Один з найпрекрасніших квітів на планеті Земля - орхідея, а орхідея Каттлея - це королівський вид квітки, який зачаровує своєю красою. Орхідеї Каттелея мають химерні форми, яскраві відтінки, які чарівно поєднуються між собою, створюючи щось неймовірне. Не дивно, що ця квітка дуже вибагливий у догляді. Якщо ви хочете виростити самостійно орхідею Каттлея, то вам доведеться запастися величезним терпінням і набратися сил. У цій статті ви знайдете всю необхідну інформацію, яка допоможе вам правильно виростити орхідею Каттлея в домашніх умовах.
Орхідея Каттлея: опис
Орхідея Каттлея була знайдена на початку XIX століття мандрівником Вільямом Свенсон, який був родом з Англії, в Бразилії. Свенсон приїхав в провінцію Пернамбуку, тому що його дуже цікавила місцева флора. Так він і знайшов прекрасну квітку, який відразу ж відправив у Глазго, де жив Вільям каттлей - ботанік, який захоплюється різними тропічними рослинами, що працював в Ботанічному саду. Вчений відразу ж почав детально вивчати культуру, яку отримав. Він зробив стільки відкриттів, що вона отримала його ім'я. Вперше про орхідеї Каттлея світова громадськість дізналася в 1821 році, коли був опублікований наукова праця Вільяма Каттлея «Аналогія ботаніки».
Як вчений описав цю рослину:
- Орхідея Каттлея може набувати різних форм суцвіть і забарвлень. Це залежить від того, де вона була вирощена - на рівнині, плоскогір'я або у високогір'ї. Деякі сорти виростають на:
- стовбурах дерев - мова йде про епіфітних видах квітки, які отримують вологу з повітря, тому що у них особлива коренева система (коріння повітряні, поступово відмирають - на їх місці завжди розвиваються нові);
- скелях - літофідние орхідеї), які дуже люблять сонячне світло.
- Суцвіття орхідеї Каттлея може досягати розмірів від 5 см до 25 см в діаметрі.
- Квітка має сімподіальних будова. Це означає, що орхідея Каттлея може розростатися в ширину, так як біля її старих пагонів утворюються нові.
- Стебло квітки складається з декількох туберідій, завдяки яким рослина отримує вологу, поживні речовини.
- Одна квітка має кілька листів - 1-3. Кількість листів у рослини багато в чому залежить від кліматичних умов, в яких орхідея Каттлея виростає.
- Квітки орхідеї Каттлея можуть бути різними, але всі вони практично однаково приємно пахнуть.
- Цвіте ця рослина восени або взимку. Період цвітіння триває близько 1 місяця. Однак слід зауважити, що в домашніх умовах квітка не буде цвісти до тих пір, поки не стане зрілим, щоб у нього було достатньо сил для цвітіння. У дорослої орхідеї Каттлея має бути мінімум 4 туберідіі і залишки минулих цвітінь. Зверніть на ці показники увагу, коли вирішите купити орхідею Каттлея.
Орхідея Каттлея: фото
Орхідея Каттлея: види
Орхідея Каттлея - це квітка, у якого безліч видів і сортів. Серед них є і гібридні, і близькоспоріднені. Іншими словами, їх тисячі, проте ми назвемо найпоширеніші види цієї рослини, які найчастіше використовуються любителями кімнатних рослин для домашнього вирощування:
- Двоколірна орхідея Каттлея. У неї яскраві пурпурні суцвіття, у яких червоні пелюстки з коричневим переливом. Така орхідея може досягати у висоту 60 см.
- Орхідея Боурінга, у якій рожевого забарвлення з малиновим і жовтим відтінками. Ця рослина може виростати в домашніх умовах до 35 см у висоту. У дикій природі воно може досягати 70 см у висоту.
- Орхідея Форбеза. У неї дуже гарний зелений окрас з коричневим переливом. Є на пелюстках також рожеві і білі відтінки. Максимальна висота цієї Каттлеі - 20 см.
- Губата орхідея Каттлея - фіолетова квітка з рожевим відтінком і жовтим переливом на хвилястих пелюстках. У цієї рослини досить великі суцвіття, вони досягають 20 см в діаметрі.
- Гігантська орхідея Каттлея Варшевіча. У неї теж великі ароматні суцвіття (діаметр 25 см). Вона має біле забарвлення, іноді з рожевим переливом і жовтим відтінком на пелюстках.
Розмноження і посадка Орхідеї Каттлея
Розмноження Орхідеї Каттлея
Квітка Орхідея Каттлея розмножується шляхом ділення куща. Його, як правило, потрібно поєднувати з процесом пересадки орхідеї Каттлея, яка повинна здійснюватися не менше 4 разів на рік. Є кілька основних правил, яких потрібно дотримуватися в процесі розмноження орхідеї Каттлея:
- Як тільки з'являться у рослини нові коріння, можна починати ділити кущ. Тільки для цього потрібно спочатку дістати орхідею з горщика таким чином, щоб на коренях залишився субстрат. Якщо у вас пластиковий горщик, тоді проблем з цим у вас не виникне (досить просто з усіх боків горщика постукати долонею). Якщо ж орхідея у вас росла в глиняному горщику, то доведеться акуратно рихлити ґрунт ножем.
- Опустіть орхідею в воду так, щоб її коріння з землею були повністю занурені в воду. За 30 хв субстрат на кореневище повністю розмокне, після чого ви зможете акуратно його прибрати і розібрати все коріння орхідеї. Робіть цю процедуру прямо у воді. Слідкуйте за тим, щоб вода була чистою. Для цього періодично міняйте її.
- Очистивши коріння від субстрату і розділивши їх, видаліть всі сухі і пошкоджені корінці. Зверніть увагу відразу, не підгнивають чи молоді коріння. Якщо ця проблема виявиться, значить, ви занадто часто і рясно поливаєте орхідею.
- Зрізані місця на орхідеї потрібно обов'язково припудрити корицею. Ніяких спеціальних засобів не купуйте, тому що вони не повинні містити спирту.
- Підсушіть коріння в теплому місці, а потім вже розділіть їх.
- Коли будете ділити, дивіться, щоб на кожній ділянці поділу було не менше 3 туберідій (діток орхідеї Каттлея) з нирками і живих коренів.
- Використовуйте при цьому простерилізовані інструменти (вони повинні бути або оброблені спиртом, або обпалені вогнем). Якщо цього не зробити, то в рослину може потрапити інфекція, і воно буде хворіти.
- Кожен паросток, який ви будете пересаджувати, повинен досягти довжини 2-3 см.
- Краще садити орхідею каттлей в прозорий пластиковий горщик, тому що він дуже добре поглинає необхідний рослині сонячне світло.
- Заповніть горщик правильним субстратом, в якому повинна бути дрібна і середня фракція, мох-сфагнум. Однак попередньо викладіть на його дно підготовлений дренаж з керамзиту і гравію. Його шар повинен становити 2 см. Після дренажу вистелити шар кори, попередньо замоченою у воді, пінопласту, а потім тільки субстрат.
- Після посадки рослини присипте його дрібної корою і перлитом. Перліт потрібен для того щоб орхідея Каттлея краще утримувала вологу (необхідна умова для тих, у кого в будинку занадто сухе повітря).
Посадка Орхідеї Каттлея
Основні правила, як потрібно здійснювати посадку орхідеї Каттлея:
- Підготуйте пластиковий горщик, підготуйте в ньому місце для паростка орхідеї посередині.
- На дно горщика викладіть керамзитовий дренаж шаром в 2 см, а зверху нього трохи деревної кори, яка повинна бути розмочити.
- Зверху кори насипається субстрат з мох-сфагнумом.
- В середину субстрату висаджується орхідея, яка потім прикопують. Поруч з паростком відразу прикопують палка-опора, щоб він був стійким і не завалювався. Опору можна буде прибрати після того, як квітка вкорениться.
Пересадка Орхідеї Каттлея
Орхідея Каттлея дуже погано переносить процес пересадки. Цей момент обов'язково потрібно враховувати і не пересаджувати її часто. Досить, щоб ця процедура проводилася після 3 цвітінь орхідеї, а краще тільки при необхідності:
- якщо почала загнивати коренева система рослини;
- якщо кореневища вже ніде розвиватися, так як горщик став малий;
- якщо субстрат ущільнився або окислився.
Процес пересадки сход з посадкою, але тут потрібно враховувати деякі нюанси:
- На старому кущі орхідеї повинні утворитися 3 нові цибулини по 3 см у висоту (як правило, це відбувається в весняну пору року).
- Якщо орхідея була куплена, то першу пересадку бажано провести через рік або після першого цвітіння.
Орхідея Каттлея: догляд
Як ми вже згадували вище, орхідея Каттлея дуже вибаглива в догляді. Якщо порушувати правила вирощування цієї рослини, то воно буде гинути, часто хворіти. Ми перерахуємо вам все те, що вам необхідно робити, щоб ваш квітка радував вас пишним цвітінням і ароматом:
- Горщик з орхідеєю повинен стояти на підвіконні, який добре висвітлюється сонячним світлом. Тільки в спеку потрібно переставляти рослину на те місце, де є тінь. Якщо орхідеї не вистачатиме світла, то її листя будуть купувати темно-зелене забарвлення. Якщо ж цього світла для неї буде занадто багато, то листя почнуть купувати блідий жовтий колір. В ідеалі листочки повинні бути просто зелені.
- Під горщиком або поруч з ним повинен бути піддон з водою, щоб орхідея вбирала необхідну їй вологу.
- Час від часу слід обов'язково протирати листя орхідеї від пилу.
Температурний режим для Орхідеї Каттлея
Квітка має рости в приміщенні з кімнатною температурою повітря. У період з весни до осені нормальна температура вдень для орхідеї 26 °, а вночі - 17 °. Тільки восени і взимку її необхідно переносити в те приміщення, де температура повітря становить 16 °.
Полив Орхідеї Каттлея
Поливати рослину потрібно тільки тоді, коли повністю висохне субстрат. Саму орхідею ні в якому разі поливати не потрібно, щоб на ній не з'явилися чорні плями, можна тільки лише злегка в спеку обприскувати її. Тільки вода повинна бути дистильованої. Ідеальний варіант поливу орхідеї - занурити рослина в воду на 10 хвилин.
Підживлення Орхідеї Каттлея
Вносити добрива в субстрат, в якому росте орхідея, потрібно тільки тоді, коли на ній ростуть туберідіі, і з'являються суцвіття. До складу добрива повинні входити фосфор з калієм. Краще купувати спеціалізоване засіб в спеціальному магазині.
Шкідники і захворювання орхідеї Каттлеі
Слідкуйте за тим, щоб ваша орхідея не стала жертвою впливу на неї шкідників, до числа яких відносяться:
- Попелиця з павутинним кліщем, які з'являються з-за того, що в приміщенні занадто сухе повітря. З метою профілактики потрібно просто підтримувати необхідний рівень вологості в приміщенні, де росте орхідея. Якщо ж проблему запобігти не вдалося, тоді потрібно використовувати спеціальні пестициди, щоб вилікувати орхідею Каттлея.
- Щитівка, яка проявляється темними відмітками на листках квітки. Їх теж потрібно чистити інсектицидами.
- Червець борошнистий, виявляється білим нальотом на листі орхідеї. Причиною його появи є також сухе повітря. Щоб знищити шкідника, потрібно обробляти рослину пестицидами або мильно-лужним розчином.
- Белокрилка, яка проявляється на прекрасному рослині жовтими і білими плямами. Листя орхідеї через це шкідника починають відмирати. Щоб позбутися від нього, потрібно протирати листочки орхідеї господарським милом.
- Будь-яка інша бактерія, яка найчастіше виникає через надмірне поливу орхідеї, може привести до того, що квітка просто згниє.
Якщо хочете в своєму будинку виростити справжню тропічну красуню орхідею Каттлея, то дотримуйтесь правил посадки і догляду за цією рослиною, які ми перерахували в цій статті. Нехай квітка радує вас своїм кольором, ароматом конвалій і лілій, прекрасним і здоровим видом.