Багато садівники прагнуть знайти найбільш цікаві та красиві квіти, які першими прикрасять ділянку після сходу снігу. У більшості садів на території Росії все ще рідкість зустріти таке диво, як простріл. Це неймовірно ніжний і чарівний квітка, який розкриває свої яскраві бутони ще при останньому снігу.
На нашій території найпопулярнішим вважається простріл звичайний, який радує пурпуровими, червоними або білими дзвіночками. Ні квітки прекрасніше для весняної клумби або квітника, ніж простріл звичайний. Згодом розростаючись, цей квітка здатна покрити пристойний шматок землі зеленим килимом з листя, що в сукупності з яскравими квітами створює неймовірну садову композицію. Простріл звичайний, посадка і догляд за яким не важко навіть недосвідченому садівникові, без сумніву, стане улюбленим вашим первоцвітом.
У цій статті розглянемо особливості прострілу звичайного, а також наведемо опис найпопулярніших сортів цього виду. Відзначимо важливі моменти агротехніки вирощування цього чудесного квітки.
Особливості та опис прострілу звичайного
Простріл звичайний - це найпопулярніший різновид культури, яка є багаторічним трав'янистим рослиною, що належать до сімейства Лютикова. Природним ареалом проживання всього роду цих квітів є територія Сибіру, Кавказу, Європи. Саме в районі Алтаю в Росії, на думку багатьох фахівців, знаходиться центральна частина освіти всього роду простріл. Тому з упевненістю можна сказати, що простріл звичайний істинно російська квітка. У природі це чудове рослина стало зустрічатися все рідше і рідше, з цієї причини практично всі види, у тому числі 45, занесені в Червону книгу і охороняються законом.
Простріл звичайний, сон-трава, підсніжник, Пульсатілла, анемона - всі ці назви характеризують одне ніжне і незвичайне рослина, яке прикрашало раніше кам'янисті схили, узлісся лісів і луки величезними скупченнями. Тепер цей яскрава квітка можна зустріти лише в садах, квітниках і на клумбах.
Існує величезна кількість легенд, пов'язаних з появою прострілу і наділяють його чудодійними і магічними силами. За однією з легенд, один з архангелів захотів назавжди позбутися від усіх бісів і демонів. Для цього він натягнув свій лук і пустив стрілу прямо в рослину простріл, за яким ховалася вся нечиста сила. Саме з тих пір і повелося, якщо ти носиш з собою висушену траву шибеник, від тебе втече будь біс. А якщо покласти кілька висушених гілочок прострілу в кожен ріг будинку - буде там багатство і благополуччя, а всі темні сили обійдуть стороною.
Назва сон-трава у цієї культури з'явилося після спостережень мисливців, які, перебуваючи біля прострілу, майже завжди засипали. Вони запевняли, що ця трава надає притуплювала вплив. Після цього назва сон-трава міцно увійшло в побут людей. Пояснити таке визначення можна також ніжним і затишним зовнішнім виглядом цих квітів, які повністю покриті пухнастими волосками.
Опис прострілу звичайного
- Простріл звичайний є багаторічним трав'янистим рослиною, природним ареалом проживання якого вважається територія Європи і Сибіру. Саме цей вид отримав найбільшого поширення з усіх декоративних видів прострілу.
- У садах в окультуреному вигляді простріл звичайний зустрічається з 1530 року.
- Ця квітка відрізняється досить довгим і потужним вертикальним або косим кореневищем, яке дозволяло їм рости навіть на кам'янистих схилах. Завдяки такій кореневій системі, рослину простріл звичайний досить невибаглива в догляді, так як довгий час може обходитися без води.
- Стебло у рослини може прямостоячим або злегка зігнутим, найчастіше він весь покритий білими волосками.
- У висоту стебло прострілу звичайного досягає максимально 30 см.
- Листя яскраво-зеленого кольору, за формою перисторозсічені і дуже ажурні. Все листя зібране в прикореневу розетку.
- Завдяки своїй будові рослина може утворювати компактні многоглавного кущики до 50 см в діаметрі, що складаються з величезної кількості ажурних листя і квітконосів, які з'являються одночасно відразу після сходу снігу.
- Все листя до цвітіння повністю покриті білими волосками, які після розпускання квітів зникають.
- Цвітіння прострілу звичайного припадає на квітень, однак через те, що квіти розпускаються поступово, цей процес може затягнутися до червня. Тому часто на цю рослину можна побачити квіти і насіннєву коробочку.
- Квіти мають красиву форму дзвіночка і повністю покриті волосками. Бутони досить великі, в діаметрі досягають 9 см. Ростуть поодиноко.
- Забарвлення квітів прострілу звичайного найрізноманітніша: біла, фіолетова, пурпурна, лілова, червона.
- Після закінчення цвітіння на рослині з'являються плоди, які представлені горішками з довгими стовпчиками, схожими на кульбаби.
- Цей різновид досить зимостійка, може витримувати морози до -23 градусів.
Сортове різноманіття прострілу звичайного
Простріл звичайний є одним з найпопулярніших видів цієї культури на території Росії. Завдяки широкому різноманіттю форм і сортів, кожен садівник зможе підібрати для себе цікаві та незвичайні саджанці.
Форми прострілу звичайного
- Форма Alba. Сюди можна віднести всі сорти прострілу звичайного з білими квітками. За зовнішніми характеристиками вони схожі з видовими квітами: стебла, листя і квіти покриті волосками, сам квітка має форму дзвіночка білого кольору.
- Форма прострілу «Rubra». Квіти у сортів, що відносяться до цієї форми, мають яскравий червоний колір і досить великі пелюстки. Всі сорти цієї форми вважаються ранніми.
- Форма «Atrosanquinea». Квіти отаких сортів прострілу звичайного відрізняються досить незвичайної забарвленням, яка може варіюватися від темно-червоної до червоно-чорної. Самі головки квітів злегка пониклі. Декоративними є і листя, які мають дуже тонку і ажурну форму.
- Форма «Amoena». Представлена рослинами з красивими червоно-фіолетовими квітами з досить темним відтінком. Квіти відрізняються великими розмірами.
- Форма «Violet». До цієї групи прострілу звичайного входять сорти рослини з красивими фіолетовими або пурпуровими квітами середнього розміру. Квіти з зовнішньої частини пелюсток покриті волосками.
- Форма «Grandis». Дана форма відрізняється квітами досить великого розміру, в діаметрі одну квітку може досягати приблизно 8-9 см.
Сорти прострілу звичайного
- Сорт прострілу звичайного »Rote Glocke». Квіти цього сорту дуже сильно нагадують тюльпани, так як прямо тримають голівку і мають схожу будову суцвіть. До того ж пелюстки забарвлені в насичений червоний колір, який до закінчення цвітіння набуває трохи рожевий тон.
- Сорт «Papageno». Це представник форми прострілу звичайного Alba. Квіти мають білий колір і досить великі розміри. В середньому діаметр однієї квітки може становити 7-8 см. У цього сорту дуже красиве і незвичайна будова квітки - його пелюстки трохи розсічені, що надає їм обсяг.
- Сорт прострілу звичайного «Papageno Black». Квіти великого розміру з кавалками пелюстками. Має яскравий ліловий відтінок.
- Сорт «Mrs van der Elst». Квіти цього сорту прострілу звичайного пофарбовані в ніжний рожевий відтінок. Він так само, завдяки досить великим розмірам квітів, користується великою популярністю у садівників.
- Сорт «White Swen». Простріл звичайний з неймовірно білими квітками, які символічно нагадують білого лебедя.
- Сорт «Bells Violet», «Bells Red», «Bells White». Сорти прострілу звичайного, які характеризуються фіолетовими, червоними або білими пелюстками і яскравими жовтими тичинками, які у великій кількості розташовуються в центрі квітки і дуже нагадують дзвіночки з язичками. Сорт відрізняється хорошою стійкістю до морозів.
- Сорт «Pinwheel Dark Red Shadows». Квітка в висоту може виростати до 30 см, відрізняється красивими і яскравими суцвіттями червонувато-фіолетового відтінку. Мають гарну стійкість до морозів і радують раннім цвітінням.
- Сорт прострілу звичайного «Магія». Відрізняється раннім цвітінням, коли разом з ажурним листям з'являються красиві фіолетового-пурпурні суцвіття. Форма квітів колокольчатая з жовтою серцевиною.
Купуючи кілька сортів прострілу звичайного, через пару років ви можете отримати цікаві гібриди, так як ці рослини дуже швидко і легко переопиляются. Тому можна з цікавістю спостерігати за зміною забарвлення квітів і форми листя, а також загального зовнішнього сортів цієї цікавої культури.
Розмноження прострілу звичайного
Простріл звичайний є багаторічним трав'янистим рослиною, однак оптимальним способом розмноження для нього є лише насіннєве. Доросла рослина старше одного року дуже складно переносить пересадку і ділення кореневища, а також розмноження живцюванням. Це пов'язано з тим, що коренева система прострілу дуже тендітна і не виносить втручань і пошкоджень.
Насіннєве розмноження прострілу звичайного
- За кількома версіями насіння прострілу звичайного володіють різною схожістю. Однак для отримання міцних і здорових сіянців найкраще використовувати свіжозібрані насіння. Якщо ж насіння у вас зберігаються вже кілька років, найкраще піддати їх стратифікації протягом пару місяців в прохолодній середовищі.
- Насіння прострілу можна висаджувати безпосередньо у відкритий грунт в травні або червні, для деяких сортів підходить посів насіння під зиму. Однак в даному випадку необхідно пам'ятати, що для хорошого проростання насіння квітки необхідно створити оптимальні умови: висока температура і вологість, велика кількість сонячного світла.
- Для вирощування прострілу з насіння підходить розсадний спосіб, так як в перший рік саджанці прострілу пересадку можуть переносити.
- На розсаду насіння висівають в березні або квітні в спеціально підготовлений контейнер з грунтом. Попередньо всі насіння рекомендується на добу замочити у воді або в спеціальному янтарний розчині. Так ви досягнете більш швидкого проростання.
- Відповідний контейнер наповніть покупним грунтом, який необхідно змішати наполовину з великим і чистим піском.
- Грунт попередньо необхідно пролити водою і розкласти зверху насіння. Не варто насіння присипати піском, адже для їх проростання необхідне сонячне світло. Просто злегка втисніть їх в грунт.
- Контейнер можна помістити на сонячне підвіконня або в теплицю для дотримання оптимальних умов проростання - висока температура і вологість.
- Регулярно контейнери необхідно поливати і провітрювати. При уважному догляді перші сходи можуть з'явитися через 1-2 тижні.
- Не варто розсаджувати сіянці до того моменту, коли на них з'явиться 3 міцних листочка. Саме в цей час коренева система рослини сформована.
- У відкритий грунт саджанці можна висаджувати в травні.
- Якщо ви вирішили посіяти насіння прострілу відразу у відкритий грунт, необхідно відразу після дозрівання плодів квітки зібрати свіже насіння. Після чого їх висівають безпосередньо в грунт в борозенки глибиною 1,5-2 см.
- У відкритому грунті насіння потребують укриття ялиновим гіллям і снігом. Навесні у вас вже будуть повноцінні дорослі рослини прострілу звичайного, які порадують вас першим цвітінням.
Підготовка перед посадкою прострілу звичайного
Простріл звичайний - досить невибаглива рослина, проте вирощування його на садових ділянках все ще досить рідкісним явищем, тому перед посадкою і, отже, придбанням саджанців рослини, варто ретельно підготуватися і все продумати. Важливо купити простріл звичайний в перевіреному місці хорошої якості, а також грамотно вибрати на своїй ділянці місце під посадку.
Етап 1. Вибір сорту і саджанців прострілу звичайного
- Перш за все необхідно вибрати відповідні для вас сорту шибеника звичайного. Вони всі володіють відмінними характеристиками, виняток становить лише різний рівень зимостійкості. Підбирайте сорти прострілу за колірною гамою суцвіть, так як в висоту вони виростають все до 30 см.
- Як посадковий матеріал можна вибирати як насіння, так і молоді саджанці.
- Якщо у вас є можливість відразу посіяти насіння у відкритий грунт, можна скористатися цим посадковим матеріалів.
- При покупці саджанців прострілу звичайного особливу увагу приділяйте кореневій системі рослини - вона повинна бути тільки закритою. Якщо ви бачите, що вам пропонують саджанець з відкритими корінням, не беріть його, адже він навряд чи взагалі приживеться. Коренева система прострілу дуже тендітна і ніжна, найменше пошкодження не дозволить рослині рости.
- Купувати саджанці краще всього в спеціалізованих садових центрах і розплідниках, які професійно займаються розведенням рослин. В такому випадку ви отримаєте дійсно якісні саджанці прострілу.
- Перед покупкою все ж уважно огляньте верхню частину на наявність пошкоджень і сухих ділянок. Важливо також, щоб рослина не було пошкоджено хворобами і шкідниками.
- Після покупки бажано відразу ж висадити молодий саджанець прострілу на постійне місце, тому що чим старше він стає, тим важче переносить пересадку.
Етап 2. Вибір місця для посадки прострілу звичайного
- Вибір місця для прострілу - один з найважливіших підготовчих етапів, адже в подальшому його вже не можна пересаджувати.
- Простріл звичайний воліє рости на сонячних або злегка затінених ділянках. Більш яскравими квіти будуть саме в умовах легкої тіні, що буде наближене до природного середовища проживання цієї рослини в лісах.
- Ця рослина ідеально себе почуває на ділянці з невеликим ухилом, що імітує схил гори - природний ареал проживання культури. Тому простріл можна посадити на альпійській гірці, головне - висаджувати саджанці з південного боку.
- Простріл звичайний прекрасно себе почуває серед каменів, тому можете висадити цей чудовий квітка в рокарії.
- Обраний вами ділянку під посадку не повинен затримувати вологу, вся дощова вода повинна максимально швидко йти. Саме для цього рекомендують висаджувати ці квіти на невеликих схилах.
Етап 3. Вибір і підготовка грунту під посадку прострілу звичайного
- Простріл звичайний може рости практично на будь-яких грунтах, головне, щоб вони не були болотистими і не затримували в собі воду.
- Вони можуть рости на грунті з додаванням вапна або торфу, для них підходить грунт з нейтральною реакцією.
- Якщо на вашій ділянці близько прилягають грунтові води або застоюється вода, найкраще зробити хороший дренаж.
- Грунт в місці посадки повинна бути добре оброблена і поживна.
- Перед посадкою важливо ретельно підготувати грунт. Для цього ділянку добре і глибоко перекопують, вносять вапно і мінеральні добрива. Робити це можна восени, якщо ви плануєте висаджувати саджанці навесні. Якщо ж посадка запланована на осінь, то обробку грунту найкраще провести навесні.
Технологія посадки прострілу звичайного у відкритий грунт
- Посадку прострілу звичайного можна здійснювати навесні або восени. Якщо ви висіваєте насіння, це можна зробити в осінню пору, попередньо підготувавши грунт. Грунт важливо глибоко обробляти, так як коренева система дуже довга.
- При насіннєвий посадці прострілу необхідно підготувати борозенки глибиною до 1,5-2 см і потім помістити в них насіння. При такій посадці важливо укрити грядку перед настанням холодів ялиновим гіллям або соломою.
- Якщо ви придбали саджанець прострілу звичайного, то його можна посадити навесні відразу після прогрівання грунту.
- Перед посадкою варто ретельно розпушити ділянку. Зробити це необхідно дуже глибоко. При цьому додайте в грунт трохи компосту і мінеральних добрив, якщо ви не зробили це восени.
- Далі необхідно підготувати посадкові ями для саджанців. Так як саджанці необхідно діставати з контейнерів з великою грудкою землі, то ями теж потрібно робити досить великими.
- На дно кожної ями можна помістити шар дренажу за умови, що у вас на ділянці близько прилягають грунтові води.
- Далі добре полийте саджанці і витягніть їх з грудкою землі, щоб не пошкодити кореневу систему рослин.
- Помістіть кожен саджанець в посадочні ями і обережно притисніть грунт руками.
- У перший місяць саджанці вимагають рясного поливу.
Агротехніка вирощування прострілу звичайного: секрети і нюанси догляду
Простріл звичайний є досить незвичним для наших садів рослиною, тому догляд за ним, можливо, викличе труднощі через необізнаність. Для отримання красивого і квітучого рослини важливо дотримуватися правил поливу, розпушування і мульчування, а також підгодівлі і укриття на зиму.
- Полив. Простріл звичайний прекрасно переносить невелику посуху, тому поливати цю рослину необхідно нечасто, тільки лише для того, щоб не допустити зайве пересихання. Молоді саджанці поливати необхідно набагато частіше, так як вони потребують вологи для вкорінення. При поливах стежте, щоб не занадто заливати квіти, так як вони зовсім не виносять затоплення і застою вологи.
- Розпушування і мульчування. Періодично грунт навколо рослин рекомендується розпушувати на достатню глибину. Головне при цьому не пошкодити кореневу систему рослин. Для запобігання надмірного випаровування вологи навколо рослин можна насипати шар мульчі у вигляді перегною або тирси.
- Підживлення. Простріл звичайний може рости навіть на бідних ґрунтах, однак при внесенні добрив його цвітіння буде більш яскравим і рясним. Восени грунт можна покрити перегноєм, а під час посадки додати при обробці трохи азотних добрив або повних мінеральних. Навесні і два рази влітку допускається внесення фосфору і калію. Найчастіше удобрювати не варто, рослина прекрасно буде себе почувати.
- Боротьба зі шкідниками та хворобами. Ця рослина практично не піддається навалі шкідників і появи різних захворювань. Іноді може з'являтися чорна ніжка, яка лікується за допомогою спеціальних препаратів.
- Зимівля прострілу звичайного. Простріл є досить морозостійким рослиною, однак самі молоді саджанці все-таки варто вкривати ялиновим гіллям і взимку снігом. Укриття також потрібно грядках, на яких ви посадили восени насіння рослини.
Використання прострілу звичайного в ландшафтному дизайні
Простріл звичайний є дуже популярним рослиною серед ландшафтних дизайнерів. Така квітка відмінно впишеться в будь-яку садову композицію.
- Простріл звичайний ідеально підходить для посадки на альпійських гірках.
- Якщо на вашій ділянці є кам'янистий сад, ви можете висадити в ньому простріл. Це стане відмінним доповненням.
- Простріл звичайний можна садити і на передньому плані на клумбах і в квітниках. В такому випадку ця рослина відмінно поєднується з примулою, крокусом, адонісом, різними багаторічними рослинами.
- Дану культуру можна висаджувати поодиноко на тлі газону або в невеликій групі з кількох сортів прострілу звичайного.
- Простріл можна висадити біля невеликих чагарників або дерев.
Фото прострілу звичайного в ландшафтному дизайні
Більш наочно побачити всі особливості вирощування прострілу на своїй ділянці можна на запропонованих нижче фото.
Простріл звичайний - чудовий і дуже ніжний пролісок, який може прикрашати не тільки лісову галявину ранньою весною, але і вашу ділянку. А завдяки вашій увазі і постійного догляду, ця рослина щороку радуватиме чудовими і яскравими квітами.