При згадці про спіреї мало хто уявляє собі, що це за рослина, але один лише погляд на нього змушує завмерти від захоплення і згадати, що нерідко спостерігав таку красу на міських клумбах. Немає нікого, хто був би байдужим до пишно квітучому чагарнику, прозваному в народі «нареченою». Садівники-новачки люблять його за невибагливість і витривалість, професійні ландшафтні дизайнери - за товариськість з іншими культурами і безумовну естетичність. Сьогодні ми познайомимо вас з сірої спиреей Грефшейм і розповімо, як виростити її на своїй ділянці.
Загальний опис рослини
Існує кілька різновидів спирей, і всі вони представляють собою невисокі розлогі кущі, пишно квітучі в середині весни. Спірея Грефшейм представляє особливий інтерес, оскільки цвіте неймовірно рясно, перетворюючи скромний весняний пейзаж в райський сад. У період цвітіння кущ повністю покривається розсипами дрібних білих квіток, що виділяють тонкий приємний аромат. Саме через такого пишного і білого «наряду» спирею Грефштейм прозвали «нареченою».
Сам сорт Грефштейм належить до гібридних різновидів звичайної спіреї. Він запозичив у батька витривалість, морозостійкість і несприйнятливість до багатьох захворювань, але при цьому відрізняється від нього більш пишним цвітінням. У висоту чагарник може досягати 2 м і стільки ж розростатися в діаметрі, проте акуратна форма крони робить його досить компактним - квітучий кущ нагадує невеликий салютний вибух. На червоно-бурих гілках черзі розосереджені загострені ланцетні листя довжиною від 2 до 4 см. До речі, сірої спирею Грефшейм назвали саме через забарвлення листя - з ранньої весни і до осені вони тримають сіро-зелений відтінок, після чого різко змінюють колір на золотисто-жовтий і обпадають.
Період цвітіння спіреї починається в першій половині травня. В цей час вздовж довгих стебел розпускаються досить дрібні, але численні махрові квітки білого кольору. Зонтичні суцвіття радують погляди перехожих близько півтора місяців. З другого свого цвітіння спірея стає відмінним медоносом, залучаючи безліч комах. Однак головною перевагою і перевагою чагарнику в порівнянні з іншими декоративними побратимами є невибагливість. Спірея дуже швидко виростає, прекрасно приживається практично в будь-яких умовах, добре переносить обрізку, затененность, стійка до морозним зим. Єдине, що може завдати їй серйозної шкоди, так це занадто посушливе і спекотне літо або надто сувора безсніжна зима.
Технологія вирощування спіреї грефшейм
Посадка спіреї Грефшейм рівно як і догляд за нею не викличуть особливих труднощів як у професійних садівників, так і у новачків. Оптимальним часом для висаджування саджанців у відкритий грунт є початок і середина осені (до припинення листопадного періоду). Втім, деякі сорти можна садити і ранньою весною до початку сокоруху, проте у випадку з Грефшейм краще виділити для роботи трохи «бабиного літа».
Посадка спіреї грефшейм
Як і у випадку з багатьма садовими рослинами, половина успіху залежить від правильного вибору місця для посадки. Так, спірея Грефшейм любить сонячні ділянки, хоч і може спокійно переносити півтінь і тінь, проте в останньому випадку не варто розраховувати на пишне цвітіння. Грунти чагарнику потрібні багаті і добре дренованих. На звичайних піщаних і глинистих ґрунтах спірея теж буде рости, але набагато повільніше.
Оскільки з чагарника виходять чудові живоплоти, в ландшафтному дизайні спирею Грефшейм використовують частіше за інших. Це справжній подарунок для садівника-художника, якому більше цікавий кінцевий результат, ніж процес догляду та підрізання рослин. Крім очевидного декоративного ефекту спірея забезпечує додатковий захист від протягів, сміття і сторонніх очей. Дуже часто з її допомогою створюють ефектні квіткові композиції, поєднуючи як з іншими сортами спіреї, наприклад, з рожевою Японської, так і з іншими культурами. На білому тлі пишноцветущей «нареченої» будь-які яскраві квітки виглядають особливо ефектно.
Отже, коли ви вибрали оптимальне місце, необхідно підготувати грунт. Якщо ви плануєте формувати живопліт, витримуйте дистанцію між кущами мінімум в 60 см, пам'ятаючи, що крона дорослої спіреї може розростатися в діаметрі до 2 м. Викопайте яму для кожного саджанця глибиною 50 см і такого ж діаметру, щоб земляний кому вільно в неї містився . Після земляних робіт залиште ями на пару днів провітритися. У день посадки внесіть в яму суміш з дерну, крупного річкового піску і верхового торфу в співвідношенні 2: 1: 1. Якщо ділянка коштує на глинистої і погано дренируемой грунті, на дно кожної ями потрібно насипати 10-15 см дрібної щебінки або цегляної крихти, щоб забезпечити хороший дренаж. Якщо цього не зробити, вода буде застоюватися біля коріння, що спровокує їх загнивання, і рослина загине.
Як посадити спіреї:
- Перед посадкою у відкритий грунт опустіть нижні частини саджанців в холодну воду, після чого ретельно огляньте кореневу систему.
- При виявленні пошкоджених або надто довгих коренів видаляйте їх ножицями або секатором так, щоб місця зрізів були рівними і не розшаровується.
- Після цього зріжте пагони на третину довжини і відшукайте кореневу шийку - на її рівні повинен розташовуватися верхній шар грунту.
- Ретельно розправте коріння, опустивши саджанець в яму, присипте родючим грунтом і злегка утрамбуйте.
- Можна прив'язати рослина до опори до повного вкорінення.
- Рясно полийте кожен саджанець, виливши по 1-1,5 відра води.
- Замульчуйте землю навколо верховим торфом.
Перше цвітіння відбудеться на 3-4 рік після посадки. Протягом цього часу важливо приділяти догляду за молодою спиреей побільше уваги, своєчасно поливаючи і удобрюючи її, а також виробляючи правильну обрізку.
Розмноження спіреї грефшейм
Розмножувати спирею Грефшейм можна тільки вегетативними способами, а саме: розподілом кореня, живцюванням і відводками. Найпростішим, зрозумілим і ефективним методом вважається поділ відводками. Для цього необхідно оглянути нижню частину куща і вибрати досить дорослу, але не до кінця здерев'янілих гілку, після чого пригнути її до землі, де викопана неглибока ямка в 15-20 см. Стебло потрібно злегка зігнути, але не ламати, і в місці згину пришпилити до землі на дні ямки металевою скобою. Залишається лише засипати це місце землею, а стирчить верхівку відводка підв'язати вертикально до опори. При частому і регулярного поливу в тій частині гілки, що знаходиться в ямі, почне розвиватися окрема коренева система. Коли гілочка як слід закріпитися, її можна акуратно розкопати, відокремити від материнського куща і пересадити в інше місце. Якщо робити відводки навесні, то відкидають їх можна вже восени. Такий спосіб розмноження дозволяє з найбільшою ефективністю отримати велику кількість посадкового матеріалу, зберігши при цьому всі сортові характеристики материнської рослини.
Другим за популярністю способом розмноження є живцювання. Заготовлювати посадковий матеріал можна тільки після повного відцвітання чагарнику, а значить в липні-серпні. Для нарізування живців годяться тільки повністю здеревілі пагони. Потрібно навскіс зрізати ножем частину втечі, після чого так само навскіс зрізати верхівку і обрізати ножицями наполовину все листові пластини. Таким чином ви направите всі життєві сили окремих частин рослини на освіту кореневої системи, а не на підтримку життєздатності наземної частини.
Укореняти живці спіреї можна в невеликому парнику, теплиці або в окремому ящику з пухкої і родючим грунтом. Висаджуйте їх в 15-20 см один від одного і постійно підтримуйте вологість і аерацію грунту, щоб молода коренева система отримувала повноцінне харчування. Перед посадкою нижні частини живців можна ненадовго занурити в розчин Корневином. Після вкорінення саджанця можна висаджувати у відкритий грунт навесні або восени за інструкцією, описаною вище.
Догляд за спіреї грефшейм
Догляд за спиреей Грефшейм більше нагадує не роботу в саду, а приємне проведення часу, оскільки абсолютно не доставляє клопоту. Чагарник світлолюбний, але цілком комфортно може відчувати себе в тіні і півтіні, віддає перевагу родючому, слабокислу і дренированную грунт, але буде рости і на будь-який інший. В кінці квітня-початку травня перед цвітінням рекомендується внести комплексне мінеральне добриво, щоб забезпечити рослині підтримку і забезпечити додатковими ресурсами для пишного цвітіння. Наступні підживлення повинні бути калійно-фосфорними і вносити їх треба буде вже ближче до осені.
Основний догляд передбачає своєчасну обрізку гілок чагарнику. Для різних сортів її проводять в різний час, але в нашому випадку цим слід займатися ранньою весною до початку сокоруху. Обрізка спіреї Грефшейм потрібна не тільки для формування акуратною крони, а й для омолодження кущів, для чого його обрізають під самий пень або видаляють старі засохлі гілки. У другому випадку обрізка щадна, але теж ефективна.
Пізньої осені рослина можна укутати лутрасилом і злегка стягнути шпагатом, щоб гілки не зламалися під вагою снігу. Якщо ви живете в південних регіонах, спіреї годі й утеплювати, якщо ж в досить холодної кліматичної зоні, кущі слід укрити лапником і обкласти землю навколо мульчею.
Що стосується хвороб і шкідників, спірея чудесним чином врятована практично від усіх ризиків зараження. Найбільшу небезпеку становить павутинний кліщ. Його присутність можна розпізнати по передчасного пожовтіння і обпадання листя, легкої павутині між ними, дірочках в листі і суцвіттях і загальним хворобливого зовнішнім виглядом чагарнику. Справитися з шкідником допомагає перевірене роками засіб - обприскування мильною водою або спеціальними хімічними препаратами. Особливо ефективний карбофос 0,3%.
У літню пору на спіреї може з'явитися попелиця, але цей паразит всеїдний і спокушається не тільки чагарником, але і іншими рослинами в саду, тому до обприскування слід вдаватися негайно. Попелиця прокушує суцвіття і випиває з них все соки, тому можна не дочекатися цвітіння і врожаю. Боротися з нею допомагає пірімор, а також різні комбінації натуральних і хімічних засобів.
В іншому спірея Грефшейм абсолютно невибаглива, в чому можна переконатися, прогулявшись по місту навесні - ошатні кущі прикрашають багато клумби і сади. Її можна з однаковим успіхом вирощувати в різних кліматичних зонах, комбінуючи з іншими пишноцветущімі рослинами і створюючи ефектні ландшафтні композиції.