Для пристрою по-справжньому красивою клумби використовуються різні рослини. Одним з яскравих представників квітів, які можуть внести родзинку в побудові ландшафтного дизайну, є мордовник. Про агротехніці головатеня і особливості його вирощування на присадибній ділянці, розповімо далі.
Опис головатеня
Опис і відмінні характеристики даної культури наступні:
- Мордовник - це трав'яниста рослина, висота прямих стебел якого може досягати 2 метрів. Центральний втечу в останній його частини розгалужується на кілька гілок.
- Вінчають пагони кулясті суцвіття, в які зібрані до 400 дрібних трубчастих квітів. Діаметр кулі варіюється від 3 до 5 см. На одній особині може бути зібрано до 30 суцвіть.
- В основному рослина мордовник цвіте білим і блакитним кольором, зустрічаються ще темно-сині сорти. Цвітіння рослини починається в травні і триває трохи більше місяця.
- Після закінчення цвітіння достигають плоди рослини. Вони являють собою залізисті семянки циліндричної форми, в яких дозрівають дрібні насіння мордовника.
- Листя головатеня в основному знаходяться біля основи втечі. Листова пластина може виростати до 20 см в довжину і до 5 см в ширину. Вище по побіжу листя стає набагато менше. Верхня частина має глянсову поверхню, а нижня вкрита густим ворсом.
- Листя і квіти рослини збирають під час його цвітіння, а насіння - під час формування насіннєвої сумки. Пізньої осені перед настанням морозів викопують коріння. Останні можуть зберігати свої цілющі властивості більше 2-х років, а ось листя, стебла, квіти і насіння варто використовувати в перший рік після заготовки.
Види головатеня
Рід головатеня налічує понад півтори сотні різних видів, при цьому тільки кілька є найбільш популярними для вирощування і мають декоративну цінність.
- Мордовник шароголовий. Ця рослина користується великою популярністю. Являє собою квітку з високим розгалужуються центральним втечею, який вінчають біло-блакитні суцвіття кулястої форми. Їх діаметр становить від 4 до 7 см. Висота центрального пагона може досягати 2 м. Листова пластина розділена на кілька дрібних часток, на кінцях яких знаходяться дрібні шипи. Цвіте мордовник шароголовий в червні-липні.
- Мордовник звичайний. У порівнянні з іншими видами відрізняється більш скромними розмірами. Висота центрального пагона рідко перевищує 60 см. Листя у нього не вкриті шипами. Верхня частина їх гладка, а нижня покрита дрібними сріблястими ворсинками. Цвіте мордовник звичайний в кінці липня або на початку серпня. Невеликі кулясті суцвіття мають переважно синій колір і досягають розміру 2 і більше см.
- Мордовник широколистий. Це багаторічна рослина, яка не відрізняється великою висотою. Його пагони не виростають більше 75 см. Листя широколистого головатеня досягають 20 см в довжину і 10 см в ширину. На кінцях листя виростають колючі шипи. Цвіте рослина в кінці травня синьо-фіолетовими суцвіттями.
Як виростити мордовник
Вирощування мордовника, як правило, проводять з насіння. Після того, як цвітіння закінчиться, насіння рослини збирають і добре просушують. Купити насіння мордовника можна в будь-якому квітковому магазині. Зберігати їх необхідно в сухому і теплому місці, захищеному від попадання сонячних променів. Термін зберігання насіння не може перевищувати 3 років. Після цього вони втрачають свою схожість, тому результат посіву може бути непередбачуваний.
Порядок і правила посадки:
- Посадку головатеня проводять відразу у відкритий грунт. Бажано робити це восени, проте, часто сіють насіння мордовника навесні. При цьому варто брати до уваги той факт, що рослини, посіяні навесні, розвиваються повільніше і відцвітають набагато швидше.
- Перед осіннім посівом бажано провести процедуру холодної стратифікації. Для цього насіння викладають на марлю, змочують з водою і кладуть в холодне місце на кілька днів. Завдяки такій процедурі насіння будуть краще підготовлені до попередніх морозів.
- Посів проводять в канавку глибиною до 3 см. Відстань між рядами посіву має бути не менше 60 см.
- Посіяне насіння вкривають грунтом і рівняють ділянку за допомогою граблів. Ніякого додаткового укриття клумба з головатеня не потрібно. Якщо на клубі взимку буде достатній шар снігу, рослини зійдуть набагато раніше.
Якщо клумба буде невеликою, а зими в регіоні дуже суворі, є сенс виростити розсаду. Порядок висаджування розсади наступний:
- Починають висаджувати насіння на розсаду на початку березня. Для цього в окремі контейнери з піщано-торф'яної сумішшю висаджують кілька насіння.
- Грунт необхідно помірно зволожувати. Після появи сходів, їх проріджують, вибираючи найміцніше рослина.
- Висаджують розсаду в середині травня, коли ймовірність настання заморозків значно знижується.
При виборі ділянки для посіву головатеня необхідно віддати перевагу пухким та родючості грунту. На кислих грунтах з підвищеною вологістю, а також важких глинистих ґрунтах мордовник росте дуже погано. Саме тому садити його слід подалі від водойм і ділянок з високим розташуванням грунтових вод. Всі сорти головатеня дуже люблять сонце, тому ділянку для його посіву повинен знаходитися на відкритому просторі. Пекуче сонце рослині не перешкода, воно дуже добре переносить спеку, а в тіні воно розвивається дуже погано і може загинути.
Більшість сортів і видів мордовника є багаторічні рослини. У перший рік рослина нарощує кореневу масу і формує зелену розетку. На другий рік в середині куща виростає довгий розгалужений втечу, який в певний час зацвітає. Надалі з кожним наступним роком кущ продовжує розростатися, а цвітіння мордовника його стає все більш пишним.
Мордовник: догляд
Догляд за головатеня необхідний тільки в перший рік розвитку рослини. В основному він полягає в боротьбі з бур'янами, які на початковому етапі можуть загальмувати розвиток рослини.
- Надалі клумба не вимагає особливого догляду. Необхідно буде лише стежити за тим, щоб мордовник НЕ розрісся по всьому саду, так як він дуже добре розростається самосівом. Однак в такому випадку рослина буде вироджуватися. Щоб уникнути самосіву, квіти мордовника зрізають до формування насіннєвої сумки.
- У поливі рослина не потребує. Природної вологи з дощами йому цілком достатньо, тим більше, що воно має дуже потужну кореневу систему. Підживлення головатеня проводять один раз на рік - в період цвітіння. З поливом вноситься мінеральне добриво з високим вмістом азоту (аміачна селітра).
- Перед зимівлею стебла головатеня зрізають повністю. З перезимували коренів на весну з'являються нові рослини. Зимують коріння дуже легко, при цьому без проблем переносять морози до -40 ° С. Саме тому особливого укриття їм не потрібно.
Мордовник: шкідники та хвороби
Відгуки про головатеня свідчать про те, що він дуже стійкий до впливу різних хвороб і шкідників. Основною проблемою у вирощуванні цієї рослини може стати розвиток грибкових захворювань. Часто вона виникає при неправильному (занадто частому) поливі або при дощовій і малосонячних погоді. Такі захворювання, як борошниста роса, сіра гниль - проявляються специфічним нальотом на листках рослини. Вражає хвороба кореневу систему культури, після чого вона просто гине.
При прояві ознак хвороби необхідно видалити уражене рослина з клумби і спалити його. Грунт слід обробити розчинами фунгіцидів для знищення залишків грибків.
Комахи і паразити не шкодять головатеня, тому зусиль для боротьби з ними докладати не доведеться.
Мордовник - медонос
Ця рослина є дуже відомим і популярним серед пасічників. У порівнянні з іншими квітковими рослинами мордовник приносить в два рази більше меду. Так, з 1 Га посадки шароголового головатеня можна зібрати до 1 тонни високоякісного меду. Інші види рослини приносять трохи менше. При цьому у багаторічних видів мордовника з кожним роком кількість нектару тільки збільшується. Рослина здатна не знижувати кількість виробленого нектару навіть при похмурій погоді.
Мед з головатеня, який входить до складу різнотрав'я, володіє сильними лікувальними властивостями. При його вживанні підвищується тонус організму, знижується нервова напруга, нормалізується артеріальний тиск. При цьому мед з головатеня відрізняється красивим бурштиновим кольором і прекрасним ароматом. Саме тому багато пасічників намагаються знайти поля з дикими посадками головатеня, або домовляються з фермерами і висівають його на полях, які планується залишити під паром.
Медичні властивості головатеня
- За рахунок високого вмісту алкалоїду ехінопсин всередині коренів, листя і стебла рослини мордовник часто використовувався для приготування лікарських препаратів. Ними лікували порушення рухової функції, які пов'язані зі збоєм роботи центральної нервової системи. Кілька років тому від його застосування в фармакології відмовилися, так як мордовник виявився занадто токсичним. Однак, в народній медицині його продовжують використовувати для приготування цілющих настоянок і відварів.
- За допомогою відварів з трави мордовника, його стебел і квітів борються з епілептичними припадками (вони купируют напад), зі зниженням артеріального тиску, головними болями.
- Масло, віджате з насіння мордовника, допомагає від псоріазу, запалення шкірного покриву, бактеріальних інфекцій шкіри. Часто застосовують ця рослина при лікуванні розсіяного склерозу.
Так як мордовник дуже токсичний і здатний викликати серйозні проблеми в організмі (зупинка дихання, м'язові спазми), його застосування повинно бути погоджено з лікарем. Також категорично заборонено застосовувати препарати на основі головатеня при вагітності і порушення функції дихання.
Мордовник: фото