» » » Форма для садової доріжки: поради

Форма для садової доріжки: поради

Форма для садової доріжки: поради

Садова доріжка може стати не тільки необхідним елементом ділянки, але і його окрасою. Зробити стежку в саду можна з різних матеріалів, наприклад, з бетону, і дуже зручно, коли під рукою є спеціальна форма для заливки цементно-піщаної суміші. У цій статті ми розповімо, як виготовити форму для садової доріжки своїми руками і як створити в своєму саду красиву стежку.

Навіщо потрібні садові доріжки на ділянці

Ті садівники, які приділяють належну увагу декоративному оформленню своїх ділянок, обов'язково подбають про створення цікавих і акуратних доріжок. Стежки, гармонійно вписані в загальний ландшафтний дизайн, відмінно підкреслюють стилістичну спрямованість саду, надають йому якусь елегантність і доглянутість. Саме тому головна їх функція - естетична. Ділянка, який виглядає охайно і представницький, свідчить про охайність своїх господарів.

Друга функція садових доріжок - практична. Стежки, прокладені через газони, з'єднують між собою всі споруди на присадибній ділянці і створюють з них єдиний архітектурний ансамбль. Вони також поділяють газон на окремі ділянки, окреслюють межі клумб і квіткових композицій. Крім іншого, доріжки виділяють стилістичне оформлення саду, акцентують на ньому увагу.

Форма для садової доріжки: поради

Переваги та недоліки форм для садових доріжок

Садову стежку можна виконати з будь-яких підручних засобів: деревини, дикого або обробленого каменю, цегли, різних штучних матеріалів. Відносно дешевим, але цілком практичним і привабливим варіантом вважаються заливні доріжки з бетону. Форми для них можна придбати на будівельному ринку або виготовити самостійно. У будь-якому випадку, мати таку форму в своєму господарстві не завадить жодному садівникові.

Матриці для виготовлення бетонних елементів володіють багатьма перевагами, розберемося в них докладніше:

  1. Форма для заливки садових доріжок дає можливість швидко і без зайвих витрат зробити стежку з красивим і акуратним візерунком.
  2. Бетонні стежки, виконані таким чином, виглядають набагато краще звичайної цементно-піщаної стяжки. За своїм виглядом вони нагадують доріжку, вимощену камінням. Після застигання матеріал можна додатково покрити шаром спеціальної фарби, що додасть йому ще більшу декоративність.
  3. Довговічність форм - ще одне з їхніх переваг. Ці конструкції можна використовувати безліч разів, а за непотрібністю просто зберігати в потрібному місці. Варто відзначити, що покупні форми найчастіше виготовлені з пластику, який не боїться вологи, холоду, спеки, морозу, не піддається корозії. Такі конструкції досить міцні, в процесі роботи на них можна сміливо впливати гумовим молотком, не боячись пошкодити.
  4. Ще одна перевага форм - їх дешевизна. Виготовити конструкцію можна самому з підручних матеріалів, обійшовшись без значних грошових витрат. Готовий товар буде коштувати набагато дорожче. Наприклад, стандартна форма для садової доріжки розміром 600х600х60 см, виготовлена ​​з пластику, обійдеться вам близько 700 рублів.
  5. Міцність доріжок, зроблених за допомогою таких форм, не викликає сумнівів. Бетон можна залити на будь-яку глибину, наприклад, на 20 см, верхню його частину виконати у вигляді осередків, і тоді по стежці можна буде не просто ходити, а й їздити автомобілем.
  6. Створити садову доріжку за допомогою форми для плитки може практично будь-хто. Конструкції ці прості у використанні, не вимагають особливих навичок і фізичної сили. Весь процес не займе багато часу і буде виконаний швидше, ніж в разі укладання тротуарної плитки, цегли або каменю.

Як бачите, самі форми і доріжки, виконані з їх допомогою, мають безліч позитивних сторін. Але перед тим як зважитися на покупку матеріалів для виготовлення бетонних стежок, бажано ознайомитися і з їх недоліками:

  1. За зовнішнім виглядом садові доріжки з бетону набагато поступаються іншим декоративним матеріалами: плитці, цеглі, деревині, натуральному каменю. Навіть якщо ви спробуєте додати бетону вид будь-якого з цих матеріалів, домогтися повної схожості у вас навряд чи вийде.
  2. Напилення, яким покривають цементно-піщаний склад після його застигання, схильне до стирання і недовговічне. Стежка буде виглядати красиво не так вже й довго, а щоб підтримувати її в акуратному вигляді, фарбу доведеться оновлювати не рідше 1 разу на рік. Деякі вирішують цю проблему, використовуючи спеціальні пігменти, які додаються в рідкий розчин і забарвлюють всю товщу бетону. Потрібно відзначити, що вартість таких речовин досить висока, а підсумковий результат виходить не таким вже привабливим.
  3. При заливці значних площ процес просуватиметься повільно, оскільки на висихання бетону знадобиться певний час. Вирішити цю проблему можна, придбавши або виготовивши кілька форм для доріжок. У такому випадку робота буде виконуватися швидше, але додаткові форми спричинять за собою і зайві витрати.
  4. Ходити по бетонній стежці можна буде тільки через 20 днів після її заливки - стільки часу знадобиться для достатнього затвердіння суміші. Їздити машиною по такій плитці можна буде не раніше, ніж через 30-40 днів.

Форма для садової доріжки: поради

Виготовлення форми для садових доріжок своїми руками

Багато вважають за краще не витрачати зайвий час і купити готову форму для доріжки на будівельному ринку або в спеціалізованому магазині. Цей варіант дійсно простіше в плані економії часу, до того ж, заводські форми мають геометрично точними розмірами. Зате деталі, виготовлені своїми руками, обійдуться вам значно дешевше. Доріжка, залита в подібну форму, навряд чи вийде ідеально рівною, але в цьому і буде полягати її індивідуальність, оригінальність, самобутність. Форма, зроблена своїми руками, може бути абсолютно будь-який, тоді як заводська продукція виготовляється за одним і тим же шаблонам.

Зробити форму для садової доріжки можна різними способами. Розглянемо два нескладних методу виготовлення подібної конструкції.

Форма з дерев'яних брусків

Щоб створити таку матрицю для бетонної плитки, необхідно запастися дерев'яними брусками розміром 5х5 см. Чотири таких дошки скріплюють між собою у вигляді квадрата або прямокутника. Деталі з'єднують за допомогою спеціальних пазів, які випилюють на торцевих сторонах брусів. Замість пазів конструкцію можна зафіксувати сталевими скобами, прикріпивши їх до деревини за допомогою шурупів.

Дно форми виконують з металевого листа або шматка фанери. Якщо форма для доріжки має великі габарити, при заливці бетону його бажано армувати металевою сіткою. Бетонну плитку іноді прикрашають різними елементами: шматочками кераміки, дрібною галькою, щебенем, склом і т.п. Для цього ще перед заливкою цементно-піщаної суміші на дно форми викладають декоративний матеріал, після чого наповнюють матрицю бетоном. Можна зробити трохи по-іншому: приклеїти гальку або камінчики на аркуш паперу водорозчинним клеєм, потім укласти папір на дно форми і наповнити конструкцію розчином. Після застигання виріб витягують з матриці, папір добре змочують водою і видаляють. Готову плитку зверху железнят.

Форма для садової доріжки: поради

Металева форма для садової доріжки

Форму для заливки бетону можна виготовити зі старих обручів для бочок. Якщо у вас в господарстві є такі обручі, ретельно очистіть їх від іржі і бруду, обробіть антикорозійним засобом і просушіть. Потім надайте обручу будь-яку потрібну вам форму. Якщо у вас є кілька обручів, вигніть їх по-різному і деталі доріжки в саду будуть мати вигляд природного каменю. Укладаючи обручі на підготовлену основу, в них заливають бетонну суміш, дають розчину висохнути, після чого металеву деталь знімають.

Якщо під рукою немає обруча, металеву форму можна виготовити із смужки оцинкованого заліза шириною близько 5 см.

Форма для садової доріжки: поради

Створення садової доріжки за допомогою форми

  1. Визначившись з місцем в саду, де буде проходити стежка, насамперед готують підставу. Якщо основа буде виконано за всіма правилами, доріжка прослужить довгі роки і не стане деформуватися і руйнуватися.
  2. Для створення своєрідного фундаменту під стежку, по всьому її периметру спочатку викопують траншею, знімаючи приблизно 10 см грунту.
  3. Отриманий рів засипають щебенем, роблячи шар товщиною до 3 см. Потім щебінь як слід трамбують і покривають шаром гравію і піском.
  4. На підготовлену основу можна укладати елементи стежки. Якщо плитка була виготовлена ​​заздалегідь, її встановлюють на піщану подушку, щільно стикуючи елементи між собою, а потім трамбують гумовим молотком.
  5. Вимостити стежку, її ущільнюють. Для цього насипають на доріжку пісок, щоб він заповнив усі щілини й просвіти між плитками.

Якщо плитка не було вилито заздалегідь, і доріжка буде заливатися свіжим бетоном, підставу з щебеня, гравію і піску робити заздалегідь не потрібно. Другий спосіб створення садової доріжки розглянемо поетапно:

  1. Для початку в тому місці, де буде проходити стежка, знімають шар грунту товщиною приблизно в 5 см. У підготовлену основу встановлюють форму і трохи заглиблюють її за допомогою гумової киянки. Можна вчинити інакше: поглибити форму до потрібного рівня, а потім вийняти з її внутрішнього простору шар грунту, рівний приблизно 5 см. Зазначені цифри приблизні, тому що бетон можна заливати і на велику, і на меншу глибину.
  2. Землю всередині матриці і стінки форми змочують водою, а потім насипають на дно невеликий шар щебеню. Після цього в матрицю заливають цементно-піщану суміш.
  3. Розчин для заливки в форму для створення садової доріжки готують з піску та цементу, співвідношення компонентів - 4: 1. Іноді в масу додають щебінь, щоб бетон був більш міцним і твердим. За консистенцією суміш не повинна бути занадто рідкою.
  4. Формуючи плитку з бетону, їй надають злегка опуклу форму, щоб вода не застоювалася на стежці, а стікала з неї.
  5. Поверхня стежки рівняють за допомогою кельми, а потім железнят розчином з цементу і мінерального барвника. Через кілька хвилин, коли розчин схопиться, форму знімають і приступають до виготовлення наступної деталі.
  6. У сонячну і спекотну погоду плитку накривають плівкою і періодично змочують, щоб матеріал не розтріснувся в процесі висихання.

Закінчений і акуратний вигляд садової стежці додасть бордюр, який може бути виконаний з різноманітних матеріалів. Наприклад, пластиковий бордюр стане недорогим, але практичним варіантом для вашого саду. Така межа уздовж стежки практично непомітна, вона добре поєднується з різними стилями і видами покриттів, перешкоджає розростанню газонної трави.

Дерев'яний бордюр добре виглядає на ділянках в сільському стилі, а зробити його можна з будь-якої зручної деревини, в тому числі і з відходів дощок. Врахуйте, що дерево сильно псується від вологи, тому його бажано обробити антисептиками і захистити фарбою або лаком.

Бетонний бордюр відмінно поєднується з стежками з щебеню, гальки або того ж бетону. Оформити кордону доріжки можна також цеглою або диким каменем. Можна використовувати і інші матеріали, головне, щоб плоди вашої фантазії в результаті радували вас самих.

Форма для садової доріжки: поради

Корисні поради

  1. В саду практично будь-якого стилю дуже мило і елегантно виглядатимуть крокові стежки. Окремі елементи таких доріжок розміщують на деякій відстані один від одного, в результаті чого виходить своєрідна ланцюжок. Плитки можна розмістити також в шаховому порядку.
  2. При створенні садових доріжок можна комбінувати різні текстури і матеріали, іноді навіть найсміливіші і непередбачувані поєднання виглядають не тільки оригінально, але і цілком доречно.
  3. Робити стежку в саду краще в суху і теплу погоду, особливо якщо мова йде про заливці бетону. У дощову погоду займатися прокладанням доріжки не варто, оскільки якщо волога потрапить в підготовлену траншею, стежка не послужить вам довго.

Форми для садових доріжок, фото:

Форма для садової доріжки: поради

Форма для садової доріжки: поради

Форма для садової доріжки: поради

Форма для садової доріжки: поради

Форма для садової доріжки: поради

Форма для садової доріжки: поради

Форма для садової доріжки: поради

Форма для садової доріжки. Відео