Троянди - це одні з найпрекрасніших і популярних кольорів серед садівників і квітникарів. Яскраві і ніжні, вони стануть чудовою прикрасою будь-якої ділянки або квітника. Серед величезного розмаїття видів і сортів королеви саду особливою любов'ю користуються англійські троянди Девіда Остіна.
Саме остінкі, як ще називають цю різновид троянд, поєднали в собі витончену красу старовинних сортів троянд і величезне різноманіття відтінків і ароматів, що і помістило англійську троянду Остіна на саму вершину популярності. Дана культура являє собою квіти неперевершеної краси з відмітним ароматом квітів, що розпустилися, який може передавати найрізноманітніші нотки, від квіткових до фруктових. Англійська троянда, посадка і догляд за якою не важко навіть початківцю садівникові, стане відмінним доповненням садової композиції, прикрасить вашу альтанку або стіну будинку.
У цій статті розглянемо особливості англійської троянди, наведемо опис найпопулярніших сортів. Відзначимо важливі моменти агротехніки вирощування даної культури на своїй ділянці.
Особливості та опис англійської троянди
Англійські троянди є відносно новим різновидом, які стали відомі світу трохи більше 50 років тому. Саме в 20-початку 21 століття англійські троянди були виведені англійським ентузіастом фермером Девідом Остіном, який поклав початок цілому поколінню троянд. Все почалося в 50-хх роках 20 століття, коли Девід Остін у Франції побачив чагарники старовинних сортів чайної троянди. Його мрією в ту мить стало створення таких же прекрасних троянд з чарівним ароматом, але з набагато більшим різноманіттям відтінків. Саме з того моменту розпочалася багаторічна робота по виведенню сортів англійської троянди Девіда, який переключив увагу громадськості зі стандартною троянди в формі келиха, на цілу низку форм бутонів троянди. Девід Остін змусив милуватися не тільки квітами троянди, але і цілим кущем, що, безсумнівно, є основним при вирощуванні троянд в саду.
Для появи нового сорту англійської троянди Девід Остін і його друг Томас Грехем схрестили старовинну галльську троянду «Belle Isis» і сучасну Флорибунда. Результат даної роботи перевершив всі очікування - на світ з'явилася троянда нового сорту «Constance Spry», яка характеризувалася дужими і красивими кущами з великими квітами з ароматом мірри. Відомий селекціонер прагнув вивести сорти англійської троянди з безперервним цвітінням і відмінну стійкість до захворювань. Отримати відмінний результат у нього вдалося не відразу. Однак з часом 12 прекрасних сортів остінок отримали нагороду «Знак якості» Британського Королівського садівничого Товариства, яка присуджується лише сортам рослин, найбільш стійким до поразок.
Головною особливістю сортів англійської троянди є чарівний аромат, який може бути абсолютно різним у залежності від конкретного сорту. Чи не пахнуть квітів серед остінок немає, можна зустріти кущі троянди з фруктовим ароматом або з ароматом смачного чаю, а також з давно забутим ароматом мірри.
Опис англійської троянди:
- Англійська троянда - це не окрема класифікація. На сьогоднішній день всі виведені селекціонером Остіном троянди відносять до шрабов або кущових троянд.
- Назва англійські троянди на території Росії найчастіше заміняють на остінкі, яке дуже підходить цим ніжним кольорам.
- Знамениті англійські троянди відрізняються компактним і гарним кущиком, який у висоту може досягати 1,2-1,5 метра, хоча деякі сорти можуть рости і на 2-2,5 м.
- Можна виділити англійські троянди паркові або кущові і плетисті, які також користуються популярністю у садівників.
- Кущик англійської троянди досить міцний і може легко витримувати щільні суцвіття. Нижні пагони звисають до самої землі.
- Англійські троянди відрізняються величезною різноманітністю форм суцвіть. Найпопулярнішими формами квітів є помпон, глибока чаша, відкрита чаша, дрібна чаша, розетка і хрестоподібна розетка. Сорти з квітами у формі конуса селекціонер Девід Остін відбраковував.
- Квіти англійської троянди можуть бути простими, напівмахровими, махровими і густомахровими в залежності від кількості пелюсток. У деяких сортів одна квітка може містити до 150-200 пелюсток.
- Квіти рівномірно покривають весь кущ, при цьому можуть розпускатися поодиноко або бути зібрані в невеликі кисті.
- Англійські троянди можуть бути самих різних відтінків, проте переважно суцвіття цього різновиду відрізняються ніжними і пастельними відтінками. Ви не зустрінете англійську красуню з яскраво-червоними бутонами або фіолетовими, зате багато сортів з кремовими, рожевими, жовтими і помаранчевими квітами.
- Головною особливістю англійських троянд є їх аромат. Саме виведення сортів троянди з неймовірним запахом стало головною метою селекціонера. Всі сорти англійської троянди можна розділити на їхню аромату: аромат смачного чаю, фруктовий аромат, класичний аромат старовинних троянд, мускус і смирну.
- Однією з особливостей англійських троянд є зміна суцвіть і аромату в залежності від кліматичних особливостей і часу доби. Вранці троянда може пахнути зовсім інакше, ніж ввечері.
- Так як англійські троянди є вихідцями з туманних островів Англії, то вони вважають за краще рости в тіні, їм достатньо перебувати на сонці протягом 4-5 годин.
- Це досить вибагливі у догляді квіти, проте існують сорти, які відрізняються гарною стійкістю до хвороб та морозів.
Різноманітність сортів англійської троянди
На сьогоднішній день офіційно відомо близько 200 різних сортів англійської троянди, які володіють різними особливостями зовнішнього вигляду, формою і забарвленням квітки, а також ароматом. Наведемо опис найбільш популярних сортів даного різновиду троянди.
- Сорт «Абрахам Дербі». Даний сорт відрізняється великою популярністю на території Росії. Був виведений в 1985 році. Ця англійська троянда володіє найбільшими квітами даного різновиду, які в діаметрі досягають 12-14 см. Квіти сорти Абрахам Дербі мають чашеобразную форму і є густомахровими - налічують до 150 пелюсток. Саме формою суцвіть цей сорт більше всіх нагадує класичні старовинні сорти троянд. У центрі пелюстки мають абрикосовий відтінок, а до краю стають ніжно-рожевими. Квіти можуть розпускатися по одному або зібраними по три в кисті. Цей сорт англійської троянди стійкий до захворювань, в саду його можна вирощувати як кустовую різновид або плетистую.
- Сорт «Томас Грехем». Цей сорт був названий на честь одного і помічника Девіда Остіна по виведенню англійських троянд. Являє собою великий і сильний кущ, який може вирости в середньому 1,5-3 метра. Завдяки високому зросту і міцним паросткам цю троянду використовують як шпалерну і пускають по опорах. Квіти можуть бути зібрані в великі кисті по 5-7 штук. Квітка досить великого розміру, в діаметрі може досягати приблизно 7-10 см. Є махровим, так як складається з приблизно 75 пелюсток. Під час стану бутона квітка має ніжний персиковий відтінок, проте у міру розпускання він стає насиченого жовтого кольору, що є головною перевагою цього сорту. Саме за цей сонячний колір сорт «Томас» був введений у Всесвітній Зал Слави Роз, який складається всього з 14 представників. Квіти цієї англійської троянди мають приємний аромат чаю. Відрізняється хорошою стійкістю до захворювань та морозів.
- Сорт «Бенджамін Бріттен». Досить молодий сорт англійської троянди, був виведений в 2001 році. Представлений досить сильним і зеленим кущиком, який у висоту може досягати приблизно 90-100 см. Кущ цієї англійської троянди рясно вкритий листям. Квіти мають чашоподібну форми, однак при повному розкритті набувають форму розетки. Сорт відрізняється красивим відтінком кольорів. Переважно вони червоні, але з ніжними відтінками помаранчевого. Ця троянда має стійкість до деяких хвороб.
- Сорт «Вільям Шекспір». Цей сорт з'являвся в садівництві два рази. Перший раз в 1987 році, проте він виявився дуже нестійким до хвороб, тому селекціонер його удосконалив. Цей сорт англійської троянди червоної групи, тому завжди привертає увагу своїми великими густомахровими квітами. Одна квітка може складатися приблизно з 120 пелюсток. На початку цвітіння квіти мають яскравий червоний колір, який з часом стає пурпуровим. Кущ відрізняється великими розмірами і досить потужною формою. У висоту може досягати приблизно 120 см. За оцінкою Девіда Остіна і садівників цей сорт є найкращою червоною трояндою.
- Сорт «Пет Остін». Цей сорт був виведений в 1995 році і носить ім'я дружини відомого селекціонера Девіда Остіна. Являє собою великий кущ до 120 см у висоту. Квіти великого розміру, в діаметрі приблизно 12 см. За формою напівмахрові, складаються з 56 пелюсток. Під час цвітіння розпускаються по одному або зібраними в кисті по 3-7 штук. Відрізняються незвично забарвленням: мідної з невеликим рожевим відтінком. Відрізняється хорошою стійкістю до захворювань та морозів.
- Сорт «Принцеса Маргарет». Являє собою чагарник до 150 см у висоту. Сорт англійської троянди Принцеса Маргарет цвіте великими в формі розетки суцвіттями абрикосового з нотками оранжевого кольору. Має сильний фруктовий аромат.
Розмноження англійської троянди
Англійську троянду можна розмножувати точно такими ж способами, як і інші різновиди цієї квітки. Для англійської красуні підходить спосіб розмноження живцюванням, відводками і нащадками, а також щепленням. Кожен вищеперелічений спосіб має ряд особливостей, які необхідно враховувати, якщо ви зібралися самостійно розвести англійські троянди на своїй ділянці. Досвідчені садівники і любителі троянд використовують для їх розмноження щеплення, що більш ефективно і продуктивно.
Щеплення англійської троянди
- Для розмноження троянд щепленням можна використовувати живці або нирки, останні застосовуються набагато частіше.
- Перш за все необхідно виростити підщепу, на який згодом буде робити щеплення англійська троянда. Оригінальна троянда Девіда Остіна прищеплюється тільки на підщепу Rose Loxa, який значно відрізняється від підщепи, який використовується на нашій території. Садівники Росії використовують для цих цілей Rose canina.
- Для того щоб виростити повноцінний підщепу, йде 2-3 роки. Спочатку необхідно зібрати насіння rosa canina, помістити їх у вологий пісок на кілька місяців для стратифікації.
- Насіння для підщепи висіваються в середині осені на глибину приблизно 4 см. Навесні, коли з'являться листочки можна прищипнуть корінь сіянців і пікірувати їх.
- Для щеплення підбирають саджанці, товщина кореневої шийки яких становить не менше 7 мм.
- Далі на дорослому кущі англійської троянди необхідно вибрати здорові і визріли пагони з бруньками.
- Після зрізання приберіть все листя, залишивши лише черешок з нирками.
- На вирощеному підщепі очищають кореневу шийку від землі і витирають її ганчіркою. Далі необхідно зробити надріз у вигляді букви Т. Вертикальна лінія надрізу повинна становити в глибину 2,5 см, а горизонтальна 1 см. На втечу-підщепі потрібно зрізати нирку з шматочком деревини довжиною приблизно 2 см.
- Після цього акуратно тримаючи щепу за щиток вставляєте його в зроблений надріз знизу вгору. Стирчить частина щитка потрібно обрізати.
- Щеплення необхідно добре обмотати спеціальною плівкою. Результати здадуться вже через 2 тижні.
Розмноження англійської троянди нащадками
Паркові троянди, до яких відноситься англійська троянда, можуть розмножуватися за допомогою кореневої порослі, яка у великій кількості з'являється протягом сезону. Не варто поспішати з пересадкою таких нащадків, так як коренева система спочатку у них дуже слабка. Однак приблизно через рік вони досить зміцніють, щоб витримати процес відділення від материнського куща. Проводити відділення найкраще ранньою весною, коли сходить сніг.
Розмноження англійської троянди живцями
- Також дуже популярний спосіб розмноження англійської троянди.
- Для посадкового матеріалу заготовляють живці з добре доспілих пагонів поточного року. Необхідно зрізати живці довжиною приблизно 15-20 см, головне, щоб на них було по 3 листки.
- Після підготовки живців з них необхідно зрізати по 2 листочка з боків, залишивши лише один на верхівці.
- На своїй ділянці підберіть заховане від сонця місце, досить Затишне. Ретельно його перекопайте і очистіть від бур'янів, розпушите і розрівняйте.
- Висадіть підготовлені живці на відстані приблизно 15-20 см одна від одної. При цьому заглиблювати їх необхідно таким чином, щоб на поверхні залишився тільки листочок.
- Після посадки обов'язково накрийте кожен держак пластиковою пляшкою з відкритим горлечком.
- Коли починаються холоди, живці необхідно ретельно вкрити і присипати снігом.
- Уже навесні ви зможете побачити перші листочки на ваших живцях, однак пересаджувати на постійне місце черешки англійської троянди рекомендують лише через рік. При цьому важливо викопувати їх разом з грудкою землі, щоб не оголяти кореневу систему.
Розмноження англійської троянди відводками
- Цей спосіб розмноження вважається найпростішим. Для нього важливо, щоб на кущику троянди були досить довгі і гнучкі пагони, що знаходяться біля самої землі.
- Виберіть на кущі англійської троянди досить довгий і міцний пагони і пригніть його до землі. Далі зробіть невеликий надріз з нижнього боку і добре закріпіть відводок, щоб він не піднявся.
- Після цього присипте його грунтом, залишивши лише верхівку.
- Протягом всього періоду вкорінення відводок важливо поливати і прибирати бур'яни.
- Приблизно через рік навесні ви зможете сміливо від'єднувати молодий саджанець англійської троянди від материнського куща і пересаджувати на постійне місце.
Підготовка перед посадкою англійської троянди
Англійська троянда - це гостя з туманних островів Англії, тому перед посадкою цієї красуні на своїй ділянці важливо ретельно підготуватися і дотриматися всіх правил вибору саджанців і місця посадки.
Етап 1. Вибір сорту і саджанців англійської троянди
- Англійські троянди звикли до туманного і сирому клімату Британських островів, тому всі сорти мають особливості росту в таких умовах. Однак на території Росії трохи інші кліматичні умови, тому з 200 відомих сортів англійських троянд можливо вирощувати у нас лише третю їх частина.
- На території Росії, на жаль, немає офіційного філії розплідника Девіда Остіна, тому вибрати оптимальний сорт трохи складніше. Можна орієнтуватися на сорти, виведені в розплідниках Канади, так як кліматична зона у нас частково схожа.
- На сьогоднішній день немає вже тих складнощів з покупкою саджанців англійської троянди, які були ще кілька років тому. Раніше багато садівників, бажаючи купити заморську красуню, набували саджанці звичайної чайної троянди у недобросовісних продавців.
- Звичайно, сьогодні також купити англійську троянду можна тільки у перевірених продавців, в садових центрах і великих розплідниках, де професійно займаються розведенням різних троянд.
- При покупці в розплідниках саджанців англійської троянди ви будете впевнені в тому, що молоді рослини адаптовані до ваших кліматичних умов.
- Перед покупкою троянд уважно огляньте кожен саджанець. На ньому не повинно бути сухих і пошкоджених ділянок. Неприпустимо наявність ознак захворювань і шкідників.
- Не ризикуйте і не купуйте саджанці англійських троянд на стихійних ринках і біля доріг з рук у незнайомих людей. Так ви можете потрапити на шахраїв і отримати в результаті зовсім англійську красуню.
Етап 2. Вибір місця для посадки англійської троянди
- Так як всі сорти англійської троянди були виведені на Туманному Альбіоні, то їм необхідно підібрати на вашій ділянці досить тінисте місце.
- Для повноцінного росту цих квітів досить 4-5 годин присутності сонця на ділянці.
- Можна вибрати і трохи більше освітлену ділянку, так ваш кущ не буде сильно витягуватися.
- Місце має бути захищене від сильних вітрів і розташований на деякій височини, так як англійська троянда не виносить підтоплення талими водами.
- Вибір місця для посадки англійської троянди буде залежати від планованої вами садової композиції. Троянди можна висаджувати на клумбах, в квітниках, уздовж бордюрів і садових доріжок і навіть в контейнерах.
Етап 3. Вибір і підготовка грунту для посадки англійської троянди
- Англійські троянди не відрізняються примхливістю у виборі грунту для посадки. Вони можуть рости практично на будь-якій землі.
- Однак для отримання ідеально красивих кісткової троянди підберіть багату гумусом грунту з нейтральною реакцією. Допускається незначне коливання кислотності в дві сторони.
- Грунти для посадки повинні добре пропускати повітря і вологу.
- Перед посадкою важливо ретельно підготувати обраний вами ділянку. Для цього добре перекопайте землю, приберіть все бур'яни і додайте трохи перепрілого гною. Після чого ділянку потрібно розпушити і розрівняти.
Процес посадки англійської троянди
- Для посадки англійської троянди підходить як навесні, так і восени.
- Перед посадкою важливо добре підготувати саджанці. Їх коріння необхідно трохи підрізати і на добу замочити в розчині корнеобразователя, після чого негайно висадити на обрану ділянку. Ні в якому разі не можна допускати пересихання коренів троянди.
- Поки саджанці отмокают в розчині можна зайнятися підготовкою посадкових ям для посадки рослин.
- На обраному вами ділянці викопайте посадочні ями, розмір яких повинен становити приблизно 50 см в глибину і 50 см в ширину. При цьому відстань між окремими саджанцями має становити не менше 50 см.
- Підготуйте грунтову суміш, яка підходить для посадки саджанців троянд. Візьміть родючу садову грунт і стільки ж перегною з торфом і засипте частина в ями.
- Після цього в кожну яму необхідно влити по 1 відру води і залишити так приблизно на добу.
- Далі можна приступати до посадки саджанців англійських троянд.
- Кожен саджанець помістіть в посадкову ями і добре розправте коріння. Також стежте, щоб місце щеплення знаходилося як мінімум на 7 см під землею.
- Присипте саджанці грунтом і обережно ущільните руками.
- На наступний день після посадки рясно полийте саджанці. Також важливо підгорнути їх, щоб розвивалася більш потужна коренева система.
Агротехніка вирощування англійської троянди: секрети і нюанси догляду
Для отримання красивих кісткової англійської троянди важливо забезпечити їм своєчасний і постійний догляд, який полягає в поливі, підгодівлі, обрізки, боротьбі з шкідників і підготовці до зими. Тільки дотримуючись всіх основних правил і нюансів вирощування англійської троянди, ви отримаєте шикарний рожевий кущ, вкритий красивими і ароматними квітами.
Полив англійської троянди
Англійські троянди воліють рости на добре зволоженою грунті, тому важливо постійно стежити за її вологістю. Поливати кущі необхідно у міру підсихання верхнього шару грунту, при цьому на одне чагарникова рослина має йти 5 літрів води, а на плетящіеся - 15 літрів. Також важливо після кожного дощу злегка обтрушують кущі англійської троянди, так як від вологи можуть з'являтися найрізноманітніші неприємні захворювання.
Розпушування і мульчування англійської троянди
Періодично грунт навколо англійських троянд необхідно прополювати і видаляти з'явилися бур'яни. Щоб земля пропускала повітря і вологу, час від часу рихлите ділянки під кущами. При цьому намагайтеся не пошкодити молоду поросль або кореневу систему. Після розпушування можна в пристовбурні кола насипати мульчі з перегною. Так ви захистите рослина від надмірного випаровування вологи і додасте добрива кореневій системі.
Підживлення англійської троянди
Протягом сезону важливо підгодовувати англійську троянду добривами. На самому початку росту необхідно внести спеціальні добрива для троянд. Потім в червні під час активного росту листя підгодуйте вашу красуню азотними добривами. Коли на кущику почнуть утворюватися бутони, внесіть фосфорні добрива і кальцій. Трохи калійних добрив можна внести в кінці літа. Однак при будь-підгодівлі виконуйте дозування, навіть допускається її зниження. щоб не нашкодити троянді.
Обрізка англійської троянди
Обрізка - це важливий етап догляду за англійськими трояндами. Техніка обрізки буде залежати від того, які кущі ви в підсумку хочете отримати. Для зростання невеликих кущиків з великими квітами підрізають пагони наполовину. Якщо вам потрібні великі кущі з великою кількістю квітів по всьому паросткам, їх обрізають на одну третину. В'юнкі троянди обрізають всього на 1/5 довжини пагона. Іноді англійським трояндам може знадобитися омолоджує обрізка. Також щовесни зрізайте всі хворі і ослаблені пагони.
Англійська троянда - фото в ландшафтному дизайні
Англійська троянда або остінка - це красуня, яка втілила в собі аристократизм старовинних сортів троянди і принадність і яскравість сучасних методів селекції. Посадивши такий кущик на своїй ділянці, ви довгі роки будете насолоджуватися видом яскравих кольорів з чудовим ароматом.