Гарний ошатний чагарник, гортензія ВІМСе Ред, стане чудовою прикрасою будь-якої клумби, скверу чи присадибної ділянки.
Незвичайні великі волотисте суцвіття, квітучі з початку літа і до глибокої осені, до того ж тричі за сезон змінюють своє забарвлення. Кремово-білі, з часом, вони стають рожевими, а до кінця літа квіти набувають насичений бордовий відтінок.
Таке буйство барвистих суцвіть шикарного чагарнику заворожує і захоплює! А якщо врахувати, що багаторічна рослина досить витривало і невибагливо - варто спробувати виростити надзвичайно красиву культуру і на своїй ділянці.
Все про посадку і догляд за багаторічною метельчатой гортензією ВІМСе Ред - в даній збірці матеріалу.
Гортензія ВІМСе Ред: особливості та цікаві факти
- Історія появи квітучої гортензії в Європі почалася з 1789 року, коли англійський ботанік привіз красиву і чудову декоративну культуру з Китаю. Природно, що надзвичайна привабливість квітучого багатолітника швидко завоювала популярність у багатьох країнах і стала основою для виведення селекціонерами різноманітних сортів.
- Походження назви квітки «Гортензія» пов'язують з кількома теоріями. За одними даними, екзотична рослина отримало свою назву на ім'я прекрасної принцеси Гортензії - сестри одного з учасників ботанічної експедиції в східну Азію. За іншою версією, квітка назвали на честь коханої (Гортензії) одного французького лікаря. Третя теорія - тривіальна, і позначає переклад латинського слова «hortensis» як «з саду», за місцем виростання декоративного багаторічників.
- Рід Гортензії включає в себе більше 70-ти видів квітучих багаторічних культур, що відрізняються формою куща і суцвіть, забарвленням пелюсток і часом цвітіння.
- Один з видів гортензії, метельчатая гортензія, являє собою стрункий пишний листяний кущ з ефектними рясними суцвіттями - волотями (за назвою виду). Назва виду також тісно пов'язане з особливістю культури, що в перекладі означає «любляча воду».
- Гортензія ВІМСе Ред (Hydrangea paniculata Wim's Red) - не так давно виведений, але вже досить відомий сорт великого вологолюбної виду Гортензії метельчатой з сімейства Гортензіевие. Цей різновид була виведена німецьким селекціонером Wim Rutten'ом і відрізняється яскравими суцвіттями, зацвітають раніше всіх інших сортів і видів гортензій.
- Екологія зростання волотисте гортензії в природі поширилася на область Китаю, Японії і південній частині Сахаліну. В даний час гортензія ВІМСе Ред популярна в культурі багатьох країн, в тому числі сорт прекрасно акліматизувався і до умов Росії.
- У природному середовищі світлолюбні чагарники гортензії можна побачити на лісових галявинах або розріджених галявинах, куди добре проникає сонячне світло.
Гортензія ВІМСе Ред, ботанічний опис рослини
- Зовні багаторічна рослина має вигляд розлогого низькорослого чагарнику, що досягає у висоту не більше півтора метрів.
- Коріння гортензії неглибоко йдуть в землю, проте вони поширюються далеко за межі діаметра крони.
- Пагони у чагарнику прямі і жорсткі, буро-червоного відтінку, з рідкісними розгалуженнями. Щорічне цвітіння забезпечують пагони минулого року. Під вагою квітучих суцвіть міцні пагони не ламаються, але можуть згинатися, утворюючи незвичайну округлу форму чагарнику.
- Темно-зелені глянцеві листя гортензії досить великі (до 12 см в довжину) і щільні, еліптичної форми, з супротивні розташуванням. Ефектно виглядає листя в осінній період, коли виявляються відтінки рожевого, жовтого і пурпурного кольорів.
- Найбільш декоративна частина багатолітника - широкі, пірамідальної форми, пухнасті суцвіття - мітелки. Розміри суцвіть в довжину досягають близько 20-40 см і складаються з різних квіточок. Дрібні і рано опадають квітки згодом утворюють плід, а більші (близько 5-7 см в діаметрі) квітки з чотирма пелюстками - стерильні (безплідні). Розташування квіток по довжині всього суцвіття створює загальний ефект ажурности і об'ємності.
- Вперше гортензія зацвітає у віці 4-5-ти років. Відмінною особливістю сорту є незвичайна для квітучих культур триступенева модель цвітіння, коли пелюстки в суцвітті поступово змінюють своє забарвлення. Спочатку, в червні, розпустилися суцвіття виділяються білосніжною забарвленням, яка протягом літа набуває рожевого відтінку, а вже до осені стають насиченого, винно-бордового кольору. Навіть відцвілі суцвіття виглядають оригінально і привабливо, за що їх часто використовують у своїй роботі флористи при складанні квіткових композицій.
- Цвітіння гортензії ВІМСе Ред тривалий і рясне, починається на початку літа і закінчується пізно восени (за умови відсутності заморозків). Неповторний і солодкий аромат гортензії, що наповнює сад в період цвітіння солодким і приємним медовим «нектаром». Декоративний квітучий багаторічник визнаний відмінним медоносним рослиною.
- Плід має вигляд дрібної коробочки, що розкривається з верхівки, з безліччю дуже дрібних насіння.
- Гортензія волотисте ВІМСе Ред відрізняється високою морозостійкістю. Рослина спокійно переносить морози до - 300С.
- Вологолюбна культура, гортензія ВІМСе Ред, ідеально підходить для озеленення будь-ландшафтної зони, в тому числі і в муніципальних цілях. Культура відмінно переносить високу загазованість міст і може рости довгий час на одному місці.
- Сорт Гортензії ВІМСе Ред по праву визнаний довгожителем, адже він, при сприятливих умовах і належному догляді, здатний радувати оточуючих від 40 до 60 років.
Де купити гортензію ВІМСе Ред? Відгуки покупців
Метельчатую гортензію ВІМСе Ред, як будь-яку іншу сортову різновид, можна придбати в спеціалізованих точках продажу: в квіткових магазинах, спеціалізованих інтернет-магазинах, ботанічних розплідниках, на форумах у «перевірених» продавців-квітникарів і т.д.
- Відгуки багатьох садівників і любителів квітів свідчать про все більш набирає обертів популярності сорти «Гортензія ВІМСе Ред». Культуру називають однією з кращих і чудових серед величезного розмаїття виду.
- Яскраве і помітне цвітіння чагарнику, приємний аромат і невибагливість у догляді - основні переваги багаторічної квітучої культури.
- З недоліків багато садівників наголошують на потребі рослини в кислому ґрунті. Адже далеко не кожна культура зможе виростати поруч на ділянці з подібною ступенем кислотності. Але практики швидко знайшли вихід в ситуації, що склалася: вони готують спеціальну посадкову яму з кислим грунтом або забезпечують квітці нейтральну pH середу, яка передбачає успішний ріст і розвиток більшості рослин.
- Квітникарі середньої смуги Росії згадують як недолік гортензії ВІМСе Ред необхідність зимового укриття кущів.
- У будь-якому випадку, вирощування гортензії цього сорту нікого не залишить байдужим. Навіть деякі клопоти, пов'язані з доглядом за рослиною, що не затьмарять загального чарівного враження від чудової краси багаторічного чагарнику.
- Особливо зручно висаджувати придбані саджанці гортензії в горщиках, із закритою кореневою системою. Такі рослини безболісно переносять пересаджування в будь-який час (до самої осені), не потребують (в разі пролонгованої добрива почвосмеси) в підгодівлі протягом року і зацвітають, як правило, вже в рік посадки.
Гортензія ВІМСе Ред, особливості посадки
Щоб «красуня гортензія» рясно і довго цвіла, потрібно спочатку правильно вибрати місце і умови для посадки багаторічного чагарнику. Адже процес цвітіння гортензії безпосередньо залежить від якісного складу грунту і розташування культури.
Крім цього важливо враховувати розвиваючу крислату крону чагарнику гортензії, тому ближче, ніж на 1,5 метра інші рослини висаджувати не варто.
Вибір місця для посадки гортензії ВІМСе Ред
- Гортензія ВІМСе Ред воліє кислий або нейтральний, зволожений і, разом з тим, пухкий, добре дренований грунт. Так, заболочена або піщана місцевість не підійде для вирощування квітучого багатолітника. Помічено, що кисла або слабокисла середу грунту забезпечує більш яскраву і насичену забарвлення квітучої гортензії. Грунт з високим вмістом вапняку необхідно підкислити; в грунті з лужною реакцією середовища кущ буде погано рости, відставати в розвитку і, швидше за все, загине. В якості окислювача використовується колоїдна сірка, сульфат заліза, свіжий гній або мох-сфагнум.
- Квітучий кущ сприятливо відгукується на родючий живильний грунт. Для цього використовують як мінеральні, так і органічні добрива.
- Що стосується сонячного світла, для чагарнику ідеальний розсіяне світло. Це може бути легка півтінь або відкрита сонячна місцевість, з з'являється в полудень, невеликий тінню. Тобто, гортензія більшу частину світлового дня повинна бути захищена від палючих сонячних променів. Подібним притенением може служити штучні перепони (огорожі, стіна будинку і ін.) Або природна тінь, наприклад, від крони високорослих дерев. Причому, дуже близько до дерев висаджувати кущі також небажано, щоб влаголюбивая гортензія не страждала від нестачі вологи і світла.
- Ділянка, на якій висаджується квітучий багаторічна рослина, повинен бути захищений від протягів і вітрів, особливо з північного боку. Різкі пориви вітру негативно позначаються на процесах росту і розвитку чагарнику: квітки і листя обриваються, порушується не тільки декоративний естетичний вигляд гортензії, але і життєвий цикл багаторічної культури.
Час посадки гортензії ВІМСе Ред
- Висаджувати гортензію можна навесні або восени.
- В умовах теплого і помірного клімату, досвідчені квітникарі рекомендують висаджувати молоді кущі гортензії восени, так як після «зимової гарту» рослина краще і активніше розвивається навесні.
- А ось в холодних регіонах краще посадку саджанців планувати на весну, щоб кущ за літо максимально зміцнів і міг безболісно перенести сувору зиму.
- У разі посадки саджанця гортензії із закритою кореневою системою, підходить не тільки осінньо-весняний період, а й літній час.
Агротехніка посадки гортензії ВІМСе Ред
- Місце для посадки краще готувати заздалегідь: перекопати ділянку, видалити бур'яни, внести (при необхідності) добрива.
- Попередньо підготувавши грунт, викопують посадкову яму, близько півметра в усіх напрямках.
- В яму заливають 2-3 відра води і залишають на ніч, щоб грунт був добре зволоженим.
- На наступний день можна приступати безпосередньо до посадки рослини. Найкраще також заздалегідь підготувати грунтосуміш з 2-х частин дернової землі з торфом і 1-ї частини перегною з піском. Не зайвим буде додавання в такий поживний субстрат ще й добрив: суперфосфату, сірчанокислого калію або сечовини.
- На дно ями насипають дренажний шар, зверху на 1 3 (гіркою) підсипають підготовлену грунтосуміш. Для дренажу можна використовувати бита цегла, керамзит, камені.
- Виставляючи саджанець, акуратно розправляють всі корені і, періодично ущільнюючи, присипають грунтом. Прикоренева шийка саджанця після посадки повинна залишитися на поверхні (приблизно на одному рівні із землею).
- Після посадки пристовбурні кола саджанця злегка притоптують (ущільнюють) і поливають водою. Можна відразу замульчувати землю торфом або соломою.
- Якщо молодий саджанець висаджується восени - його слід додатково вкрити на зиму.
Гортензія ВІМСе Ред, догляд за рослиною
Догляд за гортензією ВІМСе Ред не потребує багато зусиль, за умови спочатку правильно обраного місця для посадки рослини.
Багаторічний чагарник особливо невибагливий: любить вологу і розсіяне світло, стійкий до холодів і хвороб.
Полив і розпушування гортензії ВІМСе Ред
- Вологолюбна гортензія дуже прихильно ставиться до вологи. Поверхневе розташування кореневої системи не дозволяє «добувати» воду з глибоких шарів грунту, тому рослина необхідно регулярно і рясно поливати.
- Об'єктивним ознакою необхідної норми поливу буде постійно зволожений грунт навколо кущів. У жаркий період норми поливу збільшують (до 30 л на м2 ґрунту), в дощову пору - зменшують.
- Особливо важливий полив на етапі після посадки молодого рослини, щоб забезпечити йому швидку й успішну приживлюваність на новому місці.
- Для поливу найкраще використовувати відстояну воду з додаванням незначної кількості перманганату калію (марганцівки), щоб вода забарвилася в блідо рожевий колір.
- Обприскування кущів можна проводити в дуже жаркий період, до процесу утворення бутонів. В інший час гортензія не потребує обприскуванні.
- Після поливу пристовбурні кола чагарнику необхідно неглибоко розпушити.
- Альтернативою постійного розпушування (після поливів) стане мульчування пристовбурного кола тирсою. До того ж, мульча затримує вологу і забезпечує необхідний вологий мікроклімат біля чагарника.
Обрізка гортензії ВІМСе Ред
- Приріст молодих зелених пагонів гортензії за рік становить близько 20-25 см, тому після 4-х річного віку чагарник потребує регулярної обрізку.
- Ретельна щорічна обрізка стимулює рясне, тривале і яскраве цвітіння чагарнику великими суцвіттями. Крім цього, обрізка дозволяє виростити акуратний і охайний кущик гортензії.
- Обрізають кущі навесні, до початку сокоруху або, якщо упущено час, - в період появи перших листків. Практикується також осіння обрізка, в період повного листопада. Тоді зрізані черешки можна використовувати для розведення гортензії.
- Весняну обрізку стебел дорослого чагарника, як правило, проводять «на три нирки», зрізуючи майже 2 3 частини пагонів. Подібна сильна обрізка дозволяє отримати більше 70-ти пишних суцвіть на одному чагарнику гортензії. При цьому важливо залишити практично не зворушеним пагони минулого року (де будуть формуватися суцвіття) і кілька найсильніших старих гілок.
- Під час обрізки видаляють також всі пошкоджені і сухі гілки, вирізаючи їх біля основи.
- Крім санітарної обрізки, час від часу проводять також омолоджуючу обрізку куща, коли зрізають пагони до пня або багаторічного стовбура. Якщо занадто «лякає» така кардинальна обрізка, можна залишити і вкоротити 4-5 товстих гілок (до 10 см довжини), видаливши всі залишилися пагони. Кущ гортензії повністю відновлює свою декоративність вже на другий рік життя.
- Для гортензії можна також використовувати формує вид обрізки, надавши чагарнику кулясту, еліптичну або деревоподібну форму. Процедуру проводять ранньою весною. При формує обрізку головне - максимально зберегти пагони минулого року, що забезпечують цвітіння чагарнику.
- Для формування куща у вигляді невеликого деревця, всі пагони, крім головного, влітку кілька разів прищипують. Пізніше бічні гілки вирізують на так зване «кільце», а головний втечу щороку (ранньою весною) вкорочують до добре розвиненою нирки. Після того, як рослина виросло до 1-1,5 м, - закладають крону: лідируючий втечу обрізають, а нижче розташовані 4-5-ть нирок формують скелетні гілки.
- Після цвітіння на зиму квітникарі рекомендують зрізати всі суцвіття, щоб зберегти сили рослини і не витрачати їх на освіту насіння. До того ж, зимові вітру і «шапки снігу» можуть легко зламати тонкі пагони з відцвілими на них суцвіттями. У період осінньої обрізки видаляють також всі поламані і сухі пагони.
- Таким чином видаляють пагони гортензії два рази в рік, забезпечуючи формує, санітарну та омолоджуючу обрізку кущів.
Підживлення і внесення добрив для гортензії ВІМСе Ред
- Гортензія ВІМСе Ред добре розвивається на родючих ґрунтах, тому періодично потребує поза кореневих підгодівлі і внесення добрив.
- Перший раз «підгодовують» культуру навесні, в період формування суцвіть. Найчастіше використовують органічні добрива: гнойова жижа, розчин пташиного посліду. Полив чагарнику молочною сироваткою дозволить підкислити грунт і поліпшити процес розкладання органіки.
- Друга підгодівля доводиться на період дозрівання бутонів. У грунт додають фізіологічно кислі добрива: суперфосфат, сечовину і калийсодержащие комплекси.
- В період активного цвітіння (коли всі бутони повністю розпустилися) можна здійснити третю підгодівлю мінеральними добривами. На даному етапі внесення добрив забезпечить більш тривалий період цвітіння чагарнику.
- Четверту, останню, поживну підгодівлю проводять восени, при підготовці чагарнику до зимівлі.
- Саджанці гортензії, придбані в розплідниках, часто вже містять добрива пролонгованої дії і не потребують підгодівлі протягом року.
Боротьба з хворобами і шкідниками гортензії ВІМСе Ред
- Гортензія ВІМСе Ред - стійке до захворювань і шкідників рослина. Хворіє культура рідко, та й то в більшості випадків - при недотриманні умов догляду за багаторічників.
- Хлороз - одне з найпоширеніших захворювань волотисте гортензії ВІМСе Ред. Особливо швидко захворювання з'являється на тлі лужних грунтів, при цьому у чагарнику відразу помітно блякнуть листя. Профілактичної та захисною мірою стане полив кущів 1-2 рази на місяць розчином залізовмісних солей (наприклад, хелати заліза).
- При ураженні чагарнику гортензії борошнистою росою або антракнозом (плямистість листя) застосовуються відповідні фунгіциди. Підійдуть такі, як: «Свитч», «Швидкість», «Максим», «Хорус», «Радоміл Голд» або «Квадріс».
- Коли на кущ «нападають» колорадські жуки або павутинний кліщ - стануть в нагоді інсектицидні препарати, наприклад, «Актара».
Укриття на зиму гортензії ВІМСе Ред
- Доросла культура (у віці 3-4-х років), гортензія ВІМСе Ред, відрізняється підвищеною зимостійкістю і здатна зимувати без укриття при температурі -25-300С. Головна умова успішної зимівлі - досить високий шар снігового покриву.
- Молоді саджанці гортензії потребують додаткового укритті на зиму і мульчировании пристовбурного кола (перепрілим гноєм, торфом або листям). Коріння прикривають мульчею шаром не менше 20 см.
- У холодних регіонах для запобігання вимерзання чагарнику, крім утеплення кореневої системи, вкривають і наземну частину гортензії. Для цього роблять каркас з покриттям з поліетиленової плівки, руберойду або мішковини. Можна також пригнути пагони до землі і, зафіксувавши їх, зверху утеплити ялиновим гіллям або будь-яким покривним матеріалом.
Гортензія волотисте ВІМСе Ред: особливості розмноження
Гортензія волотисте ВІМСе Ред розмножується декількома способами: живцями, відводками і насінням. Останній спосіб мало застосовують, оскільки дуже дрібне насіння гортензії мають низькою схожістю і тривалим періодом вирощування повноцінних саджанців.
- Живці для розведення гортензії повинні бути молодими - поточного року. Старі пагони погано вкорінюються і приживаються. Як правило, заготівля живців починається з літа (з кінця червня) і закінчується восени. Повноцінні живці повинні бути довжиною близько 15 см і включати не менше 3-х міжвузлів. Нижній зріз необхідно робити відразу після нирки. Підготовлені фрагменти пагонів ставлять у воду на 2-3 дня. Для кращого коренеутворення квітникарі використовують стимулятори росту, яким обробляється нижній зріз живця. Потім живці висаджують в контейнер з торф'яної сумішшю, із заглибленням на 2 3 їх довжини. Субстрат регулярно зволожують водою. Навесні, успішно пророщені живці висаджують у відкритий грунт.
- Для відводків, навесні або в кінці літа, пригинають нижній пагін чагарнику, який фіксують до землі металевою скобою, після чого це місце злегка надрізають і прикопують землею. Важливо закріпити верхівку втечі (верхівку) у вертикальному положенні. Для цього можна використовувати будь-яку опору. Коли на наступний рік відводок пустить коріння - його відділяють від маткового куща і висаджують на нове місце. При правильному догляді молодий кущ зацвіте вже в перший рік посадки.
Гортензія волотисте ВІМСе Ред в ландшафтному дизайні
- Красиві кущі довгоквітучі гортензії широко використовуються ландшафтними дизайнерами для прикраси як міських зон, так і приватних ділянок.
- Ефектно і екзотично виглядають яскраві кущі гортензії ВІМСе Ред, особливо в період зміни забарвлення суцвіть від кремово-білого на рожевий, а пізніше - бордово винний колір. У період, коли на кущі є квіти всіх трьох забарвлень, гортензія виглядає дуже ошатно і незвично.
- Чудово і яскраво виглядає декоративний чагарник як в одиночній посадці, так і в групових композиціях.
- Багаторічну гортензію використовують для формування живоплотів, оформлення алей або доріжок, створення контрастних квіткових композицій.
- Добре поєднується універсальний чагарник з багатьма хвойними і листопадними культурами.
- Зрізані суцвіття гортензії ВІМСе Ред використовують для створення оригінальних барвистих букетів.
Таким чином, гортензія ВІМСе Ред відрізняється високою декоративністю, тривалим періодом цвітіння, простотою вирощування, відсутністю трудомісткого догляду, життєстійкості і невибагливістю.
Гортензія ВІМСе Ред, фото