» » » Рябчик шаховий, посадка і догляд

Рябчик шаховий, посадка і догляд

Рябчик шаховий, посадка і догляд

Краса своєї ділянки постійно турбує сумлінних садівників і дачників. Завжди доводиться ламати голову, які квіти посадити, як підібрати їх по періоду цвітіння, щоб квітник був в цвіту весь сезон. Помічниками в даній ситуації можуть стати багаторічні квіти, до яких відносяться фрітіллярія або рябчик. Це скромне, але дивно прекрасна рослина, яке своїм різноманіттям може посперечатися з будь-яким квіткою.

У даній статті ми розглянемо особливості цілого роду рослини фрітіллярія, а також наведемо характеристики рябчика шахового, одного з найпопулярніших видів даного квітки на території Росії. Допоможемо також розібратися з агротехнікою вирощування незвичайного дзвіночка - рябчика.

Особливості рослини фрітіллярія і опис рябчика шахового

Рябчик або фрітіллярія - це багаторічна трав'яниста рослина сімейства Лілійні. Своїм зовнішнім виглядом це квітуча рослина нагадує пальму з красивими яскравими квітами, тому багато хто називає його райським деревом. Слово «фрітіллярія» в перекладі з латини означає «келих», або «стакан для гральних кісток». Таке визначення йому дали через схожість квітів за своєю формою з келихом. Російська версія назви «рябчик» пішло від забарвлення квітів, особливо шахового виду.

Рідним ореолом проживання даних рослин вважається гориста місцевість. У природі вони ростуть в помірній частині Європи, Азії та Північній Америці. Однак більшого поширення вони отримали в Малій Азії, звідки родом більшість видів фрітіллярія. Всього в природі налічується близько 180 видів цього дивно рослини, культивується всього 30. Найпопулярніші серед них перський, імператорський, шаховий, камчатський, російська, золотистий, Михайлівського та інші.

Опис рябчика шахового:

  • Багаторічна трав'яниста рослина невисокого зросту. Середня висота рябчика шахового 10-35 см. Завдяки невисокому зросту відмінно підходять для обсаджування клумб або посадки уздовж доріжок.
  • У природі росте цей вид рябчиків в Центральній Європі, а також на півдні Росії. Віддає перевагу лісу, степу і яри. Але чисельність природного виду значно скоротилася, тому рябчик шаховий занесений до Червоної книги.
  • Цибулина даного виду рябчиків має невеликий розмір і злегка уплощенную форму. Складається з двох м'ясистих лусочок.
  • Стебло тонке невисокий, в нижній частині покритий горбками.
  • Листя на одній рослині небагато. Кілька листів розташовується в середній частині стебла і мають яскравий зелено-сизий забарвлення. За формою вони довгі і тонкі, нагадують гострий ніж.
  • Найчастіше на рослині з'являється одна квітка у формі перевернутого келиха, дуже рідко можна зустріти їх кілька.
  • Квіти рябчика шахового мають фіолетовий забарвлення з білими плямами, розташованими в шаховому порядку. Від цього і пішла назва всього виду.
  • Завдяки селекціонерам на сьогоднішній день існує багато сортів, які радують різноманітної забарвленням квітів-дзвіночків.
  • Цвіте рябчик шаховий з кінця квітня і протягом 20 днів.
  • Рябчики шахові дуже швидко розростаються, через що їх цибулини починають тіснити одне одного. Тому, щоб дати їм місце, рослини пересаджують. Робити це треба не пізніше, ніж через 3-4 роки.
  • Даний вид фрітіллярія є одним з найвибагливіших.

Рябчик шаховий, посадка і догляд

Фото-галерея рябчика шахового

Всі особливості зовнішнього вигляду і умов зростання можна подивитися на фото рябчика шахового.

Рябчик шаховий в оточенні рослин-сусідів:

Рябчик шаховий, посадка і догляд

Рябчик шаховий з білим забарвленням квітів:

Рябчик шаховий, посадка і догляд

Рябчик шаховий з червоною квіткою:

Рябчик шаховий, посадка і догляд

Основні сорти рябчика шахового

Існує велика кількість різних сортів рябчика шахового, які виведені для вирощування на садових ділянках. Всі вони відрізняються своїм зовнішнім виглядом і забарвленням квітів. Зустрічаються рябчики не тільки фіолетового забарвлення з шаховим малюнком, а й білі, червоні, жовті.

Давайте розглянемо найпопулярніші сорти рябчика шахового:

  • Рябчик шаховий «Альба». Дуже незвичайний і яскравий сорт цієї рослини. Його почали культивувати з 1982 року. У висоту може досягати 20 см, тому ідеально підходить для висаджування на клумбах, альпійських гірках. Відрізняється білим забарвленням квітів з зеленою плямою у нектарників. У даного сорту не так помітний шаховий малюнок. Рябчик «Альба» відмінно поєднується з іншими сортами виду, які мають фіолетові або червоні квіти. Оптимально його висаджувати в півтіні. можна посадити під рідкісними чагарниками або деревами. Починає цвітіння в кінці травня або початку червня.

Рябчик шаховий, посадка і догляд

  • Рябчик шаховий «Афродіта». Цей сорт також відрізняється білим забарвленням квітів, але, в порівнянні з Альбою, вони більшого розміру і мають зелені відмітини з зовнішньої і внутрішньої сторони пелюсток. Даний сорт рябчиків може досягати у висоту 20-40 см.
  • Сорт «Артеміс» відрізняється пурпуровим забарвленням квітів з невеликими зеленими мітками на пелюстках. У висоту може досягати 30-40 см. Став застосовуватися в садівництві з 1941 року.

Рябчик шаховий, посадка і догляд

  • Сорт «Юпітер». Цей сорт, як не можна краще, передає особливості даного виду рябчика - шахового. Квіти його мають яскравий темно-червоний колір з чітким шаховим малюнком. Квіти досить великих розмірів, сама рослина може досягати у висоту 20-25 см.
  • Рябчик шаховий «Марс». Відрізняється цікавою забарвленням квітів - темно-пурпурові. Сама рослина невисокого зросту - всього 20 см.
  • Сорт «Оріон». Даний представник виду має квіти фіолетово-пурпурового забарвлення зі світлим малюнком. У висоту може досягати 20-25 см.
  • Сорт «Пік Евеліна». У висоту може досягати 30-40 см і має квіти рожевого кольору. який на сонці вигорає і стає сірим.
  • «Посейдон» має квіти білого забарвлення з пурпуровими смужками на пелюстках.

Всі перераховані вище сорти будуть прекрасно виглядати на садовій ділянці.

Підготовка перед посадкою рябчика шахового

Щоб таке дивовижне рослина радувало вас своїм цвітінням і ростом, необхідно правильно підібрати місце для посадки, а також сумлінно підготувати грунт.

Вибір місця

Перш ніж вибрати місце, визначитеся, яку композицію ви хочете бачити у себе на ділянці і який сорт будете вирощувати. Для клумб і альпійських гірок чудово підійдуть невисокі рябчики шахові, а для окремих висадок можна застосувати вище.

Рябчик шаховий володіє унікальною особливістю - їх запах здатний відлякувати шкідників з городу: щурів, кротів і землерийок. Тому їх можна посадити уздовж овочевих грядок, щоб захистити майбутній урожай.

Даний вид квітів не вибагливий до місця, але все одно бажано підібрати ділянку, яка знаходиться в напівтіні. На відкритому сонці квіти можуть вигоряти і рости не такими великими. Також важливо, щоб рябчик був захищений від сильних поривів вітру.

Вибір і підготовка грунту

До грунтів рябчик шаховий також не особливо примхливий, хоча деякі нюанси все ж існують. Краще висаджувати його на легкі, добре вентильовані і слабокислі грунту. Цей незвичайний квітка в усьому любить золоту середину. Точно так же, як любов до півтіні, йому підходить середня вологість. Він не переносить застою води, проте також не любить сухий грунт.

Якщо земля на обраному ділянці все ж важка, необхідно провести спеціальні заходи щодо поліпшення дренування землі. У грунт необхідно додати річковий пісок і перегній, а також добрива для даного виду рослин.

Рябчик шаховий, посадка і догляд

Посадка рябчика шахового

Посадка рябчика шахового можлива вже в кінці літа-початку вересня. Процес посадки полягає в наступному:

  • Спочатку необхідно провести знезараження посадкового матеріалу, в даному випадку, цибулин. В якості дезинфікуючого розчину можна використовувати марганцівку або деревну золу.
  • Після цього цибулини обов'язково ретельно просушити.
  • На обраному місці готуємо лунки, розмір яких буде залежати від величини цибулини. рекомендується викопувати ямку, в три рази перевищує по висоті цибулину.
  • Готуємо спеціальну грунтову суміш, яка буде складатися з родючого грунту, піску і перегною.
  • У лунку кладемо цибулину. Слідкуйте, щоб вона була під невеликим кутом.
  • Потім цибулину присипають спочатку піском, а потім ґрунтовою сумішшю. Як грунтової суміші можна використовувати спеціальну, куплену в магазині.
  • Землю злегка утрамбовують і поливають.

Розмноження рябчика шахового

Рябчик шаховий розмножується двома способами: насінням і цибулинами.

Розмноження цибулинами

Такий спосіб використовується, коли рослина потрібно розділити. Це відбувається в міру зростання квітки, коли цибулини збільшуються і їм стає мало місця. Тому потрібно дочекатися кінця серпня - саме в цей час листя починає жовтіти. Це означає, що цибулина накопичила достатньо поживних соків і її можна викопувати.

Далі акуратно викопуйте рослина, головне, не пошкодити ніжні цибулини. Цибулина має злегка приплющену форму і покрита лусочками. Після того, як ви дістали рослина з грудкою землі, стежте, щоб не пошкодити лусочки. Акуратно відділяєте маленькі цибулини-дітки.

Їх відразу можна садити на вбрання і підготовлене місце. Якщо ж ви не встигли це зробити, цибулини можуть пару днів почекати. Для цього їх потрібно помістити в торф і прохолодне місце.

Восени можна прикрити місце посадки мульчею, для утеплення і збереження майбутнього рослини.

Рябчик шаховий, посадка і догляд

Розмноження насінням

Рябчик шаховий має насінну коробочку, тому може сам розсіювати насіння і тим самим розмножуватися. Але це все буде хаотично і в майбутньому знадобиться пересадка рябчика шахового на постійне місце. Тому краще цим зайнятися спеціально.

В середині літа насіннєві коробочки підсихають і їх уже можна використовувати для заготівлі насіння. Перед цим необхідно підготувати землю і місце, куди будуть висівати насіння. Робиться це відразу після збору. Насіння висівається на глибину не більше 1 см. Зійдуть вони вже до наступної весни. Однак цвітіння буде можливо тільки через 3-4 роки.

Рябчик шаховий, посадка і догляд

Особливості догляду за рябчиком шаховим

Полив

Рябчики дуже невибагливі рослини і не відчувають особливу потребу в рясному поливі. Поливати необхідно у міру висихання грунту. Головне стежити, щоб рослина не заливалося. В такому випадку цибулина може бути пошкоджена.

Розпушування і мульчування

У перші час зростання рябчик буде корисно розпушування грунту навколо нього. Однак робити це слід акуратно, адже коріння можуть підійти близько до поверхні. В якості мульчі можна використовувати торф або тирсу. Як варіант, можна використовувати декоративну суміш яскравого кольору.

Внесення добрив

Комплексні мінеральні добрива разом з перегноєм можна вносити після закінчення останніх заморозків. Вноситься це добриво поверх грунту навколо рослини. Під час цвітіння можна підгодувати рослина деревною золою, а після в'янення квітів - додати суперфосфат для насичення цибулини.

Укриття на зиму

Рябчик шаховий досить невибаглива і витривала рослина. Однак на випадок сильних морозів і малосніжною зими не зайвим буде прикрити рослина лапником.

Боротьба з шкідниками та хворобами

У рябчиків є дивна особливість відлякувати шкідників неприємним запахом цибулин. Однак є ті, яким це не перешкода. Дуже часто на рябчика з'являється жук-листоед, який пошкоджує листя і бутони. У таких випадках жука необхідно зібрати і обробити рослина інсектицидами. Слимаки і дротяники також можливі шкідники даної рослини.

До захворювань рябчик більш стійкий, однак іноді може дивуватися гниллю. У таких випадках пошкоджені місця просто вирізаються.

Рябчик шаховий, посадка і догляд

Використання в ландшафтному дизайні

Дане квітуча рослина дуже часто використовують ландшафтні дизайнери. Через свого ніжного і незвичайного виду воно прекрасно виглядає на альпійських гірках. На таких місцях його можна поєднувати з іншим рослинами для отримання яскравої композиції.

Добре рябчик шаховий виглядає і на газоні, де його можна посадити невеликими групами. Однак в цьому випадку необхідно стежити, що його не зрізали після в'янення квітів. На наступний рік така рослина може не зацвісти.

Як варіант, рябчик можна посадити на грядках, тим самим захистити город від шкідників і створити дуже оригінальну клумбу.

Рябчик шаховий дуже незвичайне квітуча рослина, яка не вимагає особливого догляду, при цьому незмінно радує красою свого цвітіння. Тому для отримання щорічного задоволення від споглядання такої краси необхідно просто дотримуватися деяких особливостей вирощування.