Віола: посадка і догляд

Віола: посадка і догляд

Рослина віолу триколор, яке належить сімейству фіалкових, народний поголос ласкаво охрестила братками. Але, незважаючи на простакувате назву і невеликі розміри, квітка зовсім не виглядає скромним. Його пелюстки природа нагородила найрізноманітнішими квітами і відтінками, і разом це воістину життєстверджуюче і чудове видовище!

Ареалом зростання віоли в дикій природі є території, де переважав гірської грунту. Рослині до душі помірний клімат з мінімальними перепадами температур. Всього налічують близько 700 видів братків і, повірте, серед них одна квітка краше іншого! Самобутню красу фіалки людина оцінив ще в глибоку давнину. З тих пір яскравими букетиками цих квітів прикрашали житла і приміщення, в яких проводили свята, а дівчата із задоволенням вплітали мініатюрну віолу в вінки.

Віола створить легку і веселу атмосферу скрізь, де б не зросла. Може бути, тому рослина із задоволенням «запрошують» в красиві кашпо на балконі і імпровізовані клумби на присадибних ділянках? До того ж віола є багаторічною культурою, тому розправляє свої яскраві пелюстки досить рано, коли природа тільки починає «потягатися» після тривалого зимового сну. З цим прекрасним рослиною дуже легко подружитися - вирощування віоли та догляд за нею подужає навіть самий недосвідчений квітникар-любитель.

Віола: посадка і догляд

Віола: посадка і догляд

Найбільш затребувані сорти віоли

Сорти цього чарівного квітки розрізняють за формою пелюсток і їх забарвленню. Існує кілька сортів братків, цвітіння яких - воістину чарівне і прекрасне видовище:

  • сорту Колокольчикова форми: Bridal Lady, Fruit Fly, Senk's Alchemy Yellow Bells. На фото фіалка Senk's Alchemy Yellow Bells;

Віола: посадка і догляд

  • сорту з квітами-чашечками Spring Rose, Reflections of Spring. Оцініть ніжну красу віоли Spring Rose на фото;

Віола: посадка і догляд

  • сорту з квіткою в формі «оса»: Fire Wasp, Fantasy Wasp, Senk's Arctic Fox. Чи не правда, вражаюче видовище (фіалка Senk's Arctic Fox).

Віола: посадка і догляд

Обов'язкові умови для успішного вирощування віоли

Перш ніж зайнятися безпосередньою посадкою і вирощуванням братків, дізнайтеся їх ближче.

Фіалка триколірна - абсолютно невибагливі рослина. Ніжні квіти, схожі на різнокольорові дівчачі платтячка, будуть рясно рости навіть при мінімальних зусиллях з вашого боку. Але не думайте, що до вирощування віоли можна поставитися як-небудь: в цій справі все ж є деякі нюанси. Давайте розглянемо кожен з них.

Освітлення, температурне середовище

Віола дуже любить сонце і буйно квітне, обласкана розсіяними або прямими сонячними променями. Але якщо літо видалося дуже спекотним, то навіть братки не встоять перед полуденним спекою і вигорить. Робимо висновок: якщо синоптики обіцяють посушливе літо, віолу на відкритих сонцю ділянках висаджувати не варто. Балкони, що виходять на південь, також не підійдуть рослині. Віола неодмінно зацвіте, але буде радувати вас своєю красою тільки до липня, до піку сонячної активності. Потім декоративна цінність кісткової пропаде: цвісти вони більше не будуть, у них пожовтіє і опаде листя.

Оптимальним місцем для вирощування братків стануть добре освітлені вранці і ввечері ділянки, на які буде падати тінь в полуденний час. В таких умовах віола збереже соковиту зелень своїх листочків і великі яскраві пелюстки квіток до самої осені. Прекрасний вибором стане ділянку землі, розташований в тіні не дуже густий крони молодого дерева, біля огорожі або великого куща. Якщо ви вирішили зайнятися вирощуванням віоли в домашніх умовах, вам підійдуть балкони, що виходять на схід і захід.

Найкраще віола відчуває себе у свіжій обстановці: «кохана» температура садового рослини - 10 - 250С. До речі, нетривалий похолодання (3 - 50С) абсолютно нічим не загрожує декоративного виду ніжної фіалки. Набагато складніше цим квітам впоратися з літньою спекою, на яку вони реагують тривалими перервами в цвітінні, і чергова хвиля їх цвітіння настане, швидше за все, тільки восени.

Віола: посадка і догляд

Полив віоли

Тривала відсутність зволоження віола не оцінить: не чекайте, коли коріння квітки виявляться закутими в кам'яну грунт, поїть яскраву красуню частіше. Однак пам'ятайте про почуття міри, адже від надмірного зволоження коріння рослини пріють і гниють, в результаті чого квітка гине.

Віола: посадка і догляд

Підживлення віоли

Регулярно удобрюйте віолу, тоді вона буде радувати вас своїм квітучим зовнішнім виглядом все літо. Якщо ваша фіалка росте в закритому грунті (на підвіконні або балконі), підгодовуйте її щотижня. Якщо свої рослини ви «поселили» на присадибній ділянці, робіть це трохи рідше - буде досить 1 підгодівлі в 3 - 4 тижні.

Віола: посадка і догляд

Як садити віолу

Віолу вирощують розсадним і насіннєвим способами. Давайте розглянемо технологію посіву і висаджування розсади братків.

Вирощування віоли насінням

Культивування ефектного квітки з насіння - процес нетрудомісткий. Запам'ятайте тільки терміни посадки: деякі початківці квітникарі помиляються, коли сіють віолу навесні, очікуючи буйства фарб в літні місяці, в той час як правильний посів дворічної культури стартує тільки влітку.

Червень - липень - найсприятливіший період для вирощування братків в квітнику. У борозенку відкритого грунту протяжністю 1 м рекомендують засівати приблизно 50 - 60 насіння, залишаючи по 5 см між лунками. Перед тим як засівати, на деякий час помістіть насіння в розчин біостимулятора росту - Епін або Циркон.

У кожну ямку кладіть 3 - 4 насінини на глибину близько 1,5 см. Потім присипте їх невеликою кількістю сухої землі без грудок і обережно полийте, щоб не розмити грунт. Зверху накрийте грядку шаром тирси, щоб грунт краще утримувала вологу. Через 7 - 10 днів, коли вас порадують ніжні сходи, відразу ж заховайте паростки під темну плівку, яка зробить їх акліматизацію максимально комфортною. Через 2,5 - 3 тижні захист знімають.

Напередодні серпня розсада буде вже досить великий, щоб висадити її на постійне місце. Такий посадковий матеріал покладе початок фіалкам з рясним і тривалим цвітінням. Від братків, вирощених з розсади, подібного ефекту чекати не доводиться.

Віола: посадка і догляд

Перед зимою віолу, що живе під відкритим небом, потрібно утеплити «шубою» з соломи або лапника, тоді коренева система рослини буде захищена від вимерзання. З приходом весни підтримайте ослаблену фіалку добривом - підгодуйте квітка перед зав'яззю бутонів і напередодні цвітіння.

Це важливо! Свіжий гній для удобрення братків не використовують, так як ця речовина викликає розвиток захворювання «чорна ніжка».

Вирощування розсади

Вирощування розсади фіалки з насіння - єдиний вихід для квітникарів, які проживають в регіонах, які відрізняються суворим кліматом. Цей спосіб пов'язаний з деякими труднощами: додатковим освітленням, стабільністю температурного режиму та підборі найбільш підходящого грунту.

Посадка і догляд за розсадою віоли в домашніх умовах починається з кінця лютого. Заздалегідь потримайте насіння в стимуляторе зростання (Епін, Циркон, ЕМ - 1). Розчин не тільки підштовхне квітка до якнайшвидшого проростання, а й підвищить його імунітет. Найкращим субстратом для вирощування братків був визнаний грунт, до складу якого входить торф з рівнем pH 5,5 - 5,8. У добривах ця земля не потребує, вперше віолу потрібно буде підгодувати, коли у неї почнуть формуватися два справжніх листка.

Щоб отримати багато міцних і здорових сходів, не забудьте покласти дренаж в посадкову ємність. Насіння братків висівають зверху зволоженою грунту, після чого присипають невеликою кількістю вермикуліту. Наостанок потрібно накрити контейнер плівкою або склом - для якнайшвидшого появи перших сходів. Час від часу провітрюйте ємність, в іншому випадку грунт може вразити грибок.

Якщо ви пророщують розсаду не в загальній ємності, а в пластикових стаканчиках, то посадіть в кожен по 3 - 4 насінини. Коли з'являться паростки, виберіть самий сильний і красивий, а решта видаліть.

При вирощуванні в контейнері потрібно 2 рази провести пікірування розсади фіалки:

  • час першої пікіровки приходить, коли у паростків з'являється пара справжніх листків;
  • другий раз рослини розсаджують, коли їх вік досягне 5 тижнів. Паростки поміщають в ємності діаметром не більше 10 см. Якщо ж у вас велика ємність для пікіровки розсади, витримуйте між саджанцями відстань в 6 см.

Доростити віолу можна в неопалюваної теплиці на дачі.

Перший раз сходи підгодовують через 3 тижні після їх появи. Підійде будь-який мінеральний склад, його розчином рослини підживлюють по корінь. Це щомісячна процедура. Полив братків, вирощених на розсаду, повинен бути дуже помірним - воду направляють в корінь, стежачи за тим, щоб крапельки не потрапили на листя.

У відкритий грунт розсада братків повинна перекочувати в середині травня, коли зникає загроза заморозків. Викопайте в землі ямку глибиною не більше 5 см і насипте туди жменю піску, потім на цей дренаж помістіть кущ віоли із земляною грудкою. Відстань між розсадою має бути не менше 10 -15 см. Якщо у вас великий сорт віоли з великими квітами, ця відстань збільшується до 20 см. Злегка зволожите землю під саджанцями і сховайте від сонячного світла на кілька днів.

Віола: посадка і догляд

Так виглядає загальна схема вирощування садової фіалки.

Як виростити здорові братки

Оскільки терміни у посіву воли досить ранні, сходи рослини потрібно забезпечити додатковим освітленням. Для цього можна скористатися звичайною лампою денного світла або спеціальної фітолампи. Тривалість світлового дня для гарного самопочуття віоли становить близько приблизно 15 - 16 годин.

Оптимальна температура для проростання квітки з насіння становить 18 - 300С. Якщо температурний режим виходить за ці межі, схожість насіння погіршується. Як тільки з землі здадуться зелені паростки, температура може бути знижена до 13 - 150С. Підросли сходи будуть прекрасно себе почувати навіть при температурі в 50.

Віола: посадка і догляд

Комахи-вороги для рослини

Нарядні квіти віоли привертають увагу не тільки квітникарів, але і деяких комах, дружба з якими не обіцяє рослині нічого хорошого. Перерахуємо головних шкідників братків.

Совка весняна земляна.

Це нічний метелик, ненажерливі гусениці якої об'їдають ночами коріння і точку росту примули, віоли та інших садових рослин. Боротися з комахами можна декількома способами:

  • виривати бур'яни, що ростуть навколо квітів;
  • збирати гусениць в квітні - травні;
  • обробляти віолу до початку цвітіння інсектицидними засобами (Альтер, Ціткор, Кінмікс);
  • перекопувати восени землю, виробляючи оборот пласта.

Віола: посадка і догляд

нематода галова.

Діяльність комахи завдає удар по кореневій системі віоли - на корінцях рослини роздуваються галли розміром 3 - 5 мм. Ці здуття приховують личинок, які пізніше проникають грунт і вражають коріння сусідніх кущів. Віола на фото пошкоджена таким шкідником.

Віола: посадка і догляд

Щоб позбутися від нематоди, землю пропарюють при температурі 50 - 550С, і за тиждень до посіву збагачують грунт азотно-кислим натрієм з розрахунку 200 г на 1 м2.

Перламутровка велика і перламутровка Селена.

Ці метелики і їхні гусениці харчуються на малині і фіалки. Комахи становлять небезпеку для рослини з травня по серпень. Основним заходом боротьби з такими шкідниками залишається обробка квітів інсектицидами -Талстар, Ціткор, Акарін, Арріво, Суми-Альфа.

Віола: посадка і догляд

Перламутровка велика

Віола: посадка і догляд

Перламутровка Селена

Захворювання віоли

У допомогу починаючому квітникарю ми наведемо перелік основних захворювань рослини і розповімо, як вилікувати фіалку.

Аскохитоз.

Основний симптом цього захворювання - поява грибкових слідів на листочках віоли, які виглядають як коричневі плями, облямовані широкою бурою смужкою. Через деякий час серцевини плям світлішають, після чого на поверхні листя розвиваються плодові тканини гриба. Листя братків стають бурими і засихають.

Щоб захистити квітка від серйозного захворювання, до початку цвітіння його обробляють спеціальним розчином, що містить мідь.

Борошниста роса.

В основі цього захворювання лежить діяльність грибка. На листі фіалки він проявляється у вигляді білястого борошнистого шару, який незабаром буріє і покривається чорними бульбоподібними тілами.

В якості профілактики рослина до настання цвітіння обприскують розчином сірки садової та сірки колоїдної. Існують і спеціалізовані препарати, за допомогою яких можна перемогти хворобу: Ордан, Швидкість, Хорус.

септоріоз.

Захворювання вражає фіалку грибковими слідами на листочках, у вигляді червоно-коричневих цяток від 5 до 10 мм. Через деякий час посвітлілими центр плями тріскається, а на місці плям формуються жовтувато-сірі освіти (склероції). Уражені листки гинуть.

Щоб рослина уникнуло такої сумної долі, його ще на початку цвітіння обприскують бордоською сумішшю або Оксихлорид міді.

сіра гниль.

Якщо літо видалося дощовим, то віола може постраждати від грибкового захворювання, яке проявляється розпливчастими бурими плямами на стеблі і листках. Згодом плями зливають в загальний велику ділянку ураження, який висихає і испещрялись множинними тріщинами. На грунті високої вологості листя покриваються густим сірим нальотом.

До цвітіння фіалку обробляють водним розчином препаратів Гліокладін або Тріходермін. Хворе рослину викопують разом з грудкою землі, а грунт поливають антигрибковими засобами Алірін-Б або Максим.

філлостіктоз.

Грибкове ураження в цьому випадку є буро-вохряні плями зі світлою серцевиною. Уражені ділянки швидко висихають, на обох сторонах кожного хворого листочка з'являються склероції.

До початку цвітіння фіалку обробляють бордоською сумішшю або Хомом.

Всі перераховані інфекції мають властивість зберігати активність навіть на загиблих залишках рослини. Тому з приходом осені обов'язково збирайте і прибирайте з ділянки рослинні залишки.

Віола: посадка і догляд

Догляд і розмноження віоли. Відео