Форзиція: посадка і догляд

Форзиція: посадка і догляд

Форзиція по праву може вважатися прикрасою присадибної ділянки і головним акцентом будь-рослинної композиції. Яскравий відтінок квітів, якими усипані гілки цього чагарнику, привертає погляд своєю сонячною строкатістю. Про вирощування форзиції, про сорти рослини і правила догляду за ним ми розповімо в цій статті.

Загальний опис культури

Форзиція, або Форсайт, як її ще називають, отримала своє ім'я завдяки ботаніку з Шотландії - Вільяму Форсайту. Цей вчений першим привіз культуру в Європу з Китаю, який вважається батьківщиною рослини. На сьогоднішній день форзиція у великій кількості росте в Албанії, а також в країнах колишньої Югославії, а й в Росії культивуються деякі види рослини.

Форзиція відноситься до теплолюбних чагарників і найкраще почувається в м'якому кліматі. Наприклад, в південній смузі Росії ця культура починає цвісти вже в кінці лютого або на початку березня. Втім, зустрічаються і більш невибагливі, дикі види форзиції, які здатні легко переносити невеликі заморозки.

Цвіте форзиція досить рясно, гілки куща покриваються безліччю невеликих бутонів, за формою нагадують дзвіночки і досягають в діаметрі 2-5 см. Дзвіночки ці розташовані поодинці, але у деяких сортів можуть бути зібрані в суцвіття. У колірній гамі форзиції переважає жовтий колір, який може змінюватися по відтінку і насиченості. Період цвітіння у Форсайт досить довгий і становить близько 20-25 днів. На цей час жовта форзиція стає головною прикрасою саду. Культуру можна вдало поєднувати з іншими рослинами контрастного відтінку, наприклад, форзиція добре виглядає на тлі темно-зелених хвойніков або чагарників з насичено-червоної і бордовою листям.

Чагарник форзиція відноситься до листопадним рослин родини маслинових. Характерною особливістю культури є те, що цвісти вона починає раніше, ніж випускає листя. Листя у форзиції має довгасту форму і зубчасті краї. Всього чагарник налічує 6 основних видів, які представлені безліччю різних сортів. У Росії, в основному, вирощується 3 види культури, інші ж різновиди більш теплолюбні і виростають в країнах з м'яким кліматом.

Форзиція: посадка і догляд

Види і сорти форзиції

Розрізняють 6 основних видів чагарнику: поникли, темно-зелену, проміжну, яйцеподібну, середню і європейську форзиції. З цих рослин в нашій країні найчастіше вирощують форзицию поникли, проміжну і яйцеподібну. Розглянемо докладніше характерні особливості і сорти кожного з цих видів.

Форзиція поникла

Ця рослина є середньорослий чагарник, що досягає 3 м у висоту. Цвісти культура починає приблизно на 5-6 рік після своєї посадки. Форзиція поникла називається так через характерного вигляду куща, з основних гілок якого звисають довгі тонкі пагони.

Молоді гілки прикрашені невеликими трійчастого листочками, тоді як на старих гілках листя має яйцеподібну форму. Бутони культури зібрані в невеликі суцвіття по 5-6 штук. Період цвітіння форзиції пониклой припадає на травень і становить приблизно 18 днів. При вирощуванні цього виду чагарнику важливо пам'ятати, що тонкі молоді пагони дуже нестійкі до низьких температур, тому з настанням зими їх слід пригинати в землі і накривати.

Найбільш поширеними сортами такого рослини є такі:

  1. Форзиція «Варієгата» відрізняється не тільки прекрасними яскраво-жовтими квітками, а й декоративним листям. Ніжно-зелені листочки мають по краю світлу, жовтувато-білу окантовку.
  2. Форзиція «Форчун» має вузькі трійчастого листя і цвіте бутонами насичено-жовтого відтінку.
  3. Сорт «Артокауліс» відрізняється незвичайним кольором кори і листя, які пофарбовані в бордовий відтінок.
  4. Форзиція «Зибольда» являє собою низькорослий чагарник, гілки якого стеляться по землі. Квіти у цього сорту насичено жовті, мають форму дзвіночка, а пелюстки їх красиво вигнуті назовні.

Форзиція: посадка і догляд

Форзиція темно-зелена

Даний вид форзиції отримав свою назву за відтінок листя. Листя у подібного чагарнику довгасті, великі, в довжину досягають 15 см. Поверхня у них глянцева, а завдяки тому, що листя рясно покривають гілки, подібна форзиція часто використовується як рослина для створення живоплотів. Зелений паркан з таких кущів виходить щільним і створює враження нездоланного муру.

Бутони на гілках розташовані поодинці. Квітки у такого виду форзиції досить великі, володіють яскравим жовто-зеленим забарвленням. Кущі форзиції темно-зеленою виростають до 3 м у висоту, а зацвітають вони трохи пізніше інших видів культури. Рослина не зимостійке і в сильні холоди його необхідно вкривати.

Форзиція: посадка і догляд

Форзиція проміжна

Гібридним сортом, виведеним шляхом схрещування двох вищеописаних видів, є форзиція проміжна. Цей вид рослини досягає у висоту 3 м, має пишну крислату крону, гілки у нього прямі або трохи опущені вниз. Насичено-зелене листя може бути овальної або довгастої, в довжину вона досягає 10 см і має зубчасті краї. Бутони форзиції проміжної найчастіше зібрані в суцвіття по 5-6 штук. Квіти мають насиченим жовтим відтінком.

Форзиція проміжна не надто вибаглива, нормально переносить посушливу погоду і несильні холоду, тому такий вид підходить для вирощування в кліматичних умовах нашої країни. Втім, в дуже холодні зими чагарник необхідно вкривати, щоб убезпечити його від замерзання.

Рослина починає випускати бутони приблизно на 3 рік після посадки. Вегетаційний період культури триває з останніх чисел квітня до початку листопада. Цвітіння припадає на квітень-травень і триває протягом 20 днів. З настанням жовтня на місці зів'ялих бутонів з'являються плоди. Така рослина краще розмножувати живцями, зрізаними в весняний або літній періоди, а ось насінням форзиція проміжна розмножується дуже погано.

Розглянемо найбільш красиві і поширені сорти чагарнику:

  1. Форзиція «густо цвітна» - середньорослий чагарник з розлогою кроною. Цвіте цей сорт досить рясно, випускаючи бутони світло-жовтого відтінку.
  2. Форзиція «Чудова» досягає у висоту приблизно 2 м. Крона у такого куща пишна, гілки можуть бути прямими або трохи поникаючими. Квіти у цього сорту великі, в діаметрі досягають 4 см, мають насичено-жовтий відтінок і зібрані в суцвіття по 5-6 шт. Форзиція «Чудова» вважається одним з найбільш красивих декоративних сортів рослини.
  3. Форзиція «Линвуд» являє собою среднерослое рослина, кущ якого виростає до 2-3 м у висоту. Діаметр бутонів досягає 3,5 см, в період цвітіння кущ рясно покривається суцвіттями. Декоративність культури обумовлена ​​не тільки яскравими жовтими квітами, але також листям, яка з приходом осені набуває фіолетові і жовті відтінки.
  4. Форзиція «Фієста» - це відносно невисокий чагарник, що росте лише на 1,5 м у висоту. Крона у рослини щільна, густа, компактна. У цього сорту форзиції також досить незвичайні і гарні листи. Вони пофарбовані в 2 відтінки зеленого: на темному тлі проступають світліші, жовтуваті цятки.
  5. Форзиція «Беатрікс Фарранд» виростає на 3 м у висоту. Сорт має великої листям темно-зеленого відтінку. Квіти на гілках ростуть поодинці, досягаючи в діаметрі приблизно 6 см, відтінок у бутонів насичено-жовтий. Чагарник віком близько 9 років має крону, діаметр якої становить близько 2 м. Форзиция цього сорту не надто морозостійка, тому на період зими її рекомендується вкривати. Розмножувати культуру краще живцями, оскільки насіння не відрізняються гарною схожістю.

Форзиція: посадка і догляд

Форзиція яйцеподібна

Форзиція яйцеподібна є середньорослий чагарник, в дорослому стані досягає 1,5-2 м у висоту. Крона у рослини густа, розлога, гілки покриті корою жовто-сірого відтінку. Листя культури має яскраво-зелений відтінок і виростає до 7 см в довжину. Форзиція яйцеподібна цвіте переважно поодинокими бутонами світло-жовтого відтінку. Квіти у культури невеликі, в діаметрі не перевищують 2 см. Від інших різновидів ця форзиція відрізняється тим, що зацвітає вона набагато раніше, втім, тривалість цвітіння у даної культури не так вже й велика і становить 1,5-2 тижні.

Декоративність рослини обумовлена ​​гарним листям, яка восени змінює відтінок з зеленого на темно-пурпурний з помаранчевими вкрапленнями. У порівнянні з іншими видами, форзиція яйцеподібна краще за всіх переносить холоду і посуху, крім того, вона досить швидко зростає. Такий чагарник не обов'язково вкривати на зиму навіть в періоди сильних морозів. Культивувати рослину можна різними способами: насінням, відводками, живцями. Переважно всього використовувати в якості способу розмноження саме живцювання, оскільки такий метод дає майже 100% результат приживлюваності нових пагонів.

Форзиція яйцеподібна - відмінне рослина для створення живоплотів, чагарник виглядає привабливо не тільки в квітучому вигляді, але і сам по собі. Серед найпопулярніших сортів такої культури можна назвати наступні:

  1. «Дрезднер Форфрюлінг» являє собою густий, щільний, компактний чагарник, в період цвітіння прикрашений невеликими бутонами яскраво-жовтого відтінку. Діаметр квіток складає приблизно 3-4 см. Зацвітає цей сорт на 3 тижні раніше інших різновидів форзиції, при цьому цвітіння у культури досить рясне.
  2. Форзиція «Тетраголд» - це відносно невисокий кущ, який досягає 1 м у висоту. Насичено-жовті бутони мають діаметр близько 3 см. Такий сорт добре використовувати в комплексних посадках, створюючи живоплоти або бордюри.
  3. Сорт «Спрінг глорі» з'явився в 1930 році в Америці. Середньорослий чагарник цієї рослини досягає 3 м у висоту, таким же є і діаметр його крони. Восени зелене листя цього сорту змінює темно-зелений колір на жовтий або пурпурний відтінок. Період цвітіння культури випадає на квітень. В цей час гілки куща рясно покриваються насичено-жовтими бутонами, діаметр яких досягає 3,5 см.
  4. Сорт «Голдзаубер» користується великою популярністю серед російських садівників не тільки завдяки декоративним якостям, але також через хорошу морозостійкості культури. Бутони у такий форзиції великі, мають дуже яскравим жовтим відтінком.
  5. Форзиція «Паркдекор» була отримана шляхом гібридизації двох сортів: «Спектабіліс» і «Беатрікс Фарранд». Результатом такого схрещування став середньорослий чагарник з розлогою кроною і великими, до 6 см в діаметрі, бутонами. Цвіте форзиція «Паркдекор» рясно і яскраво, випускаючи насичено-жовті квітки-дзвіночки. Приблизно в жовтні на місці опалого бутонів утворюються плоди. Цей сорт також відрізняється непоганою морозостійкістю і може переносити не дуже холодні зими без укриття.
  6. Форзиція «Меліса» виглядає як невисокий чагарник з щільною, компактною кроною. У період свого цвітіння цей сорт випускає велику кількість яскравих, великих бутонів, забарвлених в золотистий відтінок. Найкраще використовувати такий сорт в невеликих за площею садах і присадибних ділянках.
  7. Форзиція «Уїк-енд» має довгі гілки, зростання яких спрямований вгору. Цвіте ця культура досить рано, на самому початку весни. Під час цвітіння пагони рясно покриваються великими золотистими бутонами.

Форзиція: посадка і догляд

Форзиція середня

Форзиція середня високо цінується серед садівників завдяки своїй красі. Як правило, такий чагарник виростає до 3 м у висоту і має густий розлогою кроною. Великі гілки, що ростуть від стовбура, спрямовані вгору, а тонкі другорядні пагони дугоподібно звисають вниз. Цвісти така культура починає вже на 2-3 рік після посадки, період цвітіння припадає на кінець квітня, а тривалість становить приблизно 20 днів. Форзиція середня вважається найбільш морозостійким видом, до того ж, вона прекрасно переносить посуху. Культивувати її краще шляхом живцювання, оскільки насіння мають низьку схожість. Така рослина має кілька поширених сортів:

  1. Форзиція «Золоте диво» є середньорослі культуру, висота дорослого чагарника досягає приблизно 1,7-2 м. Крона компактна, в діаметрі не перевищує 1 м. Вегетаційний період триває з квітня по жовтень, а цвітіння чагарнику припадає на квітень-травень і триває близько 3 тижнів. Перші бутони з'являються приблизно на 4 рік після посадки рослини. Кущі форзиції цього сорту рекомендується вкривати на зиму, а розмножувати її найкраще живцями.
  2. Форзиція «вітеллін» відноситься до невисоким рослинам, дорослий чагарник досягає всього 2 м у висоту, при цьому крона у сорту досить розлога і в діаметрі перевищує 2,2 м. У суворому холодному кліматі культура може обмерзати, тоді висота її складе не більше 1, 5 м. Вегетаційний період триває з останніх чисел квітня до початку листопада. Кущ випускає бутони з квітня по травень, тривалість цвітіння становить від 15 до 20 днів. Цвітіння цього сорту можна назвати рясним, але завдяки ранній появі бутонів культура все ж користується популярністю як декоративна рослина.

Форзиція: посадка і догляд

Форзиція європейська

Цей вид рослини являє собою чагарник висотою близько 2 м. Крона у нього компактна, не надто розлога, в діаметрі що не перевищує 1,5 м. Гілки у форзиції європейської прямі, спрямовані вгору. Цвітіння припадає на початок травня і становить 20-25 днів. Цей різновид відносять до досить морозостійким рослинам.

Форзиція: посадка і догляд

Посадка форзиції

Вибір місця на ділянці

Форзиція відноситься до теплолюбних і світлолюбна культурам, відповідно, місце для її посадки повинно бути розташоване на відкритій території, яка добре освітлюється сонячними променями протягом більшої частини дня. При виборі місця також враховуйте морозостійкість культури. Якщо ви придбали той сорт форзиції, який погано переносить холоду, постарайтеся висадити її на тихому ділянці або створіть захист від вітру штучно.

Форзиція любить родючі легкі грунти, насичені повітрям і досить пухкі. Кислий грунт для такої культури не підійде, якщо на вашій ділянці кисла земля, внесіть в неї трохи вапна, доломітового борошна або іншої речовини для розкислення.

При посадці форзиції беріть до уваги широту її крони. Як правило, у більшості сортів крона куща розлога, тому садити така рослина необхідно на досить просторому місці. Втім, існують і компактні різновиди культури, які підходять для висадки на невеликих або густо засаджених ділянках.

Форзиція: посадка і догляд

Підготовка ґрунту й посадка форзиції

Від правильної підготовки грунту багато в чому залежить те, наскільки добре приживеться форзиція на новому місці і як рясно вона буде цвісти. Якщо на вашій ділянці важкий або дуже кислий грунт, заходи по його підготовці є не просто бажаними, а обов'язковими. Щоб створити хорошу грунтосуміш, вам знадобляться пісок, листова земля, перегній, дрібна галька або бита цегла. Для нейтралізації кислого грунту доведеться також підготувати доломітове борошно, гашене вапно або деревну золу.

Для початку перемішайте листову землю, пісок і перегній в пропорції 1х2х1. Для нейтралізації грунту додайте до складу грунтосуміші близько 300 г розкислюючої речовини. Потім викопайте ямку для куща. Приблизні її розміри складають 60х60х70 см, хоча в даному питанні слід орієнтуватися на діаметр кореня пересаджуваної рослини. У вириту ямку насипте бита цегла або гальку шаром до 20 см - це буде служити дренажем, відводить з грунту зайву воду. Потім покрийте камені 10-сантиметровим шаром піску. Всипте в яму трохи землі, зверху встановіть саджанець, розправте його коріння і засипте їх почвосмесью. Після цього ретельно зволожите форзицию і при необхідності додайте ще землі. Потім грунт навколо куща потрібно замульчувати тирсою, торфом або сухим листям. Мульчування необхідно для того, щоб грунт після поливу не пересихала, і волога з неї випаровувалася повільніше.

Ідеальний час для посадки форзиції - це середина осені, коли стоїть ще досить тепла погода. Зверніть увагу і на той факт, що будь-який сорт культури, незалежно від його морозостійкості, потребує укриття на зиму в перший рік після посадки. Для цього перед настанням морозів кущик потрібно пригнути до землі і зафіксувати його в такому положенні. Після цього форзицию можна накрити ялиновим гіллям, сухим листям або тирсою. Іноді рослини накривають поліетиленовою плівкою, проте вона не вважається найкращим матеріалом для подібних цілей, оскільки абсолютно не пропускає повітря.

Форзиція: посадка і догляд

Особливості догляду за форзиція

Основною вимогою гарного догляду за будь-якою рослиною є його своєчасний полив. Що стосується форзиції, то вона не любить занадто великої кількості води. Зволожувати цю культуру слід тільки при необхідності, коли на дворі стоїть посушлива спекотна погода, а грунт біля рослини висохла. Для одного кущика слід використовувати не більше відра води, частота поливів становить 1 раз в 3-4 тижні. Щоб волога не випаровувалася з грунту занадто швидко, не забудьте мульчувати землю навколо стовбура.

Форзиція добре реагує на підживлення, відповідаючи на них рясним цвітінням і освітою красивих великих бутонів. Удобрювати культуру занадто часто не потрібно, достатньо проводити по 1 підгодівлі раз на півроку. Перший раз добрива в землю вносять навесні, до того, як кущ почне цвісти. В якості поживної речовини цілком підійде комплексне мінеральне добриво, 70 г якого розчиняють у воді і вносять під корінь під час поливу. Другу підгодівлю слід проводити відразу ж після того, як форзиція відцвіте. Для другої процедури можна використовувати те ж саме речовина в тій же кількості.

Щоб форзиція відчувала себе комфортно, її коріння необхідний доступ повітря. Для цього землю навколо кущів необхідно періодично рихлити, одночасно видаляючи бур'яни. Глибина розпушування повинна становити не менше 30 см. Процедуру проводять за допомогою мотики, лопати або плоскореза.

Обрізка форзиції - ще одна обов'язкова захід по догляду за рослиною. Декоративність куща безпосередньо пов'язана з тим, чи займається садівник його регулярної стрижкою. Тут слід зазначити, що молода рослина не обрізають протягом як мінімум 3 років після його посадки, а ось досить дорослу і сформувалася культуру потрібно стригти щороку. Формує обрізка полягає в тому, що спочатку з куща віддаляються відмерлі гілки. Зрізають їх не повністю, залишаючи невеликі, по 5-6 см, пеньки. З цих пеньків згодом виростуть нові пагони. Всі інші гілки також слід вкоротити як мінімум удвічі, а якщо ви хочете надати кущику красиву форму, підстрижіть його у вигляді кулі або еліпса. Обрізати форзицию можна влітку, як тільки рослина мине фазу цвітіння. Оскільки з плином часу чагарник занадто розростається і втрачає декоративність, потрібен час від часу проводити омолоджуючі обрізки. Вони здійснюються як мінімум раз в 4 роки, при цьому кущ або зрізають повністю, залишивши пеньок заввишки до 10 см, або обрізають все гілки на 2/3 довжини.

Форзиція: посадка і догляд

Розмноження форзиції

Існує кілька способів культивування форзиції: насіннєве розмноження, живцювання або розмноження відводками. Найменш популярним методом вважається посадка насіння, оскільки схожість у них дуже низька. Найчастіше садівники вдаються до розмноження форзиції відводками, оскільки цей спосіб самий простий і швидкий. Відведення є вкорінені пагони, причому форзиція найчастіше формує відведення самостійно, без допомоги садівника. Але якщо ви хочете використовувати в якості посадкового матеріалу якісь певні пагони, тоді пригни їх до землі, трохи надріжте в місці зіткнення деревини з грунтом, а потім зафіксуйте гілки і насипте в цьому місці гірку землі. На наступний рік, коли відводок пустить коріння, його потрібно відрізати від материнської рослини і пересадити на постійне місце.

Ще один популярний спосіб розведення форзиції - живцювання. Для цієї процедури можна використовувати як зелені, так і здерев'янілих живців. Зелені пагони зрізають з материнського куща влітку, в перших числах червня. Потім їх ставлять в ємність з водою, де розлучений спеціальний розчин для коренеутворення. Таким розчином може виступати «Корневин» або «Епін». Коли на паростках утворюються корінці, рослини пересаджують в грунт і накривають плівкою. З настанням осені держак стає досить сильним для того, щоб його можна було пересадити на постійне місце зростання.

Розведення форзиції здеревілими живцями проводиться схожим способом, тільки такі пагони потрібно зрізати з куща не влітку, а восени. Товсті здерев'янілих живців завдовжки до 18 см занурюють на деякий час в розчин «Корневином», після чого пересаджують їх в грунт, вкопуючи на глибину близько 10 см. Після цього пагони утеплюють сухим листям.

Форзиція: посадка і догляд

Застосування форзиції в садовому дизайні

Форзиція в ландшафтному дизайні знайшла своє застосування як елемент міксбордерів, де її висаджують в задніх рядах. Непогано це яскраве жовте рослина виглядає в поєднанні з іншими декоративними кущами, особливо з тими, які мають темне листя. Форзиція використовують як в одиночних посадках, так і в складних рослинних композиціях. Завдяки тому, що чагарник рано зацвітає, його можна висаджувати поруч з більш позднецветущих видами.

Кущі форзиції часто мають дуже щільну і густу крону, до того ж, вони швидко розростаються і добре переносять обрізку. Завдяки таким якостям, культуру нерідко використовуються для створення бордюрів і живоплотів.

Що стосується одиночних посадок, то форзиції чудово виглядають в диких природних садах, а також в рокарії і альпінаріях. Плюсом культури є і те, що вона добре росте в загазованому атмосфері і здатна очищати повітря від шкідливих викидів. Завдяки такій властивості рослину можна застосовувати в міському озелененні.

Форзиція, фото:

Форзиція: посадка і догляд

Форзиція: посадка і догляд

Форзиція: посадка і догляд

Форзиція: посадка і догляд

Форзиція: посадка і догляд. Відео