Світ квітів настільки різноманітний, що часом дуже складно вибрати для себе найяскравіші і незвичайні екземпляри. Всім садівникам хочеться знайти саме «свій» квітка, який відрізняється яскравим цвітінням, невибагливістю у догляді і довгим цвітінням.
Найчастіше перевага віддається більш знайомим квітам, особливості вирощування яких зрозумілі і прості. Однак сьогодні в природі є квіти, які просто вражають уяву своєю красою. Але їх вирощування викликає деякі труднощі. До таких рослин відноситься альстромерія - квітка інків, який так часто можна зустріти в квіткових магазинах в яскравих і ніжних букетах. У світі найкрасивішим квіткою за традицією вважається троянда - альстромерія ні в чому не поступається її красі. А доклавши трохи зусиль, ви зможете виростити це заморське диво у себе на ділянці.
У даній статті ми розглянемо особливості та опис альстромерії, опишемо її основні види і сорти. А також виділимо нюанси агротехніки вирощування альстромерії у відкритому грунті, в домашніх умовах і теплиці.
Особливості та опис альстромерії
Альстромерія є кореневищні багаторічним трав'янистою рослиною, яке відноситься до однойменного сімейства і роду Альстромерии. У садах на клумбах або квітниках ця рослина зустрічається дуже рідко, найчастіше цей ніжна квітка можна придбати в квіткових магазинах. Природним ареалом проживання альстромерії є територія Південної Америки, а точніше такі країни, як Чилі та Перу. Саме в цих країна квіти альстромерії можна зустріти по узбіччях доріг, на пустирях, точно так же, як у нас ростуть кульбаби.
Ця квітка відомий з давніх часів. У стародавніх племенах індійців інків альстромерія шанувалася як квітка богів. Не дарма цій рослині наділялися магічні властивості. У наш час альстромерія вважається символом удачі, процвітання, дружби і багатства.
Коли території індіанців інків стали освоюватися іспанцями, квітка альстромерія потрапив в Європу, а точніше в Іспанію. Перший час мало хто звертав на нього увагу. Поки, подорожуючи по Іспанії, Клас Альстремер не помітив невеликий і ніжна квітка, якого раніше він бачив. Вчений відправив виявлений квітка Карлу Линнею, який займався систематизацією рослин. Саме Лінней відніс його до окремого сімейства і назвав на честь свого друга ботаніка, зоолога Клас Альстремер.
За своїм зовнішнім виглядом квіти альстромерії нагадують лілії або лілейники, тому дуже часто в народі ця рослина називають «перуанська лілея» або «лілія інків».
Опис альстромерії:
- Альстромерія є тільки багаторічною рослиною.
- Коренева система рослини представлена кореневищем, яке має форму веретена. Воно дуже сильно розгалужене і містить велику кількість крохмалю.
- Альстромерія є трав'янистою рослиною, стебла якого дуже гнучкі і прямостоячі.
- У висоту альстромерія виростає від 80 см до 150 см.
- У цієї рослини формується два види пагонів: вегетативні (наявність великих листя, зібраних на верхівці) і репродуктивні (листя дрібні, рівномірно розташовані по стеблу).
- Досить незвичайні у цієї рослини листя. Під час росту вони повертаються навколо осі - в науці це називається терміном ресупінація. Градус повороту листя приблизно 180 градусів. На квітці листя можна побачити нижній пластиною вгору.
- Листя мають яскравий зелений відтінок.
- Квітки альстромерії мають невеликий розмір, всього 5 см в діаметрі.
- За формою вони нагадують лілії або, як це форма носить назву в науці, зігоморфа.
- Всі квітки зібрані у великі і рідкісні парасольки, які складаються з 10-30 суцвіть.
- Цвітіння альстромерії починається в кінці весни або на початку літа.
- Кольори альстромерії настільки різноманітні, що ви без проблем підберете саме свій відтінок. Найчастіше вони бувають червоні, жовті і рожеві. У деяких сортів квіти можуть мати точки або смужки.
- Ці рослини легко запилюються комахами.
- Найчастіше альстромерія вирощується в промислових масштабах в оранжереях для продажу, однак ви зможете прикрасити цією рослиною сад або кімнату.
- Плід рослини-коробочка з насінням, які при дозріванні розсипаються навколо квітки.
Різноманітність видів і сортів альстромерії
На сьогоднішній день в світі існує кілька десятків видів альстромерії, які відрізняються різною висотою стебла, розфарбуванням квітів і особливостями вирощування. Селекціонерами всього світу було виведено велику кількість видових сортів і гібридів. Так як квітка альстромерії вважається теплолюбних рослиною, вчені намагаються вивести більш стійкі сорти до наших кліматичних умов. Розглянемо найпоширеніші види і сорти перуанської лілії.
Альстромерія золотиста (Alstroemeria aurea)
- Природним ареалом перебування даного виду альстромерії є високогірні райони Чилі.
- Це досить висока рослина, яке у висоту може досягати 150 см.
- Квіти альстромерії золотистої мають різне забарвлення: вона варіюється від золотисто-жовтого відтінку до яскраво-оранжевого.
- Головною особливістю цього виду перуанської лілії є відносна морозостійкість. Альстромерія золотиста виносить морози до мінус 12 градусів.
- Завдяки витривалості цей вид рослини відмінно підійде для вирощування в наших кліматичних умовах.
Альстромерія бразильська:
- Є бразильським видом цієї квітки.
- Його можна віднести до високорослим рослинам, які в висоту можуть виростати до 1,5 м. Деякі рослини досягають 2 м.
- Відмінною особливістю цього виду альстромерії є списоподібна форма пелюстки.
- Забарвлення квітів буває червоною або бронзової.
Альстромерія нано:
- Ця рослина є перуанським видом.
- Альстромерія нано відрізняється невисоким зростом, стебла у висоту сягають лише 10 см.
- Квіти мають яскравий золотистий відтінок з чорними плямами.
- На невеликому рослині зазвичай з'являється велика кількість яскравих квітів.
Альстромерія криваво-квіткова:
- Природним ареалом проживання цього виду альстромерії є Південна Америка, а саме територія Чилі і Перу.
- Відрізняється швидким ростом.
- Коренева система представлена досить м'ясистим кореневищем.
- Альстромерія криваво-червона цінується за пишне цвітіння. На рослині одночасно з'являється приблизно 15 кольорів яскравого червоного відтінку.
Альстромерія psittacina:
- Природним ареалом проживання вважається територія Аргентини.
- Головною цінністю можна назвати квіти незвичайної забарвлення. Під час цвітіння рослина покривається яскравими помаранчевими квітами із зеленою облямівкою по краю пелюсток.
Популярні сорти і гібриди альстромерії:
- Альстромерія «Космо». Цей сорт відноситься до високорослим рослинам. Вражає красою білосніжних квітів, які густо покривають всю рослину.
- Сорт «Алісія». Також досить популярний сорт рослини. Відрізняється двокольорового забарвленням квітів. Альстромерія «Алісія» цвіте біло-рожевими квітами.
- Альстромерія «Вірджинія». У висоту ця рослина досягає в середньому 80 см. Прекрасно себе почуває в легкому затіненні. Цвітіння починається на початку червня. Цвіте цей сорт альстромерії великими квітами білого кольору з хвилястим краєм.
- Сорт «Бьюті». Високорослий сорт рослини, середня висота від 150 см до 170 см. Цвітіння починається навесні, а при сприятливих умовах може цвісти повторно. Квіти бузкові, рідше - з бузковим відтінком.
- Альстромерія «Гармоні». Високоросла і потужна рослина, яке у висоту може виростати в середньому 160 см. Цвіте двічі за сезон: в квітні і у вересні. Квіти бронзового відтінку з чорними штрихами на пелюстках.
- Сорт «Канарія». Потужна рослина, висота якого сягає 1,5 м і більше. Цвіте двічі за сезон: перший раз в березні. а другий-в першій половині осені. Судячи з назви, квіти мають яскравий канарковий відтінок з ледь відчутною чорної цяточкою.
- Сорт «Кінг Кардинал». Середньоросле рослина з досить великими цветоносами. Відрізняється тривалим цвітінням, з кінця весни до перших заморозків. Цвіте великими квітами червоного кольору схожими по формі на орхідеї.
Розмноження альстромерії: найпоширеніші способи
Альстромерії можна самостійно розвести на своїй ділянці. Для цього необхідно визначитися з підходящим для вас способом. Ця рослина розмножується двома способами: насінням і діленням кореневища. Обидва шляхи відрізняються своїми особливостями і труднощами, проте при належній увазі і зусиль ви без проблем розведете це дивовижна рослина.
Насіннєве розмноження
- Вирощування альстромерії з насіння можливо для видових сортів, так як гібридні рослини можуть втратити свої материнські ознаки.
- Якщо ви хочете зібрати насіння самостійно, враховуйте, що після дозрівання плід тріскається і насіння розлітаються навколо рослини. Для збору можна відцвілий бутон обернути шматком марлі, щоб насіння падали саме туди.
- Перед посівом насіння альстромерії обов'язково потрібно піддати стратифікації. Для цього помістіть їх у вологу тканину і покладіть в холодильник при температурі 2-5 градусів на 1 місяць.
- Висівати насіння потрібно в кінці лютого або на початку березня. В такому випадку ви отримаєте розсаду для посадки у відкритий грунт.
- Після стратифікації підготуйте контейнери з родючим грунтом, зволожите її і помістіть насіння на глибину не більше, ніж на 1 см.
- Зверху контейнери накриваються склом або плівкою.
- Для проростання насіння оптимальна температура 18 градусів.
- Сіянці з'являються протягом місяця. Після появи у них 3 листочків обов'язково пікірують саджанці.
- У відкритий грунт сіянці висаджують в кінці весни.
- Посаджені альстромерії з насіння зацвітуть тільки на 3 рік.
Розмноження діленням кореневища
- За допомогою цього способу найчастіше розмножуються гібридні сорти альстромерії.
- Посаджену рослину за допомогою ділення зацвіте вже на наступний рік.
- Проводити розподіл кореневища необхідно після цвітіння. Однак багато садівників роблять це і восени, і навесні, і влітку.
- Акуратно викопайте кущ альстромерії. Слідкуйте, щоб не були пошкоджені коріння рослини.
- Фахівці рекомендують ділити кореневище на невелику кількість частин, максимум на 2-3 частини.
- Кожна частина повинна мати досить міцну і потужну кореневу систему.
- Місця зрізів обов'язково потрібно обробити спеціальним дезинфікуючим розчином або деревним вугіллям.
- Висаджувати саджанці альстромерії потрібно відразу після ділення.
- Розділені таким чином рослини альстромерії будуть досить довго приживатися, тому їм потрібен постійний догляд.
Етапи підготовки перед посадкою альстромерії
Альстромерія є екзотичним рослиною, тому вимагає серйозного ставлення і уваги. Важливо ретельно підготуватися перед посадкою. Для цього потрібно вибрати здорові саджанці альстромерії, підібрати на ділянці підходяще місце або знайти ідеальний для цієї рослини кімнатний горщик. Також важливо правильно підготувати грунт.
Етап 1. Вибір сорту і саджанців альстромерії
- Альстромерія є теплолюбних рослиною, їй потрібен теплий клімат з м'якою зимою. Однак існують сорти, які можуть витримувати невеликі морози з укриттям.
- В даний час селекціонерами були виведені сорти для середньої смуги.
- Купувати альстромерій найкраще в спеціалізованих магазинах або агрофірмах, які професійно займаються розведенням рослин.
- Під час покупки посадкового матеріалу альстромерії вибирайте лише сорти, адаптовані до кліматичних умов вашого регіону. Про особливості вирощування окремих сортів можна запитати у консультанта.
- Ви можете придбати розсаду альстромерії або її саджанці.
- Перед покупкою ретельно огляньте саджанець. На ньому не повинно бути видимих пошкоджень, а також ознак захворювань і шкідників.
- Різні сорти альстромерії мають різну висоту, тому перед покупкою визначитеся з планованої садової композицією. Більш низькорослі сорти відмінно підійдуть для вирощування в контейнерах або кімнатних горщиках.
Етап 2. Вибір місця для посадки
- Альстромерії можна вирощувати в оранжереях або теплицях, а також у горщиках в приміщенні. Більш морозостійкі сорти можна вирощувати у відкритому грунті в середній смузі Росії і країн СНД.
- Низькорослі сорти, типу альстромерія нано, відмінно підходять для вирощування в Контенери, які можна помістити по ділянці, а на зиму заносити в лоджію або теплицю.
- Високорослі сорти підходять для вирощування на клумбах і квітниках.
- Для посадки альстромерії відмінно підходять теплі і сонячні місця. Однак сонце не має гріти занадто сильно. Для повноцінного росту краще створити легку півтінь.
- Обраний ділянка повинна бути захищена від сильних вітрів і протягів.
Етап 3. Вибір і підготовка грунту
- Для зростання альстромерії підходить слабокисла або нейтральна грунт.
- Грунт повинен бути легким і поживним. Підходять піщані або глинисті грунти.
- Місце для посадки повинно бути висушеним і добре дренованим.
- Якщо на вашій ділянці грунт важкий, то альстромерія буде рости погано. В такому випадку перед посадкою додайте торф, перепрілий гній.
- За один день до посадки рослини обрану ділянку ретельно перекопайте, розпушити грунт і додайте компост.
Технологія посадки альстромерії у відкритий грунт
- Посадка альстромерії у відкритий грунт здійснюється навесні, приблизно в травні, коли повітря і грунт прогріються до 20-23 градусів.
- За день до висадки саджанців спушите грунт на обраному ділянці, так як рослина віддає перевагу рости на легкій землі.
- Далі важливо правильно зробити посадочні лунки, які повинні бути на достатній відстані один від одного. Коренева система альстромерії дуже швидко розростається і рослини можуть заважати рости сусіднім.
- Посадочні ями для альстромерії повинні бути приблизно 60 см в діаметрі і 35-40 см в глибину. Між лунками залиште відстань не менше, ніж в 50 см.
- На дно кожної лунки помістіть шар дренажу з дрібних каменів або гравію. Це необхідно для запобігання застою води біля коріння рослини.
- Далі в кожну лунку додайте жменю перепрілого компосту.
- Помістіть рослини в ями і акуратно присипте грунтом, злегка ущільнюючи грунт руками.
- Після посадки рясно полийте кожну рослину водою.
- Рекомендується грунт навколо рослини замульчувати для запобігання випаровування вологи і для того, щоб зберегти рихлість ділянки. В якості мульчі використовується торф або суха тирса.
Агротехніка вирощування альстромерії у відкритому грунті: секрети і нюанси догляду
Альстромерія вимагає до себе певної уваги і зусиль по догляду. Процес догляду за альстромерій включає в себе полив, розпушування, підживлення і укриття на зиму. Розглянемо особливості кожного процесу окремо.
Полив альстромерії
Альстромерія не переносить занадто пересушеній або перезволоження грунту, тому слід уважно поставитися до режиму поливів. Поливати рослину потрібно регулярно, але помірно. Переливати не варто, так як коренева система рослини може почати гнити. Приблизний графік поливу - 1 раз в тиждень. в посушливі періоди - 2 рази. Грунт навколо рослини завжди повинна бути злегка вологою, приблизно на 2 см в глибину. При недотриманні режиму поливу альстромерія може втратити декоративності.
Розпушування і мульчування
Після кожного поливу грунт навколо рослин необхідно рихлити, так як альстромерія воліє рости на легких і повітряних грунтах. Під час розпушування видаляйте всі бур'яни. Важливим етапом у догляді за цією рослиною є мульчування. Щоб земля залишалася рихлою якомога довше, пристовбурні кола можна засипати мульчею. В якості мульчі використовуйте торф, суха тирса або кору дерев.
Підживлення
Перша підгодівля вноситися під час посадки. Для цього використовується компост. Надалі необхідно регулярно підгодовувати рослина для отримання пишного цвітіння і яскравою листя. Вносити добрива потрібно приблизно 3 рази в місяць. Використовується або мінеральні комплексні добрива, або органічні. Під час вегетації найкраще використовувати добрива з великим вмістом азоту. Під час появи бутонів і квітів добрива повинні містити фосфор. Періодично можна під рослини підсипати деревну золу.
Обрізка і укриття
Під час цвітіння рекомендується видаляти відцвілі бутони. Це буде стимулювати зростання нових і більш пишне цвітіння. Перед настанням холодів верхню частину рослини необхідно обрізати, а кореневу систему укрити. Для цього використовують торф, опале листя і лапник. Зверху можна накрити ще й покривним матеріалом. Навесні все це знімається.
Боротьба з хворобами і шкідниками
Альстромерія відрізняється відносною стійкістю до хвороб і шкідників. Однак при недотриманні правил поливу рослина може дивуватися сірою гниллю. Для боротьби з нею використовується розчин фундазола або фунгіциду.
Рослина іноді уражається слимаками і гусеницями, збирати яких краще вручну. Проти таких шкідників, як павутинний кліщ, трипси краще використовувати спеціальні препарати - актеллик.
Вирощування альстромерії в теплиці
- Альстромерії найчастіше вирощують в теплицях в промислових масштабах для зрізання.
- Перед посадкою в теплицю ретельно підготуйте грунт, яка повинна складатися з торфу, піску, листяної землі і перегною. Все потрібно ретельно перекопати.
- Також перед посадкою альстромерії в теплицю грунт можна обробити дезинфицирующем засобом.
- При посадці можна використовувати сітку, яка кладеться зверху на поверхню. Вона потрібна для підтримки дорослих рослин.
- Температура в теплиці: під час росту листя - 15 градусів вдень і 13 вночі, під час цвітіння рослини - 18-20 градусів. Якщо рослина вирощується в теплиці постійно, взимку температура повинна бути не нижче 10 градусів.
- Догляд. Своєчасний і регулярний полив в теплиці сягає крапельним способом. При цьому взимку полив потрібно скоротити. Періодично потрібно рихлити ґрунт біля рослин. Підживлення вносяться два рази на місяць. Для цього використовуються азотно-калійні добрива. Взимку альстромерія вимагає додаткового освітлення.
Вирощування альстромерії в домашніх умовах
Альстромерії можна вирощувати і в домашніх умовах, проте необхідно знати деякі тонкощі.
- Коренева система рослини досить довга, тому необхідно підібрати просторий горщик. Глибина його повинна становити не менше 25 см.
- Обов'язково виконайте отвір на дні горщика.
- Для оптимального росту альстромерії в приміщенні потрібно підібрати правильне місце. Відмінно підійде місце, де півдня світить сонце і півдня легка тінь.
- У домашніх умовах альстромерій поливати необхідно один раз в 3 дня.
- Добриво рослини в кімнатних умовах не вимагають.
Використання альстромерії в ландшафтному дизайні
Альстромерія - дуже красиве і яскраве рослина, яке останнім часом починає використовуватися для прикраси ділянки.
- Альстромерія вирощується для зрізання в букети.
- Низькорослі сорти цієї рослини відмінно підійдуть для обрамлення бордюрів і садових доріжок. Невисокі альстромерії можна посадити на квіткових клумбах поряд з іншими квітучими рослинами.
- Високорослі альстромерії можна розташувати на задньому плані клумб або висадити групою на тлі газону.
- Низькорослі квіти часто вирощують в контейнерах і горщиках і розміщують їх на верандах, балконах і сходах.
Фото альстромерії
Більш наочно побачити всю красу і варіанти використання альстромерії можна на запропонованих нижче фото.
Шикарні букети з альстромерії
Альстромерія в горщику
Альстромерія - досить екзотична рослина, яке вимагає уваги і турботи. Однак не варто лякатися, при дотриманні всіх правил ви отримаєте гарне рослина, що радує всіх своїм пишним цвітінням.