Петунія ампельна - це улюблениця дачників і садівників. Її витончені подовжені спадаючі пагони з барвистими яскравими квітами нагадують незвичайної краси квітковий водоспад, від якого неможливо відвести очей. Ампельна петунія - однорічна рослина родом з Південної Америки. Завдяки своїй різноманітній кольоровій гамі рослина використовується для озеленення балконів, терас ресторанів і кафе, майданчиків і прикраси альпійських гірок, втілюючи найнеймовірніші дизайнерські рішення.
Ампельна петунія одночасно невибаглива і вишукана. Будь-яке приміщення, прикрашене нею, стає ошатним і привабливим і завжди викликає захоплення. Незвичайно красиво виглядає ампельна петунія в кашпо, створюючи барвисту літню атмосферу.
Ампельна петунія, сорти
Сорти ампельної петунії дуже різноманітні, відрізняються зовнішнім виглядом, довжиною пагонів, а також зростанням і адаптацією до несприятливих погодних умов. З усього розмаїття сортів не так легко зробити вибір, всі сорти петунії прекрасні по-своєму. Для того щоб полегшити вибір, квітникарі умовно розділили ампельную петунію на два види: Ампеліо справжні і полуампельнаная петунія або каскадна.
Петунія ампельна та каскадний відмінність:
- Для Ампеліо характерні красиві спадаючі пагони, які нагадують барвисту штору з квітів.
- Розсада Ампеліо розвивається горизонтально.
- Каскадна петунія починає своє зростання вгору, в міру відростання молодих пагонів, під власною вагою вони схиляються вниз. З каскадної петунії виходять незвичайні кулі з квітів правильної форми.
- У каскадної петунія пагони значно коротше.
Найкрасивіші і поширені сорти петунії
«Лавина» - сорт, що володіє високими декоративними властивостями з тривалим терміном цвітіння. Його часто використовують для декору балконів, альтанок. Виростаючи, що звисають пагони утворюють ефектну квіткову лавину з яскравих соковитих кольорів. Пелюстки можуть бути пофарбовані в різні кольори: білий, червоний, насиченого оранжевого, синього, пурпурного і рожевого.
«Шок Вейв» - сорт каскадної петунії, гібридна форма. Має дрібні махрові квітки (діаметр 3-4 см) і пагони середньої довжини до 70 см. Його особливість в тому, що він зацвітає раніше на 2 тижні інших ампельних гібридів. «Шок Вейв» легко розмножується живцями.
«Вельвет» - ампельна петунія з оксамитовими пелюстками і листям. Це чудовий медонос, що привертає величезну кількість бджіл, тому садівники часто висаджують цей сорт в садах, де не вистачає запилювачів. Період цвітіння досить пізній. Сорт потребує використання регулятора росту і прищипування, щоб квітки були більшими.
«Опера Суприм» - невибагливий в догляді гібрид із серії F1. Його з легкістю можна вирощувати в квартирних умовах в будь-який час року. Швидко зростає навіть при недостатній кількості світла і поливу. Потрібно своєчасна обрізка для формування привабливого елемент декору. Чудово росте на балконах, лоджіях, звисаючи пагонами довжиною до 1,2 метра. Бутони дрібні і прості.
«Снігова Королева» - це гібрид з розкішними білими квітками, пахучі ніжним ароматом, який створює атмосферу чистоти і легкості. Стебла досягають довжини до 80 см.
«Експлорер» - поширений сорт, культивований садівниками з різноманітною гамою кольорів. Цей сорт має міцні довгі пагони до 1,5 метрів, яким не страшні сильні рвучкі вітри. Квітки великі, що володіють воскової структурою, що захищає сорт від дощів.
«Easy Wave Red» - гібрид ампельної петунії з довжиною стебел до метра. Квіти мають інтенсивний яскраво-червоне забарвлення, чудово гармоніює з зеленню. «Easy Wave Red» виглядає особливо святково і урочисто.
«Катерина» - чарівний гібридний сорт з квітками яскравого лососевою кольору з прожилками на пелюстках. Діаметр квітів до 6 см.
«Світлана» - витончений пишний сорт з довгими пагонами до 1 метра. Листя смарагдового кольору розташовуються по черзі. Квітка має форму хвилеподібною воронки 5,5 см в діаметрі з яскравими рожевими прожилками.
«Чорний оксамит» - красень і фаворит ампельної петунії з ефектними великими суцвіттями чорного кольору. Пелюстки оксамитові, в діаметрі до 8 см. Кущ пишний, висотою до 35 см. Глибокий чорний колір найбільш виграшно виглядає з іншими яскравими сортами петунії, створюючи на їх фоні контраст.
Як вирощувати розсаду петунії ампельної з насіння?
Вирощування петунії ампельної в домашніх умовах вимагає уваги і підготовки: необхідно забезпечити розсаді освітлення і сприятливу температуру для їх росту. Перед тим, як розпочати вирощування розсади петунії, слід визначитися з сортом і видом петунії. Для декору балкона, альтанок підійдуть ампельні сорти, а каскадні відмінно виглядають в клумбах.
Для висаджування насіння підготуйте контейнер з субстратом грунту і піску. Грунт повинен бути якісним, дрібної фракції з вмістом високоякісного торфу. Перед висадкою дрібне насіння петунії слід змішати з сухим піском (1: 5) і розподілити рівномірно в грунтової суміші в підготовленому контейнері. Насіння петунії можуть бути чистими або в оболонці. Чисті насіння швидше сходять і дешевше за вартістю, але не захищені від хвороб і механічних пошкоджень, як в оболонці. Оболонка - природний захист насіння від несприятливих факторів, що полегшує процес посіву. Висаджувати петунію рекомендується в лютому або на початку березня. Так як в зимовий період недостатньо сонячного світла, в приміщенні, де буде рости розсада, організуйте додаткове освітлення. Після висіву насіння зволожують з пульверизатора, а потім накривають прозорим склом або плівкою, підтримуючи температуру приміщення до 25 градусів.
При появі перших сходів, плівку або скло прибирають, полив грунту слід зменшити, так як молоді пагони погано переносять вологу. Для вирощування петунії застосовуються комплексні добрива у вигляді підгодівлі азотними добривами кілька разів на місяць.
Пікіровка ампельної петунії
Для швидкого росту і достатнього харчування рослини виробляють його пікіровку. При цьому петунія поміщається в окрему ємність, пересадка сприяє формуванню більш сильної кореневої системи. Пікірування є одночасно важливим і складним моментом при догляді за сіянцями. Молоді пагони дуже крихкі, тому поставтеся до процедури з особливою обережністю. Пікірування проводиться через три тижні після сходів молодих пагонів, коли на них з'явилися перші листочки. Добре зволожите грунт і акуратно подденьте і вийміть розсаду широкої паличкою, наприклад для морозива, при цьому зберігаючи грудочки землі на корінцях.
Наступний етап - перенесення саджанця в стаканчик або іншу невелику ємність з увлаженной грунтом, в якому необхідно заздалегідь зробити невелику лунку. Пересадка здійснюється разом з грудочкою землі і утрамбовується. Перші дні стаканчики з розсадою слід тримати в добре освітленому місці, інакше, при недостатній кількості світла, пагони почнуть витягуватися. Оптимальна температура приміщення - не менше 22 градусів. Через 2-3 дні після пересадки провітрюйте приміщення, створюючи умови для загартування молодих пагонів. Варто зазначити, що в перші місяці зростання формування кореневої системи відбувається досить повільно, і рослина неохоче зростає. Вже після шести тижнів після сходів починається їх активне зростання.
Посадка петунії ампельної у відкритий грунт
Коли пройдуть заморозки, в травні, рослина можна виносити на свіже повітря, грунт рекомендується добре зволожувати. У вазони можна пересадити набагато раніше, але за умови зниженні температури слід заносити ємності в приміщення. Перед пересадкою в грунт розсаду слід загартувати. Для цього протягом 5 днів виносьте її на свіже повітря. Висаджувати рослину необхідно на відстані 20-25 см, з огляду на, що кущі досить швидко розростаються. Корінь з грудкою землі необхідно зволожити, грунт в ємності, куди пересідає петунія, повинна бути зволоженою, попередньо замульчувати торфом або перегноєм, який збереже вологу і збереже корені.
Формування ампельної петунії, як прищеплювати
Розкішна розлога крона каскадної петунії досягається шляхом прищипування, яке проводиться двічі. При досягненні верхівки стебла 10 см, коли пагони досить зміцніють, наберуть чинності і почнуть витягатися, її слід видалити. Ріст пагонів може сповільнитися і почнуть утворюватися бічні пагони. Результат такої важливої маніпуляції - рясне цвітіння, пишні кущі, всіяні великими бутонами. Наступне прищипивание проводиться при досягненні довжини пагонів в 15 см. Обрізані пагони можна поставити в воду, де вони пустять коріння і їх можна висаджувати в ящики або горщики. Щоб стебла росли міцними і не ламалися, рівень землі в ємності або горщику повинен бути на рівні краю.
Розмноження живцями
Розмножувати петунію можна живцями, які зрізаються злегка під кутом. На пагоні має бути кілька верхніх здорових листочків. Живці поставити в воду в тепле приміщення, через тиждень з'являться коріння, і петунію можна пересаджувати в грунт. Розмноження живцюванням має недолік - цвітіння петунії починається не раніше 25-35 днів.
Петунія ампельна, догляд
Щоб петунія якомога довше радувала своїм яскравим цвітінням, необхідно правильно за нею доглядати Рослині, для нарощування зеленої маси і утворення бутонів, необхідні мінерали, мікроелементи та поживні речовини.
Якщо ви хочете отримати пишний кущ з рясним цвітінням, то слід подбати про регулярну підгодівлі петунії. З початку літа слід проводити підгодівлю рослини комплексним рідким добривом для квітучих. Перша підгодівля проводиться приблизно через тиждень після висадки рослини в грунт, для цього використовуються готові комплексні добрива із збалансованим складом і вмістом калію. Наступні підживлення проводяться раз на тиждень.
Ампельна петунія чудово росте в легких, пухких, родючих супіщаних і суглинних грунтах. Існує заборона на добриво грунту свіжим гноєм, це призведе до грибкового захворювання рослини. Оптимальне удобрення грунту - внесення перепрілого гною, перегнившей листя. При витягуванні пагонів рекомендується їх обрізка на половину, тим самим забезпечуючи посилений ріст бічних нових пагонів.
З настанням холодів, ящики, горщики з петунією заносяться в приміщення, де триває їх зростання і цвітіння. У зимовий період підживлення припиняються.
Хвороби ампельної петунії
Хоча петунія рідко схильна до захворювань, існують деякі поширені хвороби:
- На листі і бутонах з'являється cерая і мокра гниль у вигляді світло-коричневих плям, які згодом покриваються сірим пухнастим нальотом. Зараження відбувається від надмірної вологості повітря і зниження температури нижче 14 градусів, а також при надлишку в добриві азоту.
- Ще одна небезпека, яка чатує на петунію - попелиця. При невеликій їх кількості достатньо змити її з рослини струменем води, при рясному зараженні потрібна обробка препаратом від попелиці.
- При різких коливаннях вологості повітря і температури на листі і квітах рослини з'являється білий наліт - борошниста роса, яка видаляється, а уражені ділянки обробляються сірої.
Петунія ампельна: посадка в кашпо
Дуже нарядно і привабливо виглядає ампельна петунія в підвісних кашпо, які прикрасять балкон, лоджію, альтанку. Для одного куща петунії вибирайте кашпо обсягом 3-5 літрів. Грунт повинен бути легким, пухким і водонепроникним, його можна придбати в спеціалізованому магазині або підготувати самостійно, змішавши грунт з торфом і розпушувачем в пропорції
(3: 3: 0,5). Поливати петунію в кашпо необхідно вранці і ввечері, а після заходу сонця обприскувати кущ водою, це вбереже рослина від павутинного кліща. Регулярно видаляйте зів'ялі квіти, таким чином підтримується декоративність рослини: зав'язуються нові бутони і відбувається їх тривале цвітіння. Квітка не виносить перезволоження, тому при рясних дощах рекомендується заносити їх під навіс.
Корисні поради при вирощуванні в кашпо
- Чи не комбінуйте в композиції сорти петунії з різною силою зростання. Сильніші пагони будуть пригнічувати слабкі, сповільнюючи їх зростання і цвітіння.
- Не саджайте в кашпо рослини з різним терміном цвітіння. Підбирайте сорти, що вимагають однакові умови для вирощування. Припустимо вирощування в одному кашпо до чотирьох видів петунії.
- Красиво виглядають композиції, коли сильніші і рослі пагони розташовані в центрі кашпо, а по краю звисають каскадні і ампельні сорти.
- Кашпо або горщик повинен забезпечувати відтік води.
- Місце для кашпо повинно бути захищене від вітру, дощу, воно повинно бути добре освітлене. При таких умовах петунія буде рясно цвісти. У тіні рослина уповільнює своє зростання і припиняє цвітіння.
Сьогодні існує величезний вибір найрізноманітніших сортів ампельної петунії. Кожен сорт унікальний і привабливий. Виростити розкішні квіткові каскади в кашпо, в ящику на балконі або альтанці на дачі зовсім нескладно і під силу навіть початківцю квітникарю.