Невибаглива і обільноцветущая гвоздика турецька займає особливе місце в квіткових композиціях, які початківці і досвідчені садівники вирощують на своїх квітниках. Серед головних якостей, за які вона полюбилася багатьом - яскравий окрас і величезна палітра кольорів. Красиве східне назву і слов'янська витривалість - саме ті якості, якими славиться гвоздика турецька садові.
Гвоздика турецька. Опис і різновиди
Гвоздика турецька - це дворічна садова рослина, яке в перший рік після посадки фарбується тільки стеблами. Рясне цвітіння турецької гвоздики можна побачити лише через рік. Висота дорослих рослин - 12-15 см (низькорослі види), 45-60 см (високорослі різновиди). Стебла міцні, прямостоячі, вузлуваті. Листки сидячі, ланцетні, зеленого кольору з блакитним відтінком. Квітки зібрані в щітковие суцвіття, забарвлення яких варіюється від білого і до темно-бордового. Поширеною і улюбленою садівниками вважається гвоздика турецька біла, яка має сильний аромат і великі суцвіття.
Особливості вирощування гвоздики турецької
Вирощування гвоздики турецької не вимагає особливо пильної догляду, але враховувати деякі правила все-таки потрібно. Це стосується грунту, освітлення, поливу і добрива молодих і дорослих рослин. Практично кожна гвоздика турецька - багаторічна, але в садівництві прийнято вирощувати ці рослини як дворічники. Крім того, завдяки схильності гвоздики до самосіву, рослина може не залишати сад протягом багатьох років. Досить просто проріджувати сходи, прополювати і поливати їх в жарку погоду.
Грунт, добрива, освітлення і полив
- Грунт для вирощування підійде будь-яка. Єдине правило - хороший дренаж. Також важливо враховувати, що у турецькій гвоздики від перезволоження можуть загнаіваться коріння. Тобто, висаджувати її потрібно не в місцях, куди стікає вода після дощу.
- Добриво. Не обов'язково. Підгодовувати гвоздики можна під час цвітіння універсальним добривом.
- Освітлення. Турецька гвоздика не любить прямого сонячного світла протягом усього дня. Її краще висаджувати в півтіні, де рослина отримує кілька годин сонячного світла в добу.
- Полив. Відразу після висівання насіння грунт повинен бути постійно добре зволоженою. У міру дорослішання рослини полив поступово скорочується. Дорослі рослини майже не потребують поливу, за винятком спекотної погоди або появи тріщин на грунті.
Знаючи про те, як вирощувати турецьку гвоздику, можна прикрасити ділянку без докладання великих фізичних зусиль.
Хвороби і шкідники гвоздики турецької. Методи збереження здорового рослини
Гвоздика домашня турецька хоч і невибаглива, але вразлива. З весни і до осені рослина може дивуватися хворобами і шкідниками:
- Весна. Як і більшість садових квітів, турецька гвоздика навесні - джерело їжі для гризунів, які добувають пробилися з-під снігу зелені листочки і сгризают їх. Щоб знищити шкідників, можна розкидати навколо кущів отруєне зерно або поставити мишоловки.
- Лето.Гвоздікам загрожує кореневої шкідник - галова нематода. Симптоми: деформовані, тьмяні листя, здуття на черешках, зупинка росту рослини. Методи усунення проблеми - знищення рослини і дезінфекція грунту.
- Фузаріоз - хвороба, що вражає всі частини гвоздики. Симптоми: стебла починають поступово в'янути, а потім повністю відмирають. Зараження відбувається від недавно внесеного свіжого гною. Фузаріоз не піддається лікуванню, але в якості профілактики 3 рази за сезон грунт знезаражують розчином перманганату калію.
- Іржа - грибкове захворювання турецьких гвоздик. Симптоми - на листках і пагонах утворюються жовті подушечки. Методи лікування - обробка грунту вапном або хомом (20 г на 5 л води).
- Комахи: гораковий слоник і павутинний кліщ. Перший прогризає в листі отвори, а другий висмоктує з стебел все соки. Екологічний спосіб знищення шкідників - цибулиння. Рецепт приготування: 100 г цибулиння заливають 5 л окропу і настоюють 3-4 дні. Таким настоєм обробляють уражені стебла 3 рази з періодичністю в 5-6 днів.
При найменшому негативному впливі на рослину з боку хвороб або шкідників, варто негайно почати процес лікування.
Способи розмноження турецької гвоздики
Молоді рослини гвоздики турецької можна отримати двома способами:
- Поділом кореневища. Роблять це восени, коли рослина відцвіте. Від дорослого куща відокремлюють (руками або ножем) частину кореневища і садять його в окремий горщик.
- Посівом насіння. Гвоздика турецька з насіння висівається досить просто. Навесні (квітень) або восени (жовтень) на розпушений грунт рядами викласти насіння і присипати їх землею. Відмітна особливість осіннього посіву - сухе насіння і сухі борозенки навколо них, поливати не можна ні в якому разі. Щоб насіння не вимерзли, потрібно вкрити їх «подушкою» з листя або соломи, які відразу після танення снігу прибирають.
На відео детально описано, як розмножується турецька гвоздика розсадою.
Гвоздика турецька в саду. Сусідство і місце в композиціях ландшафтного дизайну
Зважившись вирощувати у себе на ділянці гвоздику турецьку, зовсім не обов'язково відразу висаджувати її у відкритий грунт. Низькорослі сорти відмінно виглядають в альпінаріях і рокарії (як почвопокривні), а високорослі прикрашають своїми яскравими квітками бордюри, рабатки і живоплоти. Щоб квіти турецька гвоздика виглядали ефектно і не втрачали свою привабливість протягом всього сезону цвітіння, слід дотримуватися вигідне сусідство з іншими «зеленими жителями» саду. Рослини для хорошого сусідства з гвоздикою турецькою (по сортам гвоздики):
- низькорослі сорти з яскраво-рожевим і червоним забарвленням - гипсофила витончена, Клеома колючий, піретрум дівочий;
- низькорослі сорти зі світлим забарвленням квіток - шавлія лікарська, дзвіночок карпатський, чорнушка дамаська;
- високорослі сорти всіх забарвлень - червоний лихнис, люпин, ешшольція.
Турецька гвоздика на фото змориться дуже ефектно в оточенні таких же обільноцветущая чорнобривців, настурцій і гортензій. Серед анти сусідів цієї східної красуні знаходяться тюльпани, жоржини і гладіолуси.
Дізнавшись про особливості, секрети вирощування і можливі проблеми догляду за турецької гвоздикою, можна сміливо купувати насіння і висівати їх на своїй ділянці хоч сьогодні (якщо час року дозволяє)!