Бегонії відомі практично кожному любителю квітучих кімнатних рослин, так як досить часто можна зустріти різноманітні сорти саме цієї культури в красивих горщиках на підвіконнях. Ці квіти завжди вражають уяву своїм зовнішнім виглядом, адже вони можуть рости у вигляді невеликих компактних кущиків, у вигляді високих витягнутих рослин, до того ж колірна гамма суцвіть також дуже велика. Все це дозволяє вважати бегонії одними з найбільш затребуваних квітів не тільки в кімнатних умовах, але і в озелененні та оздобленні ділянки. Бегонія вечноцветущая або всегдацветущая - яскравий представник великого роду бегоній, який славиться своїм безперервним яскравим цвітінням. Ця квітка можна без проблем посадити в кімнатні вазони та горщики, а також прикрасити ними клумбу або квітник на присадибній ділянці.
Правильна посадка і догляд за всегдацветущая бегонією є запорукою отримання красивого рослини. Саме тому в даній статті розглянемо опис і особливості даної культури, а також відзначимо характеристику популярних сортів бегонії всегдацветущая і важливі моменти агротехніки вирощування у відкритому грунті і домашніх умовах.
Особливості та морфологічний опис бегонії всегдацветущая
Бегонія всегдацветущая - це багаторічний напівчагарник, який належить до роду Бегонії і однойменним сімейства бегонієвих. Сьогодні можна відзначити просто величезна кількість різних різновидів і сортів бегонії, які відрізняються своїм зовнішнім виглядом, розмірами, кольорами та особливостями вирощування. Раніше ця квітка можна було вирощувати тільки в домашніх умови через південного походження, проте завдяки плідній роботі вчених селекціонерів з усього світу, з'явилася велика кількість гібридних сортів бегонії, які можна вирощувати у відкритому грунті і насолоджуватися витонченими квітами до самих заморозків.
Бегонія всегдацветущая є складним гібридом декількох видів бегонії. Для отримання цього яскравого і незвичайного квітки вчені використовували бегонію витончену, бегонію Шмідта, бегонію Ланчано. Всі ці різновиди в природі представлені на південних територіях Америки, Азії та Африки, де вони вважають за краще рости в тіні дерев і гірських ущелинах. Однак отриманий вид бегонії може прекрасно себе почувати і в у вимірах зоні у відкритому грунті.
Свою назву «бегонія» отримала в честь губернатора Гаїті Мішеля Бегона в 17-18 столітті, який був відомий своєю любов'ю до різних екзотичних рослин. Саме він став спонсором експедиції свого друга вченого в Вест-Індію для вивчення нових рослин. Там то і були відкриті перші 6 різновидів бегонії, названі на честь покровителя. Бегонія вечноцветущая на територію Європи потрапила приблизно 300 років тому, де вперше її виростили в ботанічному саду Німеччини. Звідти й почалося її поширення по всьому континенту. На сьогоднішній день бегонія всегдацветущая є одним з найулюбленіших рослин міських оформлювачів клумб, які часто використовують саме цей різновид через невибагливості і тривалого цвітіння.
Опис бегонії всегдацветущая:
- Бегонія всегдацветущая є трав'яниста багаторічна рослина, яке найчастіше росте у вигляді куща різної величини, все залежить від конкретного сорту квітки.
- Однак незважаючи на те, що ця рослина багаторічна рослина, в умовах помірного клімату бегонію всегдацветущая можна виростити лише в якості однорічного квітки, який порадує вас яскравими суцвіттями до перших морозів.
- Квітка являє собою досить компактний і невелика рослина, яке прекрасно можна розмістити на будь-який клумбі і в вазонах. У висоту бегонія вечноцветущая може досягати приблизно 15-40 см, зустрічаються і більш високорослі сорти, які виростають до 50 см. Залежно від висоти рослин цього різновиду бегоній, вчені склали класифікацію, в якій виділили низькорослі сорти, середньорослі сорти і високорослі сорти бегонії всегдацветущая.
- Ростуть ці рослини зазвичай у вигляді напівчагарників.
- Стебло бегонії гладкий і голий, досить потужний і м'ясистий. Кожне стебло бегонії має своєрідну будову. Складається враження, дивлячись на нього, що він складається з колінець, кожен з яких закінчується листям.
- Листя цієї рослини за формою точно такі ж, як і у інших видів бегоній. Вони повністю позбавлені симетрії. Являють собою злегка витягнуту округлу форму. Їх розмір варіюється в залежності від конкретного сорту бегонії з безперервним цвітінням.
- Бегонію всегдацветущая часто називають Декоративно-листяні рослини, так як її листя буває самих різних забарвлень. Виділяють сорти з зеленим листям, червоною, бронзової, коричнево-червоною або строкатим листям.
- Листова пластина досить м'ясиста, глянцева і з добре помітними прожилками.
- З листових пазух, якими закінчується кожне колінце на стеблі, з'являються довгі квітконоси, верхівки яких вінчають квіти бегонії всегдацветущая.
- Квіти у цього різновиду бегонії невеликі, можуть бути простими і махровими, хоча в умовах відкритого грунту найчастіше вирощують саме сорти з простими суцвіттями. У таких рослин легко розрізнити чоловічі й жіночі квіти. У перших він складається з чотирьох пелюсток, а у других з 5.
- Є у великій лінійці гібридних сортів бегонії всегдацветущая і екземпляри з красивими махровими квітами.
- Квіти на верхівці квітконоса зібрані в нечисленні, пухкі суцвіття у формі невеликої кисті, які красиво піднімаються над листям і утворюють своєрідну яскраву, барвисту шапку.
- Забарвлення квітів бегонії цього різновиду радує око своїм різноманіттям: можна зустріти сорти з білими квітами, помаранчевими і червоними, рожевими і пурпуровими, малиновими і навіть двоколірні.
- Насіння цієї рослини дуже маленькі і дозрівають в великих темно-коричневих коробочках.
- Бегонія всегдацветущая використовується для прикраси квітників і клумб на ділянці, садівники висаджують її уздовж бордюрів і садових доріжок, на альпійських гірках, а також в вазонах і горщиках. Вирощують ці красиві квіти і в домашніх умовах.
- Якщо вирощувати ці квіти в південних регіонах, то можна спостерігати практично цілорічне цвітіння. Однак в будь-якому випадку пік цвітіння бегонії всегдацветущая припадає на червень-листопад, коли одночасно і безперервно на кущику розпускаються все нові і нові яскраві суцвіття.
Різноманітність сортів бегонії всегдацветущая
Бегонія всегдацветущая вже більше 300 років відома садівникам і просто любителям красивих квітів. За цей час селекціонерами була проведена велика робота по виведенню самих різних сортів даного різновиду, які класифікуються в різні групи по висоті стебел, за забарвленням квітів і по фарбуванню листя.
По висоті рослин виділяють наступні групи бегонії всегдацветущая:
- Низькорослі бегонії, які в висоту можуть досягати 15-20 см. Вони складають першу групу гібридних малорослих бегоній.
- Середньорослі бегонії або друга група. Ці гібридні квіти в висоту досягають приблизно 20-30 см.
- Високорослі бегонії або третя група, до яких відносяться квіти, які виростають у висоту більше 30 см.
Розглянемо характеристики найпопулярніших сортів бегонії всегдацветущая з різних груп.
- Сорт бегонії першої групи «Cocktail F1 Series». Являє собою невелике компактне рослина, яке відрізняється темними червонувато-коричневими або бронзовими листами і квітами чотирьох забарвлень: світло-рожевого, темно-рожевої, білої і темно-червоною.
- Сорт бегонії першої групи «Eureka F1 Series». Ця серія включає в себе бегонію з 11 різними забарвленнями суцвіть. Листя досить великі, зеленого або бронзового відтінку. Сорт має гарну стійкість до сильних дощів і посухи. Квіти великі, в діаметрі можуть досягати приблизно 3,5 см.
- Сорт бегонії «Super Olimpia F1 Series». Рослини цієї серії низькорослих бегоній всегдацветущая порадують раннім і рясним цвітінням. Включає 6 різних забарвлень суцвіть: коралово-червона, рожева, темно-рожева, світло-рожева, біла і двоколірна.
- Серія сортів «Queen F1 Series». Дуже компактний сорт, який у висоту може досягати приблизно 15-18 см. Представлений трьома кольорами суцвіть: червоної, білої та рожевої. Квіти невеликі, густомахрові. листя зелені.
- Сорт бегонії першої групи «Albert Martin». Невеликий кущик, що виростає максимально до 15 см. Листя глянцеві, зеленого відтінку з червоною облямівкою по краю листової пластини. Квіти утворюють пухке суцвіття, що складається з 9 квіточок. Радує яскравим забарвленням пелюсток - кармін-пурпурової. Рано і рясно цвіте, одночасно може розпускатися до 55 кольорів.
- Сорт «Bella». У висоту рослина досягає 18-19 см. Листя середнього розміру, зеленого кольору з червоною облямівкою. Суцвіття складається з 7 кольорів насиченого рожевого відтінку. цвітіння рясне.
- Сорт бегонії першої групи «Bicola». Одне з найбільш мініатюрних рослин цієї групи, у висоту може виростати всього на 13 см. Листя зеленого кольору, суцвіття складається з 4 маленьких білосніжних квітів.
- Сорт бегонії другої групи «Karmen». Відрізняється красивою коричневим листям. Суцвіття складаються з 6 кольорів рожевого відтінку, які в діаметрі можуть досягати 3 см.
- Сорт другої групи «Othello». Являє собою невеликий компактний кущик 20-22 см у висоту. Квіти мають дуже яскравий червоний відтінок. Відрізняється рясним цвітінням.
- Серія «Ambassador F1». Це швидкорослі компактні рослини, в висоту досягають 20-25 см. Листя досить великого розміру і зеленого відтінку. У серію входять рослини з 7 забарвленнями квітів: біла з рожевою облямівкою, яскраво-рожева, рожево-лососева, яскраво-червона, ніжно-рожева, чисто рожева і біла.
- Серія «Party F1 Series». Рослини в висоту досягають 30 см. Мають великими зеленими або коричнево-червоним листям. Радує рясним цвітінням і великими квітами до 4 см в діаметрі. Квіти трьох відтінків: червоні, рожеві, білі.
- Серія бегонії другої групи «Vision F1 Series». Це сильно розгалужених кущик, повністю покритий досить темними листям і великими квітами декількох варіантів відтінку: червоного, рожевого, темно-рожевого, рожево-лососевою, білого.
- Сорт третьої групи бегоній «Alba». Росте у вигляді великого розлогого куща з великими листками зеленого відтінку. Квіти білі, великі, зібрані в суцвіття.
- Сорт «Kathe Teisher». Висока і дуже ефектне рослина з великими зеленими листками з червоною облямівкою. Суцвіття пишні, складаються з 13 великих квітів, які в діаметрі можуть досягати 5 см.
- Серія бегонії третьої групи «Baby Wing Pink F1». Рослини в висоту виростають на 40-45 см. Листя темно-зелені, злегка гофровані. Квіти рожевого відтінку, пониклі.
- Серія «Inferno F1 Mixed». Високорослі кущі до 45-50 см у висоту з великими листками зеленого і бронзового відтінку. Квітки досить великі, можуть бути білими або рожевими.
- Серія бегонії високорослої «Lotto F1 Series». Являє збій рослина висотою 30-40 см із зеленим листям середніх розмірів. Цей сорт має найбільшими квітами, в діаметрі досягають 5-6 см. Квіти можуть бути рожевими, темно-червоними, яскраво-червоними і білими.
Розмноження бегонії всегдацветущая: найпоширеніші способи
Бегонії всегдацветущая без проблем можна виростити на своїй ділянці або в домашніх умовах на підвіконні. Для цього важливо знати відповідні способи розмноження. Ці яскраві і ніжні квіти можна розвести самостійно за допомогою насіння і живців. Розглянемо особливості і правила використання кожного варіанта розмноження.
Насіннєве розмноження бегонії всегдацветущая
- Цей спосіб розмноження використовується садівниками, проте не так часто, як вегетативний. Це відбувається в силу того, що насіння бегонії дуже маленькі і їх складно сіяти в грунт.
- Висівати насіння можна з січня по березень.
- Насіння можна зібрати самостійно після повного відцвітання суцвіть, проте все частіше садівники набувають насіння в садових магазинах. Тим більше що насіння стали покривати спеціальною оболонкою, що складається з живильних речовин. Це допомагає швидкому проростанню.
- Для посіву насіння необхідно взяти відповідний контейнер. Якщо ви вирощуєте сіянці бегонії для підвіконня, то можна обмежитися невеликим горщиком. При посіві насіння для посадки у відкритий грунт, віддайте перевагу великим контейнерів.
- Важливо підготувати грунтову суміш, яка повинна складатися з перегною, листової землі і піску. Перед тим, як засипати грунт в контейнери, його потрібно ретельно просіяти.
- Перед посівом поверхню грунту рясно зволожують. Далі складність полягає в розподілі насіння по поверхні. Зробити це складно. Багато садівники викладають на поверхні сніг, щоб насіння можна було побачити.
- Потім насіння накривають склом.
- Важливо правильно доглядати, помістити ящики в приміщення з температурою в 20-22 градуси, поливати через обприскувач, провітрювати. Сіянці повинні з'явиться через 2 тижні.
- Приблизно через 1,5-2 місяці сіянці пікірують у великі горщики. У відкритий грунт розсаду можна висаджувати в кінці травня або на початку червня.
Розмноження бегонії всегдацветущая живцями
- Цей спосіб вважається найпопулярнішим, до того ж махрові сорти можна розводити тільки з його допомогою.
- Розмножувати бегонію всегдацветущая за допомогою живців можна в лютому.
- Якщо маточне рослина перебувала у відкритому грунті, восени до настання заморозків його необхідно пересадити в горщик і помістити в приміщення. Воно відразу може скинути все листя, але надалі зміцніє і стане рости далі. Саме з нього надалі потрібно нарізати живці для розмноження.
- Живці рекомендується брати не з верхівки, а біля основи стебла. При цьому важливо стежити, щоб кожен держак складався з 3 междоузлий.
- Посадковий матеріал потрібно підготувати до вкорінення. Для цього нижнє листя обриваються повністю, а верхні тільки частково.
- Далі підготуйте ємність з грунтової сумішшю, що складається з перегною, листової землі і піску.
- Живці вкорінюються під невеликим кутом, після чого грунт рясно поливається, а посадковий матеріал вкривається плівкою.
- Плівка знімається тільки після того, як черешки пішли в ріст.
- Після повного вкорінення живці можна пересадити в кімнатні горщики для вирощування на підвіконні або в травні висадити їх в квітник.
Посадка бегонії всегдацветущая
У посадці бегонії вечноцветущей немає нічого складного, тим більше за відсутності бажання і можливості возитися з насінням, можна придбати готовий посадковий матеріал і посадити улюблена квітка будинку або на ділянці. Все, що від вас буде потрібно, це чітке дотримання всіх правил підготовки і посадки цієї рослини.
Вибір і придбання посадкового матеріалу бегонії всегдацветущая
- Як вже зазначалося вище, посадковий матеріал сьогодні можна легко придбати в спеціалізованих садових центрах і розплідниках, які професійно займаються розведенням рослин.
- У магазинах можна купити насіння або вже готові саджанці. Зазвичай вони продаються в невеликих торф'яних горщиках, які полегшують пересадку у відкритий грунт або в інший горщик.
- Перед покупкою ретельно продумайте, які сорти бегонії всегдацветущая ви хочете бачити на своїй ділянці або на підвіконні. Тут необхідно відштовхуватися від висоти рослини. Для посадки уздовж садової доріжки підійдуть карликові сорти, а для посадки на квітники можна придбати більш високорослі сорти різного забарвлення.
- Якщо ви збираєтеся вирощувати бегонію цього виду будинку, то можна придбати більш теплолюбні сорти, наприклад, з махровими квітами.
- Перед покупкою уважно огляньте саджанці, зазвичай вони вже цвітуть, тому ви не прогадаєте з вибором кольору. На них не повинно бути пошкоджень або пожовклих ділянок.
Вибір місця для посадки і грунту бегонії всегдацветущая
- Далі важливо підібрати підходяще місце для посадки бегонії всегдацветущая.
- На клумбі і в квітнику для цього квіточки важливо підібрати відкрите сонячне місце з обов'язковим затінюванням в полуденну спеку, так як рослина під палючими променями сонця може загинути.
- Воно прекрасно себе почуває і в невеликій півтіні з вологим ґрунтом, однак висаджувати в тіні не рекомендується, так як стебла будуть сильно витягуватися.
- Якщо ви висаджуєте саджанець бегонії будинку, тоді обов'язково підберіть хороший горщик. У ньому обов'язково повинні бути дренажні отвори. Не варто поміщати горщик на сонячне підвіконня. Відмінно підійде місце із західного або східного боку.
- Ці рослини воліють пухку, повітропроникну грунт слабокислою реакції.
Технологія посадки бегонії всегдацветущая - інструкція
- Бегонію цього різновиду у відкритий грунт висаджують приблизно в кінці травня, коли мине загроза поворотних заморозків. Якщо посадка планується в приміщенні, то її можна проводити в будь-який час.
- Перш за все необхідно підготувати посадкові лунки. Для цього вибране місце ретельно копає за допомогою лопати і розпушують, після чого видаляють всі бур'яни.
- Далі руками на відстані приблизно 15-25 см один від одного роблять невеликі лунки, так як коренева система бегонії всегдацветущая поверхнева і її не потрібно сильно заглиблювати.
- Після цього лунки потрібно рясно пролити водою і дати їй трохи вбратися.
- Тільки після закінчення всіх цих дій можна приступати безпосередньо до посадки рослин.
- Саджанці бегонії безперервного цвітіння акуратно витягуються з горщиків, які попередньо також необхідно пролити водою, після чого поміщають в лунки.
- Заглиблювати розсаду не потрібно, достатньо вільно розмістити коріння в ямі і присипати грунтом.
- Якщо посадка проходить в кімнатних умовах, то необхідно взяти просторий, але не глибокий ящик і наповнити його грунтовою сумішшю з перегною, листової землі і піску. Не варто додавати перліт або вермикуліт.
- Далі робите невелике заглиблення і ставите в нього розсаду бегонії.
- Після посадки квіти потрібно полити.
Агротехніка вирощування бегонії всегдацветущая: секрети і нюанси догляду
Догляд за бегонією всегдацветущая не складає особливих труднощів, так як ця рослина є невибагливим і не примхливим.
- Полив. Бегонія цього різновиду вважається вологолюбні рослиною, однак не виносить надмірно зволоженою грунту і посушливої. Тому важливо знати міру. Поливати потрібно регулярно, чекаючи підсихання верхнього шару грунту. У кімнатних умовах квіти поливають відстояною водою.
- Розпушування. Бегонія є досить маленьким рослиною, тому бур'яни в умовах відкритого грунту можуть гальмувати їх зростання і цвітіння. Регулярно рекомендується трохи рихлити ґрунт і видаляти бур'ян. У квіткових горщиках також необхідно рихлити періодично грунт, так як він з часом стає щільним.
- Підживлення. Якщо ви хочете отримати цілорічне цвітіння бегонії всегдацветущая, тоді внесення добрив має бути регулярним. Два рази на місяць допускається підгодовувати квіти комплексним мінеральним добривом або спеціальним добривом для бегоній.
- Пересадка. Деякі садівники пересаджують бегонію цього виду для омолодження куща. Можна пересаджувати також кущики бегонії всегдацветущая з відкритого грунту в горщики для зимівлі.
- Освітлення, вологість. При вирощуванні бегонії всегдацветущая важливо дотримуватися і вологість, від якої буде залежати цвітіння. Ця рослина любить високу вологість, проте на обприскування реагує погано. Рекомендується обприскувати повітря навколо нього або ставити поруч ємність з водою. Ця квітка вимагає багато світла, тому взимку йому необхідно забезпечити додаткове освітлення за допомогою ламп.
- Зимівля. Якщо ви вирощуєте бегонію всегдацветущая у відкритому грунті, то на зиму її можна пересадити в горщик і поставити і тепле приміщення, де через деякий час воно знову стане цвісти. Якщо можливості забрати квітку додому у вас немає, то не варто засмучуватися. Досить забрати одну рослину і з нього отримати посадковий матеріал на наступний рік.
Бегонія всегдацветущая - фото
Бегонія всегдацветущая - яскравий і дуже красиву квітку, який відмінно себе почуває як на сонячному підвіконні, так і на клумбі серед інших рослин. Вирощування цієї культури не завдасть великих клопотів, а лише масу захоплення і радості від споглядання ніжних і витончених суцвіть з початку літа до кінця осені.