» » » Лілії трубчасті, посадка і догляд

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Присадибна ділянка любителя лілій виглядає по-королівськи - краса сильних і рослих квітів затьмарює інші рослини навколо. Найбільшу популярність у нас завоювали трубчасті гібриди - дуже яскраві і самі пахучі представники сімейства лілійних. Про тонкощі посадки і догляду за трубчастими ліліями поговоримо далі.

Трубчасті лілії: опис

Трав'янисті багаторічники лілії трубчасті - завсідники квітників російських садівників. Вирощувати їх одне задоволення, оскільки цей вид краще за інших лілійних рослин пристосований до мінливих погодних умов в наших краях, а також стійко переносить опади і тривала відсутність яскравого сонячного світла. До того ж ці царствені рослини, «батьками» яких вважають гібридні азіатські лілії, відомі своїм пишним і дуже тривалим цвітінням.

Відмітною ознакою трубчастих лілій, за яким їх ще в зародковому стані дізнаються серед інших гібридів, є забарвлення їх цибулин: червоно-бордовий, жовто-фіолетовий, темно-фіолетовий аж до чорного, в рідкісних випадках білий. Самі цибулинки великі, округлі з великою кількістю пухких соковитих лусок.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Квіти, які беруть свій початок з цибулини, активно ростуть, досягаючи 120 - 190 см у висоту. Воскові щільні бутони окремих екземплярів, розкриваючись, перевищують 17 см в діаметрі! Ефектні лілії прозвали трубчастими завдяки їх трубчастим і воронковидним квіткам-грамофон, кисті яких утримують міцні високі стебла. Якщо говорити про кольорах, то таку феєрію фарб потрібно ще пошукати - трубчасті лілії білі, бардовиє, рожеві, червоні, помаранчеві, жовті, коралові, темно-фіолетові, з розлученнями, в цяточку. У немахрових квітках налічується 6 пелюсток, що ростуть в два ряди, в махрових примірниках пелюсток більше. Завершують образ лілейної рослини ланцетні або лінійні листя - подовжені і вузькі.

Бутони трубчастих лілій об'єднані по 8 - 20 штук в великі кисті, квітнуть по черзі. Тривалість цвітіння кожної квітки становить приблизно тиждень. Видовищне дійство не має чітких термінів: іноді трубчасті лілії розпускають бутони протягом місяця, іноді протягом літа, а в деяких випадках цвітіння захоплює ще і вересень. Саме цвітіння може початися з червня по жовтень. На фото прекрасна трубчаста лілія сорти Пінк Перфекшн:

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Особливості вибору цибулин трубчастих лілій

Успішне вирощування трубчастих лілій починається з вибору підходящого посадкового матеріалу. Його купують восени і відразу висаджують. Вибір зупиняють на великих, щільних і м'ясистих примірниках. Дуже сухі і жорсткі або, навпаки, занадто м'які цибулинки з ознаками гнильного або цвілеві поразки відкладають в сторону. По можливості цибулини лілії трубчастої обмацують. Якщо попався міцний, щільний і досить пружний екземпляр, купують, не роздумуючи.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Є ще один дуже важливий момент - занадто дрібні цибулини лілій нежиттєздатні, тому вибирайте екземпляри розміром не менше 3 см в діаметрі. Також зверніть увагу на упаковку - очевидно, що в сильно прим'ятому пакеті, який неправильно транспортували або зберігали, може перебувати пошкоджений посадковий матеріал.

Сорти лілії трубчастої

Щорічно чисельність сортів рослини збільшується. Трубчаста лілія настільки красива, що селекціонери невтомно працюють над поповненням сімейства лілійних новими ефектними гібридами.

Пропонуємо вам помилуватися підбіркою найбільш вражаючих сортів лілії трубчастої.

Лілія трубчаста Африкан Куїн

Це помітне, зухвало красива рослина, цвіте в липні - серпні. Стебло лілії увінчує пишна «шапка» з 15 - 20 великих соковито-помаранчевих бутонів з темно-гранатовий смужкою на зовнішній стороні пелюсток. З огляду на, що висота рослини часом досягає 180 см, то видовище його багатого цвітіння нікого не залишає байдужим. Рослина гідно переносить поворотні заморозки і добре розвивається, навіть якщо грунт в деякій мірі закислена. Африкан Куїн отруйна для кішок.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Лілія трубчаста Голден Сплендор

У перекладі з англійської назва цього сорту звучить як «золота розкіш», і рослина повністю відповідає цьому епітету. Повз лілії Голден Сплендор складно пройти: хоч на хвилинку, але затримаєшся у високого стебла (близько 120 см) з великими квітками насиченого жовтого кольору, які пахнуть пряно і дуже солодко. Жовті трубчасті лілії цього сорту без проблем ростуть в контейнерах і ефектно виглядають у вигляді букета. Цвіте рослина з липня по серпень і стійко переносить заморозки. Красуня небезпечна для дрібних домашніх тварин через токсичність.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Лілія трубчаста Регале

Бутони цього високого (до 180 см) статного рослини запам'ятовуються завдяки ніжною незвичайної забарвленням пелюсток і дивному запаху. Квітки трубчастої лілії Регале білі, помічені жовтим плямою біля основи всередині і яскравою рожевою смугою зовні бутона. Цвітіння припадає на липень. Рослина дарує оточуючим свою неперевершену красу і при цьому не вимагає багато чого взамін. Досить посадити лілію цього сорту в частково затіненому місці в добре дренированную грунт і забезпечити йому рясний полив. квітка отруйний.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Лілія трубчаста Пінк Перфекшн

Рослина, яке часто досягає висоти зросту дорослої людини, створено для бордюру, миксбордера або контейнера. На одному стеблі тісниться до 15 - 20 квіток вишуканого темно-рожевого відтінку. Щоб примножити видовищність посадки, лілії цього сорту розміщують в саду групами по 3 - 5 цибулин. Соковиті рожеві трубчасті лілії з'являються на рослині з липня по серпень. У квітки відмінний імунітет до різного роду грибкових захворювань.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Лілія трубчаста Уайт Планет

Гібридне рослина хоч і не така висока, як його інші побратими (до 120 см у висоту), зате по красі йому немає рівних. У лілії цього сорту білосніжні суцвіття з зеленуватим відтінком біля основи, спрямовані вгору. Міцне морозостійка рослина цвіте в липні, поширюючи по саду тонкий ніжний аромат. Віддає перевагу частково затінені місця і рясний полив. У перший рік після посадки потребує укриття.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Вирощування трубчастих лілій

З трубчастими гібридами лілій не буде проблем, якщо слідувати двом важливим рекомендаціям:

  1. Надійно вкривати рослина під час сильних заморозків, в іншому випадку холод знищить квіткову бруньку, яка формується набагато раніше, ніж починається період цвітіння.
  2. Висаджувати цибулини виключно в лужну грунт, оскільки в кислому середовищі рослина буде розвиватися дуже повільно через дефіцит поживних речовин.

Вибір місця для посадки трубчастих лілій

Посадка трубчастих лілій починається з пошуку найбільш підходящого місця в саду, де квітки буде добре і затишно. Цибулини красивих рослин потрапили в наші сади здалеку - їх батьківщиною вважають Китай і Японію. Там лілійні ростуть в теплих умовах, не відчуваючи нестачі в сонячному світлі. Сирість і повне затінення вони не переносять зовсім. Потрібно постаратися забезпечити трубчастим гібридам такі ж умови, як і в рідних краях. З цієї причини лілії не рекомендують висаджувати там, де їх будуть загороджувати дерева і кущі, а також біля високих стін, які будуть відкидати густу тінь на світлолюбні квіти.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Оптимальне місце для трубчастих гібридів - відкрита клумба далеко від будівель, щільні зарості кущів і дерев. Незважаючи на те, що лілія любить світло, весь день перебувати під сонцем їй необов'язково - достатньо 5 - 7 годин. Не варто випускати з уваги факт, що на батьківщині лілій ці рослини зустрічаються найчастіше в скелястій місцевості з мінімальним відсотком гумусу. Стебла рослини завжди оточують великі і маленькі камені, забезпечуючи вільний приплив повітря. Найкраще трубчасті лілії будуть відчувати себе на височині альпійської гірки, прикрашеної розсипом каменів.

Грунт для трубчастих лілій

Як уже було відзначено вище, рослина віддає перевагу грунт з нейтральною або лужною середовищем. Важка торф'яна грунт і кисле грунт - не найкращий варіант для лілії. Вони вбирають великий обсяг води, швидко промокають і повільно сохнуть. В таких умовах лілії хворіють і гинуть. Для посадки прекрасно підійде кам'яниста, піщана або вапняна земля. Кислий грунт можна зробити нейтральної за допомогою золи або вапняку, якщо додавати їх невеликими порціями при посадці і добриві лілій.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Посадка трубчастих лілій

Щоб визначити, наскільки глибоко занурити цибулину лілії в грунт, помножте її розмір в поперечнику на 3. Зовсім необов'язково вираховувати цей показник до останнього міліметра, досить знати, в який саме грунті будуть рости квіти. Висаджуючи цибулини трубчастих лілій в піщаний грунт, глибину можна трохи збільшити і, відповідно, зменшити, якщо грунт суглинних.

Як проходить посадка цибулин:

  1. Підготуйте грунт на обраному ділянці. Візьміть піщану землю з додаванням 4 - 5 частин перегною, а також по 1 частини дрібнофракційних щебінки і гравію. Сюди ж покладіть азотовмісна добриво, в якості якого зазвичай беруть торф і компост, розбавлений землею (2 - 3 частини). В останню чергу в цю суміш кладуть золу, яка забезпечить грунті необхідну лужне середовище.
  2. Викопайте глибоку лунку (близько 25 см).
  3. Засинайте яму готової земляною сумішшю до тих пір, поки не отримаєте необхідну глибину для посадки цибулини лілії.
  4. Вставте цибулину в лунку і присипте її невеликою кількістю готової землі.
  5. Полийте цибулину прохолодною водою.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Час посадки визначають за територіальним показником: в середній смузі Росії оптимальним періодом для посадочних заходів вважається осінь, а в Прибалтиці, столиці і області - кінець літа або початок вересня. Час, що залишився до приходу заморозків час висаджені рослини використовують по максимуму: наберуться сил і сформують кореневу систему. У перше літо після посадки лілія, безсумнівно, зацвіте, але не в повну силу.

Догляд за трубчастими ліліями

Коли після посадки або пересадки пройшло зовсім небагато часу, рослина не потребує добриві і підвищеної уваги. Однак у міру збільшення стебел садової королеви доглядати за нею потрібно більш ретельно.

З приходом весни при появі перших паростків лілії з промерзла грунту їх тут же удобрюють будь Азотомісткі сумішшю. Не забувайте і про органіці - рослина не відмовиться від компосту або перегною. Період мінеральних підгодівлі доводиться на будь-який сезон, крім весни. Якщо раптом вдарили заморозки і температура знизилася до - 30С, ще не зміцнілі стебла лілейної рослини ховають під спеціальної тканинної накидкою.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Влітку, коли рослина нарощує бутони для цвітіння, його підтримують мінеральними і органічними азотовмісними сумішами. Досвідчені садівники рекомендують в середині липня провести мульчування грунту сіном або соломою. По-перше, це реальна перешкода для бур'янів, по-друге, дозволяє грунті тривалий час утримувати воду. Інші ж садівники дотримуються іншої думки: можна обійтися і без мульчування, якщо 2 - 3 рази «поїти» лілію прохолодною водою, коли літо видалося дуже спекотним, і висмикувати високу бур'ян у міру її появи. З лілії, яка вже відцвітає, видаляють плодові коробочки, які поглинають поживні речовини, необхідні для нормального росту квітки.

У період проливних осінніх дощів наземну частину лілії трубчастої обрізають до рівня поверхні землі. Потім рослина «пригощають» золою, яка підвищить її опірність морозу. Пенечек в землі накривають щільним матеріалом, який не пропускає воду. Чудово підходить для цієї мети будівельний спінений поліетилен товщиною 10 мм. Периметр укриття становить 1 кв. м. для однієї лілії.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Обрізка трубчастих лілій

Рослина потребує обрізку в декількох випадках:

  • завершилося цвітіння;
  • захворіли (загнили, засохли) листя або стебло;
  • при збиранні напередодні зими.

Квітконоси видаляють, щоб запобігти визрівання насіння, оскільки це забирає основні сили для зростання у самій лілії і не найкращим чином позначається на її декоративні якості. Обрізають їх так, щоб місце зрізу було захищено листям, що істотно знижує ризик інфікування при поливі. На заході літа листя трубчастої лілії слабшають, втрачаючи свій яскравий відтінок. Це сигнал садівникові про те, що прийшов час обрізки: все зайве видаляють на відстані 1 - 3 см від землі. Завдяки цій процедурі цибулина швидше відправляється на спокій, а навесні з легкістю обзаводиться новими листочками.

Розмноження трубчастих лілій

Спосіб розмноження цього виду лілійних за допомогою насіння зазвичай садівниками не практикується. Це клопітна процедура, яку проводять селекціонери, створюючи нові сорти. Своїми силами отримати потомство від трубчастої лілії можна розмноженням цибулин.

Якщо рослина живе на ділянці близько 3 - 4 років, під ним формується ціле «сімейство» цибулин (близько 5 - 6 штук). Їх викопують, ділять і розсаджують окремо. Скільки бульб знаходиться під землею, підкаже кількість стебел трубчастої лілії. Найкраще зайнятися розмноженням лілій восени. Весна також підходить, але при цьому висота материнської рослини не повинна перевищувати 5 - 10 см, інакше бульби погано приживуться.

Лілії трубчасті, посадка і догляд

Надійніше всього висаджувати бульби відразу після поділу. Великі цибулини порадують вас своїм цвітінням цим же влітку, а більш дрібні - тільки через рік. Пам'ятайте, що розвиток і зростання трубчастих лілій багато в чому залежить від якості і складу грунту. Рослини з готовністю відгукуються пишним цвітінням на виявлену любов і турботу.