Світ квітів і квітучих рослин постійно поповнюється, селекціонери регулярно виводять нові гібриди, які відрізняються кращим рівнем морозостійкості і невибагливості. У помірній зоні Росії не всі багаторічні квіти можуть спокійно рости без постійно виникаючих проблем, проте є і культури, які прекрасно пристосувалися до погодних умов. Мабуть, найпопулярнішими квітами на присадибних ділянках вважаються півонії - королівські квіти, які мають цілий перелік позитивних сторін і переваг.
На зміну всім відомих трав'янистих і деревовидних півоній з'явилися зовсім нові гібриди - Іто півонії, сорти яких мають яскравою жовтим забарвленням квітів. Саме цей відтінок так довго не могли отримати селекціонери всього світу. На сьогоднішній день кращі Іто півонії є справжніми королями квітника, які мають тривалий цвітінням і величезними красивими квітами.
У цій статті розглянемо особливості вирощування міжсекційних півоній або Іто півоній, наведемо характеристику найпопулярніших сортів цього різновиду, а також відзначимо важливі нюанси посадки і догляду за квітами.
Особливості та опис Іто півоній
Півонія - це багаторічна квітуча рослина, яке з давніх часів вирощувалося садівниками. Перша згадка про вирощування таких рослин датується більше 2000 років тому. Назва цієї рослини було дано на честь стародавнього лікаря пеона, який прославився тим, що лікував самих богів. Півонії стали масово вирощувати на території Китаю, де повсюдно в садах можна було зустріти пишно квітучі кущі. Саме на території цієї країни виводилися самі незвичайні і популярні види і сорти півоній. Естафету по селекційній роботі з півоніями перейняли японці. Саме представник цієї країни став творцем гібридного виду півоній - Іто півоній, в честь якого вони й названі. Цей вчений прагнув вивести сорт півоній з яскравими жовтими квітами. До нього це не вдавалося нікому. Було проведено велику кількість дослідів і в кінці кінців Тоічі Іто досяг успіх - створив гарний кущик півоній з лимонно-жовтими квітами, завдяки схрещуванню деревовидного і трав'янистої півонії.
Роботи по виведенню жовтих Іто півоній почалися в 1948 році, а у ж в 1974 році були відкриті і описані перші сорти цієї унікальної різновиди квітів. До сих пір послідовники японського вченого Таичи Іто продовжують працю всього життя свого вчителя і виводять все нові сорти красивих і яскравих півоній.
Іто-гібриди півоній - що це? По суті - це гібридне рослина, яке було отримано шляхом схрещування деревовидного і трав'янистої півонії. Ці рослини ще називають міжсекційними гібридами, які більше нагадують трав'янисті види з невеликими позитивними змінами. Все Іто півонії відрізняються від материнських видів більш красивою і правильною формою квітки, просто вражає велика кількість відтінків пелюсток, рясне і тривале цвітіння також є позитивною якістю нового виду півоній. За відгуками Іто півонії успадкували тільки найкращі якість двох основних видів і стали одними з найпопулярніших квітів серед садівників.
Опис Іто півоній:
- Як вже зазначалося вище Іто півонії з'явилися завдяки схрещуванню трав'янистих і деревовидних представників цього роду.
- Іто півонії - це багаторічні трав'янисті рослини, які в кінці 20 століття були виділені в окремий підвид.
- Коренева система представлена м'ясистим стеблевідную бульбами, як у деревовидних півоній.
- У висоту кущі цих квітів можуть досягати приблизно 50-100 см.
- Формуються кущики щільними і сильними стеблами, трохи відхиляються і вигнутими. Характерна особливість цього виду півоній - все стебла рослини частково або повністю відмирають в зимові час, а навесні знову виростають. Така особливість належить і трав'янистих представникам півоній.
- Стебла дуже сильно і швидко розростаються в сторони, що робить кущ більш пишним і красивим, а також допомагає тримати правильну форму.
- Стебла щільно вкриті листям, дуже щільною і різьблений, темно-зеленого відтінку. Восени листя Іто півоній стають яскравими і барвистими, деякий сорти відрізняються тим, що лисяча не в'яне навіть при настанні морозів.
- Головною прикрасою і гідністю нового виду півоній є квіти, які помітно відрізняються від материнських сортів.
- У діаметрі деякі квіти можуть досягати 20 см, чим дуже нагадують квіти деревовидних півоній.
- Відрізняються квіти Іто півоній і за формою: розрізняють прості, махрові і напівмахрові квіти.
- Відмінною особливістю квітів є той факт, що їх розмір і ступінь махровості безпосередньо залежать від віку куща. Чим старшою стає кущ Іто півонії, тим більше і пишніше стають його квіти. За виключення, звичайно, дуже старих екземплярів.
- Вражає уяву і забарвлення квітів півоній. Зустрічаються сорти з червоними, білими, жовтими, ліловими, пурпуровими і кольоровими квітами. Але однаковою відмінною рисою залишається контрастна серединка квітки або яскраві мазки по всім пелюсткам. Виведено і досить ексклюзивні сорти з квітами-хамелеонами, коли на одному кущі можуть розпускатися квіти з жовтими, ліловими, рожевими пелюстками одночасно.
- Цвітіння у Іто півоній більш тривалий і пізніше. В середньому квіти цвітуть протягом трьох тижнів. При цьому бутони розкриваються по черзі, перша квітка завжди з'являється в центрі куща.
- Квіти і квітконоси мають гарну стійкість, завдяки якій кущ під час цвітіння не розвалюється і тримає форму.
- Багато сортів Іто півоній мають запашний аромат, що чимось нагадує цитрусові.
- Відрізняються півонії цього виду і відмінною морозостійкістю. Можуть обходитися без укриття навіть в кліматичних умовах Сибіру.
- Іто півонії великі довгожителі, ніж деревовидні і трав'янисті види - на одному місці можуть рости приблизно 18-20 років.
Різноманітність популярних сортів Іто півоній
З моменту появи першого сорту Іто півоній пройшло багато часу, за яке вченими виведено просто величезна кількість нових різновидів Іто півоній, кращі з яких складно виділити. Кожен сорт відрізняється висотою куща, забарвленням квітів і умовами вирощування. На території Росії популярністю користуються приблизно 30 кращих сортів Іто півоній на думку садівників, які їх обирають. Розглянемо характеристики деяких сортів.
- Іто півонія Гарден Треж. Це сорт американської селекції, який був виведений в 1984 році і отримав чимало нагород. Іто півонія Гарден Треж відноситься до жовтій групі, до отримання якої так прагнули селекціонери. Квіти у нього великі, махрові, яскравого жовтого відтінку з контрастним червоним цяткою в центрі. Квіти виділяють приємний запашний аромат. Кущ цього сорту в висоту може досягати 100-120 см, а в ширину розростається до 1,5 м. На дорослому кущі одночасно може розпускатися до 50 кольорів, які відрізняються тривалістю цвітіння.
- Іто півонія Хілларі. Також дуже красивий і ефектний сорт нового виду півоній. Сорт американської селекції, який був виведений в 1999 році. Кущик заввишки сягає приблизно 50-60 см, відрізняється досить великими напівмахровими квітами, в діаметрі досягають 18-20 см. Квіти мають гарний карміново-вишневий відтінок - краї пелюсток блідо-рожеві, а серединка вишнева. Цей сорт має особливість змінювати відтінок квітів в залежності від ступеня розкриття бутонів. Чим більше квітка розкритий, тим блідіше його забарвлення. На одному кущі одночасно можуть перебувати квіти різного відтінку.
- Іто півонія Лолліпоп. Це дуже гарний і ефектний сорт Іто півонії, який сміливо можна назвати справжнім шедевром. Сорт американської селекції, був виведений в 1999 році. У висоту рослина досягає приблизно 80 см. Кущ щільний, округлої форми. Цвітіння починається на самому початку літа. Квіти середнього розміру, в діаметрі становлять приблизно 16-17 см. Пелюстки жовтого відтінку з великими червоними або фіолетовими мазками і серединкою, що робить квіти просто чудовими.
- Іто півонія Бартзелла. Це сорт американської селекції, який був виведений в 1986 році. У висоту рослина досягає приблизно 80-90 см. Відрізняється раннім цвітінням, яке припадає на квітень і триває до кінця травня. Квіти дуже великі і махрові, в діаметрі досягають приблизно 20-25 см, розпускаються по черзі, що продовжує цвітіння до місяця. Квіти жовтого кольору з червоними мазками в центрі, мають приємний аромат. Декоративність цьому сорту півонії надає листя, яка восени стає бронзового відтінку. Ще однією відмінною особливістю Іто півонії Бартзелла є той факт, що його квіти довгий час можуть стояти в зрізку.
- Сорт Іто півонії Джулія Роуз. Сорт американської селекції, виведений в 1991 році. У висоту кущ досягає приблизно 80-90 см. Відрізняється гарними, шовковистим квітами, в діаметрі досягають 16-17 см. Квіти напівмахрові, практично не мають запаху. Відтінок квітів змінюється в залежності від ступеня його розкриття. На початку вони темно-червоного відтінку, потім стають рожевими з червоною серединою, а в кінці стають жовтуватими. Одночасно на одному кущі можуть знаходиться квіти різного кольору. Цей сорт є одним з найпопулярніших.
- Іто півонія Колліс Меморі. Кущ цього сорту в висоту досягає приблизно 1 м, він дуже декоративний і розлогий протягом усього року. Цвітіння починається в травні і триває до червня. У повному розкритті квіти дуже великі, в діаметрі досягають 20 см. По краях пелюстки мають блідо-рожевий відтінок, а в центрі - вишневий.
- Сорт Іто півонії Скарлет Хевен. Це дуже унікальний сорт Іто півонії, квітка якого має два ряди пелюсток яскравого червоного відтінку. У діаметрі квіти середнього розміру, розкриваються приблизно на 15 см. У висоту кущ становить приблизно 70 см і відрізняється дуже густим листям, яка закриває все гілки і відкриває тільки квіти. Виглядає дуже декоративно.
Розмноження Іто півоній: поширені способи
Звичайні півонії можуть розмножуватися насінням і вегетативно, хоча другий спосіб набагато краще. Іто півонії є гібридними сортами, тому при розмноженні насінням вони повністю втратять все видові ознаки. До того ж отримати насіння з квітів також досить складно. Тому єдиний спосіб отримати саджанець Іто півонії - це розмножити кущика за допомогою способу розподілу кореневища. Це також складний спосіб, але через це рослина вважається дуже рідкісним і дорогим.
Розмноження Іто півоній розподілом кореневища
- Перш за все варто пам'ятати, що ділити кущі Іто півоній рекомендується тільки при досягненні ними віку 5-6 років. В іншому випадку саджанці будуть погано приживатися і можуть загинути.
- Надалі кущі Іто півоній необхідно ділити кожні 2-3 роки, так як з часом коренева система стає одревесневшей. Справа в тому, що коріння таких півоній є не прості бульби з нирками, а своєрідні полінця з перешийком. Розділити їх складно.
- Кращий час для поділу кореневища весна або осінь. Якщо ви вибрали весну, необхідно відразу вирішити, куди посадити молоді рослини, так як вони дуже швидко починають пускати коріння і приживаються. Однак навесні погано тим, що вам завжди доведеться поливати рослину, так як коріння ростуть повільно і не можуть діставати собі воду. Осіннє же час більш кращий для розмноження, так як рослина встигає зміцніти і прижитися до настання зими.
- Перш за все необхідно акуратно викопати кущ півонії і отрясти його коріння від грунту.
- З одного куща на виході має вийти не більше 2-3 фрагментів. При цьому кожен фрагмент повинен мати по 3-5 нирок і стільки ж коренів.
- Розділяти кореневище рекомендується гострої ножівкою, при цьому стежачи, щоб ушкодження були рівномірно на всіх фрагментах.
- Якщо на коренях є невеликі ділянки гнилі, їх обов'язково потрібно зчистити.
- Кожну деленку потрібно обов'язково посадити відразу, попередньо обробивши стимуляторами росту.
- Можливо, такий спосіб розмноження здасться складним для недосвідченого садівника, однак при невеликій вправності все вийде.
Підготовка перед посадкою Іто півонії
Іто півонії є гібридними сортами, які виведені з поліпшенням всіх характеристик і якостей рослини. Дані квіти більш стійкі до погодних умов, менш схильні до шкідників і хворобам, більш морозостійкі і мають чудовим зовнішнім виглядом. Посадка цієї рослини мало чим відрізняється від звичайних півоній, проте все залежить від ретельної і правильної підготовки, яка полягає в покупці відповідного сорту і якісного та здорового саджанця, а також пошуку на ділянці ідеального для Іто півонії місця для посадки.
Етап 1. Вибір сорту і саджанця Іто півонії
- Перш за все вам необхідно визначитися з вибором конкретного сорту, що має ґрунтуватися на планованої садової композиції і ваших уподобань. Всі сорти Іто півонії володіють красивою формою куща і яскравими квітами.
- Головне, правильно вибрати посадковий матеріал, що, можливо, принесе деякі клопоти садівникові.
- Перш за все купувати деленки рекомендується восени, приблизно у вересні. Можливо купити саджанці восени в спеціальній упаковці і влітку із закритою кореневою системою або в горщику. Такий варіант буде краще, так як вже готові саджанці швидше і легше приживаються.
- Якщо ви купуєте саджанець навесні, обов'язково необхідно зняти упаковку і оглянути саджанець, коріння повинні бути вологими, а нирки здоровими і сплячими. Якщо рослина ще не прокинулося, його можна помістити в холодильник.
- Купити Іто півонії найкраще в спеціалізованих садових центрах і розплідниках, які професійно займаються розведенням рослин.
- Перед покупкою уважно огляньте посадковий матеріал на наявність пошкоджень. На Деленки не повинно бути гнилі, нирки повинні бути рожевого кольору. При покупці саджанців з кореневою системою, коріння повинні бути вологими і пружними.
Етап 2. Вибір місця для посадки Іто півоній
- Іто півонії воліють рости на відкритих сонячних місцях, так як для їх повноцінного зростання і рясного цвітіння їм необхідний постійний сонячне світло.
- Вони можуть рости і в легкій півтіні, але це стосується не всіх сортів.
- Ще одна умова для повноцінної посадки і зростання - вибір не заболоченого ділянки. Півонії - це нащадки гірських рослин, тому вони живлять велику нелюбов до застою вологи у коренів.
- Найкраще підібрати ділянку для посадки на височини або зробити високу грядку самостійно.
- Іто півонії відмінно підійдуть для створення красивої садової композиції. Можна висаджувати на тлі газону або уздовж огорожі, ідеально використовувати їх для посадки групами і поодиноко.
- Не варто висаджувати Іто півонії в тіні великих дерев і високих чагарників. Також не рекомендується посадка під будівлями, де стікає вода з даху і стоків.
Етап 3. Вибір і підготовка грунту для посадки Іто півоній
- Іто півонії прекрасно можуть рости на будь-якому грунті. Їм підходить і кам'янистий ґрунт, і суглинки, і піщана.
- Важлива умова вибору грунту для посадки півоній - pH реакція повинна бути нейтральною або слаболужною, але ні в якому разі не кислої. Якщо ж на обраному вами місці кислотність грунту підвищена, то перед посадкою обов'язково необхідно додати доломітове або вапнякове борошно.
- Ще однією важливою умовою вибору ідеального місця для посадки вважається наявність якісного дренажу. Якщо такого немає, його необхідно створити самостійно.
- Перед посадкою важливо ретельно перекопати грунт і добре розпушити грудки і розрівняти їх. Для посадки необхідно підготувати спеціальну грунтову суміш, яка повинна складатися з перегною, садової землі і піску. До суміші можна додати трохи комплексних мінеральних добрив.
Посадка Іто півоній - покрокова інструкція
- Як вже зазначалося вище, найкращий час для посадки Іто півоній - це осінь чи весна.
- Якщо ви збираєтеся посадити деленки, їх необхідно попередньо замочити на деякий час в стимуляторе зростання. Якщо для посадки були куплені готові саджанці в горщику, перед посадкою грунт пролийте водою для більш легкого вилучення.
- Далі необхідно підготувати посадкову яму, розмір якої буде залежати від використовуваного посадкового матеріалу. Глибина посадкової ями повинна бути приблизно 45-50 см і шириною до 75 см. Деякі садівники рекомендують робити ями глибиною до 70 см і шириною до 100 см.
- Посадочні ями можна готувати безпосередньо перед посадкою або за деякий час до неї, щоб земля трохи осіла.
- На дно кожної посадочної ями необхідно покласти шар дренажу, який допоможе прибирати зайву воду при її скупченні біля коріння. Як дренаж можна використовувати бита цегла, гравій або дрібні камені.
- Далі додайте грунтову суміш з невеликою кількістю мінеральних добрив приблизно на 2/3 об'єму посадкової ями.
- Після цього помістіть саджанці Іто півоній під невеликим нахилом таким чином, щоб всі нирки перебували на одному рівні горизонтально. Далі потроху засинайте саджанці грунтом, головне, щоб нирки були заглиблені приблизно на 3-5 см від поверхні грунту. Якщо ви висаджуєте саджанець з горщика, рослина поміщається разом із земляною грудкою.
- Після посадки грунт навколо ущільнюється і поливається, після чого мульчують .
Агротехніка вирощування Іто півоній: секрети і нюанси догляду
Догляд за Іто півоніями під силу кожному садівникові, так як всі дії стандартні і не вимагають додаткових навичок. Головне, регулярно приділяти увагу саджанців і вони обдарують вас пишним і рясним цвітінням. Іто півонії дуже невибагливі і не примхливі рослини. Для них важливо правильно здійснити посадку, після чого він не вимагатиме додаткових зусиль.
- Полив. Іто півонії необхідно поливати регулярно, але помірно. Головне, щоб у коренів не було застою води. Збільшити частоту поливу потрібно лише в період спекотного літа. Щоб встановити правильний режим поливів, можна орієнтуватися на верхній шар ґрунту. Якщо він злегка підсох, можна знову вносити воду. Одне доросле рослина потребує приблизно в 2 відрах води. До того пам'ятайте, що поливати необхідно в створену канавку і обов'язково у вечірній час.
- Розпушування і мульчування. Розпушування також є важливим етапом догляду за Іто іонами. Після кожного поливу варто акуратно рихлити ґрунт навколо рослини. Це забезпечить регулярний доступ кисню до коренів, що призведе до пишного і багатого цвітіння. Для запобігання випаровування вологи грунт в пристовбурних кіл необхідно мульчувати.
- Підживлення. Іто півонії воліють помірність в підгодівлі, тому не варто перестаратися. Перш за все вони добре відгукуються на доломітове борошно і золу. Борошно змішують з грунтом, а золу розчиняють у воді і поливають. Крім цього навесні можна вносити азотні добрива, а в решту часу можна додати фосфорні добрива.
- Обрізка. Багато садівники рекомендують перші два роки після посадки обривати з'явилися бутони, щоб рослина набирало сили і все витрачало на повноцінний зростання. Сам кущ в обрізку не потребує, так як він прекрасно тримає форму і не прогинається під вагою квітів.
- Підготовка до зими. Перед настанням зими всі стебла у Іто півонії рекомендується зрізати, а саме молоде рослина потрібно прикрити лапником. Більш дорослі кущі відрізняються морозостійкістю, тому в укритті не потребують.
Фото Іто півонії
Іто півонії - це чудовий результат плідної роботи багатьох селекціонерів. Красиві і невибагливі квіти стануть справжньою окрасою вашої ділянки, не вимагаючи посиленого догляду і турботи.