» » » Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Інкарвіллея - красивоцветущєє трав'яниста рослина з сімейства бігнонієві. Родина чарівного квітки - Центральна і Східна Азія. У дикій природі її можна зустріти в Середньої Азії, Тибеті, Китаї. Завдяки пишному цвітінню і схожістю її ніжних трубчастих квіток з глоксинією, інкарвіллею іноді називають садової орхідеєю або глоксинією. Свою незвичайну назву квітка отримав на честь французького ботаніка П'єра Ніколаса Д`Інкарвілле, який зібрав велику колекцію унікальних рослин, а перлиною його дивовижною колекції була інкарвіллея.

Всього налічується більше 14 видів цього чудового квітки, зустрічаються як однорічні, дворічні, так і багаторічні види. Нашими квітникарями культивуються 4 види цієї рослини. Вирощування садової глоксинії не складає особливих труднощів, вона невибаглива і непогано росте в умовах середньої смуги. Інкарвіллея не надто поширена рослина, а лише набирає свою популярність, вона стане гідною прикрасою садової клумби, альпінарію, рокария, бордюру. Як доглядати за прекрасним квіткою, а також про особливості його посадки і вирощування, читайте далі.

Інкарвіллея: опис

Інкарвіллея виглядає дуже привабливо. Це трав'яниста рослина з прямостоячим одиночним або розгалуженим стеблом висотою від 30 см до 1 метра. У основи стебла формується розетка з великих листя темно-зеленого кольору. Форма листя може бути різноманітною і залежить від різновиду рослини: овальної, ниркоподібної, перисто-роздільним форми на довгому черешку. Поверхня листя трохи зморшкувата, створюється враження, що вона бархатиста. Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті
Корінь інкарвіллеі - потовщений, м'ясистий бульба витягнутої форми, що нагадує корінь жоржини або моркви. Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті
Цвіте красуня інкарвіллея трубчастими квітками з широким віночком з п'яти пелюсток діаметрів до 6 см. Краї пелюсток відігнуті назовні. Квітки зібрані в кисті або мітелки. Колірна гамма квіток різноманітна: рожеві, червоні, жовті, лілові, білі. Період цвітіння чарівною інкарвіллеі нетривалий - від 20 до 45 днів, з червня по липень і залежить від кліматичних умов регіону, де вона росте. Розкриті пишні барвисті бутони, що потопають у великих темно-зеленому листі, виглядають особливо шикарно на тлі інших садових рослин і займають почесне місце на клумбах і квітниках.

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Після в'янення, на місці бутонів формуються насіннєві коробочки. Насіння інкарвелліі - опушені, великі і трохи сплющені зернятка сіро - коричневого кольору, збирати які можна з кінця серпня.

Різновиди інкарвіллеі

Серед найвідоміших видів інкарвіллеі, які вирощуються в багатьох європейських країнах, є:

  • Інкарвіллея Делавея. Багаторічний вид садової глоксинії, що досягає висоти до 1 метра. Родом рослина з Китаю. Має веретеноподібні, м'ясисті коріння-бульби. Листя перисто-роздільним форми, біля основи зібрані в розетку. Цвіте великими квітками з пелюстками світло-рожевого або бузкового кольору, зів - жовтий. Квітки зібрані в суцвіття-кисті. Зустрічаються сорти з білими і пурпуровими квітками. Початок цвітіння інкарвіллеі Делавея - червень, яке триває до 35 днів. Відмінно приживається в середньо смузі, але вимагає укриття взимку. Дозрівання плодів відбувається на початку вересня.

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

  • Інкарвіллея Майра. Компактне трав'яниста рослина з прикореневими длінночерешковимі округлої форми листям. За формою нагадують листя фіалки. Забарвлення листя - темно-зелена. Відрізняється пишним барвистим цвітінням пурпурно-червоних квіток, віночки яких покриті білими плямами. Даний вид відрізняється витривалістю і зимостійкістю.

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

  • Інкарвіллея китайська. Різновид інкарвіллеі родом з Китаю, звідси і його назва. Головна відмінність виду - тонкий прямостоящий стебло з різьбленими листям. Рослина невисока, всього 30 см у висоту. Цвіте ніжними білими або кремовими суцвіттями-дзвіночками на витягнутому цветоносе. Цвітіння - тривале, завдяки безперервному випусканню молодих пагонів. Починає цвісти з червні до осінніх заморозків. Найвідомішим сортом інкарвіллеі китайської є Білий лебідь або інкарвеллея біла. Являє собою гарний пишний кущик до 20 см в ширину, що досягає висоти до 50 см. Листя сорту Білий лебідь за формою схожі на листя папороті, у підстави зібрані в розетки, з центру яких виростають довгі квітконоси по 2-4 суцвіття у формі граммофончиків, в діаметрі до 5 см. Відтінок пелюсток - ніжно-кремовий.

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

  • Інкарвіллея Ольги. Високорослий вигляд інкарвіллеі, названий на честь дружини ботаніка Бориса Федченко. Висота куща може досягати більше метра. Квітки дрібні, до 2 см в діаметрі, пофарбовані в ніжно-рожевий колір. Стебла оголені, листя різьблений форми формуються лише біля основи куща. Початок цвітіння рослини - липень, триває від 6 до 7 тижнів. Інкарвеллея Ольга - зимостійкий вид, добре піддається розмноженню діленням куща.

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

  • Інкарвіллея щільна. Компактне красива рослина - багаторічна рослина, що досягає висоти до 30 см. Стебла - гладкі, злегка опушені. Темно-зелені різьблені листя овальної форми, біля основи куща зібрані в розетку. Завдяки цьому кущик виглядає пишним. Цвіте великими, до 6 см в діаметрі квітками лілового, пурпурного, фіолетового кольору з жовтою серединкою. Цвітіння починається в кінці травня і триває протягом місяця, квітки розпускаються одні за іншими.

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Інкарвіллея: особливості вирощування

Розкішна інкарвіллея, незважаючи на свою зовнішню красу і аристократичність, невимогливий у догляді квітка. Створивши їй правильні умови для зростання, можна домогтися пишного й гарного цвітіння.

Вибір місця в саду для інкарвіллеі

Правильно вибране місце для посадки квітки - запорука його успішного вирощування. Найкраще місце для посадки - височина або пагорб, захищене від протягів і поривів вітру, там, де немає застою вологи. Перезволоження грунту може привести до загнивання кореня і загибелі квітки. Якщо рослина висаджується в клумби, рокарії, його потрібно піднімати над рівнем грунту. Що стосується освітлення, інкравеллія воліє легку півтінь або розсіяне світло, хоча відноситься до світлолюбних рослин. Прямі сонячні промені небажані для квітки. При посадці кущів в північній частині саду, цвітіння інкравіллеі почнеться із запізненням.

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Вибір грунту для інкарвіллеі

Для вирощування глоксинії садової підходить пухкий, поживний супіщаний грунт. Грунт повинна бути з нейтральною кислотно-лужної реакцією. Від цього залежить декоративність і тривалість цвітіння розкішної красуні. Одне з важливих умов для зростання квітки - забезпечення хорошого дренажного шару в грунті. Для його виготовлення підійде крупний пісок, щебінь, бита цегла. Інкарвіллея відмінно себе почуває на кам'янистих ділянках саду.

Інкарвіллея: розмноження і способи посадки у відкритий грунт

Посадка інкарвіллеі насінням

Одним з найпоширеніших способів розмноження всіх видів глоксиній - з насіння, які можна зібрати самостійно, восени, після її цвітіння. Також насіння інкарвіллеі можна купити в квітковому магазині. На думку досвідчених садівників, насіннєвий спосіб розмноження квітки дозволяє отримати самі життєздатні і стійкі рослини.
Посадка насінням у відкритий грунт здійснюється з квітня по червень в добре прогрітий грунт. Даний спосіб посадки дозволяє отримати зимостійка рослина. Насіння висівають в підготовлену рихлу і вологий грунт. Цвітіння глоксинії слід чекати на другий або третій рік після посадки насінням в грунт. Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Посадка інкарвіллеі розсадою

Глоксинію можна висаджувати у відкритий грунт розсадою. Для цього насіння слід проростити в контейнері з поживним грунтом, який повинен містити садовий грунт, торф і дрібнозернистий пісок. Готовий грунт, придбаний в магазині, слід обробити гарячим розчином марганцівки темно-рожевого кольору або прогріти на водяній бані. Висівають насіння в кінці березня.

Етапи посадки:

  1. Щоб насіння пробудити до активного росту, застосовують стратифікацію: насіння необхідно помістити пакетик в морозильну камеру на 2-4 тижні.
  2. Після виморожування, їх неглибоко (0,5 см) висівають у вологий грунт і накривають плівкою для проростання. Початкова температура для кращої схожості насіння, повинна бути 2-6 градуси.
  3. Через 7-10 днів контейнери з сіянцями переносять в тепле приміщення з температурою від 20 до 23 градусів.
  4. Періодично потрібно збризкувати ґрунт з пульверизатора.
  5. Після появи перших сходів, плівку відкривають, тим самим, забезпечуючи їм провітрювання.
  6. Для стимулювання проростання насіння, застосовують препарати для стимуляції росту «Циркон» або «Епін».

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Пікіровка сходів інкарвіллеі

Як тільки у молодих сходів з'являться 1-3 листочка, їх слід розсадити на відстані 3 см один від одного або в окремі ємності. Для пікірування грунт слід добре зволожити, щоб не пошкодити ніжні корінці рослини. Якщо корінці занадто довгі, їх прищипують для кращого розгалуження.

Пересаджені рослини потрібно обприскати водою і на 2-3 дні помістити в темне приміщення.
На постійне місце в саду розсаду висаджують в останніх числах травня, методом перевалки землі, щоб не пошкодити корінці. Слід пам'ятати, що інкарвеллея воліє височина, заглиблювати глибоко корінь немає необхідності.Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Розмноження інкарвіллеі живцями

Для розмноження глоксинії застосовують вегетативний спосіб розмноження - живцями. Для цього акуратно відокремлюють з прикореневої розетки великий здоровий лист, намагаючись зберегти підставу паростка, і поміщають його в спеціальний розчин для стимуляції росту, наприклад, Корневин. Потім листочок необхідно висадити в горщик і прикрити скляною банкою. Потім їх висаджують в горщик, прикривши скляній баночкою. Через 2-3 тижні у держака повинні з'явитися коріння. Поява розетки листя слід чекати лише на другий рік.

Розмноження інкарвіллеі розподілом кореня

Діленням куща інкарвіллею розмножують на початку весни або в вересні. Для цього обережно, використовуючи лопату, викопується кущ і ділиться на кілька частин. Розрізати корінь потрібно так, щоб на відростках знаходилися точки росту молодих пагонів. Молоді деленки необхідно неглибоко прикопати в грунт так, щоб прикоренева шийка була розташована на 3-5 см вище поверхні грунту.

Інкарвіллея: догляд

Після того, як квітка прижився після посадки, йому необхідно забезпечити правильний догляд, який полягає в своєчасному поливі, підгодівлі і обробці грунту на ділянці.

Полив інкарвіллеі

Інкарвіллея воліє помірно зволожений грунт, рясні поливи можуть призвести до загнивання кореня квітки, що призведе до його загибелі. Поливати квітка слід в міру висихання поверхні грунту, при цьому, не допускаючи скам'яніння. Надмірний полив може привести до побуріння і осипання листя. Процедуру поливу рослини краще здійснювати вранці або ввечері. Полив опівдні згубно позначається на ніжних листках рослини і призводить до опіку. Після кожного поливу потрібно рихлити і мульчувати грунт, видаляти бур'ян. В якості мульчі підійдуть хвойна кора, тирса, які сприяють живленню, підвищенню кислотності грунту.

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Підживлення інкарвіллеі

Так як посадка рослини здійснюється в родючу і поживний грунт, то в додаткових підгодівлі немає необхідності. Якщо ділянку, де посаджена інкарвіллея, мало удобрений, то в грунт необхідно внести мінеральний комплекс добрив для квітучих рослин або використовувати в якості підгодівлі органіку: настій коров'яку, курячий посліду. Перша підгодівля здійснюється навесні в період активного росту, а друга під час формування бутонів. Квітникарі радять вносити добрива при пересадці і розсаджування рослини шляхом розподілу куща.

Пересадка інкарвіллеі

Інкарвіллея - багаторічна рослина, який необхідно періодично пересаджувати з «насидженого» місця, так як рослина забирає всі корисні речовини з землі, що призводить до уповільнення росту і мізерного цвітіння глоксинії. Раз на 3-4 роки кущ необхідно омолодити. Нове місце посадки потрібно удобрити комплексним добривом, а також організувати хороший дренаж.

Підготовка інкарвіллеі до зими

Інкарвіллея - теплолюбна рослина, для якого небажані різкі перепади температури. Щоб забезпечити квітці комфортні умови для зимівлі, його коріння потрібно захистити шаром мульчі - хвойними тирсою, торфом, компостом. Шар мульчі повинен бути не менше 6 см. Молоді кущики на зиму необхідно ховати під пластикові ємності або скляні банки, які захистять їх від суворої зимової холоднечі і негоди. Знімати укриття слід ранньою весною, щоб при різкому потеплінні не відбулося випрівання і загнивання кореневища рослини.
Є ще один спосіб зимівлі садової глоксинії - корінь квітки викопують восени і зберігають у темному приміщенні. Корінь заглиблюють в контейнер з тирсою, торфом, сухим піском. Оптимальна температура для зберігання кореневища - 5 градусів тепла.

Збір і зберігання насіння інкарвіллеі

В осінній період здійснюється збір насіння, які витягують з коробочок, а потім просушують. Насінням необхідно забезпечити хорошу вентиляцію. Після просушування насіння зберігають з мішечках з натуральної тканини в прохолодному приміщенні. При гарній просушування і правильному зберіганні насіння зберігає відмінну схожість 2-3 роки.

Шкідники і хвороби інкарвіллеі

Неправильний полив і надмірна зволоженість грунту може привести до загнивання кореневища рослини і спровокувати зараження грибком. При перших ознаках гнилі, кущик необхідно обробити фунгіцидами. Такими як Топаз, Фундазол. При занадто посушливому грунті, квітка стає вразливим для павутинного кліща. Також на рослину може нападати попелиця або борошнистий червець, для боротьби з якими застосовуються спеціальні фунгіцидні засоби. Обробку зараженого куща необхідно проводити при появі перших ознак квіткових шкідників, щоб уникнути зараження сусідніх рослин на клумбі.

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Можливі труднощі по догляду за інкарвіллея

  • Незважаючи на правильний догляд і дотримання всіх умов для успішного росту і пишного цвітіння, максимальний термін життя квітки у відкритому грунті - близько 5 років. Для омолодження куща необхідно застосовувати поділ куща і пересаджувати рослину на нове місце.
  • Бурий колір або опадання листя - ознака перезволоження грунту при поливі, а також може свідчити про недостатність сонячного світла.
  • Пожовтіння листя говорить про брак поживних речовин в грунті, рослині необхідні підгодівлі з мінеральних або органічних добрив.

Інкарвіллея - прикраса клумби

Всі різновиди інкарвіллеі виглядають яскраво і ефектно в будь-яких квіткових композиціях. Барвисті суцвіття прикрасять садові доріжки, бордюри, ділянки біля огорожі. Садова глоксиния чудово виглядає в квітковій клумбі по сусідству з фіалками, иберис, ірисами. Підібравши сорти інкарвіллеі з різним забарвленням пелюсток і формою листків, можна створити яскраву барвисту клумбу або квітник. Квітка чудово себе почуває на кам'янистих схилах, його використовують для створення альпійських гірок, де він ефектно гармоніює на тлі сірого каміння. З садової глоксинії створюють оригінальні букети, однак вони швидко в'януть, протягом 1-2 днів. Ніжна пахуча красуня красиво виглядає в одиночній композиції і стане гідною прикрасою для ділянки біля будинку, альтанки або зони відпочинку, де вона буде на увазі, радуючи око своїм пишним цвітінням. Інкарвіллея - це ідеальний квітка для декорування дачної ділянки. Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Інкарвіллея: фото

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті

Інкарвіллея, посадка і догляд у відкритому грунті