» » » Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія волотисте Ваніла Фрейзе - декоративний чагарник, який з першого погляду підкорює своїми неймовірно розкішними великими суцвіттями в ніжно-рожевих і білих тонах. Суцвіття гортензії сорти vanille fraise мають незвичайну форму і нагадують ріжок полуничного морозива з вершками, який виділяє запашний аромат. Спочатку цвітіння вони мають білий відтінок, ближче до літа стають рожевими, а до кінця цвітіння набувають яскраво-рожевий, малиновий колір. Для того, щоб красуня-гортензія прикрашала дачну ділянку і пахла весь сезон, їй необхідно забезпечити грамотний догляд, дотримуючись правил її вирощування.

Гортензія Ваніла Фрейзе: опис сорту

Сорт став відомий світові завдяки копіткій роботі французького садівника-селекціонера Еріка Рено, який працював над його виведенням близько 11 років, лише в 2003 році гортензія волотисте vanille fraise отримала визнання, завоювавши призові місця на виставці в Нідерландах.

Гортензія волотисте Ваніла Фрейзе є розлогий швидко зростаючий чагарник з асиметричною кроною, його висота досягає від 1,5 до 2 метрів. Пагони - міцні, пружні, згинаються за рахунок великих важких суцвіть, завдяки цьому чагарник може набувати округлий силует. Листя рослини мають овальну форму, трохи шорсткі на дотик, насиченого зеленого кольору, черешки пофарбовані в бордовий відтінок.

Декоративну цінність чагарнику надають суцвіття пірамідальної форми, квітки якого змінюють свій колір на протязі сезону цвітіння. Забарвлення пелюсток змінюється поступово: на початку цвітіння вони білосніжні, пізніше на пелюстках з'являється блідо-рожева облямівка, а згодом квітки рожевіють. До кінця сезону квітки суцвіть стають малиновими, а верхівка суцвіття залишається білосніжною, завдяки цьому чагарник виглядає в саду ошатно і ефектно. Цвітіння гортензії тривале, починається з середини літа і триває до жовтня. Крім привабливого зовнішнього вигляду, сорт став популярним в нашому регіоні завдяки морозустойчівості рослини, так як воно може витримувати досить низькі температури, до 29 градусів нижче нуля.

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка

Вибір ділянки

Для вирощування гортензії, для швидкого зростання, тривалого рясного цвітіння чагарнику, рекомендується вибирати освітлені просторі ділянки саду, хоча гортензія Ваніла Фрейзе буде чудово цвісти і в умовах часткового природного затінення. Однак в тіні, чагарник може бути низькорослим, а його суцвіття будуть набагато дрібніше, ніж у рослини, вирощеного в сонячному куточку саду. Рослині необхідний захист від сильних поривів вітру, який може надломити його пагони. Вибираючи ділянку, варто враховувати, що чагарник за невеликий проміжок часу здатний розростатися до 1,5- 2 метрів у висоту і в діаметрі крони.

Підготовка ґрунту для посадки

Щоб ефектні кущі радували око і пишно цвіли весь сезон, необхідно правильно підібрати для їх посадки грунт, який повинен відповідати певним вимогам:

  • не допускається присутність вапнякового грунту;
  • рослина віддає перевагу добре зволожені слабокислі грунту, вона повинна бути родючої і володіти крихкою структурою;
  • в грунті повинні бути присутніми органічні добрива.

Щоб посадити саджанці гортензії навесні, грунт для їх посадки починають готувати ще з осені. У разі, відсутності такої можливості, необхідно дотримуватися період між підготовкою грунту і висадкою саджанців, який повинен становити не менше 2-3 тижнів.
Етап підготовки грунту для вирощування гортензії:

  1. Внесення мінеральних і органічних добрив в грунт для підкислення грунту. Підвищити кислотність можна шляхом внесення в грунт бурого торфу, тирси, ялинової або соснової перепрілої хвої. Категорично не рекомендується вносити вапно, золу або крейда, які приведуть до раскислению грунту.
  2. Підготовка грунтосуміші. Змішується в рівних пропорціях: торф, перегній, чистий річковий пісок, дерен, листова земля.
  3. Підготовка посадкових ям. Розмір ями повинен бути близько півметра завширшки і глибину, відстань між ними витримується не менше одного метра. На дно ями укладається дренажний шар, що складається з дрібних каменів, щебеню, гравію, битої цегли або річкового піску, а потім насипається раніше підготовлена ​​грунтосуміш.

Вибір саджанця для посадки

Купуючи посадковий матеріал в спеціалізованих магазинах, на виставках, звертайте увагу на стебла чагарнику, вони повинні бути без пошкоджень і наявності на них комах. При покупці навесні, варто уважно оглянути кореневу систему рослини. Акуратно витягніть їх з ємності разом з грунтом і переконайтеся в тому, що вони вологі і не мають гнилі або цвілі. Купуючи рослину влітку, огляньте листя, вони повинні бути соковитими і пружними. Бурі або зів'яле листя свідчать про зараження саджанця бактериозом.

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе - посадка

Садити гортензію Ваніла Фрейзе можна як навесні, так і влітку, не чекаючи осені. Для північних регіонів краще весняна посадка.

Перед самою посадкою, коріння рекомендується замочувати в кореневому стимуляторе протягом 12 годин.

Саджанець гортензії НЕ заглиблюють в грунт і мають у своєму розпорядженні на поверхні так, щоб коренева шийка перебувала на рівні землі, потім засипають ґрунтом. Після посадки саджанці мульчують шаром торфу, хвої, перегною (не менше 6-8 см) і рясно поливають.
Якщо ви придбали саджанці влітку, під час цвітіння, їх можна висадити у відкритий грунт, акуратно, з грудкою землі, переваливши з горщика в посадкову яму. Гортензія швидко вкорінюється і адаптується до нових умов до приходу холодів. Після посадки забезпечте рослині природне затінення від палючих сонячних променів і рясно полийте.

Гортензія Ваніла Фрейзе, догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе не вимоглива в догляді, досить проводити регулярний полив, розпушування грунту, підживлення і обрізку кущів.

Полив

Гортензія - вологолюбна рослина і потребує регулярного рясного поливу і обприскування. Грунт навколо кущів повинен бути постійно зволоженим, не можна допускати його пересихання, особливо в жаркий і посушливе літо. Поливають чагарник 1-2 рази в тиждень дуже рясно, витрачаючи до 30 літрів теплої, відстояною або дощової води, з розрахунку на 1 метр квадратний землі. Якщо весна або літо видалися дощові, полив істотно скорочують. Від надмірної вологості на коренях рослини може з'явитися гниль, також перезволоження грунту провокує розвиток грибкових захворювань. Щоб зберегти вологість грунту, а також забезпечити коріння додаткове харчування, прикореневій круг навколо куща необхідно мульчувати. В якості мульчі використовується торф, тирса, ялинова хвоя, приблизний шар від 10 до 15 см. Рекомендується проводити періодичне розпушування грунту навколо куща, цей захід позбавить від бур'яну і збагатить ґрунт киснем.

Підживлення

Гортензія волотисте Ваніла Фрейзе в перший рік після посадки не потребує підгодівлі добривами, так як всі необхідні для її росту і розвитку речовини були внесені в грунт перед посадкою, при підготовці грунту.
Перша підгодівля здійснюється на другому році життя рослини, в квітні, використовуються мінеральні компоненти: аміачна та калійна селітра, а також суперфосфат. Друга підгодівля необхідна в період бутонізації для стимуляції формування розкішної крони і тривалого рясного цвітіння чагарнику.
Наступні підживлення необхідно проводити протягом літнього сезону, з періодичністю в 2 рази в місяць, використовується комплексне добриво спеціально для гортензій, яке можна придбати в квітковому магазині, також підійдуть мінеральні склади для азалій або рододендронів.

Обрізка

Обрізка - необхідний захід догляду за гортензією Ваніла Фрейзе, яке сприяє підтримці декоративності чагарнику, створення красивої округлої форми крони, а також стимулює пишне цвітіння. Проводиться обрізка пагонів навесні і складається з декілька етапів:

  1. Видалення пошкоджених, сухих і слабких гілок, а також минулорічних суцвіть.
  2. Формування крони. Обрізка пагонів проводиться метою формування скелета чагарнику. Торішні пагони коротшають на дві третини довжини за допомогою секатора.
  3. Стимулююча обрізка. Проводиться щорічно, кожної весни, мета обрізки - забезпечити чагарнику рясне тривале цвітіння. Як тільки ви помітите, що ростові нирки набрякли, як правило, це початок квітня, - значить, настав час проводити обрізку. Пагони зрізаються на рівні 1-3 пари набряклих бруньок. Гілки, що знаходяться всередині куща слід видаляти.
  4. Омолодження дорослого куща. Старі пагони видаляють до самої основи, залишаючи близько 10 сильних здорових пагонів. Після обрізки протягом сезону чагарники не буде цвісти, але за цей період встигне відновитися, почне формуватися нова крона.

Осіння обрізка необхідна для видалення відцвілих сухих суцвіть, щоб пагони почали формування нових квіток для майбутнього сезону.

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе: підготовка до зими

Відмітна особливість гортензії Vanille Fraise - морозостійкість (витримує температуру до мінус 29 градусів). Дорослі чагарники добре переносять морозну зиму нашого регіону і не потребують ретельного укритті. Навіть якщо деякі кущі трохи підмерзнуть - не страшно, гортензія Vanille Fraise швидко відновлюється.
Для успішної зимівлі молодих кущів, необхідно восени провести підгортання пристовбурного кола перепрілим компостом, садовою землею, щоб захистити коріння рослини. Молоді пагони присипати сухою травою, тирсою, ялиновими гілками і поставити над ними ящик, укрити нетканим матеріалом і плівкою.

Гортензія Ваніла Фрейзе - способи розмноження

Гортензія Vanille Fraise розмножується діленням куща, живцюванням або відводками.

Живцювання

Живцювання Vanille Fraise проводять на початку літа, вибираючи молоді, які не встигли одревеснеть пагони, з 5-6 вузлами, у яких зрізають нижнє листя. Держак слід прикопати у вологий субстрат, що складається з двох частин торфу і частини піску, в ємності, на глибину 2-2,5 см. Накрити держак банкою, щоб захистити його від палючих сонячних променів і створити йому міні-тепличку і поставити контейнер в напівтемне місце. Періодично слід відкривати держак для провітрювання і обприскування, грунт повинен бути завжди вологим. Після появи перших листочків, укриття можна прибрати. Наступної весни укорінений втечу готовий до висадки на постійне місце на дачній ділянці.

Отводками

Розмноження гортензії волотисте відводками є нескладним і швидким способом розмноження. Проводять процедуру розмноження навесні або влітку. Необхідно вибрати здоровий молодий нижній пагін куща, пригнути його і прикопати га глибину 15 см, присипавши живильним грунтом. Коли відводок вкорениться, його можна акуратно відокремити від материнського дорослої рослини для посадки на постійне місце.

Діленням куща

Спосіб розмноження діленням куща застосовується для дорослих чагарників у віці від 4 років, у яких з добре розвинена коренева система, як навесні, так і восени. Кущ гортензії необхідно викопати і акуратно розділити корінь. При осінньому розподілі куща, молоді саджанці необхідно обов'язково захистити від холоду для їх першої зимівлі, укривши тирсою, сухим листям і підгорнути пристовбурні кола.

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе - хвороби і шкідники

До найпоширеніших захворювань, яким піддається гортензія Ваніла Фрейзе, відносяться:

  • Хлороз. Основною причиною цього захворювання є надлишок перегною або вапна в грунті, в якому росте гортензія. Виявити хлороз можна по бліднуть листя рослини. Перша допомога рослині - підкислити грунт лимонною кислотою і внести в нього залізо: на літр води додайте 4 грами лимонної кислоти і 3 грами залізного купоросу. Поливайте і обприскуйте кущ даними розчином з інтервалом 3-4 дня. Для лікування підійдуть готові препарати, що містять хелатную форму заліза, такі як Феровіт і Антіхлороз.
  • Сіра гниль. Для грибкового захворювання характерна поява підгнивати рідких коричневих плям на листках або суцвіттях рослини. При недостатній вологості, листя, уражені сірою гниллю, підсихають. При виявленні сірої гнилі, заражені пагони необхідно видалити або обрізати ділянку гілки з грибковим захворюванням. Потім чагарник необхідно обприскати Rovral Flo 255 SC, повторити процедуру через 2 тижні. Також ефективно обприскування куща розчином господарського мила і мідного купоросу.

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

  • Борошниста роса. Захворювання викликає надмірна вологість. Виявляється у вигляді сіруватих плям з паутинисто-борошнистим нальотом на листі. Згодом плями на листі розростаються, набувають бурий відтінок, листя підсихають і обпадають. Іноді відбувається зараження молодих стебел борошнистою росою. При виявленні перших симптомах захворювання, необхідно зменшити вологість повітря і обробити уражені ділянки рослини розчином мідного купоросу з додаванням в нього господарського мила.

Крім захворювань, гортензію метельчатую можуть атакувати шкідники:

  • Листова попелиця. Становить велику загрозу для чагарнику, харчується соком рослини і швидко розмножується. У гортензії сповільнюється зростання. Видалити невелика кількість попелиці з листя можна потужним напором води. Як правило, тля не міцні закріплюється на листках. У разі, якщо виявлена ​​ціла «армія» листової попелиці, чагарник рекомендується обробити інсектицидами або скористатися народним засобом:
    150 грам часнику настояти в 10 літрах води протягом 2-3 днів, потім додати в розчин 50 грам мила. Обприскувати даними розчином гортензію кожен день протягом 5-6 днів.

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

  • Кліщ павутинний. Шкідник, який поселяється на внутрішній стороні листя і харчується соком рослини. У місцях її проживання можна виявити павутинку. Для боротьби з павутинним кліщем застосовується Фуфаев (5 мл на 5 л води) або тіофосом.

Можливі проблеми в вирощуванні гортензії Ваніла Фрейзе

  1. Гортензія - вологолюбна рослина, але надлишок вологи призводить до пожовтіння листя або зараження сірою гниллю.
  2. Пожовтіння і в'янення листя може бути пов'язане зі зниженою кислотністю грунту.
  3. При попаданні на листя прямих сонячних променів можливі опіки.

Ландшафтний дизайн і гортензія Ваніла Фрейзе

Гортензія Ваніла Фрейзе - ефектна красуня, яка прикрашає собою сад як одиночний чагарник, так і в змішаних посадках. Особливо розкішно і ефектно вона виглядає в композиціях на задньому плані. Її використовують для міського озеленення парків, скверів, як жива огорожа. У миксбордерах Ваніла Фрейзе поєднується з флоксами, хостами, очитком видатним, горцем, манжеткой. Яскравий пишний кущ з білими навесні ніжно-рожевими влітку і малиновими восени суцвіттями прикрасить ділянку біля будинку, веранди або альтанки.

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе, фото

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе, посадка і догляд

Гортензія Ваніла Фрейзе, відгуки

Судячи з відгуків досвідчених садівників, у вирощуванні сорту Ваніла Фрейзе не існує будь яких труднощів, навіть для початківців садівників-любителів. Особливо вони відзначають морозостійкість сорту, його здатність переносити навіть сильні морози без додаткового укриття. Можна не хвилюватися за те, що кущ вимерзне.

Ефектне цвітіння гортензії нікого не залишає байдужим, пишні великі чагарники з величезними суцвіттями, що змінюють своє забарвлення протягом сезону, просто зачаровують своєю красою і чарівністю.