Компактний насичено зелений кущ «красуні - традесканції» буде цвісти протягом усього теплого сезону, якщо правильно доглядати за рослиною і знати секрети його культивування у відкритому грунті.
І хоча, звична для наших регіонів, традесканція, являє собою кімнатна квітка, садові різновид не менше популярна серед квітникарів.
Витривала, холодостійка, стійка до захворювань і невибаглива культура вимагає мінімум уваги і підходить для вирощування навіть новачкам - любителям. Досвідчені ландшафтні дизайнери вже давно «примітили» ефектні рясно квітучі кущики і використовують їх для оформлення відповідних садово-паркових зон або квіткових клумб.
Всі тонкощі посадки і догляду за декоративним багаторічників - в цій добірці матеріалу.
Традесканція садові багаторічна, опис рослини
Багаторічна традесканція - вічнозелена трав'яниста культура з сімейства Коммеліновие. Більшість видів відносяться до декоративних кімнатних рослин.
- Садова традесканція - рід теплолюбних невибагливих рослин, окремі різновиди якого, успішно вирощують не тільки в домашніх умовах, але і в відкритому грунті.
- Назва багаторічників присвоїв відомий ботанік Карл Лінней на честь мандрівників і дослідників природи, батька і сина на прізвище Традесканта. Саме вони вперше привезли культуру в Європу з Віргінії (Вірджинії), східного штату Америки. У зв'язку з цим, квіткову традесканції часто так і називають - «віргінської». Ще одна назва - «традесканція Андерсона», пов'язане з ім'ям американського ботаніка, який створював гібридні форми багаторічної культури.
- У дикій природі традесканція зустрічається в помірному і тропічному кліматі Америки, Аргентини та Канади. Невимогливість і пластичність рослини дозволило йому швидко пристосуватися до кліматичних умов помірної зони Європи і Азії. Культура здатна рости на одному місці більше 10 років.
- Рослина має вигляд невисокого (близько півметра) пишного кущика з безліччю листя і невеликих витончених квіточок білого, фіолетового, рожевого або синього кольорів. Причому, відтінки квіток можуть змінюватися в залежності від освітлення, якості грунту і місця зростання.
- Численні тонкі і вузлуваті пагони декоративної традесканції можуть бути прямими або вилягаючими (почвопокровними).
- Листя рослини вузькі, як правило, насиченого зеленого кольору, подовжено ланцетовидной форми, з черговим розташуванням. Зустрічаються сорти традесканції з жовтим, фіолетовим або сизим відтінком листя.
- Коріння багатолітника - мочкувате і потовщені.
- Пишні яскраві суцвіття розміщуються на верху квітконосів або в пазухах верхніх листків. Квітки невеликих розмірів, до 5 см в діаметрі, з 3-ма великими пелюстками, оточеними приквітками. Високі декоративні та яскраво забарвлені тичинки часто створюють ефект махровості суцвіття. Окремо взятий квітка традесканції живе не довше доби, разом з тим, кущ багаторічників протягом усього теплого сезону прикрашений постійно квітучими зонтиковидних суцвіттями або бутонами. Це пояснюється по черзі і безперервністю процесу цвітіння, сменяющегося все новими і новими суцвіттями.
- Такий надзвичайно тривалий період цвітіння, початківець в кінці весни і триває до самих заморозків - є одним з головних достоїнств декоративної багаторічної трави. Примітно, що на чагарнику ніколи не видно відцвілих або засихають квіток, тому що пелюстки після цвітіння перетворюються на такий собі «холодець» і нагадують ще бутони. Дана особливість значно покращує декоративні якості рослини.
- Плоди у вигляді тонкостінної коробочки відкриваються двома половинками і містять невеликі насіння. У дощову погоду суцвіття традесканції «ховаються» всередину куща, загортаючись в насінні коробочки.
- Крім свого привабливого зовнішнього вигляду, вулична садові традесканції відрізняється витривалістю і невибагливістю у догляді, що дозволило їй зайняти міцну позицію декоративного грунтового рослини. Тривале рясне цвітіння багаторічників роблять його справжньою окрасою будь-якої квіткової клумби, миксбордера, узбережжя водойми або присадибної ділянки.
Традесканція садові: корисні властивості
Крім свого прямого, декоративного, призначення - традесканція має також і іншими корисними властивостями.
- Садова традесканція визнана ефективним лікарською рослиною. Листя багатолітника містить активні речовини антибактеріального спектра дії. Трава допомагає лікувати простудні захворювання, благотворно впливаючи на органи дихання. Відвар листя без зусиль справляється з затяжним нежиттю і кашлем, допомагає при колітах і запаленні шлунково-кишкового тракту, свіжі листочки є окремим елементом при комплексному лікуванні пародонтозу, ефективно зупиняють кровотечі і загоюють ранки, в т.ч. і фурункули.
- Хоча квітки багатолітника не виділяючих сильного аромату, рослина є прекрасним медоносом. А з огляду на тривалість і велика кількість періоду цвітіння, садові традесканції служать надійними помічниками для бджолярів.
- Наукові дослідження ботаніків підтверджують, що культура здатна очищати повітря, зволожуючи його і нейтралізуючи негативний вплив електромагнітного випромінювання.
- Квіти традесканції садової - популярне естетичне рослина, що використовується в садовому дизайні та оформленні декоративних квіткових композицій.
Традесканція садові, види і сорти
З не тропічних видів садової красуні найбільш відома традесканція віргінська. Саме на основі цього різновиду було виведено більшість сортів грунтовій форми квіткового багатолітника. Всі гібридні сорти садової культури умовно об'єднують в групу під назвою «традесканція Андерсона». По суті, обидві назви рослини є синонімами і не мають яких-небудь чітких відмінностей.
Між собою сорти розрізняються забарвленням пелюсток і тичинок квітки, відтінком листя і стебел, наявністю опушення, висотою куща і періодом цвітіння.
Розглянь найбільш популярні в квітникарстві види і сорти традесканції садової.
- Традесканція віргінська (Т. virginiana) .
Трав'яниста квітуча рослина, висотою від 30 до 80 см. Довжина квітконосів на щільних або пухких кущах, сягає не більше 4 см. Забарвлення квіток рожева або блакитна, іноді зустрічаються біло пофарбовані суцвіття.
Багаторічник воліє родючий пухкий і зволожений грунт. Культура добре переносить посуху, морозостійка і не вимоглива до освітленості. Даний вид традесканції широко поширений в Росії.
Найбільш часто культивуються такі сорти традесканції віргінської: var. Coerulea (квітки ніжно блакитного кольору), var. Rubra, var. Аtrorubra (рубіново червоні квітки), var. Rosea (рожеві квітки).
Популярними гібридними різновидами також є сорти традесканції Андерсона: «Перлина», «Фея», «Pink Chables», «Innocence», «Caerulea Plena», «Angel Eyes».
Оригінальним забарвленням чашолистків і пелюсток виділяються гібридні сорти садової традесканції: «JGWeguelin» (блакитні великі квіти на фіолетових квітконіжках), «Iris» (сині квітки), «Bilberry Ice» (квітки малинові, з білою окантовкою), «Blue and Gold» (фіолетові квіти і золотисті стебла), «Blue Stone» (блакитні гофровані квітки), «Concord Grape» (малиново-фіолетові квіти і сиза листя), «Osprey» (великі білі квіти з хвилястими пелюстками), «Pink Chables» (рожеві квітки з білою облямівкою), «Purple Profusion» округлий кущ з пурпуровими квітками), «Анюта» (малинові, злегка гофро іровани квітки).
- Традесканція гігантська (Т. gigantea).
Віддає перевагу кам'янистий ґрунт, зростає в Техасі. Невисокий кущ (до 40 см) відрізняється махровим опушенням чашолистків і широким листям.
- Традесканція дліннокорневіщноє (Т. longipes).
Низькорослий вид зі стеблом до 10 см і короткими цветоносами. Квітки рожевого або блакитного кольору. Невибаглива і витривала рослина, з високими засухостійкими якостями.
- Традесканція західна (Т. occidentalis).
Вид з вузькими гладкими листям і квітками рожевих або блакитних відтінків. Кущики, висотою близько 60 см зустрічаються в Америці і Мексиці.
- Традесканція Огайского (Т. ohiensis).
Високорослий вигляд (до 120 см) відрізняється наявністю світлого (білястого) нальоту на стеблі і листках. Короткі квітконоси досягають не більше 3-х см. Суцвіття рожевого, блакитного і, рідше, білого кольору (з блакитними тичинками).
- Традесканція пріцветніковий (Т. bracteata).
Рослина формує компактні кущі, заввишки до 60 см, з гладкими стеблами і опушеними цветоносами. Чашолистки також покриті волосками. Квітки блакитні або рожеві.
- Традесканція субаспера (Т. subaspera).
Теплолюбний вид південних штатів Америки. Цікаві звивисті стебла, які досягають у висоту до 1 метра. квітки блакитні.
- Традесканція Ернестіана (Т. ernestiana).
Вид, з насичено фіолетовими квітками, цвіте навесні. Висота куща може досягати 100 см.
Традесканція садові, агротехніка посадки
Вирощування традесканції садової не вимагає спеціальних знань і навичок. Квітка щодо невибагливий до умов зростання, легко приживається на новому місці і вимагає мінімум уваги.
З огляду на, що багаторічна рослина здатна рости на одному місці (без пересадки) більше десятка років, особливу увагу слід приділити правильному вибору місця для посадки.
Місце для посадки ірадесканціі садової
- Вологолюбна традесканція віддає перевагу захищеним, помірно освітлені, земельні ділянки.
- Ідеальним місцем для посадки традесканції садової буде не дуже відкритий, розташований в півтіні і поблизу водоймища, ділянку. Занадто сонячна місцевість згубно позначиться на розвитку вологолюбної культури: рослина спочатку перестане квітнути, а потім і зовсім загине. Надмірна тінь також не бажана, так як при подібних умовах, цвітіння може і зовсім не наступити. Крім цього, традесканція погано переносить протяги і рвучкі вітри.
- Найбільш виграшним місцем зростання квіткової культури і запорукою тривалого рясного цвітіння, буде ділянку, освітлений сонцем вранці і ввечері, але притінення (іншими рослинами або будівлями) в спекотний полудень. Альтернативою може стати також ділянку з розсіяним освітленням протягом усього дня.
- Висаджена, на сонячній сухий місцевості, традесканція потребує регулярного і рясного поливу. В іншому випадку, розвиток рослини істотно сповільнюється або повністю зупиняється.
- Занадто близьке залягання води також не бажано. Так, висаджуючи традесканцію у берегової зони водойм, слід відступити від кромки води і посадити її трохи далі.
- Грунт повинен бути легким, поживним, пухким, із слабокислою реакцією середовища. Оптимальний варіант - зволожена родючий грунт з високим вмістом органіки. Повітропроникна грунтосуміш повинна включати дернову і листову землю, пісок і перегній.
Посадка традесканції садової
- Висаджувати багаторічник можна насінням, Деленки або вкоріненими живцями. Робити це краще ранньою весною або, в разі деленок, - восени. Рослина, висаджені насінням, зацвіте тільки на 3-й рік життя.
- Перед посадкою, ділянку слід підготувати: очистити від бур'яну, розпушити, внести органічні речовини. У разі мізерних, щільних і збіднених гумусом, грунтів практикують повне зняття верхнього шару землі з наступною закладкою якісної структурної почвосмеси.
- В якості органічних добрив використовується вермикомпост (біогумус), торф, перегній. Посадковий грунт, змішаний з органікою, готовий до використання і посадці рослин.
- Висаджуючи традесканції, готують невеликі ямки або борозенки. В лунки, з родючим грунтом, висаджують рослину, вертикально притримуючи кущик. При цьому на дні ямки потрібно акуратно розправити коріння і поступово, підсипаючи і ущільнюючи грунт, засипати коріння до рівня кореневої шийки.
- При правильній посадці, коренева шийка повинна знаходитися на 2-3 см нижче рівня землі.
- Після посадки садової традесканції, рослину поливають, а пристовбурні кола мульчують торфом або перегноєм.
- Якщо до моменту висаджування традесканції у відкритий грунт, рослина перебувала в інших умовах (в теплиці, на підвіконні), слід допомогти йому адаптуватися до нових умов і знизити стресовий вплив навколишнього середовища. Для цього, саджанець вкривають на кілька днів спеціальним нетканим покривним матеріалом, що перешкоджає проникненню прямих сонячних променів. Після 2-3-х днів, коли рослина повністю вкорениться, укриття знімають.
Садова традесканція, особливості догляду
Багаторічна традесканція потребує звичайному догляді, що включає в себе полив, розпушування ділянки, внесення підгодівлі і заходи по боротьбі з хворобами або шкідниками.
Єдиною відмінністю вирощування декоративного культури є осіння обрізка кущів та періодичне видалення відцвілих квіток і квітконосів для стимулювання нових, ще більш рясних. До того ж, видалення відцвілих частин рослини попереджає можливий небажаний самосів багатолітника, а квітучий кущ весь час буде виглядати декоративним і доглянутим.
В іншому, агротехнічні прийоми практично нічим не відрізняються від загальноприйнятих турбот по догляду за рослинами.
Полив і розпушування традесканції садової
- Вологолюбна традесканція в літню пору краще постійно помірно вологий грунт. Це означає, що поливати рослину необхідно регулярно і рясно.
- У жаркий і посушливий період, квітникарі рекомендують обприскувати зелену масу традесканції з розпилювача. Для цих цілей краще використовувати зібрану дощову воду, а саме обприскування проводити у вечірній час. Дощування рослини в жаркий денний період може призвести до утворення на листках сонячних опіків.
- Восени, напередодні зимових холодів, поливи садової традесканції скорочують, а потім і повністю припиняють.
- Недолік вологи призводить до уповільненого росту і розвитку багаторічної культури. Рослина припиняє цвісти і, в кінцевому підсумку, може загинути.
- Протягом усього вегетаційного періоду, ділянка навколо рослин потрібно рихлити і вчасно видаляти бур'ян.
Внесення добрив для традесканції садової
- Підживлення сприятливо впливає на розвиток кущів садової традесканції, сприяє більш тривалому і масового її цвітінню.
- Першу підгодівлю здійснюють ранньою весною, до початку активного вегетаційного періоду. Для цього, вносяться комплексні мінеральні добрива по типу «Кеміра», «Азофоска», Нітроамофоска », призначені для квітучих культур.
- Друга підгодівля доводиться на період бутонізації, до початку цвітіння. Застосовують рідкі азотсодержащие комплекси, типу сечовини або аміачної селітри.
- Восени, замульчувати перегноєм, грунт отримає додаткове харчування у вигляді органіки.
- Якщо традесканція висаджувалася в спочатку родючий і поживний грунт, внесення додаткових добрив перші 1-2 роки не обов'язкові.
- Внесення будь-яких добрив краще здійснювати ввечері або рано вранці, краще в похмуру погоду.
Боротьба з хворобами і шкідниками традесканції садової
- Садова традесканція - високо стійке до хвороб і шкідників, рослину. Як правило, культура не потребує додаткових захисних або профілактичних заходах.
- Зрідка, шкодити багаторічників можуть слимаки або нематоди, які залучаються вологим мікрокліматом зростання рослини. При зараженні куща мікро хробаками - нематодами, слід повністю обрізати наземну зелену частину і знищити її (краще спалити). Щоб відлякати шкідників від посадок традесканції, квітникарі рекомендують висаджувати поруч ароматні чорнобривці, гірчицю або крес-салат.
- У посушливий період, жуки - бронзовікі можуть виїдати високі тичинки традесканції. У боротьбі з небажаними «гостями» застосовується, в основному, ручне збирання комах шкідників і обприскування настоєм ароматних трав (пижма, часнику, полину та ін.).
Зимівля і обрізка традесканції садової
- Чи потрібно обрізати традесканцію садову і коли це робити? Дійсно, в кінці осені, наземну частину багатолітника необхідно зрізати, готуючи рослина до майбутньої зими.
- Перед зимівлею, грунт навколо багаторічників краще замульчувати торфом, мохом або перегноєм, щоб уникнути можливого вимерзання коренів. Особливо даний прийом актуальний для регіонів з холодними і малосніжними зимами.
- Кліматичні зони з помірним і теплим кліматом в спеціальному укритті садових традесканцій не потребують. А ось в холодних і суворих регіонах, традесканції потрібно вкрити поліетиленовою плівкою або іншим матеріалом (ялиновим гіллям, сухим листям).
- Особливо сприйнятливі до низьких температур молоді та незміцнілі саджанці традесканції. Їх в обов'язковому порядку слід вкривати на зиму або мульчувати товстим шаром мульчі.
- Іноді навесні, традесканція не поспішає «прокидатися» після зими, але не потрібно поспішати видаляти мертві, на перший погляд, залишки кісткової. Через деякий час, багаторічна рослина випустить молоді пагони і почне активно нарощувати зелену масу.
Підв'язування традесканції садової
- У разі, коли кущ занадто високий, густий і розлогий, а пагони пригинаються до землі, традесканція потребує підв'язки.
- Для високорослих сортів спочатку (при посадці) готують опори для підв'язування кущів.
Традесканція садові, способи розмноження
Традесканція розмножується насіннєвим і вегетативним (поділом куща, живцюванням) способами.
- Насіннєвий спосіб розмноження, як відомо, не здатний зберегти сортові ознаки рослини. Метод широко використовується селекціонерами для виведення нових сортів. Сіяти насіння краще в зиму, щоб навесні провести пікіровку сходів. Практикується також і весняний посів насіння. Як правило, насіння висівають в контейнери з легкої грунтово сумішшю і нижнім дренажним шаром. Посадка насіння здійснюється неглибоко, до 2 см, після чого ємність накривають плівкою, утворюючи парник, або поміщають в тепличні умови (з температурою близько 240С). Забезпечувати насіння вологою краще з розпилювача, щоб вони не спливали під час поливу, і не утворювалася тверда скоринка на поверхні грунту. Догляд за сіянцями включає в себе регулярне зволоження, підгодівля комплексними добривами і розпушування. Розсаду у фазі 2-3-х листочків пікірують у відкритий грунт. Традесканція, висаджена насінням, зацвітає на 3-й рік життя.
- Для розмноження живцями, зрізані верхівки пагонів (з декількома міжвузлями) поміщають на кілька діб у вологий піщаний субстрат (або ємність з водою) для вкорінення. Причому, нижнє листя живців завчасно видаляють. Потім, живці з появою корінцями висаджують або в контейнер (для підрощування), або на притінення клумбу. Грунт для посадки повинен бути пухким і легким, наприклад, з дернової і листової землі з додаванням піску. Через 1-2 місяці, при хорошому догляді (помірний регулярний полив і температура 22-240С), рослина вже матиме цілком декоративний вигляд. Готувати живці слід навесні або влітку, щоб вони встигли вкоренитися і зміцніти до зимових холодів.
- Для поділу куща, навесні дорослий викопаний кущ ділять на кілька частин, намагаючись якомога менше травмувати сплутався коріння. Іноді, квітникарі обходяться без повного викопування, просто відокремлюючи лопатою частину куща для пересадки. Пересадка традесканції садової не завдасть великих труднощів: деленки легко і швидко приживаються на новому місці. Цей спосіб розмноження багаторічників вважається найбільш поширеним і простим. До того ж, така традесканція зацвітає вже через 2-3 місяці після посадки. А подібне омолодження дорослого чагарника буде йому тільки на користь: рослина «помолодшає» і зацвіте з новою силою.
Садова традесканція в ландшафтному дизайні
- Декоративний довго квітучий багаторічна рослина вже давно використовується ландшафтними дизайнерами для оформлення клумб, створення квіткових композицій, декорування берегової зони водойми і т.д.
- Традесканція садові відмінно виглядає з іншими квітами, чагарниками і трав'янистими рослинами. При складанні декоративних композицій важливо враховувати висоту рослин, щоб вони не закривали, а доповнювали один одного. Найбільш вдалі поєднання естетичної традесканції з папоротями, гейхери, лилейниками, хостами і астильба.
- З огляду на переваги багаторічної культури, її висаджують в притінених міксбордерах, в низинах альпійських гірок, у парканів або в тіні будь-яких будівель. Вдало підібране місце забезпечить власникам садової красуні яскраву зелень і велика кількість ніжних квіточок на протязі всього теплого сезону.
- При виборі сорту традесканції, слід пам'ятати про можливий полегании високорослих традесканцій (особливо на відкритих і незахищених ділянках), що значно погіршить декоративну привабливість квітника. В такому випадку, вдало підібрані «сусіди - рослини» зможуть стати справжньою природною опорою для розлогих кущиків традесканції.
Підводячи підсумки, відзначимо, що садові традесканції - витривала і невибаглива рослина, що вирощується у відкритому грунті. Серед головних вимог успішного культивування багаторічної і довго квітучої красуні - постійно зволожений грунт і розсіяне освітлення. Поділ і пересаджування (кожні 5 років) розрослося чагарнику традесканції забезпечує омолодження рослини, в рази посилюючи інтенсивність цвітіння. Яскрава і декоративна культура не замінна при оформленні багатьох ландшафтних дизайнів, зокрема при складанні різноманітних квіткових композицій.
Традесканція садові, фото