На сьогоднішній день в садівництві існує величезна кількість декоративних чагарників, які можуть урізноманітнити ландшафтний дизайн будь-якої ділянки. Деякі з них прекрасно себе почувають в умовах нашого клімату і вже давно завоювали любов і визнання садівників. Однак існують культури, які до сих пір вражають своїм казковим і прекрасним видом і є рідкістю на садових ділянках. До таких декоративних рослин можна віднести мигдаль трилопатевий, який є одним з найбільш яскравих і красивих невеликих дерев.
Побачивши мигдаль трилопатевий хоча б один раз, ви назавжди полюбите цю культуру і станете її відданим шанувальником. Мигдаль трилопатевий, посадка і догляд за яким досить складний і трудомісткий, стане справжньою перлиною вашого саду, досить лише докласти трохи зусиль і проявити турботу.
У даній статті наведемо особливості мигдалю трехлопастного і опишемо його найпопулярніші сорти. А також більш детально відзначимо все найважливіші нюанси агротехніки вирощування.
Особливості та опис мигдалю трехлопастного
Мигдаль у всіх людей асоціюється зі смачними і досить дорогими горіхами, які вирощуються в південних регіонах. Рослина мигдаль є частиною підроду Мигдаль з роду Слива і великого сімейства Рожеві, проте його різновид мигдаль трилопатевий довгий час ставився до різних родів і категоріям. Багато років вчені відносили цю рослину до роду зливу, роду мигдаль. Однак завжди виникали суперечки щодо будь-яких рішень і суджень. Тільки в 1959 році мигдаль трилопатевий був досконально вивчений ботаніком Пахомовой, яка віднесла цю рослину за рядом ознак до окремого роду. У зв'язку з тим цей рід отримав назву луізеанія трехлопастная. Мигдаль цього різновиду був відомий ще багато століть назад і виростав в природі на території Середземномор'я і Середньої Азії. Саме Китай на сьогоднішній день вважається батьківщиною цього прекрасного рослини. У провінціях Хебей і Шандунь це декоративна рослина вважається передвісником весни, який своїм яскравим і пишним цвітінням викликає загальну радість і очікування нового життя.
З території Китаю в середині 19 століття мигдаль трилопатевий потрапив на територію Європи, а саме в Англію. З тих часів ця рослина початок своє довге подорож по всьому континенту. На сьогоднішній день мигдаль трилопатевий можна зустріти в Каліфорнії, Чехії, Словаччини, Моравії. З належним доглядом цей декоративний чагарник можна виростити в Краснодарському краї, у Воронезькій області, в Приморському краї, Свердловській області Росії. Більш складно посадити на своїй ділянці це прекрасне дерево садівникам з центральної частини нашої країни, проте все можливо.
Мигдаль трилопатевий, мигдаль трилопатевий махровий, слива махрова, Луїзіані, китайська махрова слива, японська вишня - всі ці назви відносяться до одного різновиду мигдалю, який відрізняється найбільш яскравим пишним цвітінням.
Опис мигдалю трехлопастного:
- Мигдаль трилопатевий є видом дводольних квіткових рослин, який представляє собою багаторічна декоративна невелике деревце або чагарник.
- Луізеанія є весеннецветущих кісточковим рослиною, яке знаходиться в родинних стосунках зі сливою і абрикосом.
- Мигдаль трилопатевий виростає у вигляді невеликого чагарника або деревця, яке багато формують у вигляді штамба. У висоту рослина може досягати 2-3 метра.
- Гілки мигдалю густо прилягають один до одного, що дозволяє формувати компактну і кулясту крону, якщо ви хочете вирощувати цю рослину як штамбової культури.
- Крона мигдалю трехлопастного дуже розгалужена.
- Листя у цього різновиду мигдалю трилопатеві, шкірясті з крупнозубчатие краєм. За кольором темно-зелені з великою кількістю ворсинок на нижній листової пластини. Зростають листя пучками на плодових пагонах і з'являються вже після початку цвітіння.
- На початку травня починається цвітіння мигдалю трехлопастного, яке триває приблизно 2,5 тижні.
- Під час цвітіння кущ мигдалю виглядає просто шикарно. Складається враження, ця рослина приховано величезним рожевим покривалом. Саме через казкового цвітіння цей вид вважається найкрасивішим і декоративним.
- Квіти мигдалю за формою прості і махрові, розпускаються по два штуки разом. Під час цвітіння гілки щільно покриваються квітами, при цьому листя з'являються потім. Діаметр однієї квітки в середньому становить 1,5-2 см.
- Різноманітна і забарвлення квітів мигдалю трехлопастного: світло-рожеві, темно-рожеві, малинові.
- Після відцвітання на пагонах з'являються плоди, які мають округлу форму і в діаметрі досягають 1 см.
- Плоди мигдалю трехлопастного неїстівні, тому їх не можна вживати в їжу. Ця рослина використовується тільки як декоративне. Однак в звичайних садах зустрічається він ще досить рідко.
- Вважається морозостійким рослиною, який може витримувати наш клімат і морози до -30 градусів.
Різноманітність декоративних форм і сортів мигдалю трехлопастного
Мигдаль трилопатевий може бути різних форм і сортів, що дозволить урізноманітнити свої посадки і зробити ділянку яскравим і неповторним.
Форми мигдалю трехлопастного
- Форма «Полону». Рослини цієї групи вважаються найпопулярнішими серед садівників через свою декоративності. Відрізняються найбільш яскравим і красивим зовнішнім виглядом. У висоту цей чагарник може виростати максимально на 2 метри і являє собою досить розлога рослина. Кущик зацвітає на початку травня красивими і махровими квітками, які в діаметрі досягають приблизно 0,4-0,5 см. Квіти складаються з великої кількості пелюсток і чашолистків. Забарвлення суцвіть рожевий. Плід цього різновиду злегка довгастої форми і бордового кольору.
- Форма «Київська». Ця форма мигдалю трехлопастного також вельми популярна серед садівників. Характеризується високим ростом - рослина може досягати 3,5 метра у висоту. Квіти рослини менш махрові, одна квітка може складатися приблизно з 10 пелюсток, в той час як у попереднього виду квіти можуть складатися з 40 пелюсток. Квіти мають темно-рожевий відтінок і приємний аромат мигдалю. Цвітіння починається в кінці квітня або на початку травня. Відрізняється ця форма тим, що цвітіння починається раніше, ніж розпускається листя. Весь процес триває приблизно 7 днів.
- Форма «Атропурпуреа». Рослини цього виду відрізняються різними розмірами, можуть виростати низькими і високими. Квіти більш маленькі і не такі махрові, складаються з меншої кількості пелюсток. Колір пелюсток ніжний рожево-фіолетовий з малиновим відтінком.
- Форма «Петзольді». Рослини цього виду цвітуть напівмахрових квітами ніжного рожевого кольору. На відміну від інших форм мигдалю трехлопастного, його листя має овальну форму.
Сорти мигдалю трехлопастного
- Сорт мигдалю трехлопастного «Веснянка». У висоту ця рослина може досягати приблизно 1,5-2 метри. Своїм зовнішнім виглядом дуже сильно нагадує сливу. Цвіте досить великими квітами махрової форми, які складаються з великої кількості пелюсток ніжного бежево-рожевого відтінку, який світлішає в міру розкриття бутона. Цей сорт відрізняється стійкістю до деяких захворювань.
- Мигдаль трилопатевий Розенмунд. Рослина цього сорту відрізняється досить компактними розмірами куща і невисоким зростом. Цвіте досить довго час в порівнянні з іншими сортами - практично 3 тижні. Квіти відрізняються махрової формою з пелюстками ніжного рожевого кольору.
- Сорт мигдалю трехлопастного «Танюша». Рослина цього сорту відрізняється невисоким зростом, однак незважаючи на це, має високу декоративністю. Гілки в мигдалю Танюша злегка пониклі, на них розпускаються великі махрові квітки. Діаметр однієї квітки становить приблизно 2,5-3,5 см. Одна квітка складається приблизно з 40 пелюсток, які трохи закручені на кінцях. Пелюстки мають яскравий малиновий колір.
- Сорт «Китаянка». Рослини цього сорту дуже схожі на сакуру. У висоту чагарник досягає середніх розмірів - приблизно 1,5-2 м. Гілки кущика прямостоячі. Відрізняється сорт раннім цвітінням невеликими, простими за формою квітами ніжного рожевого кольору. Цвітіння більш тривалий і рясне.
- Сорт мигдалю «яскраво-червоний». Цей сорт є гібридом вітчизняної селекції, виростає в Приморському краї. Являє собою невисокий кущик з прямостоячими гілками, на яких розпускаються великі махрові квіти яскравого малинового відтінку.
- Сорт «Радість». Являє собою невелике дерево або чагарник з досить рідкою кроною. Відрізняється раннім цвітінням, яке починається в кінці квітня і закінчується на початку травня. Квіти з'являються до розпускання листя і мають махрову велику форму, яка в діаметрі сягає 4 см. Колір пелюсток темно-рожевий.
- Сорт «Сніги Уімури». Цей сорт мигдалю трехлопастного відрізняється великими махровими квітами, пелюстки яких пофарбовані в ніжно-рожевий відтінок. Цей відтінок змінюється на кремовий під кінець цвітіння.
- Сорт «Пам'яті Махмета». Рослини цього сорту цвітуть світло-рожевими квітами середнього розміру.
Розмноження мигдалю трехлопастного: найпоширеніші способи
Розмноження мигдалю трехлопастного має свої особливості та нюанси, знаючи які, ви без проблем зможете виростити це прекрасна рослина на своїй ділянці. Існує велика кількість способів розмноження, одних з них більш прості і доступні для садівників-любителів, інші ж набагато складніше. Серед них можна виділити розмноження мигдалю з кісточки, живцями, відводками і кореневої порослю.
Розмноження мигдалю трехлопастного кісточкою
- Даний спосіб розмноження найбільш трудомісткий і не завжди радує своїми результатами. Перш за все, варто знати, що не всі сорти мигдалю трехлопастного дають плоди, які і є джерелом насіння або кісточок для підщепи, на який в подальшому будуть робити щеплення живці сортових рослин.
- Найкраще використовувати свіжозібрані насіння рослини, проте деякі сорти вимагають попередню стратифікацію посадкового матеріалу перед посадкою.
- Процес загартовування необхідно проводити в холодному приміщенні або в холодильній камері в контейнері для овочів. Триває стратифікація приблизно 4 місяці.
- Висівати насіння мигдалю трехлопастного можна навесні і восени безпосередньо у відкритий грунт.
- Для посіву зробіть в заздалегідь підготовленому грунті невеликі борозенки глибиною 8-10 см, при цьому відстань між насінням має становити приблизно 10-12 см.
- Після проростання сіянців необхідно забезпечити їм повноцінний догляд.
- Коли сіянці досягнуть висоти в 50 см, необхідно обрізати на висоті 10 см все гілки і пересадити їх на постійне місце. Тільки після цього можна їх використовувати для щеплення.
- Ви також можете спробувати виростити з насіння повноцінне рослина, однак є ймовірність того, що будуть втрачені всі материнські ознаки, а квіти не будуть такими махровими.
Розмноження мигдалю трехлопастного щепленням
- Цей спосіб є найбільш підходящим для самостійного розведення мигдалю трехлопастного.
- Перш за все необхідно подбати про те, щоб виростити підщепи. В якості гарного підщепи підійдуть зимостійкі сорти мигдалю, такі як трилопатевий або звичайний, а також слива, алича.
- Далі знайдіть якісний і здоровий щепу у вигляді держака зі сформованими очима. Перед щепленням з підготовлених живців необхідно видалити всі лиття, залишивши лише черешки.
- Щеплення рекомендують проводити в період активного сокоруху навесні або влітку.
- Перш за все необхідно обережно очистити підщепу від бруду і пилу за допомогою ганчірки. Далі візьміть окуліровочний ніж або просто звичайний і зробіть надріз у формі букви Т трохи вище кореневої шийки. Краї кори трохи відігніть.
- Далі з підготовленого живця необхідно зрізати щиток, тобто шматок кори разом з ниркою і шматком деревини. Довжину такого щитка визначайте з урахуванням довжини надрізу.
- Обережно вставте щиток в розріз і притисніть до нього краю кори, після цього замотайте місце щеплення ізолентою або скотчем. При цьому пам'ятайте, що нирку закривати не треба.
- Після того, як нирка добре приживеться, можете зняти стрічку.
Розмноження мигдалю трехлопастного відводками
- Таким способом також можна розмножувати мигдаль трилопатевий.
- Проводити цей метод можна на початку весни до моменти вегетації або сокоруху.
- Якщо на вашій ділянці росте кущик мигдалю з низько опущеними пагонами, виберіть найнижчий і здоровий.
- Зробіть навколо кущика неглибокі борозенки і пригніть до них обрані пагони, після чого зафіксуйте їх, щоб вони не піднялися вгору.
- Присипте їх грунтом, щоб нагорі залишилася тільки верхня частина втечі.
- Місце фіксації втечі з грунтом регулярно поливають і розпушують. Тільки через рік молоді саджанці можна буде відокремити від материнської рослини і пересадити на постійне місце.
Розмноження мигдалю трехлопастного живцями
- Перш за все необхідно заготовити посадковий матеріал, для якого з материнського куща мигдалю трехлопастного потрібно зрізати живці довжиною 15-20 см.
- Живці потрібно нарізати з верхньої частини здерев'янілих пагонів. При цьому враховуйте, що на кожному живці повинно бути як мінімум два вузла.
- Перед укоріненням живців потрібно опустити на добу в розчин корнеобразователя або стимулятора росту.
- У прохолодному парнику необхідно підготувати грунт, яка повинна складатися з торфу і піску.
- Після посадки живців необхідно регулярно доглядати за ними до їх вкорінення, яке відбувається приблизно через місяць.
- Коли у саджанців виростуть досить міцне коріння, їх можна пересадити на дорощування на грядку.
Підготовка перед посадкою мигдалю трехлопастного
Посадка і догляд за мигдалем трилопатевим не відрізняються особливою складністю. Однак ця рослина все ще вважається екзотикою в нашій місцевості, тому варто провести ретельну підготовку, щоб у вас точно виросло шикарне рослина.
Етап 1. Вибір сорту і саджанців мигдалю трехлопастного
- Вибір здорового і міцного саджанця є запорукою отримання красивого і квітучого рослини мигдалю.
- Купити мигдаль трилопатевий можна в спеціалізованих садових центрах або розплідниках, які професійно займаються розведенням рослин. Так ви будете впевнені в об'єкті придбання посадкового матеріалу.
- При купівлі у професіоналів ваш саджанець буде точно акліматизований до погодних умов вашого регіону.
- Не варто купувати посадковий матеріал на стихійних ринках і у незнайомих людей з рук.
- Вибираючи сорт, враховуйте бажану висоту майбутнього рослини і забарвлення пелюсток. В іншому ж всі сорти мигдалю трехлопастного прекрасні.
- Перед покупкою уважно огляньте ваш посадковий матеріал. Так як саджанці мигдалю трехлопастного найчастіше продаються в контейнерах, перевірте грунт. Вона повинна бути чистою і зволоженою. На самому ж рослині не повинно бути пошкоджень або засохлих ділянок.
- Важливо переконатися, що рослині не боляче і на ньому немає шкідників.
- Також враховуйте, що саджанець найкраще купувати трирічний, так як у нього найкраще сформована коренева система і він швидше приживеться.
Етап 2. Вибір місця для посадки мигдалю трехлопастного
- Для повноцінного росту мигдалю трехлопастного ідеально підходять сонячні відкриті ділянки.
- Також може підійти легка півтінь, де обов'язково більшу частину дня сонячно.
- Важливо забезпечити рослині надійне укриття від протягів і вітрів, від цього мигдаль може загинути. Особливо це стосується зимових холодних вітрів.
- Уважно поставтеся до вибору ділянки в плані залягання грунтових вод. Вони повинні бути на пристойній глибині, так як ця рослина не виносить підтоплення. Саме тому рекомендується висаджувати їх саджанці на невеликій височині, щоб весняне підтоплення їх не зачепило.
- При виборі місця для посадки орієнтуйтеся на ваш ландшафт і плановану вами садову композицію.
Етап 3. Вибір і підготовка грунту для посадки мигдалю трехлопастного
- Мигдаль трилопатевий не вимагає особливих умов щодо складу грунту, однак для отримання красивого деревця підберете більш родючий ділянку.
- Не варто висаджувати мигдаль на глинистих ґрунтах з бідним складом.
- Найкраще віддати перевагу суглинистим грунтів із слаболужною або нейтральною реакцією.
- Попередньо перед посадкою обраний вами ділянку варто ретельно перекопати, прибрати бур'яни і розпушити грунт.
Технологія посадки мигдалю трехлопастного
- Посадка мигдалю трехлопастного може здійснюватися навесні і восени, проте садівники рекомендують віддати перевагу осінньої висадки.
- Також важливо пам'ятати, що вам необхідно висадити кілька саджанців мандали, так як вони запилюються перехресно.
- Підготуйте посадочні ями, глибина яких повинна бути не менше 30-40 см, а ширина трохи більше земляного кома на кореневій системі рослин.
- Посадочні ями розміщуйте один від одного на відстані не менше 3 м.
- На дно кожної ями насипте шар дренажу для запобігання застою вологи. Як дренаж можна використовувати бита цегла, дрібні камені і гравій.
- Далі насипте шар дрібного піску і помістіть в кожну яму палицю для опори.
- Далі обережно витягніть саджанець з контейнера і помістіть на дно ями.
- Засипте саджанці грунтовою сумішшю, що складається з листової землі, перегною, піску і верхнього шару грунту.
- Після посадки кожен саджанець рясно полийте водою таким чином, щоб коренева шийка виявилася на одному рівні з поверхнею.
- Після цього підв'яжіть саджанці і замульчируйте грунт навколо них. В якості мульчі використовуйте торф або перегній.
Агротехніка вирощування мигдалю трехлопастного
Догляд за мигдалем трилопатевим не складає особливих труднощів, проте вам доведеться докласти чимало зусиль, щоб виростити красиве дерево, яке буде радувати вас чарівними квітами.
Полив мигдалю трехлопастного
Якщо у вас на ділянці росте Кореневласні дерево мигдалю трехлопастного, тоді полив йому необхідний помірний. Такі саджанці не люблять сильно зволоженою грунт і можуть витримувати невеликі посухи. Якщо ж ваш саджанець щеплений на підщепу, то такому дереву важливо рости в постійно зволоженою грунті. При цьому важливо правильно поливати мигдаль трилопатевий. Воду потрібно лити строго під корінь, так як при попаданні на крону можуть з'явитися різні захворювання.
Підживлення мигдалю трехлопастного
Так як мигдаль трилопатевий прекрасно може рости і на бідних ґрунтах, добрив багато вносити не треба. Перша підгодівля проводиться відразу після цвітіння. У цей час найкраще внести трохи перегною. Через тиждень після цієї підгодівлі внесіть під кожен саджанець сечовину. Наступна підгодівля проводиться восени, коли під кожен кущик необхідно внести суперфосфат і перекопати грунт.
Обрізка мигдалю трехлопастного
Обрізка повинна проводитися щороку, щоб рослина мала доглянутий і красивий зовнішній вигляд. Перш за все навесні необхідно проводити санітарну обрізку, в ході якої видаляються всі поламані та пошкоджені пагони. Також видаліть всі старі гілки, які досягли 5-6-річного віку. Щороку необхідно робити формуючу обрізку, щоб крона рослини мала правильні контури.
Хвороби мигдалю трехлопастного
Так як шкідники дуже рідко пошкоджують мигдаль трилопатевий, головним ворогом цього чудесного рослини вважається одне захворювання - Моніліоз. Це грибкове захворювання всіх кісточкових культур, яке проникає всередину рослини через квіти і проростає там. Воно сильно пошкоджує деревину, після чого дерево може повністю засохнути. Для боротьби можна використовувати обприскування фундазолом під час цвітіння. Можна використовувати обрізку, під час якої всі поточні пагони зрізаються на 2 нирки і спалюються.
Фото мигдалю трехлопастного в ландшафтному дизайні
Мигдаль трилопатевий по праву вважається найкрасивішим і яскравим представником свого роду. Посадивши це пишність на своїй ділянці, 2-3 тижні ви будете оточені пухнастим рожевим хмарою ароматних квітів.