» » » Садові жовтець: посадка і догляд

Садові жовтець: посадка і догляд

Садові жовтець: посадка і догляд

Не існує на світі некрасивих квітів. Одні з них привертають нас своєю ніжністю і простотою, інші ж - шармом і вишуканістю. Зараз же мова піде про жовтець. Ці, на перший погляд, прості і звичайні квіти користуються дуже широкою популярністю і вимагають до себе певної уваги.

Загальна характеристика жовтця садового

Садові жовтець: посадка і догляд

  1. Ранункулюс, або ж жовтець садовий - це рослина, яка стрімко завойовує симпатії як досвідчених садівників, так і початківців.
  2. Вражають уяву краса форм і безмежна розмаїтість відтінків.
  3. Лютик садовий був вирощений завдяки праці селекціонерів, які зробили так, що ця рослина вже мало чим нагадує свого дикорослого родича. Різновидів і гібридів цієї квітки безліч. Квіти цієї рослини прикрасять собою будь-яку садову ділянку, клумбу або двір. Невибаглива, яскрава рослина завжди привертає до себе увагу.
  4. Садовий жовтець є низькоросла, рунисте багаторічна рослина. Висота його становить в середньому приблизно 55 см. Це трохи малих багаторічна рослина, з прямостоячим стеблом, бульбової кореневидної системою і квітками діаметром 5 - 10 см, які можуть бути простими, махровими або густомахровими.
  5. Колірна гамма дуже різноманітна, аж до двох - і навіть триколірних сортів. Фото садових лютиков відображає всю нескінченність відтінків і тонів цієї рослини. Немає серед лютиков тільки синіх і блакитних квітів.
  6. Зрізані ранункулюси можуть зберігати свіжість до 7 - 10 днів. Зріз треба робити чистим, косим під кутом 45 градусів. Зрізані квіти не люблять прямих сонячних променів і протягів.
  7. Слід знати, що жовтець є багато- і однорічні. Купуючи собі цю рослину, ви повинні це обов'язково враховувати. Але буває і так, що деякі садівники не бажають викопувати восени кореневища цих квітів, а просто навесні купують нові коріння або насіння.
  8. Однак досвідчені садівники навіть рекомендують міняти корінці кожні 3 - 4 роки, закуповуючи нові в спеціальних магазинах. Пов'язано це з тим, що з часом рослини піддаються поразок вірусами, а також можуть втрачати свою декоративність.
  9. Оздоровити рослини можна також і за допомогою вирощування їх з насіння.
  10. Однак слід зазначити, що, незважаючи на невибагливість і значну ефектність цього багатолітника, воно отруйне. Тому вирощувати його рекомендується подалі від дітей і домашніх тварин. Зазвичай його висаджують в закритих клумбах.

Види лютиков

Садові жовтець: посадка і догляд

  1. Одним з видів сімейства Лютикова є жовтець садовий. Наукова назва цієї рослини звучить як Ranunculus (ранункулюс), що походить від латинського слова «жаба». Обумовлено це тим, що більшість видів лютиков, особливо дикорослі, дуже люблять вологу і добре ростуть саме на вологому грунті.
  2. Все жовтець умовно можна розділити на кілька підвидів. Це азіатські, до них відносять перські, французькі і піоновідние, і африканські або ж їх ще називають чалмовідная.
  3. Із самої назви піоновідние лютиков, видно, що квіти їх схожі на маленькі півонії. Квітки досить великі, 7 - 10 см в діаметрі, махрові, колірна гамма дуже широка.
  4. Французькі жовтці мають напівмахрові квітки, а перські характеризуються дуже коротким стеблом і простими або напівмахровими квітками.
  5. Африканські жовтець - густомахрові і кулясті, в порівнянні з іншими дуже великі.

Лютик садовий: посадка і догляд, підживлення

Садові жовтець: посадка і догляд

  1. Ранункулюс досить невибаглива рослина. Вирощування його не завдасть вам ніяких турбот, особливого догляду жовтець не вимагає. З цим завданням можуть впоратися навіть садівники-початківці. Під доглядом ми маємо на увазі розпушення грунту, організацію правильного раціонального поливу рослини, добриво, прополку, видалення тих розеток, що вже відцвіли, боротьбу з хворобами і всілякими шкідниками, якщо це потрібно.
  2. Зволоження грунту необхідно проводити регулярно, але не роблячи перелив. Це може привести до загнивання рослини, а згодом, навіть до його загибелі. Якщо все ж сталося так, що ви перестаралися з водою, то слід негайно викопати рослина, промити кореневу систему, продезінфікувати розчином марганцівки і дати йому підсохнути 2 - 3 години. Після цього висадити в землю.
  3. Лютики бояться пересушування грунту так само, як і переливу. Коріння у них всихають і відмирають. У плані поливу жовтець досить примхливі.
  4. Також слід зазначити, що ці невибагливі рослини досить швидко розростаються. Цього не можна допускати. Викопуйте кореневища, відокремлюйте від них «діток» і пересаджують в інше місце. Таким чином, можна відзначити, що ці квіти дуже швидко розмножуються. За один сезон молоді рослини виробляють до трьох «діток», а дорослі - до семи.
  5. Це дуже теплолюбна рослина. Висадка жовтця садового проводиться навесні, коли грунт прогріється на 6 - 8 см. Імовірно це може бути середина або кінець квітня або навіть початок травня. Якщо все-таки існує небезпека виникнення приморозків, то висаджені рослини обов'язково прикривають соломою або іншими матеріалами, що утеплюють.
  6. Місце для їх висадки цієї рослини потрібно вибирати досить сонячне, але захищене від прямих сонячних променів. Слід враховувати, що жовтець, які висаджені на дуже сонячному ділянці вашого двору дуже недовго цвісти. Тому ідеальним місцем для посадки жовтця садового може бути клумба, яка знаходиться під якимось деревом з не дуже густою кроною. Також жовтець не схвалюють протяги. Таким чином, це має бути тихе місце з розсіяним сонячним світлом.
  7. Висаджувати поруч з жовтцями будь-які інші декоративні рослини не варто. Незважаючи на всю свою привабливість і різноманітність кольорів, ці рослини просто загубляться серед інших в зв'язку зі своїм низьким ростом. Ранункулюси садять зазвичай групами по кілька рослин або навіть досить численними масивами.
  8. Грунт, на яку планується висадка рослин, повинна обов'язково бути пухкої і м'якою. Погано приживаються ці рослини в суглинку або супіщаних грунтах. Важкі грунту розмішують з торфом або піском. Важливим є те, щоб земля при поливі добре вбирала вологу і дуже недовго її затримувала. Досвідчені садівники готують землю для посадки рослин бажано восени, щоб за зиму вона добре влежати і перемішалася з внесеними добривами.
  9. Набряклі бульби рослини або ж сходи, які виросли у вас з насіння, висаджують в лунку на глибину близько 5 см. У кожну лунку необхідно покласти дренаж для попередження загнивання рослини. В одну лунку сідає один корінець. Бульба жовтця садового схожий на осьминожка. Так ось висаджувати їх треба обов'язково ніжками вниз, інакше вони можуть просто не прорости. Після посадки грунт рекомендується злегка зволожити, але не перестарайтеся, щоб не допустити загнивання корінців.
  10. Сходи бульб очікуйте через півтори - два тижні. Квітами ж вони порадують вас вже через 2-3 місяці після висадки. Кількість квіток, які утворює рослина, безпосередньо залежить від розміру бульби: чим більшими бульба, тим більше на ньому буде квітів.
  11. У період активного росту і формування куща необхідно проводити підживлення рослини азотом, а в період цвітіння - вносити калійно-фосфорну підгодівлю. Підживлення сприяють тому, щоб цвітіння жовтця садового було рясним, а розвиток хорошим. Звичайно, якщо грунт у вас поживна і жирна, то підживлення робити необов'язково.
  12. У відкритому грунті бульби ранункулюса НЕ зимують. Навіть при надійному укритті в холодну пору року вони гинуть.
  13. На початку осені, коли цвітіння лютиков припиняється, а листя жовтіє, полив рослин поступово припиняють. Бульби жовтця садового викопують, просушують і очищають від ґрунту. Слід врахувати, що всі роботи потрібно проводити дуже обережно, адже кореневища цих квітів дуже тендітні.
  14. На зберігання бульби поміщаються в поліетиленові пакети з торфом або піском і ставляться до весни в прохолодне місце. Протягом усієї зими кореневища кілька разів проглядаються. Робиться це з метою раннього виявлення будь-яких захворювань коренів.
  15. Якщо ви виявили яке-небудь захворювання, гниль або цвіль, уражені місця слід обробити колоїдної сіркою або зеленкою. Якщо ділянку ураження дуже великий він відразу ж видаляється. Якщо таким чином стежити за корінцями, то вони здатні зберігати свою життєздатність більше року.

Розмноження лютиков

Садові жовтець: посадка і догляд

Розрізняють два основних способи розмноження жовтця садового:

  • насінням;
  • кореневих розподілом.

Розмноження насінням

Садові жовтець: посадка і догляд

  1. Зібрати насіння з цієї рослини в домашніх умовах досить проблематично. Тому рекомендується купувати їх у спеціалізованих магазинах.
  2. Якщо ж ви все-таки вирішили збирати насіння самостійно, то робити це рекомендується з перших засохлих квіток. Так більше ймовірності, що в наступному році жовтець не втратить своєї декоративності.
  3. Насіння жовтця садового слід висівати в спеціальні ємності в кінці лютого. Грунт повинна бути легкою і пухкої.
  4. Зверху висіяне насіння присипаються невеликою кількістю грунту, який потім слід добре зволожити з розпилювача. Ємності накриваються склом або плівкою. Створюється своєрідний парничок.
  5. Періодично скло відкривають, видаляють конденсат, провітрюють і зволожують землю. Лютик садовий вирощують при температурі 10 - 14 C в притінку.
  6. Зазвичай через 2 - 3 тижні вже з'являються перші сходи.
  7. Після цього ємність переставляють на світлий підвіконня, але прямих сонячних променів бути не повинно.
  8. Після появи 4 справжніх листків рослини пікірують в окремі горщики.

Розмноження кореневищами

Садові жовтець: посадка і догляд

  1. Розмноження кореневищами дещо простіше. Як уже згадувалося, бульба жовтця чимось схожий на восьминога. Якщо ви початківець садівник і у вас немає припасених з минулого року бульб, то купувати їх слід також в спеціальних магазинах.
  2. Коріння цієї рослини упаковані особливим способом і, як правило, трохи сухуваті. Головне, щоб вони не були пересушеними, щоб не ламалися. Інакше ця рослина вже не зійде.
  3. Перед посадкою рекомендується їх трохи зволожити. Спочатку потрібно зробити темний розчин марганцівки і продезінфікувати корінці в цьому розчині 20 - 30 хвилин.
  4. Потім їх загортають у вологу тканину і залишають при кімнатній температурі на 3 години.
  5. Після цього поміщають в поліетиленовий пакет і на добу кладуть в холодильник або будь-яке інше прохолодне місце.
  6. Через добу корінці жовтця садового разбухнут майже в два рази і будуть готові для висадки їх в грунт.

Хвороби і шкідники

Садові жовтець: посадка і догляд

  1. Слід зазначити, що цей вид жовтців досить стійкий до різних захворювань і шкідників. Єдина і головна загроза для лютиков - це перезволоження грунту.
  2. Перезволоження сприяє появі кореневої гнилі та загрожує рослині загибеллю. Тому досвідчені садівники рекомендують при висадці лютиков в кожну лунку укласти дренаж.
  3. Якщо літо видалося дуже дощовим, то садові жовтець можуть страждати і борошнистої роси, від метеликів-капусниця, які об'їдають листя. Боротися з цими шкідниками рекомендується спеціальними біо-інсектицидними препаратами, які можна купити в будь-якому спеціалізованому магазині.
  4. Листя і квітконоси лютиков можуть бути покриті білою цвіллю, а пелюстки - бурими плямами. Відбувається це в результаті зараження рослини грибами.
  5. Велику небезпеку становлять нематоди, вони пошкоджують коріння рослини. Для запобігання нападу шкідників використовують різні інсектицидні засоби.

Лютики садові в квітковому горщику

Садові жовтець: посадка і догляд

  1. Невелика коренева система і компактний кущ дають можливість жовтець садовому прекрасно себе почувати і в квітковому горщику прямо в будинку.
  2. Лютики досить компактні рослини, тому їм не потрібно великого горщика. 15 см в діаметрі буде цілком достатньо. обов'язковий дренаж.
  3. Якщо рослині буде вистачати світла і поживних речовин, то навіть взимку він може радувати вас яскравим і тривалим цвітінням.
  4. Деякі садівники, викопавши восени на своїй ділянці кореневища лютиков, пересаджують їх в горщики і тримають в приміщенні. В один горщик поміщають один корінь.
  5. Нічим особливим вирощування лютиков в будинку від їх вирощування на вулиці не відрізняється. Єдине, обмежте до них доступ дітей і домашніх тварин.
  6. Грунт повинна бути пухкої, найкраще, якщо це буде суміш квіткового землі і піску в рівних частинах.
  7. Лютики прекрасно себе почувають на південній стороні будинку, де освітлення яскравіше. Але від прямих сонячних променів їх все-таки варто затінювати.
  8. У зимовий час, якщо квітка штучно не освечівать, то цвісти він не буде. До того ж ця квітка також вимагає деякого періоду спокою. Він набагато менше, ніж це необхідно іншим кольорам і становить всього 1 - 1,5 місяці.