Якщо ви хочете зробити свою присадибну ділянку зеленішим і затишним, посадіть в саду жимолость. Батога високодекоративний чагарнику повзуть вгору на висоту до 6 м. Рослина використовують для вертикального і почвопокровного озеленення території. Витончені ліани з дивовижною цепкостью обвивають арки, альтанки, старі паркани і стіни, які хотілося б приховати від сторонніх очей. У жимолості маса переваг - вона швидко зростає, чудово виглядає в період цвітіння і приємно пахне. Як посадити рослину і доглядати за ним, читайте в статті.
Жимолость Приморська (серотин): опис
Серотин - одна з представниць великого сімейства кучерявих швидкозростаючих ліан. Зазвичай її вирощують як пишний чагарник або густе почвопокровноє рослина. Жимолость цього виду по праву претендує на роль першої скрипки в саду, оскільки дуже красива. Листя насиченого зеленого кольору вигідно підкреслює соковитий відтінок темно-червоних запашних квітів - погодьтеся, рослина виглядає дуже ефектно. На підтвердження похвальним словами - фото жимолості серотин:
Серотин швидко розвивається, швидко піднімаючись по опорі на висоту до 5 м від землі. Протягом року батоги жимолості збільшуються на 2 метри. Цвіте рослина досить довго, що, безсумнівно, вважають одним з його головних переваг. Витончені суцвіття з'являються на ліанах в квітні і прикрашають рослину до самого вересня. Квітки кучерявою жимолості серотин - ювелірне творіння природи. Легкі, тендітні, схожі на метеликів, вони пофарбовані в темно-червоний, майже бордовий колір, який плавно «перетікає» в пастельний кремово-білий відтінок серцевини.
З приходом осені контрастне фарбування бутонів злегка блідне, немов вигорить на сонці. Щоб продовжити терміни цвітіння і до самої осені насолоджуватися парфумерним ароматом квіток жимолості, зів'ялі суцвіття своєчасно обривають, не чекаючи, поки рослина сформує плоди. Якщо відцвілі суцвіття не видаляти, незабаром на їх місці з'являються плодові утворення, що нагадують за формою шишечки. В саду, де цвіте жимолость, повітря завжди наповнений запашним запахом з легкими липовими нотками.
Ідеальна компанія для ароматної красуні - в'юнкі троянди і клематиси, висаджені по сусідству. Якщо вирішено вирощувати декоративну жимолость як грунтопокривна рослина, слід в першу чергу розглянути варіант облаштування ліани в рокарії, де вона оплетет пишними чагарниками великі камені. До того ж це полегшить підготовку жимолості серотин до зими. Також за допомогою кучерявою ліани можна перетворити арочне перекриття, укіс або підпірну стіну.
Жимолость серотин - світлолюбна рослина, але при відсутності відповідного місця зможе прижитися і в умовах півтіні. А ось суцільна тінь поставить хрест на рясному цвітінні ліани. Запорукою успішного розвитку кучерявого рослини є родюча добре зволожена і дренированная грунт, світлий, але безвітряний ділянку. Ще однією чудовою властивістю жимолості цього виду вважають її високу опірність різним хворобам і шкідників, від яких інші рослини зазвичай гинуть.
Посадка жимолості серотин
Для початку виберіть підходящу ділянку для рослини - повністю відкрите для сонця або частково затінене містечко. Заздалегідь визначтеся з призначенням жимолості:
- для прикраси і затінення альтанки, арки;
- в якості живої огорожі;
- для поверхневого прикраси грунту.
Готуючи місце під посадку, пам'ятайте, що жимолость серотин воліє поживний грунт. Щоб ліана добре себе почувала, збагатите ділянку мінеральними добривами і перегноєм. Якщо ви плануєте закрити за допомогою пишного рослини велику площу, викопуйте для живців НЕ посадкову лунку, а цілу траншею.
У вас не повинно виникати сумнівів з приводу придатності садивного матеріалу: у здорової жимолості рівномірно забарвлені зелені блискучі листя і прямі міцні стебла. Перед посадкою саджанців, образно кажучи, потрібно дати знак, що настав час рости. Для стимуляції розвитку жимолость поміщають в розчин спеціального засобу - гумата, епін або Корневином. Саджанець, який сидить в горщику, замочують на півгодини, а екземпляри з відкритими корінням - на 6 - 18 годин.
Порядок роботи при посадці жимолості серотин такий:
- уважно огляньте саджанці жимолості. Зіпсовані і сухі корінці зріжте;
- викопайте посадочні ями глибиною до 25 - 30 см і діаметром близько 40 см за кількістю живців. Слідкуйте, щоб відстань між лунками становило приблизно 1,2 - 1,5 м, якщо жимолость буде використовуватися як грунтопокривна рослина, і 2 м, якщо ви зацікавлені в вертикальному напрямку її зростання;
- на дно ями покладіть дренажний шар глиняних черепків, цегляної крихти або гравію завтовшки до 7 см;
- наповніть кожну яму сумішшю з 50 г суперфосфату, 2 відер компосту і 1 кг золи. Якщо в грунті на вашій ділянці переважає пісок, компосту потрібно використовувати більше, а також доповнити суміш калійним добривом;
- влийте в кожну яму теплу воду і кілька разів перемішайте, щоб зволожити лунку рівномірно;
- згріб з землі невелику гірку посередині посадкової ями і помістіть туди саджанець рослини, акуратно розправивши корінці по поверхні гірки. Тепер насипте в лунку компост, налийте трохи води, щоб зафіксувати саджанець в грунті. Потім остаточно досипьте лунку і рясно полийте. Згодом поливайте жимолость серотин під корінь;
- не нехтуйте мульчированием, інакше нововисаджені жимолость швидко позбутися цінної вологи. Використовуйте в якості мульчі газети, складені в декілька шарів;
- деякі садівники при посадці жимолості проявляють креативність і чергують сорти рослини.
Догляд за жимолостю серотин
Проблем з вирощуванням цього сорту жимолості зазвичай не виникає. Тримайте в пам'яті кілька цінних рекомендацій, і тоді чарівна рослина буде прикрашати ваш сад не один рік:
- Влітку поливайте жимолость вдосталь. Зверніть увагу, що ліані буде комфортно тільки при наявності хорошого дренажу в грунті. Дренування здійснюється ще на етапі посадки рослини. Найбільш вдалий час для поливу - вранці або ближче до вечора. Після поливу не забувайте рихлити землю на ділянці з жимолостю, тоді вона не схопиться грубої кіркою.
- Молоді пагони кучерявою ліани обережно «підсаджують» до опори. В майбутньому підставу ліани одеревенеет і щільно притулиться до підтримуючого спорудження.
- Обрізку жимолості проводять на другий рік після посадки: це має велике значення для підтримки декоративності даного виду рослини, оскільки без належної уваги красива ліана дуже скоро перетвориться на неохайний грудку гілок. В першу чергу зрізають обморожені пагони. Така косметична процедура приносить рослині виняткову користь - жимолость цвіте довго і пишно.
- Хоча жимолость серотин досить морозостійка культура, укриття на зиму їй не завадить. Утеплюють рослина пізньої осені: батоги знімають з опори і акуратно розкладають по горизонтальній поверхні. На голу землю, яка взимку повністю замерзне, ліану класти не можна. Надійним захистом від обмороження послужать дошки або щільний купу опалого листя. Зверху рослина вкривають легким рулонних ізопенолом.
- Трохи інакше йде справа зі зрілою або старої жимолость. У міру розвитку на стеблах ліани формуються спеціальні присоски, якими рослина міцно приростає до опори. Якщо спробувати від'єднати жимолость силою, можна серйозно травмувати її стебла по всій довжині. Щоб цього не сталося, батоги залишають на місці і споруджують вертикальне укриття або мульчують грунт навколо куща. Укриття знімають навесні, приблизно в середині квітня, коли вже можна не боятися поворотних заморозків. Не варто займатися пробудженням жимолості в сонячну погоду, в іншому випадку рослина отримає опіки від яскравих сонячних променів. Щоб не нашкодити ліані, заплануйте захід на вечір.
Розмноження жимолості серотин
Садівники користуються кількома способами розмноження жимолості серотин:
- весняна посадка насіння рослини в відкриту землю саду;
- живцювання 2-хлетним втечею (навесні втечу прикопують);
- трав'яниста живцювання (зелені живці укорінюють в червні - липні, попередньо рясно зволоживши землю).
Як показує практика, останній спосіб найпростіший і ефективний. Наріжте в кінці червня пагони на шматочки з 2 - 3 вузлами і парою листочків на верхівці. Посадіть в затінене місце по кілька черешків. Зверху на саджанці надіньте купол з обрізаної пластикової пляшки без кришки. При уважному ставленні вони швидко пустять коріння. Висадивши їх наступної весни, до осені ви отримаєте міцні кущі з потужними пагонами заввишки до 1 м.
Хвороби жимолості серотин
Всі декоративні види жимолості мають міцним імунітетом, який може бути підірваний халатністю садівника. Найчастіше рослина страждає від морозобоін. Коли ви, понадіявшись на теплу безсніжну зиму, чи не приховали ліану захисним матеріалом, вона насилу перезимує, якщо холоди прийдуть суворі. Наслідки проявляться навесні: у жимолості розтріскаються і лопнуть пагони. Пошкоджені ділянки стають доступною середовищем для життєдіяльності сапротрофних бактерій. Грибкові організми забарвлюють уражені ділянки в темний колір, через що гілки жимолості всихають. Єдиний спосіб усунути результати морозобоін - обрізати хворі пагони. Щоб зупинити інфекцію, відразу ж після цвітіння ліану обробляють бордоською рідиною.
Ви абсолютно не пошкодуєте, якщо відведете жимолості серотин центральне місце в своєму саду. Пройде зовсім небагато часу, і ця чарівна кучерява ліана стане предметом вашої гордості.