта будинку. причини
Короткий цветонос
Короткий цветонос значно зменшує естетичну цінність гіацинта. Квітки можуть почати розпускатися прямо в розетці. Що ж було зроблено не так і в чому причина? Таких причин може бути кілька:
- недостатній полив. Якщо вологи недостатньо, то рослині не вистачає сил, і, відповідно, цветонос не виросте нормальною висоти;
- короткий період спокою. Як би вам швидше ні захотілося зробити для гіацинта «весну» і скоріше побачити довгоочікувані квіти, час спокою вкорочувати не можна. Воно повинно складати 90-95 днів;
- занадто висока температура і дуже яскраве світло відразу після періоду охолодження. Перехід до високих температур і яскравого світла повинен бути максимально плавним і поступовим.
Випадання квітконосу і листя
При спробі виростити гіацинти в домашніх умовах може виникнути така ситуація, коли намагаючись розглянути ще не з'явився друком з листя цветонос, випадково у вас в руках залишаються відвалилися листочки і маленький цветонос. У чому ж причина загибелі рослини?
- Гниття цибулини. Цибулина може почати гнити не тільки через якихось ваших неправильних дій або невідповідних умов. Можливо, цибулина вже спочатку була не дуже якісною, а ви це просто не помітили.
- Пересушування земляної грудки. Часто таке може статися в періоді охолодження. Можливо ви просто призабули про свої гіацинти і допустили пересихання землі. Важливо іноді заглядати під пакет і підтримувати земляний кому в злегка вологому стані.
- Порушення температурного режиму. Як ви вже зрозуміли, при вигнала гіацинтів будинку температура навколишнього середовища - це один з вирішальних факторів. Якщо у вас немає відповідного приміщення для організації періоду спокою для гіацинтів, то краще зовсім не братися за цю ідею.
Як розмножити гіацинт будинку
Домашні гіацинти цілком можна спробувати розмножити. Найпростіший і природний спосіб розмноження - це розмноження дочірніми цибулинами. Чому цей спосіб найпростіший? Та тому, що він не вимагає ніяких зусиль і спеціальних дій з боку людини. Цибулина гіацинта згодом утворює «дітки» - маленькі цибулини, які просто потрібно відокремити. Але цей спосіб одночасно і не найпопулярніший. Він дуже повільний, тому що одна цибулина протягом року може дати всього лише близько 4 «діток». Тому досвідчені квітникарі частіше використовують механічні прийоми розмноження гіацинтів. Перший з них - це вирізання донця. У періоді спокою необхідно акуратно, використовуючи чайну ложечку, вирізати донці у цибулини. Це вирізане денце необхідно зберігати зрізом вгору при температурі +21 градуси. Приблизно через 2-3 місяці на зрізі з'являться «дітки» - 20-40 штук. Потім цю цибулину разом з «дітьми» висаджують в прохолодному місці. «Дітки» дають свої листочки і після завершення вегетаційного періоду їх необхідно роз'єднати і висадити для подальшого дорощування. Через 3-4 роки вони матимуть свої власні квітконоси. Ще один механічний прийом розмноження гіацинтів - це надрізання донця. Цей спосіб відрізняється від попереднього тим, що донці не вирізане, а роблять в цибулині до 4-х надрізів глибиною 0,5-0,6 см. Подальше зберігання нічим не відрізняється від попереднього методу. На цибулині з'являється менше «діток», ніж під час вирізання донця. Їх може з'явитися лише від 8 до 15 штучок. Але вони будуть значно міцніше і сильніше. І період дорощування також скорочується в порівнянні з першим методом - 2-3 роки.
Звичайно, є і спосіб розмноження гіацинтів насінням. Але він зазвичай використовується при виведенні нових сортів. Сіянці зацвітають лише на 5-7-ий рік. Тому цей спосіб більше поширений серед селекціонерів, ніж ніж серед садівників.
Якщо ви все-таки поставили собі за мету виростити гіацинт у себе на підвіконні, то маючи отримані знання після прочитання цієї статті, у вас обов'язково все вийде. Запашний і яскравий гіацинт, який розцвів серед холодної зими у вас на віконці, неодмінно буде піднімати настрій. Ця квітка може послужити і креативним подарунком кому-небудь з близьких на свята. Мініатюрні горщики з чудовими квітами стануть справжньою окрасою вашої квартири на деякий час.