Багатьом з нас полюбився пухнастий квітка, яка розцвітає в кінці весни. Ця квітка - півонія. В даний час існує багато різновидів півоній, але саме трав'янисті півонії - найвитриваліші.
Трав'янисті півонії люди почали вирощувати кілька століть назад. З кожним роком ця квітка завойовував серця багатьох людей. Його популярність не втрачена і в даний час, а все тому, що це садова рослина цвіте дуже красиво і під час цвітіння истончает приємний аромат. Якщо вибрати і посадити на своїй ділянці кілька сортів цієї рослини, то можна милуватися цвітінням півонії ціле літо.
У садівників і квітникарів є свої секрети вирощування трав'янистих півоній. Ці квіти невибагливі, особливого догляду вони не вимагають, але деякі умови все ж дотримуватися доведеться. В цілому, якщо дотримуватися простих правил, то на одному місці півонія може «прожити» протягом цілих 50 років! Єдиний сигнал до пересадки - коли рослина перестає цвісти. Ось тоді доведеться трохи попрацювати, щоб правильно розділити півонія. Це нелегко і якщо кущ півоній багаторічний, то слід дотримуватися всіх рекомендацій професіоналів, щоб виконати правильну пересадку.
Півонія трав'янистий. опис
У природі налічується понад 40 видів півоній. Батьківщиною цих красивоквітучих рослин вважається Північна Америка. Добре себе почувають півонії в субтропічному поясі, але і в наших широтах також пристосовуються до зміни погодних умов і радують нас своїм цвітінням.
Різновидів цієї рослини існує декілька:
- деревовидний;
- трав'янистий;
- схрещений (з властивостями трав'янистих і деревовидних).
Зараз, в середній смузі Росії, люди з успіхом вирощують трав'янистий півонія. Рослини виростають до метра у висоту, коріння у півоній, немов шишки, дуже потужні і міцні, кореневище також міцне. Стебел може бути кілька, листя пофарбовані в різні відтінки зелені (від світлих до темних). У природі зустрічаються трав'янисті півонії з темно-фіолетовими листям, вони розташовуються на стеблах по черзі.
Квітки великі і поодинокі, а ще - неймовірно запашні. Діаметр однієї квітки в період цвітіння досягає до 20 см. Красиво виглядають розпустилися півонії, як в зрізку, так і на самому кущі.
Півонія трав'янистий. фото:
Півонії в догляді і вирощуванні - невибагливі. Особливих труднощів у вирощуванні немає, тому саме цей сорт рослини дуже популярний серед садівників-любителів. Можна один раз посадити кущі півоній, а потім протягом декількох десятків років радіти цвітінням цих унікальних квітів.
У селекціонерів інший інтерес: шляхом схрещування невибагливих видів вони домоглися того, що в даний час налічується більше 5000 сортів півоній, які були виведені за останні десятиліття.
Кожен сорт півонії відрізняється один від одного не тільки забарвленням, але і розмірами бутонів, термінами цвітіння, висотою самого куща і його обрисами.
Сорти півонії трав'янистої
Давайте ознайомимося з сортами, їх прийнято розділяти на такі групи:
- Півонії «Не махрові» - відрізняються тим, що пелюстки шикуються в 1-2 ряди. Самі квітки великі, а по центру розташовуються тичинки (їх багато). Листя можуть бути звичайними або «гофре» (це сорт «Голден ноу»).
- Квіти «напівмахрові» - у цього виду півоній квіти легкі і великі, тичинки розташовуються не тільки по центру квітки, але і можуть ховатися між пелюстками. Пелюстки шикуються в 7 рядів. Популярний сорт: «Міс Америка» - сорт ранній, відрізняється тим, що тичинки дуже яскраві, жовті.
- Півонії «Японські» - тичинки зібрані в центрі квітки у вигляді «помпона». Пелюстки можуть розташовуватися в декілька рядів або в один. Дуже красиві півонії сорти «Чоколет» темно-бордового забарвлення з великими квітами.
- Змішаний або анемовідний сорт отриманий в результаті схрещування японських півоній з махровими. Вийшов цікавий сорт півоній з широкими нижніми пелюстками, які розташовуються в 1-2 ряди і коротшими і округлими невеликими пелюстками, що прикрашають простір, що залишився квітки. Популярні сорти «Рапсодія», квіти ніжно-рожеві, великі по краю і кремові з легкої жовтизною - по центру; «Маунтін» - ранній сорт півоній, квіти великі (до 17 см в діаметрі), колір - ніжний кремовий.
- Кулясті махрові, ромбовидні або «півкулі» - пелюстки у цього сорту півоній збираються в півсферу, а при розкритті утворюють акуратний куля. Кращий сорт: «Жюль Ері» - розквітає дуже рано, радує квітами рожево-бузкового відтінку, діаметр квітів до 16 см.
- Кулясті у вигляді корони і півкулі - квіти у таких півоній розташовуються в 3 яруси з нижньої частини квітки, а зверху утворюють колечко з напівкруглих пелюсток. Нижні ряди одного кольору, верхні - можуть трохи відрізнятися (на пару тонів світліше або темніше). Персикового відтінку бутони (сорт «Ненсі») розквітають рано, діаметр розкрилися бутонів - 17 см.
- Пелюстки, збудовані у вигляді троянди - віддалено цей сорт рослини нагадує троянду. Пелюстки округлої форми, практично однакового розміру, дуже великі і широкі. Пізній сорт «Соланж» відрізняється тим, що стебла дуже важкі, їм необхідна додаткова підтримка або опора. Пелюстки - ніжного кремового відтінку. Дуже гарний сорт півоній «Бокстокс» - бутони великі, червоні. Зустрічаються і полурозовідние з тичинками по центру.
Півонія трав'янистий. посадка
Вирощування півоній - завдання не складна. Тут головне підібрати ділянку для посадки, щоб вже не пересаджувати ці рослини з місце на місце. Це дуже важливо, тому що коренева система у півоній дуже міцна і потужна. Коріння заглиблюються в землю до 1 м, тому дорослий кущ (віком від 5 років) пересадити дуже непросто.
Для посадки трав'янистої півонії місце потрібно вибирати добре освітлене і сонячне. Бажано, щоб сонце добре прогрівало цю ділянку протягом 5 годин (перша половина дня). Добре, якщо поблизу будуть рости чагарники і невисокі дерева, щоб рослини були під захистом. Небажано висаджувати півонії в низині, щоб кореневища НЕ загнивали.
Грунт підійде суглинок, кислотність 6.6 рН. Глинисті грунти не підходять, необхідно перед посадкою облагородити такий грунт і внести суміш торфу, перегною і піску.
Якщо грунту піщані, то тоді необхідно також додати поживну суміш, що складається з глини, перегною і торфу. Якщо ж грунт торф'яна, тоді потрібно внести органічні добрива, пісок і деревну золу.
Посадка рослин в осінній період
Кращий час для пересадки або посадки молодих рослин - кінець серпня. За тиждень до того, як посадити півонії, потрібно підготувати місце. Для цього викопують яму (розміри 60, 60 на 60 см), відстань між лунками 10 см.
На дно кожної підготовленої ями необхідно укласти дренаж з крупного піску або дрібного щебеню. Після - укласти шар поживної суміші: це перегній, компост, суперфосфат (200 г), вапно (100 г), деревна зола (300 г) і сульфат калію (100 г). Компоненти потрібно перемішати і внести в кожну яму, укласти щільно - шар до 30 см. Кожну яму потрібно заповнити землею (простір, що залишився) і залишити на тиждень.
Через 7 днів грунт трохи просяде і тоді можна буде посадити півонія разом з кореневищем і злегка утрамбувати землею.
Запам'ятайте, що занадто поглиблювати півонії не потрібно, так як ця рослина не переносить сильного заглиблення. В іншому випадку рослина не загине, але пишного цвітіння можна чекати дуже довго.
І ще, в перший рік після посадки півонії не цвітуть, більш того, вони виглядають, немов прив'янули, і це нормально - вони не досягли стадії зрілості. А коли кущ підніметься, то це означає, що можна незабаром очікувати цвітіння.
Посадка півоній навесні
На думку досвідчених садівників, посадку півонії трав'янистої навесні краще не здійснювати, так як це не найсприятливіший час. Але бувають випадки, коли трапляється відмінний посадковий матеріал, який необхідно посадити. Тоді варто підібрати невеликий вазон (до 3 л) і посадити півонії в нього, а до тих пір, поки можна буде висаджувати рослину в відкритий грунт, варто потримати півонії в підвалі, де волого і темно.
Підтримувати грунт в такому стані (висока вологість) доведеться регулярно. Можна прямо на грунт викладати лід або просто поливати його охолодженою водою.
Як тільки потеплішає (кінець квітня - початок травня), півонії можна винести на ділянку і закопати в землю разом з горщиком. До осені рослина краще не чіпати, а потім дозволяється пересадити його в яму (підготовлену заздалегідь). Потрібно дбайливо перевалити півонія з горщика разом із землею і посадити в землю.
Коли можна пересаджувати півонії
У дикій природі півонії ростуть на одному місці без пересадки до 50 років і навіть більше. Але оскільки багато сортів виведені шляхом схрещування, то на одному місці вони можуть перебувати до 10 років. Потім доведеться кущ пересадити, але спочатку його потрібно розділити.
Розподіл - це один з найпростіших способів розмноження півоній. Для цього підходять кущі, віком від 5 років, які цвіли кілька разів. З цією процедурою краще не затягувати, бо коренева система з роками розростається і потім все важче здійснити пересадку. Тому для пересадки піонів оптимальний проміжок - кожні 3-4 роки. Пересаджувати трав'янисті квіти півонії потрібно восени, бажано у вересні.
Правила пересадки:
- на початку вересня кущ потрібно обкопати;
- потім дуже обережно «поворушити» вилами і вийняти кущ із землі;
- необхідно очистити кореневище і промити під струменем води (напір - слабкий);
- наземну частину рослини обрізати аж до початку кореня;
- після того, як кореневище буде промито, його потрібно залишити на ділянці, щоб стекла зайва рідина, а корінці трохи прив'янули. Це необхідно для досягнення еластичності коренів, щоб при пересадці вони не пошкодилися;
- товсті і старі корінці бажано обрізати (на 15 см). Кут обрізання - 45о;
- перед посадкою потрібно вивчити корінь, потім можна ділити;
- поділ - завдання не просте. Найпростіше вставити в середину клин (за допомогою молотка) і розколоти кореневище на частини;
- можливо, що всередині старого кореневища ви виявите порожнечу. Необхідно такі ділянки гарненько почистити і обробити марганцовая розчином. Зрізи обробляємо фунгіцидом;
- кожне відокремлене рослина має складатися з кореневої шийки (3-4 очка) і коренів. Тому постарайтеся ділити кореневище порівну, щоб рослини не загинули.
Як пересаджувати півонії трав'янисті і деревовидні? Робиться це точно так же, як і при посадці рослин. Спочатку готується лунка з мульчуванням грунту (шар торфу - 7 см). Зняти шар мульчі можна тільки з настанням весни, коли з'являться перші паростки.
Після пересадки півонії відразу нарощують потужну кореневу систему. Цвітіння в цей період не чекайте. Можна допомагати піонів і відщипувати маленькі бутончики в перший рік, а в наступному році залишити на кущі 1 бутончік. Після розкриття його краще зрізати і уважно вивчити на відповідність сорту. Якщо сумніваєтеся, то і в наступному році бажано прибрати всі бутони і залишити тільки один. Лише на 3-й, а то і 5-й рік після пересадки, з'являться хороші, великі бутони.
Як розмножуються півонії?
У цих рослин кілька варіантів розмноження, перший і основний - це шляхом ділення дорослого куща.
Існують ще 2 способи розмноження:
- за допомогою насіння;
- розмноження живцями.
Рослини розмножуються і насіннєвим способом, це насіння не завжди якісні. Вони більше цінні для селекціонерів. А для садівників-любителів такий метод вирощування півоній занадто довгий, тому що першого цвітіння доведеться чекати цілих 5 років.
Якщо вам дуже хочеться спробувати виростити півонії з насіння, то їх необхідно зібрати і відразу ж посіяти (в кінці серпня). До весни вони повинні прорости.
Розмноження за допомогою живців - необхідно відрізати кореневище з ниркою і висадити (в середині літа). У вересні держак вкорениться. Такий метод розмноження не швидкий, перше цвітіння чекайте не раніше ніж через 4 роки.
Жовтий трав'янистий півонія:
Півонія трав'янистий. догляд
Як доглядати за півоніями в різні пори року:
- Осінь - пора посадки і пересаджування. Посадку можна здійснювати, але не щороку. Якщо в цьому році ви не планували пересаджувати півонії, то тоді дорослі рослини потрібно підготувати до зими: прибрати сухе листя, обрізати пожухлі стебла. Все це необхідно спалити, таким чином ми позбавляємося від бактерій і вірусів, які можуть бути присутніми в листі. Частину рослини необхідно обробити золою (по 300 шт. На кожен кущ). Восени, з приходом перших заморозків, півонії потрібно обрізати. Стебла зрізають не низькі, щоб залишалися пагони з 3-ма листочками над землею.
- З настанням весни поливати півонії потрібно рясно, але не часто. Під кожен кущ потрібно внести 3 відра, щоб грунт гарненько зволожити. Ранньою весною рослини сильно потребують вологи, а потім це період бутонізації та рясного цвітіння. При поливі намагайтеся розпушити грунт, прибрати бур'ян. Поливаючи рослини, стежте за тим, щоб листя залишалися сухими, а вся волога діставалася кореневища.
- Влітку догляд за півоніями зводиться до мінімуму - після цвітіння бутонів, півонії необхідно поливати, розпушувати грунт, прополювати від бур'яну і вносити підживлення.
І трохи інформації про внесення поживних сумішей: навесні грунт потрібно полити розчином марганцю (на 10 л 3 г), цієї суміші вистачить на 2 куща.
У період активного росту пагонів бажано підгодувати рослину розчином аміачної селітри (на відро води - 15 г).
З середини травня і до кінця серпня рослини потребують підгодівлі мінеральними добривами. Кращий період для внесення поживної суміші - вечір. Вносити 1 раз на місяць.
Через 2 тижні з того моменту, як півонії відцвітуть, необхідно підгодувати рослини такою сумішшю: вода - 10 л, калійна сіль - 5 г, суперфосфат - 10 м Допускається чергування органічних добрив з мінеральними.
Що робити, коли півонії відцвіли?
Півонії відцвітають в кінці весни, деякі види рослин - на початку літа. Як тільки бутони повністю розкриються і почнуть в'янути, все квіти потрібно прибрати. Через 3 тижні необхідно внести підживлення (калійні або фосфорні добрива). Полив - регулярний.
В кінці серпня варто посилити полив, тому що в цей період відбувається закладка нирок і рослині знадобиться більше вологи.
Підготовка рослин до зимівлі теж необхідна. Полив потрібно скоротити, якщо стебла півоній потихеньку жовтіють, а з настанням заморозків необхідно видалити всю надземну частину рослини (обрізка до рівня землі).
На період зимівлі молоді рослини краще накрити, а старі добре перенесуть морози.
Хвороби півоній
Найбільше півонії бояться захворювання «сіра гниль». В середині травня на стеблах можуть з'явитися ділянки сірої цвілі. Розвивається це захворювання через надлишок у грунті азоту, якщо погода видалася дощовою або якщо кущі посаджені занадто близько один до одного.
Боротися з цим захворюванням потрібно так: зрізаємо і спалюємо зіпсовані ділянки, обприскуємо рослини мідним купоросом (на відро води 50 г). Можна вчинити інакше і приготувати часникову воду - на 1 л води додаємо 10 г подрібненого часнику. Обприскуються не тільки рослини, але і грунт.
Зрідка півонії заражаються «борошнистою росою» - це грибок, який вражає листя рослини. Вони покриваються білястим нальотом: заходи боротьби такі: обприскування мильним розчином з додаванням купоросу (на відро води 20 г мідного купоросу і шматок господарського мила).