Літо завжди асоціюється з буйством фарб і достатком ароматів, безліччю квіткових клумб і роєм комах навколо барвистих суцвіть. У розпал літнього сезону особливо радує квітникарів ірис бородатий, яскраві квіти якого немов осколки веселки розсипані по всій клумбі. Ці начебто давно знайомі, але такі свіжі і яскраві квіти завжди приковують погляд.
Багато хто вважає їх простуватими, але насправді квітка ірис бородатий дуже багатогранний - чудова колекція бородатих ірисів дозволить просто перетворити річний квітник на будь-якій ділянці, зробити його унікальним і барвистим. Завдяки величезній кількості садових сортів цієї рослини, кожен зможе підібрати для себе той квітка, який буде ідеально відповідати меті.
У цій статті розглянемо особливості вирощування ірису бородатого - найпопулярнішого виду серед садівників, наведемо опис сортів цієї квітки, а також відзначимо основні правила того, як садити ірис бородатий і як за ним доглядати.
Ботанічний опис і особливості ірису бородатого
Ірис бородатий - це багаторічна кореневищна рослина, яка відноситься до сімейства Касатикова або Ірисові. Ці яскраві і незвичайні квіти можна зустріти практично на всіх континентах, тому без удаваної скромності ірис бородатий варто називати міжнародним квіткою. Це настільки унікальні квіти, що складно навіть передати їх красу і основні особливості. Іриси бородаті в природі можуть легко схрещуватися між собою і створювати тим самим нові яскраві різновиди. Саме ця особливість залучила селекціонерів з усього світу і дозволила вивести кілька десятків тисяч різних сортів ірису бородатого.
Існує велика кількість легенд, пов'язаних з появою цієї квітки на землі, з походженням його назви. З латинської Ірис перекладається як «веселка». Саме так звали давньогрецьку богиню веселки Ириду, яка була сполучною ланкою між богами і людьми. Вона уособлювала собою красиву і тендітну дівчину з двома ніжними крилами за спиною, готова з найменшого заклику злетіти в небеса, виблискуючи всіма відтінками веселки. На честь цієї богині були названі квіти іриси, які немов дрібні осколки веселки, прикрашають поля і луки. Є ще одна легенда появи цього прекрасного квітки. Відносить вона нас до часів правління богів і появи на світлі Прометея. У момент, коли Прометей подарував людям вогонь, на небі спалахнула веселка, яка дарувала людям світло і радість весь день, весь вечір і всю ніч. Так природа висловлювала своє радість. А коли вранці зійшло сонце, на небі веселки не стало, зате вся земля була всипана яскравими квітами ірисами, які нагадували осколки різнобарвною веселки.
Перша згадка про квіти іриси зафіксовано 2000 років тому. Намальований квітка був виявлений археологами в палаці Міноса, а через багато років ірис став священним і шанованим квіткою на острові Кіпр. Зараз квітка ірис бородатий є улюбленим квіткою не тільки численних селекціонерів, для яких робота з ним одне задоволення, а й мільйонів садівників, які по достоїнству оцінили його красу і невибагливість.
Опис ірису бородатого:
- Ірис бородатий є багаторічним кореневищні рослиною, яке набуло широкого поширення по всьому світу.
- Сьогодні існує досить складна класифікація видів ірису, в якій звичайному садівникові складно розібратися. Тому шанувальники цього незвичайного квітки групують всі сорти дуже просто: бородаті і не бородаті. Бородаті іриси є найпопулярнішою різновидом, яка привертає садівників яскравим забарвленням і цікавою формою суцвіть.
- Коренева система у бородатих ірисів поверхнева, іноді показується з землі. Має багато маленьких ниткоподібних корінців. За зовнішнім виглядом має кілька річних ущільнень, які розповзаються і дозволяють рослині розростатися.
- Щовесни з кореневища виростає однорічний цветонос, на якому в подальшому розпускаються квіти.
- Листя у ірису бородато довгі і плоскі, за формою можуть бути мечоподібними або лінійними, дуже тонкі, покриті восковим нальотом.
- Розташовуються листя Дворядний віяловими пучками біля самої основи квітконоса. Це прикореневі листя. Стеблові листки невеликі, їх дуже мало.
- Колір листя світло-зелений.
- По висоті бородаті рослини ділять на кілька груп: карликові - висотою до 35 см, інтермедіа - висотою 40-75 см і високі бородаті іриси - висотою до 2 м.
- Головна прикраса бородатого ірису - його квіти, які вражають різноманіттям відтінків і хитромудрої формою.
- Квітка складається з 6 пелюсток, які розташовані в два яруси. Три з них піднімаються куполом вгору, а інші три трохи опущені і загнуті вниз. Забарвлення пелюсток частіше все різнобарвна: червоно-оранжево-жовта, синьо-блакитна, пурпурно-блакитна з білим. Серед усього розмаїття відтінків немає тільки чисто червоного.
- Назва сорту ірису бородатого пішло від невеликої борідки на відігнутих пелюстках, яка складається з дрібних шерстяністих волосків часто контрастного відтінку. Звідси і назва цього різновиду.
- Квіти у ірису бородатого можуть бути поодинокими або зібраними в невеликі суцвіття. У великого куща на одному квітконосі може перебувати приблизно 10 кольорів.
- Цвітіння починається приблизно в кінці травня або на початку червня. Одна квітка може цвісти 3-5 днів.
- Деякий сорти мають приємний аромат, тому часто їх вирощують в промислових цілях для отримання есенцій для косметології.
- Після відцвітання квітів на рослині з'являються плоди у вигляді трехгнездной коробочки.
Різноманітність сортів ірису бородатого
Іриси вже довгий час вважаються одними з найпопулярніших садових квітів, різноманітність кольорів і форм яких просто вражає уяву. Найпопулярнішими по праву є бородаті іриси, до групи яких входить приблизно 35000 різних сортів, які відрізняються висотою, формою і розмірів суцвіть, забарвленням. Сьогодні існує дуже складна класифікація видів і сортів ірисів, яка досить складна для розуміння звичайних садівників. Багато як і раніше розподіляють по борідці на пелюстках. Розглянемо опис найкращих бородатих ірисів.
- Сорт «Беверлі Хілз». Це високорослий ірис бородатий, в висоту цветонос може досягати приблизно 90 см. Листя у цієї квітки довгі і вузькі, мають яскравий зелений відтінок. Кущик ірису бородатого швидко розростається. Квітка середнього розміру, його відтінок коралово-рожевий з мереживною борідкою червонуватого кольору. Цвітіння сорту Беверлі Хілз починається на початку липня.
- Сорт ірису бородатого «Бургомістр». Ще один високорослий сорт, цветонос якого в висоту може досягати приблизно 80 см. Квітка середнього розміру, пелюстки по краю мають оранжево-фіолетовий колір, всередині темно-фіолетовий. Всередині квітки пелюстки мають трохи жовтуватий колір з рожевим відтінком.
- Сорт «Батик». Цей сорт ірису бородатого в висоту може досягати приблизно 70-80 см. Листя вузькі, свій яскраво-зелений колір не втрачають до кінця літа. Квіти досить великі, до 16-16 см кожен. За назвою сорту зрозуміло, що забарвлення пелюсток буде певною художній техніці батика. Квітка фіолетового відтінку з великою кількістю білих прожилок.
- Сорт «Літня ніч». Гарний, високорослий сорт ірису бородатого, який у висоту може досягати 80-90 см. Квіти середнього розміру яскравого фіолетового відтінку з жовтою серцевиною. Цвітіння цього сорту ірису починається на початку або в середині липня. Квіти мають яскраво виражений аромат.
- Сорт ірису бородатого «Зорепад». Високорослий сорт ірису бородатого, який у висоту може досягати 75-80 см. Квіти середнього розміру, їх відтінок світло-жовтий з яскравою помаранчевої борідкою.
- Сорт ірису бородатого «Аркадій Райкін». Високорослий ірис, який володіє яскравим красивим відтінком. Квіти середнього розміру, пелюстки якого рожевого-червоного забарвлення з контрастною помаранчевої борідкою. У квітів сильний аромат.
- Сорт ірису бородатого «Абхазія». Це квіти середнього розміру, які відрізняються пізнім терміном цвітіння. Квіти великі, коричнево-фіолетового відтінку. Пелюстки по краю сильно хвилясті, мають багато складок, за рахунок чого квітка здається з бахромою.
- Сорт ірису бородатого «Гвардійський». Цей сорт ірису бородатого вважається одним з найбільш високорослих і ароматних, який стане відмінною прикрасою будь-якої ділянки. Квіти великі, досягають в діаметрі приблизно 15 см, складаються їх яскраво-жовтих пелюсток.
- Сорт ірису бородатого «Ельбрус Алмазний». Цей сорт ірису також є дуже популярним серед садівників. Високоросла рослина, яке може досягати приблизно 80-90 см. Квіти масивні, білого забарвлення з яскравою оранжево-жовтою серцевиною і прожилками на пелюстках.
- Сорт «Каррібіан Дрім». Середньорослий сорт ірису бородатого, який відрізняється ніжним ванільним ароматом. Квіти великі, мають яскравий блакитний відтінок пелюсток.
- Сорт ірису бородатого «Краунд Хедс». Цей сорт ірису є справжнім дивом селекції. Рослини середнього зросту, серединка квіток має яскравий фіолетово-синій відтінок, крайні пелюстки - сріблясто-блакитного кольору. Квітка відрізняється чудовим ароматом.
- Сорт «Полудень в Ріо». Гарний сорт ірису бородатого в яскравих фіолетових тонах. Пелюстки квітки яскраво-фіолетові з мереживним хвилястим краєм. Борідка має золотистий окрас.
- Сорт «Наїн Лайвз». Карликовий сорт ірису бородатого, який у висоту може досягати приблизно 25-35 см. Центральні пелюстки кремово-вершкові, крайні пелюстки темно-червоно-бордові з широкою світло рожевою облямівкою і центральним золотистим плямою.
Розмноження ірису бородатого: поширені способи
Найчастіше посадковий матеріал ірисів бородатих купується у спеціалізованих магазинах. Однак якщо на вашій ділянці все таки ростуть красивий кущик цього яскравого квітки, можна спробувати розвести додатково багато молодих рослин. Для цього підходить кілька способів: насіннєве розмноження, вегетативне розмноження - діленням кореневища, почковим способом. Розглянемо більш докладно основні нюанси кожного способу розмноження.
Насіннєве розмноження ірису бородатого
- Насіннєве розмноження використовується вкрай рідко, так як в його процесі рослина повністю втрачає материнські ознаки.
- Перш за все необхідно восени зібрати насіння, після цього визначитися з часом посіву.
- Для цього насіння можна посіяти восени або навесні. Однак при весняній посадці насіння повинні пройти процес стратифікації.
- Насіння перш необхідно замочити і після цього просушити. Далі їх змішують з чистим крупним піском і поміщають в контейнер, після чого ставлять в холодильник.
- Якщо ви вирішили сіяти безпосередньо відразу після збору насіння, то обов'язково заздалегідь підготуйте грунт, скопайте її та розпушити.
- Після цього помістіть насіння в грунт на глибину приблизно 1,5-2 см.
- Сходи з'являться навесні, однак більша їх частина сходить лише на другий рік після посадки.
Розмноження ірису бородатого розподілом кореневища
- Цей спосіб розмноження вважається найпопулярнішим і часто використовуваним, так як кожні три роки кущики ірису бородатого все одно необхідно розсаджувати через втрату декоративності.
- Приступати до способу розмноження поділом кореневища можна в кінці літнього спокою ірису.
- Для цього кущик можна викопувати повністю або відокремлювати деленки відразу від куща, що росте на клумбі.
- Викопане кореневище потрібно промити під водою, після чого розділити на необхідну кількість деленок таким чином, щоб у кожній з боків було кілька здорових нирок, достатню кількість коренів і віяло листя, що складається з 5-7 листків.
- Віяло листя коротшає приблизно до 15 см, коріння також потрібно підрізати до 10-15 см.
- Після цього деленки замочуються в слабкому розчині марганцівки, після цього їм необхідно дати просохнути на сонці.
- Деленки висаджуються на постійне місце.
- Іриси, посаджені за допомогою деленок, можуть зацвісти вже в наступному році.
Розмноження ірису бородатого почковим способом
- Іноді садівники вдаються до почковому способу розмноження ірисів бородатих. Особливо це стосується випадків, коли терміново необхідно розвести рідкісні сорти ірису бородатого.
- Кожне кореневище має пазушні бруньки у вигляді невеликих горбків.
- Необхідно кореневище розрізати на кілька ланок з нирками або ножем вирізати нирку.
- Після цього отримані нирки потрібно обов'язково обробити розчином марганцівки або іншим дезинфікуючим засобом і висадити в контейнери або ящики для дорощування.
- Таким способом можна отримати відразу велику кількість молодих рослин.
Підготовка перед посадкою ірису бородатого
Ірис бородатий є одним з найбільш популярних кольорів у квітникарів, так як в цьому прекрасному рослині полягає краса і яскравість суцвіть і невибагливість у вирощуванні. Однак, як і будь-яка інша культура, ірис бородатий перед своєю посадкою вимагає ретельної підготовчої роботи, яка полягає в придбанні якісного і здорового посадкового матеріалу і вибору на своїй ділянці ідеального місця для посадки. Тільки після цього ви отримаєте гарне і рясно квітуча рослина.
Етап 1. Вибір сорту і саджанців ірису бородатого
- Перш за все вам необхідно визначитися з вибором конкретного сорту ірису бородатого. Зробити це непросто, тому що на сьогоднішній день існує більше 35000 різновидів цього красивого виду рослини.
- Вибирайте сорт ірису бородатого в залежності від місця посадки. Більш високорослі сорти можна купувати для центральної частини клумби, а низькорослі ідеально будуть виглядати як бордюрного рослини.
- Купувати деленки ірису потрібно тільки в спеціалізованому магазині або садовому центрі, тільки так можна бути впевненим в якості придбаного матеріалу. Можна також взяти деленки ірису у знайомих в той момент, коли пересідає ірис бородатий.
- У магазинах деленки найчастіше продаються в прозорих пакетиках з наповнювачем, наприклад, з тирсою.
- Уважно огляньте деленку, краще вибирати великі і здорові деленки, які швидше вкорінюватися і зацвітуть.
- Куплена деленка повинна мати хоча б одна ланка з нирками і корінням. Саме кореневище має бути щільним і пружним, без слідів гниття і розм'якшення. На ньому повинні явно бути видно жовтуваті цятки - ознаки появи майбутніх коренів.
- Деленку можна купити в будь-який час року, так як цей посадковий матеріал не боїться підсихання. Головне, не можна зберігати його в пакеті.
Етап 2. Вибір місця для посадка ірису бородатого
- Ірис бородатий вважається невибагливою культурою і не вимагає створення особливих умов для вирощування, однак для отримання яскраво квітучого квітки важливо правильно вибрати місце.
- Ірис бородатий буде відмінно рости тільки на сонячній ділянці, допускається лише невелике затінення в другій половині дня.
- Не варто висаджувати іриси в тіні дерев або чагарників, так як кореневище цієї рослини не виносить будь-якого затінення.
- Обраний вами місце повинне бути захищене від протягів і сильного вітру, тому що сильний порив можете просто зламати ніжні квіти ірису бородатого.
- Найкраще посадити іриси на похилій площині, так як ці квіти не люблять застою вологи у кореневища.
Етап 3. Вибір і підготовка грунту для ірису бородатого
- Для посадки ірисів важливо знайти ділянку з нейтральною або слабокислою реакцією ґрунту. Якщо такої немає, то при сильній кислоті грунту можна додати вапно, а при тяжкій - торф і пісок.
- Грунт повинна бути легкою і повітропроникною, підійде навіть кам'янистий ґрунт.
- Не варто висаджувати іриси бородаті на глинистих ґрунтах, які затримують вологу.
- На грунті не повинно бути велика кількість бур'янів, які можуть стати переносником захворювань. Велика кількість органіки також дуже погано для квітів.
- Перед посадкою ретельно перекопайте обрану ділянку і добре розпушите місце.
Посадка ірису бородатого - інструкція
- Здійснюється посадка ірису бородатого восени, коли коріння рослини стануть твердими і щільними і не будуть ламатися.
- Далі на підготовленому заздалегідь місці викопайте потрібну кількість лунок для посадки, розмір яких буде залежати від розмірів деленок.
- На дно кожної важливо насипати хороший шар дренажу, так як ця рослина не виносить тривалого застою вологи у коренів. Як дренаж можна використовувати дрібні камені, керамзит або великий і чистий пісок.
- Далі в центрі лунки потрібно насипати невеликий горбок грунту і помістити на нього деленку ірису бородатого, а всі корінці розподілити навколо нього.
- Після цього потрібно присипати коріння ірису грунтом, а саме кореневище злегка прикривається чистим піском шаром приблизно 1-2 см.
- Якщо ви висаджуєте деленки восени, обов'язково необхідно вкрити їх мульчею, щоб вони не вимерзли. При літній посадці рослини встигнуть вкоренитися.
- Після посадки рослини потрібно полити.
Агротехніка вирощування ірису бородатого: секрети і нюанси догляду
Іриси бородаті досить невибагливі рослини, проте, незважаючи на це, постійно потребують регулярного і пильному догляді, який повинен складатися в елементарних дії, знайомих кожному садівникові. Правильний догляд за бородатими ірисами забезпечить отримання красивих і яскраво квітучих рослин.
- Полив. Іриси бородаті володіють особливістю накопичувати вологу в своєму кореневище, тому вони тривалий час можуть обходитися без поливу. Вносити воду під корінь цих рослин потрібно тільки при сильній спеці і явному пересиханні грунту. Також в рясному зволоженні грунту потребують молоді деленки.
- Розпушування і прополювання. Іриси також потребують регулярних розпушування. однак тут важливо пам'ятати, що коренева система цієї рослини поверхнева, а бульба взагалі може бути розташований на поверхні. Тому рихлити потрібно дуже акуратно, намагаючись не пошкодити бульба, якому важко буде оговтатися. Важливо постійно видаляти бур'яни, які можуть стати джерелом хвороби.
- Підживлення. Іриси бородаті добре реагують на внесення підгодівлі, проте необхідно вибирати добрива з мінімальним вмістом азоту, а також менше вносити органіки. Зазвичай підгодовують рослина три рази за сезон. Перша підгодівля проводиться навесні до початку цвітіння - приблизно в кінці квітня. В даному випадку можна використовувати натрієву селітру. Друга підгодівля проводиться в період бутонізації, коли в якості добрива можна використовувати сульфат амонію. Третю підгодівлю рекомендують проводити через два тижні після цвітіння. У цей час можна підгодувати іриси фосфорними і калійними добривами.
- Пересадка ірисів. Через кілька років після посадки кореневище рослини починає розростатися, а центральна частина стає млявою. В цьому випадку рекомендується проводити пересадку ірису бородатого, так як квітка втрачає свою декоративність, квітконоси стають коротшими, а квіти менше. Рекомендується пересаджувати іриси кожні 3-4 роки. Карликові форми ірису бородатого можна пересаджувати рідше, так як вони можуть рости на одному місці до 10 років.
- Обрізка. Після відцвітання ірису його квітконоси необхідно обрізати, а перед настанням зими обрізають і листя рослини на висоті 10-15 см.
- Укриття на зиму. Російські сорти ірису бородатого можуть зимувати і без укриття. однак більш ніжні імпортні сорти все таки варто вкрити. Для цього грунт підгортають торфом і вкривають опалим листям, бажаною дубової, так як в ній не живуть гризуни. Після цього вкривають рослини лапником.
Іриси бородаті - фото
Іриси бородаті - найпопулярніші представники свого сімейства, які довгий час є улюбленцями багатьох садівників. Ці розкішні квіти своїми яскравими фарбами можуть замінити цілу клумбу інших квітучих рослин, при цьому не вимагатимуть від вас додаткових зусиль або витрат.