Вирощування бульбової бегонії в саду викликає подив у людей, які чули про незлагідний характері рослини в домашніх умовах. Але садівники готові сперечатися: тераси, балкони та клумби можна рясно прикрасити квітками прівереди - було б бажання. Догляд за цією культурою складається з безлічі нюансів, проте, бегонія залишається загальною улюбленицею незалежно від того, де вона росте - будинки в горщику або на садовій клумбі.
Бегонія бульбова - плід гібридного поєднання «батьків» 9 різних видів. Ми знаємо її як ампельна, трав'яниста або кущова рослина. Копітка робота селекціонерів найбільших європейських країн дала позитивні результати: сучасна бегонія міцніша і життєздатною, ніж її зніжені попередниці, тому сьогодні декоративна рослина переживає новий виток популярності в садівництві та озелененні самих відвідуваних місць на планеті.
Бегонія бульбова: як купити підходящий бульба
У пошуках рослини відмовтеся від вилазок в великі торгові центри, краще зверніть увагу на тематичні відділи і садівничі магазини. Як правило, дозрілі до посадки бульби з Голландії з'являються у продажу в останні дні зими. Іноді вони розфасовані по кілька штук в пакети з торф'яної сумішшю або деревною стружкою, але найчастіше їх доставляють в магазини розсипом.
Ніколи не чекайте вигідних акцій або зниження цін - в такому випадку ви потрапите на убогі залишки, прорости яким навряд чи судилося. При покупці зосередьте свою увагу безпосередньо на посадковому матеріалі. Бульба однозначно не підходить для посадки, якщо він:
- м'який на дотик, позбавлений тургору;
- виглядає занадто сухим;
- має пошкоджені верхні тканини;
- покритий шаром нальоту або пліснявими плямами.
Вибір ускладнюється, якщо бульби розфасовані в пакети по 2 - 3 штуки. До того ж екземпляри однієї упаковки можуть істотно відрізнятися один від одного за якісними характеристиками. Постарайтеся знайти упаковку з великими, щільними і красивими бульбами. Хороший знак - наявність на посадковому матеріалі прокинулися нирок.
Щоб доставити бульби бегонії додому в цілості, щільніше оберніть їх газетами. Транспортування ніжних цибулинок без додаткового укриття в мінусову температуру може коштувати їм життя.
Бегонія бульбова: види рослини
Наукові фахівці класифікували цю бульбову культуру на 4 види:
- крупноквіткова;
- мелкоцветковая;
- среднецветковая;
- ампельна.
Основна відмінність цих видів полягає в розмірі бульби, забарвленням, в будові квітки (махрова / немахровими форма) і зовнішньому краї його пелюсток (гофрований / зубчастий). Деякі види бегоній мають дивовижне зовнішню схожість з півоніями, нарцисами, трояндами і камеліями.
Бегонія бульбова: сорти рослини
У кожного садівника, безсумнівно, є найулюбленіший сорт бегонії бульбової. Всі популярні сорти рослини такі красиві, що западають в душу з першого погляду:
- Золота куля - рослий кущ, який в період цвітіння прикрашає наряд з великих жовтих квітів;
- Шансон - багаторічна бегонія бульбова ампельного виду, усипана мініатюрними махровими квітками;
- Кельблютрот - бегонія крупноцветковой виду з красивими квітками червоного кольору;
- Одороса - запашна красуня з прекрасними махровими квітками у вигляді пишних гофрованих дзвіночків;
- Пікоті - бегонія з великими махровими суцвіттями рожевого, білого або жовто-рожевого забарвлення;
- Мармората - мабуть, найвідоміший сорт бегонії. Примітний величезними повітряними квітками білого кольору з червоними мазками і яскравою червоною облямівкою по краях пелюсток.
Бегонія бульбова: посадка в горщик
Бульбами рослини зазвичай запасаються в кінці зими, коли відкрита грунт ще недостатньо прогрілася, щоб можна було займатися посадкою бегонії. Тому в очікуванні стабільної теплої погоди бульби залишають в прохолодному приміщенні або кладуть в холодильник на полицю для овочів. Якщо нирки на посадковому матеріалі ще сплять, в таких умовах його зберігають до березня. Однак якщо бульба вже рушив у ріст, в пакеті його залишати не можна. Тоді бегонію висаджують в горщик, наповнений сумішшю пухким живильним грунту і вермикуліту, де вона буде нарощувати коріння.
Субстрат для посадки можна взяти готовий або приготувати його будинку: знадобиться листова, перегнійна, торф'яна земля і пісок в пропорції 2: 1: 1: 1. В ущільненні така суміш не потребує. Перед посадкою всі бульби проходять спеціальну обробку: спочатку з них видаляють сухі коріння, а потім вимочують 20 - 40 хвилин в фунгіцидно розчині, приготовленому за інструкцією. У антисептичну рідину бульба занурюють на 2/3, щоб верхівка залишалася сухий.
Горщик для посадки бульби бегонії підбирають не дуже глибокий, оскільки у рослини коріння поверхневі. Якщо дозволяють розміри посадкового ящика, висаджують відразу кілька штук бульб, зберігаючи між ними відстань в 10 см. Підросли екземпляри потім розсаджують. Для одиночної посадки підійде широка, але невисока ємність. Проміжок від бульби до стінки горщика повинен бути не менше 5 см.
На дно горщика обов'язково покладіть дренаж. Якщо під рукою не виявилося битої цегли або глиняних черепків, підійде покупної керамзит. Висаджуйте бульба опуклою стороною вниз. Бегонія з готовністю відгукується на підживлення, тому добриво в грунт можна внести відразу після посадки.
Полив майбутньої бегонії - помірний і обережний. На увігнутої частини бульби формуються нирки, тому верхівка рослини завжди повинна залишатися сухою. Бульба поливають по краю горщика в міру того, як буде підсихати верхня частина субстрату. Ховати бульба під пакетом або пляшкою, як радять деякі квітникарі, не варто, інакше такі тепличні умови перешкодять підрослому рослині адаптуватися у відкритому ґрунті. Ємність з бегонією виставляють на підвіконня з розсіяним сонячним світлом. Оптимальна температура для пророщування в межах +16 - 17◦С. Приміщення регулярно провітрюють і бережуть горщики з бульбами від протягів.
Бегонія бульбова: посадка у відкритий грунт
Щоб познайомити рослина з вуличної середовищем, незабаром після посадки в горщик його можна періодично виставляти на теплий балкон або терасу, поступово збільшуючи інтервал «прогулянки».
Час пересадки саджанців бегонії у відкритий грунт приходить, коли мине загроза раптових заморозків. Найважливіша частина процесу посадки - підібрати підходяще місце для бегонії. Ділянка повинна бути світлим, захищеним від вітру і прямих сонячних променів. Ажурна тінь стоять вище рослин вбереже бегонію від сонячних опіків. Як посадити бульбову бегонію, якщо примірників рослини кілька? Враховуйте, що відстань посадки між ними залежить від розмірів бегонії. Так, великі кущі добре сусідять в 30 см один від одного, для середніх рослин цей проміжок скорочується до 20 см, а «малюки» уживуться на відстані з інтервалом в 15 см.
Заздалегідь перевірте, що грунт вибраної ділянки задовольнить запити бегонії. Пухкий ґрунт повинна легко насичуватися киснем. Дно посадкової ями засипають перегноєм і золою, цієї ж сумішшю мульчують поверхню землі після посадки рослини.
Бегонія бульбова: догляд
Після посадки найважливішою частиною програми по догляду за рослиною стає рясний полив - 1 раз на 3 дні. Найкраще поливати бегонію в ранкові години. Звертатися з кущиками потрібно акуратно: пагони квітки дуже ніжні і ламкі. Бегонія погано почуває себе в посушливу погоду - в такі дні частоту поливу можна збільшити. Кущі бегонії не обприскуйте - велика ймовірність серйозного сонячного опіку. Завжди звертайте увагу, як швидко грунт поглинає воду, оскільки застій рідини бегонія просто не переживе. Якщо потрібно, ділянку оснащують додаткової дренажною системою. Не забувайте про регулярне розпушування грунту.
Бегонія покривається бутонами і квітками в кінці травня. Красиве і зазвичай рясне цвітіння зберігається до середини жовтня. Більшість квітникарів сходиться на думці, що найбільш вражаюче видовище представляють махрові форми бегонії, які в кольором нагадують пишний живий букет. Зів'ялі квіти своєчасно видаляють, щоб всі сили рослини йшли на формування нових бутонів. Квітки у бегонії чоловічі та жіночі. Якщо необхідності в насінні немає, чоловічі квітки - непоказні і не дуже великі - можна обривати відразу.
Програма підгодівлі для всіх сортів бегонії бульбової одна: добриво вносять під кущ двічі на місяць. Оптимальне рішення - універсальна суміш для квітучих рослин. Візьміть до уваги, що якість цвітіння може помітно постраждати, якщо розводити добриво жорсткою водою. Для пом'якшення води застосовують оцет в пропорції 1 ст. л. на 15 л води. Молоді кущі вимагають додаткових мінеральних підгодівлі на основі фосфору і калію. Можна викладати на клумби торф і компост.
Бегонія бульбова: період спокою
З приходом осені полив бегонії скорочують і скасовують добриво - рослині пора готуватися до відпочинку. Незабаром надземна частина куща почне відмирати. Коли на гілках майже не залишиться листя, полив припиняють зовсім. Подальша підготовка бегонії до періоду спокою виглядає так:
- Надземну частину рослини видаляють, залишивши пеньок розміром не більше 3 см у висоту.
- Бульби викопують через 2 тижні і залишають в сухому приміщенні для просушування.
- Коли бульби просохнуть, їх очищають від землі і кладуть одним шаром в ємність з торфом або мохом-сфагнумом, який є надійною перешкодою для гнилі.
- Ємність з бульбами ставлять на зберігання в підвал або холодильник.
- Періодично бульби оглядають, щоб вчасно виявити і видалити зіпсовані.
Молоді кущі бегонії бульбової, вирощені з насіння, на початку осені залишаються зеленими. Не чекаючи заморозків, їх викопують, щоб на коренях залишився земляний кому, групують за розмірами і складають в контейнери висотою до 15 см, а потім присипають субстратом. На зиму контейнери залишають в світлому і прохолодному місці (+ 15◦С) і періодично злегка зволожують, щоб земляний кому не пересихав.
Навесні прокинулися кущі поміщають спочатку в горщики, а коли прийде час садити бегонію бульбові, пересаджують на постійне місце в саду.
Бегонія бульбова: розмноження
Нові екземпляри отримують від рослини за допомогою ділення бульби, насіння і живців.
Розподілом бульби користуються в основному, коли потрібно омолодити 2 - 3-річне рослина. Для цього вибирають великий щільний бульба з декількома нирками і розрізають гострим ножем на кілька частин. Зрізи обробляють порошком товченого вугілля і висаджують ці шматочки в грунт. Доглядають за Деленки так само, як і за звичайними бульбами.
Розмноження бегонії бульбової живцями вважають досить трудомістким процесом. Матеріал для розмноження збирають навесні або восени. Міцні і здорові пагони потрібно викрутити з бульби і присипати «ранку» товченим вугіллям. Коли зріз підсохне, держак укорінюють в землі або спеціальних таблетках з торфу і поміщають в тепличку. Коріння з'являться в середньому через 3 тижні. Після успішного вкорінення рослину пересаджують в звичайний горщик і доглядають, як за кімнатною квіткою.
Найпростіше розмножити бульбову бегонію посівом насіння. Насіння у рослини дуже дрібні і для захисту їх покривають спеціальною оболонкою, яка розчиняється в воді. У такому вигляді посадковий матеріал продають в магазинах. Якщо ви зібрали насіння самостійно, для зручності з'єднайте їх з деякою кількістю дрібнозернистого піску. Посівом займаються з січня по лютий, тоді рослини зацвіте влітку і вже до осені обзаведеться бульбою.
У посадкову ємність з дренажними отворами насипають керамзит, що складається з дрібних фракцій, і зверху насипають грунт, попередньо пролиту неконцентрірованним розчином перманганату калію. Насіння висівають зверху на грунт, не засипаючи землею. Ємність залишають в теплиці, оскільки оптимальна температура для гарної схожості насіння становить +23 - 27◦С. Коли насіння проросте, сходи злегка зрошують з обприскувача, щоб грунт не пересохла. Через 2 тижні тепличку вже можна провітрювати. Пікіровку проводять, коли сіянці обзаведуться першою парою справжніх листочків.
Бегонія бульбова: хвороби і шкідники
Садова красуня бегонія - ласий шматочок для комах-шкідників. Особливо часто страждають рослини, якщо вирощуються в тепличних умовах. Найбільшу небезпеку для ніжних кущів представляють нематоди, трипси, оранжерейна тля, білокрилка і щитівка. Попередити ураження культури комахами допомагає обробка рослин спеціальними системними засобами з чітким дотриманням дозування, зазначеної виробником.
Найпоширенішими причинами хвороб бегонії бульбової є неправильний догляд, крайності в поливі, невідповідна грунт. Якщо присутній хоча б один фактор, бегонія може постраждати від борошнистої роси, сірої гнилі, бактеріальної та кільцевої плямистості.
Щоб врятувати рослина, проводять лікування з метою знищення грибкових мікроорганізмів, які провокують розвиток захворювань. Для цього кущі бегонії обробляють спеціальними фунгіцидними засобами типу фундазолом і Топаза, бордоською рідиною і розчином мідного купоросу.
Бегонія бульбова: місце в саду і поєднання з іншими культурами
Деякі квітникарі категорично проти вирощування бегонії у відкритому грунті - вже дуже ніжний і примхливий домашній квітка. Проте, бегонія бульбова часто використовується в сучасному ландшафтному дизайні садів і парків. Особливо оригінально виглядають композиції, в яких присутні вазони з квітучої бегонією - завдяки такому оформленню газони і клумби стають ще цікавіше і яскравіше. Ділянки саду, оформлені бегонією, зберігають високо декоративний вигляд до самих заморозків. Подивіться, як органічно вписується бегонія бульбова в загальну картину саду на фото:
В саду бегонія бульбова прекрасно почуває себе в компанії декоративно-листяних культур і бордюрних літників: сурфінії, иберис, Лобулярія, лобелії.
Тепер ви маєте уявлення, як зростає і цвіте ніжна бегонія в умовах саду. Зимівля, посадка і догляд за культурою, безумовно, вимагають деяких зусиль і часу, але для відданих шанувальників декоративних рослин ці клопоти стають приємним проведенням часу.