» » » Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Декоративний, компактний і красивоцветущий чагарник, вейгелу пурпурову, не складно виростити на своїй ділянці. Крім ніжних рожевих суцвіть-дзвіночків, що прикрашають чагарник практично все літо, вейгела пурпурна відрізняється ефектною, коричнево-червоним забарвленням листя. Подібні декоративні якості не могли не помітити квітникарі та ландшафтні дизайнери, тому в даний час багаторічник визнаний одним з кращих рослин в озелененні парків, садів і присадибних ділянок. Про те, як без проблем виростити вейгелу пурпурову, - читайте у цій статті.

Вейгела пурпурна, ботанічна довідка

  • Рід «Вейгель» отримав свою назву на честь німецького ботаніка і фармацевта на прізвище Вайгель. Різновид «Вейгель пурпурна» (Weigela Purpurea) часто зустрічається також і під назвою «Вейгель червона». Найбільш популярний сорт «Вейгель Нана пурпурна» являє собою мініатюрну (зменшену) копію посвідки Вейгель пурпурна.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

  • Ця рослина відноситься до представників сімейства жимолостеві. Рід вважається вологолюбні і тіньовитривалі, включає в себе близько 15 видів. В культурі вирощують не більше 7-ми видів вейгели.
  • Медленнорастущий, прямостоячий декоративний чагарник, вейгелу, в природі найчастіше можна зустріти на території Східної Азії і Далекого Сходу.
  • Листопадний красивоцветущий багаторічна рослина має черешкові, шірокоелліптіческіе, прості листя незвичайного, коричнево-червоного відтінку з зубчиками по краях. Декоративний забарвлення листя стає яскравішим і більш насиченою, якщо чагарник висаджений на відкритій сонячній місцевості.
  • Рослина утворює компактну і, разом з тим, густу, розкидисту крону кулястої форми. У висоту вейгела пурпурна може досягати до 1-1,5 метра. Діаметр дорослого чагарника приблизно дорівнює його висоті. Річний приріст пагонів (як у висоту, так і в ширину) становить не більше 10-20 см, тому культура вважається медленнорастущих видом. Пагони починають галузиться від основи куртини. З віком пагони дерев'яніють, припадаючи розтріскується корою, сіро-коричневого кольору.
  • Численні колокольчатовідние квітки чагарнику розташовані поодиноко або в групах по 2-6 штучок, рясно прикрашаючи весь чагарник. Вид Вейгели пурпурової відрізняється ефектним яскраво-рожевим забарвленням суцвіть з жовтим зевом по центру. Примітно, що забарвлення суцвіть під час цвітіння злегка видозмінюється: спочатку розпускаються бутони бліді, але поступово віночки набувають яскравішого, насичене забарвлення. Довжина однієї квіточки - «дзвіночка» становить всього 3-4 см.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

  • Цвіте вейгела пурпурна два рази в рік: у другій половині весни - на початку літа і в кінці літа - на початку осені, на пагонах минулого і поточного року. Друге, осіннє цвітіння менш пишне і рясне. Красиві пурпурні дзвіночки приваблюють до себе увагу не менше декоративних пташок з довгим хоботком, які зовні нагадують екзотичних колібрі. Кожен період цвітіння триває близько місяця. Після цвітіння рослина утворює плоди - двостулкові коробочки з дрібними крилатими насінням.
  • Коренева система рослини добре розвинена і розташовується у верхньому грунтовому шарі. При цьому розгалужене кореневище не утворює столонов (горизонтальних відростків), а значить, не захоплює прилеглу до рослини територію.
  • Даний вид чагарників відрізняється високою декоративністю і особливо популярний в ландшафтному дизайні, для озеленення парко-садових зон, формування живої «зеленої» огорожі або створення квіткових композицій з іншими багатолітниками. Висока популярність пояснюється ефектним декоративним зовнішнім виглядом чагарнику: його рясним і тривалим цвітінням. Але навіть після цвітіння багаторічна рослина з незвичайно забарвленої (червоно - бурого) листям ще довгий час залишається досить привабливим на тлі звичної зелені. Листя чагарнику не опадають до самих морозів.
  • Вейгела пурпурна при сприятливих умовах здатна рости на одному місці до 60 -70 років.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, посадка і догляд за рослиною

Чагарник заслужено вважається невибагливим і витривалим рослиною, що не вимагає особливої ​​уваги при посадці і догляду. Розглянемо ключові агротехнічні моменти вирощування декоративного багаторічників: від вибору місця посадки до умов його культивування на садовій ділянці.

  • Купуючи саджанці вейгели пурпурової важливо звернути увагу на зовнішній вигляд молодого рослини і його вік. Всі частини багаторічної культури повинні бути добре розвинені, без видимих ​​пошкоджень або захворювань. Найкращим віком для посадки вважаються саджанці від 3-3,5 років.
  • Природно, кращими екземплярами для посадки вважаються саджанці із закритою кореневою системою, тобто, що продаються в горщику. Такі рослини легко приживаються і адаптуються на новому місці, так як при посадці коріння практично не травмуються, залишаючись недоторканими в природному земляному комі квіткового горщика. До того ж, подібні саджанці містять добрива пролонгованої дії, і не потребують додаткових підгодівлі перші 1-2 роки. Висаджувати саджанці з контейнера можна протягом весни, літа і осені.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, особливості посадки

Вейгела пурпурна - невимоглива рослина, яке легко приживається на новому місці. Розглянемо покрокову інструкцію посадки багаторічників у відкритий грунт.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, місце і час посадки

  1. Найкращим часом для посадки молодого чагарника вважається рання весна (кінець березня - квітень місяці). Саджанці, висаджені у відкритий грунт восени, часто не приживаються і гинуть взимку. Тому, якщо рослина було придбано восени, найкраще його прикопати до весни. Прикопують саджанці в похилому положенні, засипавши всю крону землею і утепливши зверху сухими листям або тирсою.
  2. Для посадки саджанця вейгели краще вибирати тепле, захищене від холодних, північних вітрів місце, щоб взимку рослина не страждало від підмерзання. До того ж, відкриті рвучкі вітри часто «обривають» ніжні квіти і листя вейгели. Добре підходить садову ділянку з південної сторони житла або будь-якого будови.
  3. Що стосується освітленості, молодий чагарник краще висаджувати на відкритій сонячній місцевості, хоча тіньовитривала вейгела пурпурна прекрасно росте і в півтіні. Слід зазначити, що в півтіні вейгела буде гірше і менше цвісти і мати не таку насичену забарвлення, як на сонце.
  4. Грунт для багаторічного довгожителя повинна бути родюча, пухка і зволожена. Підходять практично будь-які садові грунту (супіски і суглинки), з кислою, нейтральною або слаболужною реакцією середовища. Рослина погано переносить надмірне перезволоження грунту або, навпаки, тривалу посуху. Чи не підходять для багаторічників також засолені грунти.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, агротехніка посадки

  1. Агротехніка посадки чагарнику нічим не відрізняється від посадки інших рослин. На дно посадкової ями рекомендується насипати близько 20 см дренажного шару. Як дренаж підійде дрібний гравій, бита цегла або пісок. Загальна глибина ями повинна складати не більше півметра. Якщо в почвосмеси мало гумусу і земля не родюча, - на дренажний шар слід насипати живильний шар родючої землі, ретельно перемішаної з добривами. З добрив найкраще підійдуть нітрофоска (100 г на 1 яму) і компост (1 відро на 1 яму). Оптимальний грунтовий субстрат, як правило, містить перегній, дерен і пісок в співвідношенні 1: 2: 2.
  2. Щоб поліпшити приживлюваність саджанця, його коріння можна обробити спеціальним розчином біостимулятора росту ( «Радіфарм», «Віва» та ін.). При посадці саджанця корені акуратно розправляють, при цьому кореневу шийку НЕ заглиблюють в грунт, а залишають на рівні поверхні землі. Щоб в ямі не утворювалося пустот, грунт після посадки утрамбовують.
  3. Якщо висаджується відразу кілька примірників саджанців вейгели, відстань між ними має бути від 1,5 до 3-х метрів, в залежності від планованої композиції.
  4. Після посадки саджанця пристовбурні кола рясно поливають водою і мульчують.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, особливості догляду

Вейгела пурпурна не вимагає особливого догляду і потребує елементарних агротехнічних заходах: поливі, підгодівлі, обрізки та укритті на зимовий період.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, полив і розпушування рослини

  • З огляду на, що вейгела пурпурна не переносить щільного грунту, після кожного поливу пристовбурні кола необхідно рихлити або мульчувати. В якості мульчі використовують деревна тирса або торф.
  • Полив чагарнику здійснюють по мірі необхідності, без перезволоження або тривалого застою вологи. У разі, коли кущ підмерз після зими, якнайшвидшому відновленню допомагає рясний полив навесні.
  • Прополку, в разі відсутності мульчі, проводять регулярно, у міру зростання бур'яну. Розпушування і прополку слід здійснювати акуратно, не глибоко (на 5-8 см), щоб не пошкодити поверхневу кореневу систему чагарнику.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, обрізка рослини

  • Кожні 3-4 роки проводять формуючу, омолоджуючу обрізку кущів. При цьому обрізають всі гілки, старше 3-х років, інші - вкорочують на третину довжини. Деякі квітникарі повністю обрізають всі пагони, знаючи, що багаторічна рослина швидко і легко відновлюється.
  • Процедуру здійснюють після першого цвітіння, поки не відросли молоді пагони. Якщо ж час літньої «стрижки» пройшло, обрізку краще відкласти, так як тоді чагарники не зацвіте вдруге. Це пояснюється тим, що квіткові бруньки під час другого цвітіння формуються на пагонах поточного року.
  • Санітарну обрізку підмерзлих, пошкоджених або занадто густих пагонів здійснюють щорічно, ранньою весною. Місця зрізів великих гілок краще обробити садовим варом.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, підгодівля рослини

  • Першу підгодівлю вносять в грунт ранньою весною. Найчастіше використовують гранульовані комплексні добрива пролонгованої дії, що містять фосфор, азот і калій. Для цих цілей підійдуть: сечовина, калійна сіль і суперфосфат.
  • Другу підгодівлю проводять в період бутонізації, забезпечуючи тим самим більш пишне і рясне цвітіння чагарника. Для цього ідеально підійдуть калій і містять фосфор добрива (по 30 г на кущ подвійного суперфосфату, сірчанокислого калію). Подібні добрива сприяють зміцненню гілок чагарнику і кращої його зимівлі.
  • Восени часто здійснюють третю підгодівлю рослини деревною золою (200 г на 1 м2) або мінеральним комплексним гранульованим добривом «Кеміра-осінь» (згідно дозуванні, зазначеної на упаковці).
  • У разі якщо при посадці під коріння вносилися такі добрива, як компост і нітрофоска, - то наступні два роки вейгела не потребуватиме додаткових поживних елементах.
  • Після кожної внесеної підгодівлі рослина слід рясно поливати.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, боротьба з хворобами і шкідниками

  • Вейгела пурпурна стійка до багатьох хвороб і шкідників, тому дуже рідко піддається подібним «напастей».
  • Все ж іноді можлива поява плямистості листя, захворювання борошнистою росою, ураження попелиць, гусеницями або павутинним кліщем. При перших ознаках захворювання рослина обробляють спеціальним фунгіцидною розчином ( «Свитч», «Максим», «Швидкість» і т.д.) або бордоською рідиною.
  • Щоб не допустити поразки чагарнику грибковими захворюваннями, можна навесні проводити профілактичну обробку рослини 3% розчином «топсин».
  • Від шкідників використовують готові інсектициди або відлякують трав'яні настої з полину, часнику або перцю.
  • У разі якщо відразу після посадки саджанці починають жовтіти і в'янути, можливо, кореневу систему рослин вражають личинки хруща або капустянки. Справитися з шкідниками допоможе полив кущів розчином «Карбофоса» або «Актари».

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, укриття на зиму

  • Рослина вважається помірно морозостійким, тому в північних регіонах чагарник на зиму слід вкривати.
  • Найчастіше, дорослі кущі вейгели пов'язують мотузкою, акуратно пригинають до землі, фіксують металевою скобою і присипають гілки тирсою, листям, торфом або накривають руберойдом (спанбондом, лутрасилом).
  • Молоді саджанці можна просто прикрити лапником або обмотати спеціальним щільним агроволокном (наприклад, спанбондом).
  • Пристовбурні кола також утеплюють, формуючи навколо стовбура земляний горбок заввишки близько 20 см.
  • Деякі квітникарі-садівники НЕ пригинають гілки, а стягують їх разом, залишаючи в вертикальному положенні, або виготовляють дерев'яний каркас. Після цього кущі обертають покривним матеріалом, всередину якого можна додатково насипати сухого листя. Перевагою каркасної споруди є запобігання деформації куща під час сильних снігопадів.
  • У регіонах з помірним кліматом і м'якими зимами дорослі зміцнілі кущі вейгели прекрасно зимують і без додаткових укриттів.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, розмноження рослини

Вейгела пурпурна розмножується вегетативним (живцями, відводками, порослю) і генеративних (насінням) способами. Важливо пам'ятати, що насіннєвий спосіб розмноження не гарантує 100% збереження видової приналежності рослини.

Розмноження вейгели пурпурової живцюванням

  • Найбільш поширений спосіб розмноження - живцювання. Причому, використання напівздеревілих живців часто малоефективно, а результат можна буде побачити тільки років через п'ять. Тому, найчастіше чагарник розмножують за допомогою зелених живців завдовжки близько 10-15 см з наявністю, як мінімум, 2-х листочків.
  • Для цього в квітні або в травні нарізають відповідні пагони, у яких листя зрізають повністю або вкорочують на 1 / 2-1 / 3 частина листової пластинки.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

  • Зріз на черешку роблять гострим ножем, рівно: вгорі - над верхньою листової подушкою, внизу - під підставою нижньої листової подушки.
  • Після цього живці залишають в темному, теплом (+ 200С) приміщенні в розчині стимулятора росту (наприклад, в «Гетероауксин») на ніч.
  • Вимочені краю пагонів висаджують в контейнер з піщано-торф'яної сумішшю на глибину не більше 1 см, а зверху накривають їх скляною банкою (або обрізаної пластиковою пляшкою), створюючи парниковий ефект.
  • Регулярний помірний полив і провітрювання «парника» дозволить черешкам успішно сформувати коріння вже через місяць після посадки.
  • З'являються на держаках молоді пагони прищипують, стимулюючи тим самим кущіння.
  • На постійне місце зміцнілі живці пересаджують не раніше, ніж через 1,5 року. Вперше підросли саджанці зацвітають в дворічному віці.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Розмноження вейгели пурпурової відводками

  • Розмноження чагарнику за допомогою відводків передбачає пригибание найнижчих пагонів до землі.
  • У місці, де гілка чагарнику буде стикатися із землею, роблять легкий розріз кори і «пришпилюють» його металевою скобою до землі.
  • Ділянка «дотику» присипають землею, забезпечуючи регулярний полив для освіти в місці розрізу кори власних корінців.
  • Уже на наступну весну, за умови успішного вкорінення, буде повноцінний саджанець.
  • До моменту посадки саджанця на постійне місце, його потрібно буде доращивать близько 2,5-3-х років.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Розмноження вейгели пурпурової насінням

  • Насіннєвий спосіб проводять, як правило, в тепличних умовах, навесні.
  • Попередньої підготовки насіння вейгели пурпурової не вимагають. Чим свіже насіннєвий матеріал, тим вище буде їх схожість. Зберігати насіння більше 2-х років не доцільно, так як вони швидко втрачають схожість.
  • Насіння слід збирати пізньої осені (в листопаді), коли коробочки стають сухими і починають розтріскуватися. Щоб не утворювався самосів, плоди вейгели обертають марлею ще в вересні, а в листопаді готові коробочки зрізують і акуратно висипають на папір для просушування. Просушені доспілі насіння зберігають в паперовому пакетику в сухому темному місці до весни.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

  • Навесні насіння висівають в підготовлені ящики з легкої грунтовою сумішшю з піску і родючого грунту.
  • Посів здійснюють в неглибокі борозенки або поверхнево, присипаючи зверху піском.
  • Контейнер з насінням прикривають склом і поміщають в тепле приміщення. Уже через 2,5-3 тижні з'являються перші сходи.
  • Після появи другої пари листочків сіянці вейгели пікірують. Загущені посіви слід прорідити.
  • Можна обійтися і без пророщування насіння, залишивши на ділянці біля чагарника найбільші і сильні, самостійно пророслі сіянці. Ці сіянці дорощують близько 2-х років, після чого пересаджують на постійне місце.
  • Дорощувати сіянці (висіяні з насіння або виросли самостійно під чагарником) в теплу пору року рекомендується в контейнерах на вулиці, в саду, під розрідженій кроною дерев.

 Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, календар робіт

Представлений календар робіт має умовний характер і може злегка варіюватися залежно від погодних умов і клімату конкретного регіону.

  •  Січень лютий березень.

У цей період обтрушують мокрий сніг з кущів, щоб під його вагою не поламати гілки рослини. Для захисту від гризунів притоптують сніг навколо стовбура багатолітника.

  • Квітень.

Здійснюється посадка молодих саджанців вейгели пурпурової. Починається санітарна обрізка кущів, видаляються обмерзлі і пошкоджені пагони. Забирається старий шар мульчі з пристовбурного кола, здійснюється перша підгодівля і рясний полив чагарнику. Проводиться посів насіння.

  • Травень.

Пікіруються сіянці вейгели. Проводяться заходи щодо захисту від зворотних весняних заморозків, регулярний полив, розпушування, мульчування, прополка.

  • червень.

Для розмноження чагарника готуються зелені живці, відводки, видаляється прикоренева поросль. Здійснюється полив, розпушування та підживлення комплексними добривами. У разі захворювання або нападу шкідників, проводять обробку рослини спеціальними засобами захисту.

  • Липень.

Здійснюється формує обрізка кущів (після першого етапу цвітіння), видаляються відцвілі суцвіття. Окремо дорощують і доглядають за сіянцями і вкорінюються живцями. У разі захворювання або нападу шкідників проводять обробку рослини спеціальними засобами захисту.

  • Серпень.

Здійснюється догляд за зростаючими живцями. Проводиться полив, підживлення і розпушування.

  • вересень.

Проводиться посадка або пересадка саджанців вейгели. Триває догляд за сіянцями і вкоріненими живцями.

  • Жовтень.

Підготовка до зимівлі, прибирання опалого листя, укриття кущів (в тому числі і молодих сіянців), перекопування ділянки, внесення добрив, мульчування пристовбурного кола. Початок збору насіння.

  • Листопад.

Закінчення збору насіння. Розкладка приманок від гризунів.

  •  грудень.

В цей час обтрушують мокрий сніг з кущів, щоб під його вагою не поламати гілки рослини.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Проблеми при вирощуванні вейгели пурпурової

При грамотному вирощуванні вейгели пурпурової і дотриманні всіх правил по догляду за чагарником, практично не виникає проблемних питань.

  • Якщо чагарник не цвіте, можливо, були занадто сильно обрізані пагони торішнього року або в грунт внесено надмірна кількість органічних добрив.
  • Підсихання листя пов'язано з недостатньою кількістю вологи або появою на чагарнику такого шкідника, як павутинний кліщ.
  • Слабкий розвиток чагарнику, млявість може свідчити про шкідників, які пошкоджують кореневу систему багатолітника, нестачі поживних елементів в ґрунті або надмірному затіненні чагарнику.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Вейгела пурпурна, використання рослини

  • Декоративний красивоцветущий чагарник, вейгела пурпурна, широко використовується в ландшафтному дизайні як одиночного акценту або групових живоплотів.
  • Вейгела пурпурна прекрасно виглядає в будь-яких деревно-чагарникових композиціях, хвойних посадках і міксбордерах. Незвичайне забарвлення листя чагарника виглядає контрастно і колористично на тлі звичної зелені.
  • Ефектно виглядають посадки сорти Вейгели пурпурової «Нана» уздовж садових доріжок або бордюрів. При цьому, якщо насадження розташовані не щільно один до одного, - між куртинами вейгели висаджують такі багаторічники, як: папороть, хоста, астильба.
  • Чагарник використовується для посадок в приватних садах, присадибних ділянках, в міських парках і скверах.
  • Найчастіше розлогі куртини вейгели поєднують з іншими чагарниками: низькорослим барбарисом, японської айвою, кизильником, калиною, ялівцем та кипарисом.

Вейгела пурпурна, посадка і догляд

Таким чином, будь-який, навіть початківець садівник, може без праці виростити на своїй ділянці декоративний чагарник - вейгелу пурпурову. Рожеві квіти - «грамофончики» будуть довгий час радувати оточуючих своїм декоративним виглядом, а сам чагарник привертати увагу незвичайним фарбуванням листя до самих заморозків.

 Вейгела пурпурна, фото

Вейгела пурпурна, посадка і доглядВейгела пурпурна, посадка і доглядВейгела пурпурна, посадка і доглядВейгела пурпурна, посадка і догляд

Відео: «Вирощування вейгели пурпурової»