» » » Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний - злаковий декоративний багаторічник з пишною красивою куртиною сріблясто-блакитного відтінку. Подібні рослини часто використовують ландшафтні дизайнери для створення садів і клумб в природному стилі. Важливим фактом популярності злакової культури є абсолютна невибагливість і висока життєстійкість даної культури. Про те, як посадити рослину у себе на ділянці, і який догляд необхідний культурі, - читайте в цій статті.

Елімус блакитний, опис рослини

  • Елімус блакитний, відомий також під назвою «колосняком піщаний», являє собою багаторічна рослина з сімейства злакових. Приставка «блакитний» в назві багатолітника пов'язана з незвичайною, сріблясто - блакитний забарвленням його розкішною куртини. Елімус може мати також і інші назви: пирейнік, волоснец, вострец.
  • Природним ареалом культури вважається північна частина Європи, особливо часто посадки елімус можна зустріти в посушливих районах Північної Америки і Євразії. Витривала багаторічна культура здатна рости практично в будь-якій кліматичній зоні: в субтропіках, тундрі, по берегах річок, озер і навіть в пустелі.
  • Прямостоячий, щільний стебло рослини досягає у висоту від 30 см до 1,5 м. Загострені вузькі листя - довгі і жорсткі на дотик, розташовуються щільними пучками. Зверху стрічкоподібна листова пластинка гладка, покрита восковим нальотом, знизу - злегка шорстка на дотик. Ширина листя, в середньому, становить від 2 до 10-15 мм, причому часто вони згортаються в тонку трубочку.

Елімус блакитний, посадка і догляд

  • Красива, сизо - блакитне забарвлення листя і стебел до осені стає жовтувато-коричневого кольору. Але навіть і взимку, під «шапкою» снігу, пишні «купини-кущики» елімус виглядають екзотично і привабливо.
  • Суцвіття елімус представлено щільним густим колосом, що складається з безлічі, розташованих перпендикулярно один одному, коротеньких колосків. При цьому вісь колосовидного суцвіття практично гола, зрідка усіяна рідкісними шипами. Цвіте рослина дрібними непоказними квітками, приблизно, в середині літа. При цьому суцвіття може досягати у висоту від 30-ти і більше сантиметрів.
  • Багаторічник відрізняється швидкими темпами зростання з одночасним розростанням потужної кореневої системи. Нирки зростання рослина закладає на підземних пагонах.
  • Дане злакова рослина вважається невибагливим, посухо- і морозостійким. Причому, елімус прекрасно росте як в умовах підвищеної вологості, так і в посушливих регіонах.

Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний, застосування рослини

  • Елімус блакитний зростає пишним, красивим, розлогим кущем і є високо декоративної культурою. Нехитре рослина з пір'ястими листям на перший погляд здається абсолютно простим і звичайним, але при вмілому використанні, елімус блакитний здатний ідеально доповнювати будь-які квіткові композиції.
  • Багаторічний злак відмінно поєднується з більшістю видів рослин. Найчастіше елімус висаджують на тлі літніх яскраво квітучих рослин, таких як: лаванда, дзвіночки, бегонії, флокси, дельфініуми і т.д.
  • Особливо часто можна зустріти рослинні «фонтани» елімус, що прикрашають берегову зону водойм або декоративних ставків. Деякі квітникарі висаджують рослину навіть на мілководді.
  • Оригінально і вишукано за допомогою посадок елімус можна оформити вхідну зону у двір або на терасу, висадивши купинясті кущі багаторічників уздовж садових доріжок, симетрично один одному.

Елімус блакитний, посадка і догляд

  • Насадження елімус блакитного ефектно виглядають як в одиночній посадці, в якості незвичайного яскравого акценту, так і в групових насадженнях. При індивідуальних, солітерних, посадках важливо використовувати підземні обмежувачі, що перешкоджають розростанню довго зростаючої кореневої системи злакової культури.
  • Особливо мальовничі розлогі пучки злакових на передніх або другорядних планах квіткового миксбордера. Красиво виглядають сріблясто-блакитні кущі елімус на тлі каменів, при оформленні альпійських гірок або ландшафтних рокариев.

Елімус блакитний, посадка і догляд

  • Елімус блакитний висаджують не тільки у відкритий грунт, а й в квіткові горщики або інші відповідні ємності.
  • Засушені колоски елімус ефектно виглядають в сухих букетах, тому їх часто використовують при створенні зимових флористичних композицій або ікебани. Готують такі колоски вже влітку, але до початку визрівання насіння. Для цього колосся зрізають, збирають в невеликі пучки (по 10-15 штук) і підвішують (суцвіттями вниз) в сухому, але провітрюваному приміщенні для засушіванія.
  • Крім декоративного значення, елімус блакитний є популярним кормовою рослиною. А в Ісландії, наприклад, мелені зерна елімус використовують для приготування деяких видів хлібобулочних виробів.
  • Завдяки потужній і добре розвиненою кореневою системою, злак висаджують в місцях, де потрібна закріпити грунт або піщаний грунт (схили, укоси). Примітно, що коріння рослини швидко розростаються як горизонтально, так і вглиб грунту.

Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний, посадка і догляд

Як посадити елімус блакитний на ділянці, і який догляд забезпечити рослині? Розглянемо докладно всі етапи вирощування багаторічників у відкритому грунті.

Невибаглива рослина прекрасно «відчуває себе» практично в будь-якому регіоні, при будь-яких кліматичних умовах. Єдино, в холодних зонах з суворими зимами (наприклад, в середній смузі Росії), чагарник на зиму буде жовтіти, і в'янути, а ось в теплих областях наземна частина елімус практично не змінюється протягом усього року.

Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний, місце для посадки

  • Елімус блакитний, невимоглива рослина, може рости практично на будь-яких грунтах. Але найбільш сприятливою для зростання і розвитку багатолітника вважається легка, дренированная і родючий грунт. Ідеальним варіантом для культивування злакового багатолітника є суглинки або супіски. Якщо рослину висаджують в окремий горщик, можна зробити грунтову суміш самостійно, змішавши дернову землю, пісок і торф, в пропорції 1: 2: 2. Що стосується рівня кислотності, елімус блакитний воліє нейтральний або слаболужною грунт.
  • Солнцелюбівие злакова культура потребує відкритої сонячної місцевості, не боїться посухи і тривалої спеки. Для рослини допустима також помірна півтінь. А ось в сильній тіні забарвлення чагарнику буде бляклим і не таким привабливим, як на сонце.
  • З огляду на той факт, що елімус блакитний вважається рослиною з високою вегетативної рухливістю, важливо спочатку правильно вибирати місце для посадки злаку. Підземні коріння елімус пронизують грунт на відстані близько 100 см, що може негативно позначатися на блізрастущіх рослинах. До того ж, якщо при посадці не обмежувати ріст коренів елімус, багаторічна рослина досить швидко «розповзеться» по всій ділянці.
  • Завдяки високій холодостійкості, елімус блакитний починає свій вегетативний ріст при досить низьких температурах.

Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний, агротехніка посадки

  • Перед висаджуванням рослини слід належним чином підготувати місце посадки: перекопати ділянку, внести (у разі збідненого складу грунту) органічні добрива, розбити великі грудки і розрівняти землю граблями.
  • Важливо спочатку правильно запланувати схему посадки, так як на відкритих просторах елімус утворює пухкі великі зарості, а ось при обмеженої посадці зростає щільним пучком.
  • Найголовніше при посадці багаторічників - встановити підземні штучні обмежувачі зростання, що перешкоджають безконтрольному «розповзання» рослини по ділянці. Для цього кущі висаджують у відкритий грунт в глибокій (не менше 30-40 см) посуді з непроникними щільними стінками. Діаметр такої ємності (діжки) можна вибирати в межах від 15 до 30 см. У таких умовах, елімус блакитний за 2-3 роки повністю заповнює обсяг, наданої йому ємності, що не пригнічуючи зростаючі поруч рослини і не розростаючись по території. Після посадки, краю ємності повинні лише злегка підніматися над поверхнею землі.
  • В іншому, агротехніка посадки елімус блакитного нічим не відрізняється від посадки інших рослин. Викопується неглибока лунка, заливається водою і висаджується кущ злакового багатолітника. Грунт після посадки ущільнюють, щоб не утворювалися т.зв. «Повітряні кишені».

Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний, особливості догляду

Догляд за рослиною абсолютно простий і не викличе ніяких труднощів навіть у початківця квітникаря. Ранньою весною зрізають торішнє листя, після чого елімус швидко починає нарощувати нову зелену масу.

  • Елімус блакитний потребує регулярного поливу лише на етапі після посадки і в період початку вегетаційного розвитку (коли починають відростати листя). Влітку, посухостійка рослина прекрасно обходиться без поливів, задовольняючись природними опадами. Досвідчені квітникарі помітили, що при великій кількості вологи, кущі стають ще густішою і ширше, а ось в умовах недостатньої вологості, зростання елімус помітно сповільнюється, при цьому куртина виглядає компактною і купинястої. Однак в період танення снігу, для багаторічників небажаний застій вологи, який може спровокувати випрівання рослини. Щоб уникнути подібного, в разі рясного випадання снігу взимку, куртини вкривають плівкою.
  • Після поливу грунт навколо кущів елімус потребує розпушуванні або мульчировании. В якості мульчі ідеально підійде торф, легкий перегній або торфокомпостная суміш.
  • Злакова культура протягом тривалого періоду зберігає привабливий зовнішній вигляд, тому в періодичних пересадках і омолодження абсолютно не потребує.
  • Додаткових підгодівлі і внесення добрив елімус блакитному також не потрібно. Іноді, якщо добрива не вносилися на моменті посадки рослини, під кущ висипають жменю комплексного мінерального добрива, гранули якого поступово розчиняються в грунті після поливу або дощу. Також можливе внесення органічних підгодівлі в незначній кількості.
  • Для запобігання самосіву та безконтрольного розмноження рослини, слід зрізати ще не дозрілі колоски елімус.
  • Додатковим плюсом і приводом до вирощування невибагливого злаку може служити висока стійкість рослини до захворювань і шкідників.
  • Крім цього, елімус блакитний стійкий до сильних вітрів, протягам і забруднення навколишнього середовища.
  • Багаторічник відноситься до високо морозостійким рослинам з зоною морозостійкості «5», тому відмінно переносить холоду до 250С і не потребує спеціального укритті на зимовий період.

Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний, розмноження рослини

Елімус блакитний розмножується насіннєвим або вегетативним способом.

  • При розмноженні елімус насінням, розсаду вирощувати немає ніякої необхідності. Насіння прекрасно проростають у відкритому грунті, поступово перетворюючись з тонких рідкісних паростків в пишні куртини. Висівають насіння на підготовлену ділянку землі ранньою весною чи пізньою осінню (під зиму). Насіння елімус блакитного досить дрібні, тому при посіві зручно попередньо змішувати їх з піском. Після посіву, ділянку або лунки розрівнюють граблями. Для розвитку щільної і пишною куртини, сіянцям елімус знадобиться як мінімум 2-3 роки.
  • Вегетативний спосіб розмноження багаторічників досить простий і не хитромудрий. Цей спосіб розведення злакової культури найбільш популярний серед садівників. Для розведення злаку, від куща просто відокремлюють (за допомогою гострої лопати) кілька утворилися молодих пагонів з своїм корінням, які висаджуються окремо. При цьому деленки швидко вкорінюються на новому місці і не вимагають до себе особливої ​​уваги і спеціального догляду. Даний спосіб розмноження дозволяє рослині зацвісти вже в рік посадки.

Елімус блакитний, посадка і догляд

Таким чином, елімус блакитний є привабливим декоративним рослиною, здатним перетворити й прикрасити будь-яку ділянку саду або квіткової клумби. Рослина має масу достоїнств, які вже давно оцінили досвідчені квітникарі та ландшафтні дизайнери. Багаторічник вважається абсолютно невибагливою, витривалою культурою, яка добре переносить посуху, велика кількість вологи і сильні морози.

При цьому елімус блакитний вважається швидкозростаючим і добре розростаються рослиною, що не вимагає особливого догляду і уваги.

Елімус блакитний, фото

Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний, посадка і догляд

Елімус блакитний, посадка і догляд

Відео: «Вирощування елімус блакитного»