» » » Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Високі і квітучі ліани, безсумнівно, стануть бажаним прикрасою будь-якої ділянки. Така рослина здатне звичайну альтанку або терасу перетворити на витвір мистецтва. Клематис є одним з найяскравіших представників ліан, який налічує велику кількість видів і сортів.

Особливістю клематисів можна назвати красиві і дуже яскраві квіти, які повністю покривають рослину. А клематис маньчжурський має ще й неймовірним ароматом, що додає цій рослині декоративної цінності.

У даній статті ми розглянемо особливості видового клематиса - маньчжурського, а також дізнаємося всі нюанси агротехніки вирощування цієї рослини.

Особливості та опис клематиса маньчжурського

Клематис відноситься до сімейства Лютикова і є багаторічним витких рослин. Залежно від виду бувають трав'янисті клематиси, а також чагарникові і напівчагарникові. Назва «клематис» в перекладі означає «втеча винограду», в іншому значенні - «кучерява рослина». Також в народі побутує ще одна назва клематисів - «Ломоносов».

Вперше клематиси стали культивуватися в Японії, в Європі вони стали поширюватися в 16 столітті і дуже швидко набрали більшу популярність. Головна особливість цієї рослини - їх неймовірні відмінності один від одного. Залежно від сорту вони можуть бути листопадними і вічнозеленими, крупноцветковими і мілкоцвітна, з різною забарвленням квітів. Всього налічується більше 230 видів цієї екзотичної рослини. На території Росії можливо вирощувати листопадні сорти, так як вони більш пристосовані до наших кліматичних умов. Одним з найбільш рідкісних видів Ломоносов є клематис маньчжурський.

Опис клематиса маньчжурського:

  • Клематис маньчжурський є багаторічним трав'янистим рослиною.
  • Ця рослина відноситься до ліанах і служить для вертикального озеленення.
  • Батьківщиною клематиса маньчжурського є Далекий Схід Росії, Східний Китай і Корея.
  • Є видовим клематисом, іноді його вважають формою клематиса прямого.
  • Стебла його дуже гіллясті, що чіпляються за навколишні будівлі чи рослини, які не здеревілі.
  • Клематис маньчжурський пекучий на смак і має різким запахом. Через свою пекучості може викликати подразнення слизових оболонок.
  • Листя має складну будову, складаються з 3-7 дрібніших листочків.
  • Квітки дрібні, зібрані в численні суцвіття.
  • Цвіте клематис на пагонах поточного року в червні-липні, на одному пагоні може перебувати відразу від 150 до 500 кольорів.
  • Квіти білого кольору, мають 4 довгастих пелюстки.
  • Висота цієї трав'янистої ліани в середньому досягає 1,5 метра, рідше може виростати до 3 метрів.
  • Даний вид клематиса має приємний запашним запахом, який особливо сильно проявляється на сонячному місці.
  • Клематис маньчжурський є одним з найвибагливіших видів, який ідеально пристосовується до наших умов.
  • Плюсом цього виду є те, що цвіте він на пагонах поточного року, а значить не виникне складнощів з обрізанням.

Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Фото клематиса маньчжурського в ландшафтному дизайні

Всі особливості і красу даного виду клематиса можна побачити на фото. Клематис маньчжурський - відмінний варіант для озеленення ділянки та прикраси альтанок, терас і стін будинку.

Використання для обвиття альтанок:

Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Висаджування клематиса маньчжурського для прикраси шпалер:

Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Використання клематиса для озеленення ділянки:

Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Розмноження клематиса маньчжурського

Клематис маньчжурський є видовим рослиною, тому він, як і всі представники видів, розмножується і насінням, і вегетативно.

Розмноження клематиса маньчжурського насінням

Залежно від розмірів насіння, змінюються і терміни посадки, що дуже важливо для отримання дружних сходів. У клематиса маньчжурського насіння середніх розмірів, тому оптимальний час для посадки лютий або початок березня. В такому випадку молоді пагони здадуться вже через 1,5-6 місяців. Перед посадкою необхідно провести підготовчі заходи:

  • Найкраще використовувати посадковий матеріал поточного року, більше ймовірності отримати більше сходів.
  • До посадки можна провести стратифікацію насіння, але це необов'язково. Але так як насіння клематиса погано зберігаються, відразу після їх збору можна почати гартувати. Щоб до моменту посадки вони були готові.
  • Для кращого проростання насіння можна замочити у воді на 5-7 днів.
  • Для посіву насіння підійдуть дерев'яні ящики або контейнери.
  • Оптимальною для росту рослин буде грунтова суміш, що складається з піску, торфу і садової землі в рівних пропорціях.
  • Насіння висівають на поверхню грунту і зверху присипаються тонким шаром піску.
  • Так як ідеальна температура для пророщування насіння 25-28 градусів, ящики слід накрити склом або плівкою.
  • Обов'язково необхідно надалі поливати грунт і зволожувати. Щоб не вимивати насіння використовуйте піддонний метод поливу.
  • Після появи перших листочків можна перенести ящиків освітлене місце, але не під прямі сонячні промені.
  • Навесні можна пересадити зміцнілі сіянці на грядку, на відстані 20 см один від одного.
  • На зиму грядку обов'язково потрібно утеплити, а вже навесні молоді клематиса пересідають на дорощування.
  • На постійне місце рослина висаджується через 2-3 роки, після першого цвітіння.

Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Розмноження живцюванням

Даний спосіб є найпростішим і менш клопіткою, тому він рекомендується для початківців садівників і любителів. Живці дуже легко висаджуються і швидко вкорінюються, при цьому не вимагають постійного і складного догляду.

  • Розмноження таким способом потрібно проводити навесні в період активного росту клематиса маньчжурського.
  • Рекомендується заготовлювати посадковий матеріал у вигляді живців, коли на рослині з'являються бутони. Це буде сприяти швидкому укоріненню молодого рослини.
  • При обрізанні пам'ятайте, що один клематис потрібно зрізати не більше, ніж на одну третину ліани.
  • Потім необхідно розділити отриманий посадковий матеріал на живці потрібної довжини.
  • На кожному черешку повинно бути 1-2 вузла і ділити їх потрібно правильно. Зверху зріз робиться прямий на 1,5-3 см вище вузла, нижній зріз робиться під кутом і відстань до вузла має становити 5-10 см.
  • Далі можна обробити живці стимуляторами росту.
  • Підготуйте грунт для вкорінення посадкового матеріалу. Підійде родюча земля з мікроелементами.

Розмноження діленням куща

Для такого способами розмноження підходять кущі, які ростуть на одному місці вже 5-6 років. Кращий час для поділу куща осінь, так клематис перенесе цю процедуру безболісно. Необхідно акуратно викопати кущ клематиса і дістати його разом із земляною грудкою. Далі дуже уважно розділити його на дві частини. Слідкуйте, щоб в кожній частині були неушкоджені коріння і нирки, щоб рослина стало цвісти. Після поділу два кущики висаджуються на постійне місце. Часто такий спосіб використовують для клематисів, які здатні до сильного кущіння і потребують омолодження.

Розмноження відведеннями

Такий спосіб можна застосувати до полюбився сорту клематиса. Під дорослим кущем викопують неглибокі канавки і до них пригинають обрані пагони. Вони повинні бути здоровими і міцними. Після чого пагони потрібно присипати землею, залишивши тільки верхівку. Через рік такі пагони вкорінюються і їх можна відокремити від дорослого клематиса. Після чого молоді кущики висаджуються на постійне місце.

Підготовка перед посадкою

Вирощування клематиса маньчжурського буде успішно, якщо ви правильно і ретельно підготувалися перед посадкою. Важливою умовою отримання красивого і рясно квітучої рослини є правильний вибір місця і грунту для посадки.

Вибір місця для посадки клематиса маньчжурського

Ця рослина любить сонячні місця, тому висаджувати його треба на ділянки, які більшу частину часу відкриті сонця. Якщо ви хочете посадити цю ліану біля стін будинку, вибирайте будь-яку сторону, окрім північної. Також враховуйте, що висаджувати клематис маньчжурський близько до стін не можна, йому може не вистачити місця для розвитку і рослина загине. При посадці уздовж стін будинку стежте, щоб на рослину не лилася вода з дахів - це може пошкодити йому.

Клематис маньчжурський не буде рости на місці, де близько до поверхні залягають ґрунтові води. Це потрібно заздалегідь передбачити і вибрати піднесений ділянку саду. Обов'язково клематис повинен бути захищений від поривів вітру.

Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Вибір і підготовка грунту для посадки

Клематис маньчжурський воліє рости на родючих ґрунтах, бажано на суглинних або супіщаних. Також важливо, щоб грунт був легкою і добре пропускала повітря і воду. Не переносить клематис і занадто зволожену землю і близьке залягання ґрунтових вод, навіть якщо це відбувається на короткий час.

Також для повноцінного росту рослини грунт повинен бути багата перегноєм зі слабкою лужним середовищем. Не можна висаджувати ця рослина на грунт, багату вапном.

Процес посадки клематиса маньчжурського

Для посадки клематиса маньчжурського із закритою кореневою системою підходить будь-який час протягом сезону. Якщо ви придбали саджанець з відкритими корінням, то висаджувати рослину потрібно відразу після покупки. Клематис вважається довгожителем, на одному місці може рости 15-20 років, тому варто ретельно підготувати грунт.

Процес посадки:

  • Десь за рік до посадки необхідно добре перекопати і підготувати грунт. Якщо висаджується одну рослину, то викопується яма і готується родюча суміш з піску, садової землі, торфу і перегною, з додаванням мінеральних добрив і деревної золи. При груповій посадці можна перекопати всю площу.
  • Для однієї рослини потрібна яма глибиною 60 см і такої ж ширини. Між рослинами повинна бути відстань не менше одного метра.
  • Саджанці клематиса маньчжурського перед посадкою на кілька годин можна опустити в воду з додаванням стимуляторів росту.
  • У викопану яму обов'язково насипте шар дренажу з битої цегли, щебеню або керамзиту.
  • Далі висипаєте частина родючої землі і утворите посередині невеликий горбок. Після чого обов'язково добре пролийте водою.
  • Ставите в яму саджанець і добре розпрямляєте коріння по всій ямі.
  • Потім засинаєте саджанець землею. При цьому враховуйте, що клематиса обов'язково необхідно заглиблювати. Тому засинайте кореневу шийку на 10-15 см землею. Тільки в такому випадку у рослини зможе розвинутися хороший вузол кущіння.
  • Після посадки зробіть лунку для поливу і замульчируйте пристовбурні кола. В якості мульчі можна використовувати торф або тирсу.
  • Рясно полийте водою і підготуйте опору. Вона встановлюється перед посадкою або відразу після неї, так як пізніше буде ймовірність пошкодження коренів.

Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Особливості догляду за клематисом маньчжурським

Подальше зростання і розвиток рослини, а також його рясне цвітіння залежать від правильного догляду за клематисом маньчжурським.

Полив

Один з найголовніших етапів в процесі вирощування клематиса на своїй ділянці. Ця рослина не виносить занадто сильного перезволоження ґрунту, проте й недолік вологи може позначатися на цвітінні і зростанні клематиса. У звичайний час полив необхідний помірний, лише в самі посушливі дні необхідно збільшити кількість поливів до 2-3 в тиждень. Поливати потрібно рясно, приблизно 20-40 літрів на рослину, і намагатися лити воду навколо рослини, ні в якому разі не в центр куща.

Розпушування і мульчування

Коренева система клематиса маньчжурського не любить перегріву на сонці, тому їй важливо мульчування, яке виступає захистом. В якості мульчі можна використовувати торф, перегній, тирса чи кору дерев. Можна також висаджувати біля клематиса низькорослі рослини, які будуть захищати його від перегріву. Розпушування також важливо для клематиса. Робити це потрібно періодично після кожного поливу.

Підживлення клематиса маньчжурського

Якщо при посадці рослини була ретельно підготовлена ​​грунт, в перший рік зростання клематис в підгодівлі не потребує. Далі стає обов'язковим внесення добрив 3-4 рази за сезон. Зазвичай вноситься повний комплекс мінеральних добрив, які чергуються з органічними - розчин коров'яку. Не можна вносити свіжий гній. Графік внесення добрива: період вегетації - азотовмісна добриво, стадія формування бутонів - препарати з вмістом калію, після цвітіння - фосфором, після обрізки - внесення мінеральних добрив.

Обрізка

Клематис маньчжурський відноситься до третьої групи обрізки, в яку входять рослини, квітучі на пагонах поточного року. Для таких рослин обрізка не складає руда. Після закінчення періоду цвітіння все пагони обрізаються. Залишити необхідно пагони до першого листа. Але при бажанні можна обрізати повністю, тоді пагонів буде менше, але квіти будуть більші.

Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Боротьба з хворобами і шкідниками

захворювання:

  • Грибкові. При грибкових захворюваннях клематис починає в'янути. Це ознака пошкодження кореневої системи. При перших симптомах обов'язково необхідно пролити рослина розчином фундазола і обрізати пошкоджені ділянки. Якщо пошкоджено всю рослину, його потрібно викопати з коренем і спалити.
  • Сіра гниль. Це захворювання проявляється бурим нальотом на листі. При появі такого захворювання потрібно обрізати всі пошкоджені пагони і листя, а також обробити всю рослину розчином фундазола. Для профілактики можна два рази в рік полити клематис фундазолом.
  • Борошниста роса. Виявляється білим нальотом на всій наземної частини рослини. при появі такого захворювання необхідно обробити рослина розчинами фундазола або топазу.
  • Іржа. При появі помаранчевих здуття на пагонах необхідно обробити розчином бордоською суміші.

шкідники:

  • Павутинний кліщ. Якщо на рослині завівся цей шкідник, листя починає жовтіти і бутони обсипаються. Необхідно обробити акарицидами.
  • Равлики і слимаки. При їх появі можна покласти приманки у вигляді капустяного листя і збирати таких шкідників треба вручну.

Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Використання клематиса маньчжурського в ландшафтному дизайні

Завдяки своїй будові, клематис маньчжурський стане чудовою прикрасою вашого ділянки. Його можна висадити близько альтанок або шпалер і дозволити йому обплітають їх. Так ви отримаєте тінь. Як варіант, клематис можна посадити біля стіни будинку і створити йому спеціальну красиву опору, по якій ліана буде повзти вгору. Якщо ви залишите клематис маньчжурський без опори, отримаєте гарний і квітучий килим.

Клематис маньчжурський, посадка і догляд

Для отримання красивого і яскравого рослини не потрібно робити нічого надприродного. Просто потрібен постійний і уважний догляд, тільки тоді клематис маньчжурський порадує вас красивими білими квітками із запашним ароматом.