» » » Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис садовий - багаторічна рослина, який полюбився багатьом садівниками світу. Шляхетний ірис благополучно приживається на новому місці і з легкістю зимує при сильних морозах. Хоча гібридні сорти в умовах суворого клімату потребують додаткового догляду. Щоб у вас не виникало труднощів, ми поділимося з вами правилами вирощування цих незвичайних квітів.

Ірис німецький, опис рослини

Ірис німецький (інші назви - півники, фіалковий корінь) належить сімейству Ірисові і поширений по всьому Середземномор'ю.

  • У рослини міцний повзучий корінь з слабовираженним розгалуженням, і потужний прямостоячий стебло до 100 см у висоту.
  • Листочки ірису плоскі, мечоподібні і загострені на кінцях, їх колір - сизо-зелений. Листя зосереджена трохи нижче квітконосу і створює гарний зелений віяло. Якщо на одній рослині виростає менш семи листя, цвітіння не наступає.
  • Квіти сформовані на високому квітконосі, який розділений надвоє. Двостатеві квіти розміщені поодиноко, на одному квітковому втечу розпускається не більше 9 штук.
  • Кожна квітка зберігає свіжість 4-5 днів, а потім змінюється наступним. Період цвітіння ірисів - травень-червень.
  • Плід ірису німецького бородатого - невеликий тригранний коробок подовженої форми.

Природний вид німецького ірису вперше описаний німецькими ботаніками в XIX столітті. Для нього характерний темно-фіолетовий забарвлення пелюсток і сизувата листя. Квітки великі, бородаті з жовтуватою або світло-блакитний борідкою, розміщені на гіллястому квітковому втечу. Але популярність цього елегантного і легкого у вирощуванні рослини посприяла виведенню безлічі гібридних форм самих різних забарвлень.

Ірис німецький вирощується не тільки в якості декоративної культури. З його коренів отримують цілющі ефірні масла, які використовують в дорогий парфумерії, а також для ароматизації алкогольних напоїв та кондитерських виробів.

У народній медицині всі частини ірису німецького використовують в якості сировини для приготування настоянок, розтирань і мазей від респіраторних, шкірних, гінекологічних хвороб. Крім цього, порошок з насіння ірису вважається відмінним кровоспинну засобом.

Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис німецький, красиві сорту

У садівництві іриси шанують за їх оригінальний вид, легку агротехніку і бездоганну сполучуваність з іншими культурами. На сьогоднішній день існує дуже багато сортів, які вражають своєю різноманітністю. Розглянемо найбільш незвичайні сорти.

  • Ірис німецький Блек Драгон - сорт складається з трьох чарівних відтінків - ніжно-фіолетового, насичено-синього і чорнильно-вугільного. Така безпрограшна колірна комбінація гармонійно переливається на сонці. Висота пагонів досягає 90 см у висоту, середній діаметр квіток - 11-15 см. Квіти виснажують інтенсивний і неповторний аромат.

Сорт Black Dragon - заповітна мрія кожного садівника. Незвичайна забарвлення його бутонів вигідно контрастує з зеленим листям. Крім цього, на одному квітконосі може формуватися до восьми квіток з миловидна гофрованими пелюстками.

Ірис німецький, посадка і догляд

  • Ірис німецький Султан Палас - ефектний представник цілого сімейства. Його квітка просто чудовий. Помітні криваво-рожеві пелюстки утворюють видатний купол, а жовта кучерява борідка завершує незвичайний образ.

Ніжний аромат Sultan's Palace і його витончений силует викликають захоплення у садівників. Цвітіння цього сорту припадає на травень і триває не менше двох тижнів. Багаті темно-червоні бутони поступово розпускаються на міцному стеблі заввишки 55-60 см. Сорт чудовий для створення квіткових клумб.

Ірис німецький, посадка і догляд

  • Ірис німецький Сіа Дабл - сорт з великими квітами до 15 см в діаметрі. Висота його шикарного квітконосу досягає 100 см у висоту. Це витривалий вид з підвищеною зимостійкістю і високою виживаність в півтіні.

Квітки у Sea Double глибокого синього кольору з біло-блакитною борідкою. Цей ірис вносить в сад романтичні морські фарби, а на протязі свого цвітіння приваблює оточуючих своїм полонить ароматом.

Ірис німецький, посадка і догляд

  • Ірис німецький Віндзор Роуз - квітки цього чарівного сорти чимось нагадують бузок. Їх ніжні квіти лавандово-червоних тонів прикрашає весела борода в мандариновому кольорі.

Windsor Rose один з найвищих сортів, його пагони нерідко перевищують 80 см. А на потужних стеблах розташовані статні квітки великого розміру (12-16 см в діаметрі). Сизі листя згруповані в прикореневій зоні та нагадують вееровидную розетку.

Ірис німецький, посадка і догляд

  • Ірис німецький Пурпл Страйпед Уайт - володіє витонченою формою квітки, який зовнішніми рисами повторює чарівну орхідею. Розпустилися бутони Purple Striped White виділяються оксамитовим ніжно-фіолетовим переливом, який доповнюють білі штрихи. Цей ірис досить високий і витягується до 80-85 см у висоту. Діаметр квітки - 5-8 см. Сорт активно використовують для створення чоловічих композицій і строкатих букетів.

Ірис німецький, посадка і догляд

  • Ірис німецький Оранж Харвест - багатоквітковий вогненний ірис, який запам'ятовується своїм яскравим забарвленням. На високих квітконосах, які часом виростають до 120 см, з'являються поодинокі оранжеві квітки.

Цей сорт краще висаджувати великими групами, щоб цвітіння здавалося безперервним. Також Orange Harvest можна комбінувати з іншими бородатими ірисами, а ось сусідство з іншими рослинами цей сорт не любить.

Ірис німецький, посадка і догляд

  • Ірис німецький Апач Варріор - самий декоративний сорт з великими квітками золотистого кольору, які відтіняються червоно-коричневими фарбами. Cорт Apache Warrior часто називають садової веселкою. На високому квітконосі формується 7-9 квіток гарної форми, а біля основи квіткового втечі розміщена витончена листяна розетка. Висота цього ірису 100-150 см.

Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис німецький, посадка

Іриси вважаються вологолюбними і морозостійкими рослинами, які не створюють труднощів садівникам. Тому їх вирощують по всьому світу, прикрашаючи будь-які садові ділянки.

Коли висаджувати ірис німецький

Іриси можна висаджувати з перших днів весни і до кінця осені. Але як показує досвід, проводити посадку або пересадку краще після цвітіння. Тому оптимальний час для посадки - з серпня до початку жовтня. Пересаджені іриси зацвітають наступної весни. Тільки насолодиться справді витонченими і великими бутонами вийти лише через рік.

Ірис німецький, посадка і догляд

Вимоги до умов зростання ірисів німецьких

Якщо ви вперше висаджуєте цю культуру у себе на ділянці, необхідно підібрати правильне місце. Підійде ділянку, досить освітлюваний в першу половину дня. Крім цього, він повинен бути захищений від сильних поривів вітру та залягають грунтових вод. Можна посадити іриси на схилах або невеликих височинах, адже такі місця забезпечують безперешкодний відтік води.

Ірис німецький любить легкий грунт і хороший дренаж. Його гібридні форми дуже потребують грунті, збагаченої мінералами та поживними сполуками. І якщо земля на ділянці не відрізняється родючістю, цей недолік потрібно обов'язково виправити.

Готувати грядку під посадку ірисів потрібно навесні. У грунт вноситься компост, а також добрива з калійно-фосфорним складом. Важливо пам'ятати, що іриси погано приживаються в кислому ґрунті. Тому якщо кислотність на ділянці підвищена, краще додати в грунт деревну золу. Невідповідне місце і суглинні грунти. Їх доводиться розбавляти торф'яно-піщаної сумішшю.

Коренева система у ніжних ірисів легко піддається зараженню хвороботворними мікроорганізмами. Для знезараження перед посадкою слід просочити грунт фунгіцидом.

Важливо! Готуючи грунт для ірису німецького, чи не удобрюйте її гноєм. Він обов'язково спалить коріння квітки і той загине.

Ірис німецький, посадка і догляд

Посадка ірису німецького на клумбу

Якщо посадка ірисів проводиться навесні, бажано весь посадковий матеріал витримати в стимуляторе зростання ( «Корневин», «Екогель»). Перед посадкою проводять укорочення довгих корінців і обрізку підгнилих ділянок за допомогою гострого продезінфікованого ножа.

Щоб посадити ірис, необхідно підготувати лунку глибиною 23-27 см. В центрі слід насипати невисокий пісковий горбок, а зверху на ньому розташувати корінці. Їх потрібно дбайливо розправити, а потім присипати землею. При цьому важливо врахувати, що верхня частина кореневища повинна залишитися над поверхнею землі.

Якщо кореневище закопати повністю, воно загніет і є ризик втратити рослина. Мінімальна відстань між ірисами має бути 50-55 см. В кінці посаджені рослини рясно поливають. Якщо на момент посадки тримається спекотна погода, полив проводиться щодня протягом 7-10 днів.

Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис німецький, догляд в саду

Після посадки ірісам забезпечують нескладний, але регулярний догляд. Їх потрібно поливати, підгодовувати і захищати від пошкоджень.

Як забезпечити полив ірісам німецьким

Після вкорінення іриси швидко розвиваються, тому потрібно забезпечити постійний полив. Ця культура дуже любить вологий грунт, і дефіцит вологи для неї згубний.

На суглинних і супіщаних грунтах, на яких не затримується волога, полив проводиться у вечірній час. Така хитрість не дає воді випаровуватися в денний час, тому ірис може жадібно поглинати її в нічний час.

Важливо! Коли період вегетації добігає кінця, полив ірисів скорочується.

Небажана для ірисів надмірна вологість. У другій половині літа, а також в жовтні-листопаді, надлишок води в грунті може викликати загнивання молодих або ослаблених кореневищ.

Після чергового поливу потрібно рихлити ґрунт. Це забезпечує ірісам хороший приплив кисню до коренів. Його дефіцит порушує розвиток культури: квіти дрібнішають, листя блякнуть, а термін життя різко коротшає.

Ірис німецький, посадка і догляд

Організація підгодівлі ірисів німецьких

Догляд за шляхетним рослиною передбачає щедру підгодівлю. Після поливу і розпушування на глибину до 8-10 см ранньою весною вносять першу підгодівлю: 8-10 г суперфосфату і така ж кількість сірчанокислого калію на 1 кв. м.

За весь сезон передбачено проводити три підгодівлі:

  • Перша здійснюється, коли іриси активно нарощують зелену масу. На цьому етапі прийнятним вважається використання азотних добрив.
  • Друга підгодівля проводиться через 14-16 днів. Тепер використовують азотно-фосфорно-калійні добрива, взяті в рівних частках.
  • Третій раз припадає на період цвітіння. Застосовують калійно-фосфорні сполуки.

Порада! Якщо на ділянці малоплодородная грунт, виправити ситуацію допоможе внесення 10-12 г аміачної селітри. Проводити таку підгодівлю слід в серпні.

Ірис німецький, посадка і догляд

Догляд за ірисами німецькими після цвітіння

Як тільки іриси відцвітуть, потрібно видалити сухі квітконоси за допомогою садових ножиць. Потім в серпні проходить обрізка листя приблизно на третину. Ближче до холодів проводять мульчування ялиновим гіллям. Це дозволяє рослині перезимувати без будь-яких пошкоджень.

Порада! Якщо напередодні осені корінці ірису сильно оголилися, їх потрібно присипати піском.

Ірис німецький, посадка і догляд

Пересадка ірисів німецьких восени

Природний вид ірису німецького спокійно живе на старому місці до 7 років, гібридні форми - на пару років менше. Після цього часу проводять осінню пересадку для підтримки сортності ірисів.

Кущ дбайливо викопують, обтрушують корінець від землі. Потім корінь оглядають, і якщо є сліди гниття, відрізають заражені ділянки. Потім коріння занурюють в розчин марганцівки на 12-15 хвилин. Потім коріння просушують, місця зрізу натирають вугіллям.

Здоровий кущ перед пересаджуванні поділяють. Деленки відокремлюються з листовим пучком. Потім коріння обрізають на чверть, листя вкорочують до 12 см, і закопують молоді кущі в грунт.

Порада! Іриси - зимостійкість культура, тому зимовий укриття не потрібно. Воно може бути навіть шкідливим, оскільки служить притулком для гризунів і може викликати розвиток гнильної флори. Але в дуже морозних регіонах, можна вкрити іриси тонким шаром гілля.

Ірис німецький, посадка і догляд

Хвороби і шкідники ірисів німецьких

Небезпечна хвороба ірисів - гниль коренева. Як тільки з'являються ознаки ураження, рослина негайно викопують, відрізають загнили ділянки. Потім залишок кореневища обробляють розчином «Хом» і повністю просушують на відкритому повітрі.

Ще одна хвороба ірисів - гетероспороз. Він супроводжується утворенням бурих цяток на листяної розетки. Пошкоджені листки обрізають, а потім для запобігання зараження інших культур, спалюють. В кінці хворий ірис рясно обприскують мідним купоросом (концентрація: 100 г на відро води).

До шкідників німецькі іриси стійкі. Лише зрідка на них можуть оселитися трипси. З метою профілактики рослини можна обприскувати фунгіцидом.

У період дощів на іриси нападають слимаки. Відлякати шкідників допоможе суперфосфат, який потрібно розсипати навколо рослини.

Ірис німецький, посадка і догляд

Способи розмноження ірису німецького

Розмноження ірисів німецьких - легке заняття, яке відбувається безпосередньо у відкритому грунті. Використовують два методи: вирощування з насіння і розподіл корінців.

Розмноження насіннєвим методом прийнятно лише для дикого виду ірису німецького. Вирощені ж в такий спосіб гібридні форми, повністю втрачають свої сортові ознаки.

Посіяні восени насіння у відкритий грунт, проходять природну стратифікацію і навесні дають міцні і дружні сходи. Якщо посадка випадає на весняний період, насіння стратифицируют в домашніх умовах. Їх замочують, з'єднують з продезинфікованим грубозернистим піском. Цю суміш 1-1.5 місяці витримують в холодильнику, потім висівають в родючий склад.

Більш прийнятний метод розмноження ірисів - поділ куща. Перед початком робіт рослину поливають, дбайливо підкопують і повільно витягують із землі. Витягнутий корінь промивають, обов'язково підсушують і поділяють на частини. Важливою умовою є присутність річного ланки на кожній частині.

Посадковий матеріал обов'язково знезаражують розчином марганцівки, грунтовно просушують. На цьому етапі підрізають лиственную частина і коріння. Підготовлена ​​розсада може зберігатися близько 15 днів в сухому приміщенні.

Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис німецький в ландшафтному дизайні

Ідеальним вибором буде посадка ірисів в барвистих рокариях, особливо в поєднанні з хвойними культурами і ялівцями. На передній план можна висадити романтичні волошки і карликові гвоздики. А у великих міксбордерах в супутники ірису варто вибрати кампанула, ромашки, середньорослі лілії, які зможуть розділити з ірисами найспекотніші дні.

Особливо ошатними виглядають іриси німецькі в ірідарій - ірисових садках, де вони висаджуються куртинами, часто асиметрично. Між посадками для прикраси споруджуються доріжки з білого гравію в поєднанні з прозорими камінчиками кольору морської хвилі.

Іншим рослинам в ірідарій не місце. Винятком є ​​злакові, але їх кількість строго лімітований - не більше 3 кущів. Особливе місце в ірисовому саду займають елементи декору - глиняні глечики, керамічні статуетки, старі фігурні корчі, дерев'яні містки.

Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис німецький, фото

Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис німецький, посадка і догляд

Ірис німецький, посадка і догляд

Відео «Німецькі іриси: розподіл і пересадка»