На сьогоднішній момент будівництво будинків з бруса має досить широке поширення. Цьому є цілком очевидні причини - будинок з такого матеріалу має досить привабливий зовнішній вигляд і відрізняється хорошими екологічними якостями. Але поряд з такими вигідними перевагами будова, виконане з бруса, має і недолік - це усадка.
Особливості усадочного процесу
Усадка будинку з бруса - це певний процес, в результаті якого відбувається зменшення висоти стіни. Тривалість його, як правило, становить близько 90 днів. Цей процес характерний не тільки для будинків, побудованих з деревини. Йому схильні і будови з цегли, піноблоків, газобетону і т. П. Але для будівель з бруса це питання найбільш актуальне, так як деревина в силу своїх фізичних характеристик піддається процесу усадки більше, ніж інші матеріали. Цей процес неминучий, його не можна запобігти, але цілком можливо зменшити його негативні наслідки.
На величину даного процесу впливають ряд факторів:
- Вид матеріалу. Найбільш вигідний показник в цьому відношенні притаманний клеєного бруса, тому що величина його усадки становить 2 см. Профільований брус, що має вологість природного характеру, дає усадку 2-4 см. Аналогічний брус, підданий камерній сушці, вмощується на 2,5 см. Найбільш значну усадку дає колоду - 10-15 см.
- Параметри матеріалу, критерії його довжини і товщини.
- Розмір споруди.
- Вологість матеріалу.
- порода деревини.
- Застосовувана будівельна технологія. На усадку впливає щільність підгону колод, матеріал, що прокладається між вінцями, тип рубки.
- Період року, під час якого здійснюється будівництво. У літню пору термін усадки будинку з бруса становить 12 місяців, в зимовий період для даного процесу потрібно в два рази менше часу - 6 місяців.
Види усадки
- Механічна усадка. Причиною цього явища є тиск, який чиниться верхніми колодами на нижні. Таким чином, в цьому випадку просідання будинку причиною є вплив його власної маси.
- Усадка природного характеру. Це результат зміни параметрів деревного матеріалу, з якого побудований будинок внаслідок його усихання.
Розрахунок процесу
Внаслідок усадки відбудеться зміна висоти стін будинку, що в свою чергу стане причиною перекосу дверних і віконних прорізів. Виходячи з цього, не варто встановлювати двері і вікна до закінчення усадки будови, а також монтувати покрівлю та виконувати зовнішню і внутрішню обробку. У зв'язку з цим рекомендується попередньо провести розрахунок будинку з бруса під усадку. Його величину визначає застосовуваний матеріал.
Профільований або остроганной брус, що володіє природною вологістю, дасть найбільш істотний відсоток усадки - 5% зменшення висоти стін. В результаті використання клеєних і сухих брусів усадка буде 1-2%. Застосування даних матеріалів дозволяють практично відразу виконувати монтаж вікон і дверей, а також обробку будови.
Виконується даний розрахунок на декількох етапах зведення будинку. На етапі проектування це дасть можливість вказати параметри будинку до усадки і після цього процесу. Отримані дані дозволять зрозуміти, зазори якого розміру слід залишити в отворах, щоб усадка дерев'яного будинку з бруса мінімальним чином позначилася на будові. А також скріпити систему крокв в тих місцях, де це необхідно. Завдяки цьому покрівля буде осідати одночасно зі стінами.
Способи мінімізації усадки
Існує ряд методів для контролювання процесу усадки будівлі, як сучасних, так і тих, які використовувалися протягом декількох століть. З їх допомогою можна:
- контролювати процес і мінімізувати його наслідки;
- передбачити даний момент потрібно ще на стадії закладки фундаменту;
- при монтажі основи під будову необхідно враховувати всі технічні вимоги та проектну документацію;
- слід також вивчити структуру грунту і глибину промерзання грунту.
Можна проводити усадку кожного вінця за допомогою спеціальної киянки. В результаті цієї дії бруси будуть більш щільно стикувати і при цьому вони не будуть зіпсовані. Для пом'якшення тиску між вінцями слід прокласти утеплювач. Також можна виділити такі способи контролю усадочного процесу:
- Щоб забезпечити рівномірне осідання, в віконні та дверні прорізи потрібно вмонтувати бруски. Видозміна колод не обмежується тільки всиханням. Протягом цього періоду вони також змінюють свою форму. Метод з використанням брусків дозволяє зміцнити стіни, які ослаблені в результаті виконання прорізів. Для зменшення тиску на отвір при застосуванні даного методу необхідно залишити зазор, щоб колодах розташованим зверху, було куди осісти.
- Крім цього в торці кожної колоди слід вирізати паз або шип, щоб забезпечити колодах можливість ковзання під час усадки. У верхній частині прорізів можна зробити невеликі технологічні зазори, ширина яких буде 2 см. Наявність цих пазів не вплине на естетичний вигляд будівлі, оскільки вони закриваються наличниками. Контролювати величину процесу усадки можна і за допомогою використовуваних брусів. Зчеплення брусів профільованих, наприклад, має досить щільний характер.
- Також зробити наслідки усадки найбільш непомітними можна за допомогою Нагель. Це елемент, виконаний з дерев'яного матеріалу, використання якого допоможе створити перешкоду для прокручування колод навколо власної осі. Якщо в будівельному процесі не застосовується нагель, результатом його відсутності стане вивалювання і провисання колод. Аналогічного підсумку призведе і неправильне застосування даного матеріалу. Отвори для установки нагелів необхідно робити вертикального напрямку по центру бруса. Розташування нагелів по відношенню один до одного повинно відповідати шахового порядку. Для правильного монтажу необхідно щоб глибина паза перевищувала діаметр даного елемента на 3-4 см. Це необхідно для того щоб забезпечити Нагель місце для усадки, при невиконанні цієї умови станеться зависання верхньої колоди, внаслідок чого утворюється щілина.
- Оскільки причиною усадки крім тиску, що чиниться брусами один на одного, є зміна параметрів деревного матеріалу, для контролювання процесу будуть потрібні також компенсатори усадки. Зміна параметрів будови без компенсаторів неминуче навіть за умови щільного стикування брусів. Компенсатор складається з відповідної та опорної пластин, гайки і анкера для регулювання. Монтується даний пристрій за допомогою саморізів. Компенсатори необхідно встановлювати на всі стовпи, що мають вертикальне розташування, у верхній і нижній частині. Розмір отвору повинен відповідати параметрам компенсатора. У міру усадки будинку гайка на пристрої підкручує, що перешкоджає зависання спираються на стовп брусів. Протягом першого місяця стежити за компенсатором слід кожен день і в разі потреби підкручувати його. Після здійснювати контроль можна рідше.
- Щоб усадка будинку з профільованого бруса відбувалася поступово і рівномірним чином будівельні роботи рекомендується проводити в зимовий період. Внаслідок поступового підвищення температурних показників відбувається зменшення кількості вологи. Побудований в літній період будинок проходить всі режими температури, в результаті чого відбувається його адаптація до кліматичних особливостей. Поряд з висиханням матеріал змінює свої форми - він природним чином розширюється і звужується внаслідок впливу високих і низьких показників температури.
- Знизити величину усадки будинку з клеєного бруса можливо також шляхом використання для будівництва більш сухих матеріалів. Аналогічний результат дасть і з'єднання вінців за допомогою «канадської чешки». Це метод, суть якого полягає в особливій формі стику, що нагадує клин. При застосуванні даного способу внаслідок усушки колоди щілини не з'являються, а відбувається додаткове ущільнення шва в результаті впливу маси покрівлі і верхніх кінців. Як утеплювач рекомендується використовувати матеріал синтетичного характеру, так як він має здатність стискуватися.
Висновок
Роблячи вибір на користь бруса як будівельного матеріалу для будинку необхідно розуміти, що при всіх достоїнствах властивих даному матеріалу, усадка будови виконаного з нього неминуча. Даний процес в залежності від різних факторів має різні показники. Але шляхом застосування певних способів його можна контролювати, і зробити його негативні наслідки мінімальними.
На відеофрагменті показані основні етапи будівництва будинку з бруса під усадку: