» » » Суниця садова, посадка і догляд

Суниця садова, посадка і догляд

Суниця садова, посадка і догляд

У суниці садової багато достоїнств: ягоди достигають рано, вони корисні для здоров'я, ароматні, соковиті, смачні. Ця культура вражає щорічними врожаями, пристосовується до тих умов середовища, в яких вона опинилася, швидко розмножується. Щоб вирощування суниці садової було успішним, треба вдало підібрати сорти для своєї ділянки і знати особливості обробітку цієї культури.

Коротка характеристика і опис суниці садової

Суниця садова, посадка і догляд

Fragaria - це родова назва, яке дали ботаніки суниці. І з латині воно перекладається як «пахуча». З усіх видів цього роду нам більше знайомі два:

  1. Лісова суниця - її маленькі ягідки збирають з низеньких кущиків в другій половині червня в лісах (листяних, хвойних) і на сонячних галявинах.
  2. Садова (ананасна, великоплідна) суниця - її рум'яні ягідки дозрівають на наших грядках. Її сорти отримані від гібрида, який вдалося створити за участю суниці чилійської і віргінської.

Садова суниця - культура багаторічна. У поверхневому шарі грунту знаходиться її кореневище і безліч додаткових коренів. Більш активно коренева система розвивається навесні і після того, як завершується плодоношення. Надземна частина цієї ягідної культури представлена ​​однорічними приростами, їх називають ріжками. Їх довжина 10-15 міліметрів. Кожен такий ріжок розвиває надалі листя, втеча, на якому утворюється верхівкове суцвіття у вигляді «щитка» і шнуровідние вуса - це сланкі батоги. Коли період плодоношення завершується, квітковий пагін сохне і відмирає, розвиток цього ріжка зупиняється. Але з пазушних бруньок кореневища формуються нові ріжки. Протягом трьох років кількість ріжків збільшується, потім кущ старіє, ріжки перестають формуватися. Навесні трійчастого листя суниці садової розростаються. Коли урожай зібраний, починається другий сплеск їх зростання. І якщо в цей період листя посилено утворюються, то це позитивно позначається на закладці так званих квіткових бруньок, від їх кількості залежить врожайність наступного сезону. Приблизно через 70 днів ці листя поступово відмирають. У вересні у рослин відростають нові листя, з ними вони і підуть на зимівлю. Ця культура нормально зимує тільки в тому випадку, якщо її захищає хороший сніговий покрив (товщина шару снігу не менше 25-30 сантиметрів). Якщо снігу немає, а температура нижче позначки -10 градусів, то верхівкові нирки і листові пластини підмерзають. Вуса у суниці садової найбільш активно ростуть в липні і до 15 серпня. Квітка у рослини складається з п'яти білих пелюсток, безлічі тичинок і маточок. Квіточки двостатеві, їм властиво самозапилення. З розрослося квітколожа виростає помилкова ягода, а маленькі сім'янки (горішки), що знаходяться на її поверхні - це і є справжні плоди суниці. Ягоди соковиті, великі, їх забарвлення переважно червона або біла з рожевим «бочком», а «горішки» на поверхні коричневі. Форма ягід різноманітна: конічна, округла, овальна, кубовидная, веретеноподібна, усечённоконіческая, яйцеподібна, гребневидная.

Вважають, що саме аромат допоміг суниці стати популярною, а вже потім були оцінені соковитість і смакові якості. Вченим вдалося виявити в суниці більше п'ятдесяти ароматичних сполук, здатних надавати майже чарівне вплив на організм людини. Ці ласощі виводить з зневіри, депресії, піднімає настрій, бадьорить і оздоровлює. Щоб зняти негативні наслідки після стресової ситуації лікарі радять з'їсти рум'яні свіжі ягоди в кількості не менше 150 грамів. Ягоди зміцнюють організм, адже в них багато цинку, заліза, міді, марганцю, йоду, кобальту, вітамінів групи B, каротину, аскорбінки, нікотінкі, рутина. Особливо корисна суниця при анемії, склерозі судин, гіпертонії, інших серцевих недугах, конкрементах в нирках, шкірних висипах, екземі, пародонтозі, набряклості, зашлакованості організму, сексуальні розлади.

Різноманітність сортів суниці ананасної (садової)

Суниця садова, посадка і догляд

За часів Катерини II кращої садової суницею вважали сорт «Вікторія». Селекціонери щорічно поповнюють список сортів, що розрізняються за формою ягід, розмірами, смаковими якостями, зимостійкості, термінів дозрівання плодів, забарвленням пелюсток. Чудові сорти виведені в Канаді, Німеччині, Нідерландах, Великобританії, Росії. На різних грунтах, в різних умовах утримання кількість ягід, їх розмір і смак у одного і того ж сорту сильно відрізняються. Тому при виборі сорту перевагу віддавайте тим, які добре себе показали саме у вашій місцевості. Звертайте увагу в характеристиці на їх зимостійкість, стійкість до хвороб. І краще, якщо на ділянці буде випробувано кілька сортів. Згодом ви зрозумієте, які сорти треба розмножити.

Рано збирають ягоди з суниці садової сортів: «Чарівниця», «Хоней», «Калістемон», «Даренка», «Зоря», «Сударушка», «Маришка», «Зефір», «Кама».

Сорти середнього дозрівання: «Попелюшка», «Першокласниця», «Фея», «Орлец», «Кент», «Джорней», «Дивна», «Дукат», «Фестивальна», «Маршал», «Мармеладна».

Пізно дозрівають ягоди у сортів: «Берегиня», «Альфа», «Богота», «Зенга-Зенгана», «Пандора», «Троїцька», «Чорний принц».

Ремонтантні сорти цінні тим, що цвісти вони можуть безперервно і тривало, тому ягоди на таких кущах зав'язуються з червня і до кінця вересня, а в південних регіонах - з травня і до жовтня включно. У таких кущів більше ріжків, листя і суцвіть, тому і урожай рясніше. Можна сказати, що основоположником більшості таких сортів став «Луї Готьє». Сучасні сорти з Ремонтантні: «Всесвітній делікатес (або дебют)», «Женева», «Лісова казка», «Любава», «Гора Еверест», «Домашній делікатес».

Хочете захоплюватися великими ягодами? Тоді варто спробувати посадити у себе сорти: «Джорней», «Маршал», «Чаморі Турусов», «Цариця», «Чеська красуня», «Кісс Нелліс», «Великобританія», «Гигантелла Максима», «Прімелла».

На підвіконні можна спробувати вирощувати сорти, здатні плодоносити цілий рік, наприклад, «Спокуса», «Домашній делікатес».

Популярні у дачників сорти:

  1. «Попелюшка» - на компактних кущах зріють ягоди тупоконическая форми, у яких м'якоть щільна, червонувато-оранжева, смак кисло-солодкий. Сорт урожайний, зимостійкий, на рослинах рідко з'являється борошниста роса, але мінус - можливість ураження сірою гниллю.
  2. «Фея» - спочатку на кущі, для якого характерні великі листи, червоніють ягоди, схожі на гребінці, а ось форма ягід другого врожаю - округла. Смак їх ближче до кислуватий. Вагомі мінуси: схильність суничним кліщів і борошнистої роси.
  3. «Гигантелла Максима» - потужні кущі з великими листям з товстими вусами і з добре розростається кореневою системою. Ягоди великі (від 60 до 125 грамів), з щільною ароматною м'якоттю, дуже солодкі, навіть якщо погода дощова. Сорт, виведений в Голландії, потребує особливої ​​турботи, інакше буде страждати від гнилей, кліщів і слимаків.
  4. «Хоней» - стійкий до морозів, багатьом хворобам, продовжує давати ягоди, навіть якщо погода стоїть погана. У великих ягід насичена малинова забарвлення.
  5. «Калістемон» - на розкидистому кущі дозрівають великі ягоди, мають конусоподібну форму і щільну м'якоть. Плюси рослини: великі врожаї і стійкість до інфекцій.
  6. «Зефір» - потужні кущі, що показують зимостійкість і стійкість до посушливих періодів. Ягоди дає великі, їх форма округло-конічна, трохи ребриста, забарвлення темно-бордова, аромат приємний, мускатний.
  7. «Валента» - конічні ягоди на кущі достигають дуже рано, у них червоне забарвлення і щільна м'якоть. Сорт урожайний, виведений в Росії.
  8. «Ерос» - сорт, що дає дуже великі плоди, блискучі, оранжево-червоного забарвлення, з присутністю смаку суниці лісової. Сорт показує стійкість до хвороб, виведений в Англії.

Саджанці суниці садової можна попросити у сусідів по дачі, колег на роботі, друзів або придбати їх на ринку, в розплідниках або садівничих центрах.

Посадка суниці садової

Суниця садова, посадка і догляд

Досвідчені садівники вважають, що найбільш вдалий час для розміщення суниці на грядці - це серпень і вересень. У цьому випадку саджанці до приходу морозів добре укореняться і навіть наростять листову масу і підуть з нею в зиму. На початку червня ранні сорти вже покажуть вам свої ягідки. Якщо саджанці у вас в руках з'явилися в інший час, тоді доведеться посадити їх навесні або в перші місяці літа. Краще приживаються ті саджанці, які знаходяться в стаканчиках або горщиках, тобто, їх коріння закриті, розвиваються в землі. Перевагу віддавайте тієї розсаді суниці садової, у якій вже розвинулося по два або три листка. Ніяких слідів хвороб на них бути не повинно. За годину до переміщення на грядку такі саджанці полийте розчином, що сприяє розвитку коренів (наприклад, «Корневин»). Якщо ви вибрали саджанці, у яких відкрита коренева система, тоді спочатку помістіть корінці на 10 годину в ємність, куди налийте літр води і откапалі туди 3 крапельки «НВ-101» (біостимулятор). Якщо в ваших запасах його немає, то скористайтеся «Корневином».

Заздалегідь добре скопайте ту ділянку, який ви відведете під суницю. При цьому старанно і ретельно вибирайте з грунту корінці кульбаби, пирію, кінського щавлю, які можуть вам попадатися. Краще селити суницю там, де недавно були посаджені кріп, цибулю, бобові, часник, чорнобривці, люпин, овес. А ось на тій території, де вирощували помідори і картопля, ягідну культуру не кладіть. Заздалегідь на цю ділянку для поліпшення ґрунту на квадратний метр внесіть не менше 6 кілограмів перепрілого гною (або землі з компостній ями), 25 грамів калійних добрив, 60 грамів суперфосфату.

Увага! Садова суниця не любить, коли під неї розкидають свіжий гній, сполуки хлору та надлишку мінеральних добрив.

Між рослинами в ряду робіть віддаль не менше 30 сантиметрів. Якщо в описі сорту сказано, що кущ він дасть потужний, то це відстань треба збільшити (до 40-50 сантиметрів). Між такими рядами дистанція повинна бути не менше 50 сантиметрів. Є й інші схеми розміщення посадкового матеріалу. Головне, щоб кущах було достатньо місця, щоб активно розвиватися. Та й вам повинно бути зручно доглядати за ними.

Зробіть лунку, відправте в неї совочок перегною і жменю золи, перемішайте їх. Потім на горбку розправте корінці саджанців і присипати їх землею так, щоб коренева шийка розташувалася на рівні грунту. Полийте свої рослини, зверніть увагу на те, щоб «сердечко» (це точка росту) НЕ забилося грунтом, а корінці не оголити.

Рекомендації щодо подальшого догляду за садової суницею

Суниця садова, посадка і догляд

Перші десять днів з того моменту, як ви розмістили суничні саджанці на грядках, необхідно стежити, щоб грунт біля них була вологою. Можливо, поливати в ці дні їх доведеться щодня. Тоді вони точно приживуться. Як допомогти кущика далі розвиватися і добре плодоносити?

  1. Прополки - не допускайте, щоб ваші суничні грядки заростали бур'янами травами, адже вони будуть відбирати у ягідних культур воду і поживні речовини. А ще бур'яни сприяють поширенню хвороб і збільшують кількість шкідників.
  2. Акуратне і періодичне розпушування - тоді до коріння буде надходити кисень, покращиться аерація грунту.
  3. Правильний полив. Коли рослини нарощують зелену масу, і на них збільшуються в розмірі зав'язалися ягоди, то поливи потрібні часті. Але коли ягоди достигають, бажано грунт над зволожувати, інакше їх смак погіршиться. Коли стиглі ягоди зірвані, поливи знову можна відновити.
  4. Мульчування протягом усього дачного сезону - воно допомагає підтримувати вологу в грунтовому шарі. Мульчуючі матеріали - це перегній, солома, тирса. Якщо ви покладете шар мульчі, то розпушування можна не робити.
  5. У тих рослин, з яких хочете отримувати хороші врожаї, вуса відрізати. А ось на маточниках, використовуваних для розмноження сорту, видаляйте квітки, а вуса залишайте.
  6. Регулярне підгортання. Цей прийом сприяє тому, щоб на ріжках, які знову утворилися, наростали корінці. Такі кущі з добре розвиненою кореневою системою вдається довше експлуатувати.
  7. Підживлення. Хочете отримувати максимальну кількість смачних ягід від кущів? Тоді підгодовуйте їх протягом усього сезону. Навесні суниці потрібен азот. В цей же час можна провести обприскування «НВ-101» (біостимулятором) (3 крапельки на літр води), через 10 днів процедуру повторити. Хороші результати дають підгодівлі суниці розведеним кур'яком, який попередньо тиждень походив в бочці. Коли показуються бутони, і розкриваються квітки, рослинам необхідний фосфор. Коли наливаються ягоди, вносите мінеральні підгодівлі. А восени потрібен такий елемент, як калій. Добрива можна розчиняти в воді, а потім поливати ними землю під кущами. Зрозуміло, грунт повинен бути вологим, тільки тоді під кущ можна вилити розчин з добривом, інакше є ризик, що розчин обпечеться корінці. Допускається закладення в землю сухих сумішей. Якщо у вас сорти ремонтантні, то для підгодівлі беріть такі мінеральні комплекси як «Кеміра», «Нитроаммофоска». Весь період вегетації через кожні десять днів проводите такі підживлення кущів. З 15 вересня роблять тільки фосфорно-калійні підгодівлі.

Початківці садівники часом думають, що після того, як суниця садова віддала свої красиві ягідки, про неї можна забути до наступного сезону. Але якщо ви перестанете поливати кущики, рихлити землю під ними, видаляти бур'яни, мульчувати, то в наступному році ця ягідна культура вже не порадує вас щедрим урожаєм.

При необхідності, якщо мало природних опадів, то зволожуйте свою плантацію суниці до приходу морозів. Яка користь буде в такій турботі?

  1. Молоді розетки краще розвинуться.
  2. Підвищиться врожайність наступного року.
  3. Зимівля пройде благополучно.

Частина садівників після збору суниці садової здійснюють обрізку всіх листя на кущах, а потім їх спалюють. Разом з цими листами знищуються винуватці хвороб і шкідники. Але якщо кущі чисті, то обрізати можна не всі листи, а тільки відмирають і засихають.

Суниця успішно проходить зимовий період, якщо над нею хороший шар снігу. В регіонах, де зими малосніжні, садівники вкривають свої ягідні культури ялиновим гіллям, соломою, хмизом. Краще не використовувати для укриття тирса і листя, під ними у вологому середовищі суниця може випріти. Одну або дві з грядок з дугами можна вкрити щільною плівкою, тоді урожай з них ви отримаєте раніше.

Як можна розмножити садову суницю?

Суниця садова, посадка і догляд

Існує чотири способи: молодими розетками, розподілом великого, розрослося куща, насінням та вирощуванням з клітинного матеріалу в пробірках. Насінням в основному займаються селекціонери. Дачники насіннєвий спосіб використовують в основному для таких ремонтантних сортів, що дають дрібні плоди і безвусих, як «Білосніжка», «Рюген», Фреска »,« Фрейзер »,« Руяна »,« Жовте чудо ».

У суниці є особливість розвитку - здатність давати вуса з розеточка, які у вологому грунті швидко вкорінюються. Якщо ви хочете розмножити конкретні екземпляри, в минулому сезоні дали велику кількість чудових ягід і помічені, то можете навіть у них обірвати все квітконоси, тоді вусів вони утворюють більше. Розподіляйте відростають вуса рівномірно, щоб уникнути купчастості. Тоді розеточкі вийдуть потужними, вам буде зручніше їх потім викопувати й пересаджувати.

Після поливу легенько вдавите ці маленькі розетки в грунт, щоб в подальшому корінці не залишалися на поверхні грунту. Перша і друга розетки (якщо рахувати від маточного куща на усе) будуть могутніше інших і дадуть вже на наступний рік ягоди. Ті, що розташовуються далі, теж можна використовувати, але їх треба доращивать.

Є сорти, зовсім не дають вусів або утворюють їх в малій кількості. Наприклад, «Білосніжка», «Веско», «Всесвітній дебют», «Раймона». Ось їх доцільно розмножувати, розділивши великий кущ. Такі деленкі з корінцями можна розсаджувати з травня і до початку вересня. Головне, щоб до приходу стійких заморозків вони встигли прижитися і вкоренитися на новому місці. Аби більше корінців утворилося, ці рослини періодично підсапуйте. Слідкуйте при цьому, щоб на точку росту земля не потрапила.

Хвороби суниці садової та заходи щодо їх попередження

Суниця садова, посадка і догляд

Селекціонери намагаються зараз виводити сорти, які наділені стійкістю по відношенню до хвороб. І все ж іноді обставини складаються не на користь рослин на грядці, і вони хворіють. Найчастіше садова суниця страждає від:

  1. Гнилей (сірої або чорної) - при дощовій погоді вражають не тільки плоди (на них збільшуються в розмірах світло-коричневі плями, що мають пухнастий наліт), але і квітки, квітконоси, листя. На частинах рослини помітний сірий або чорний наліт. Заходи запобігання та боротьби з цим грибковим захворюванням:
  • не допускати загущення посадок, заростання суниці в бур'янах;
  • посадки повинні бути на відстані один від одного, щоб здійснювалося провітрювання, прогрів сонячними променями;
  • не вносити під суничні кущі свіжий гній, надлишок органіки теж сприяє розвитку грибків;
  • якщо зону під кущем мульчувати, то ягідки швидше будуть просихати. Замість мульчі можна використовувати спеціальну темну плівку;
  • навесні все відмерлі листя з кущів треба ліквідувати;
  • треба до початку цвітіння встигнути три рази з інтервалом в десять днів обприскати кущі таким складом: в 10 літрах води розмішується 10 мл аптечного йоду. Або може стати в нагоді Бордоська рідина. Непогано себе показує біозасобів «Тріходермін».
  1. Плямистості листя (бурого, білої) - відмінні симптоми: на листових пластинках з'являються дрібні цятки. Якщо плямистість біла, то потім їх центр біліє. Якщо цятки збільшуються і буріють, то це бура плямистість. Щоб уникнути плямистостей, необхідно до утворення квіток і пізньої осені провести обробки суниці фунгіцидними препаратами, наприклад, «Ридомиль».

Є ще кілька частих прикрощів і фізіологічних захворювань, з якими можуть зіткнутися дачники, які вирощують суницю:

  1. Неінфекційний хлороз - навесні листя на кущах жовтіють, набуваючи лимонний колір. Причини розвитку цієї хвороби: в квітні сонечко припікає, листя починають рости, але земля ще холодна, коріння рослин ще не запрацювали на повну потужність, не встигають постачати з грунту листю вологу і поживні компоненти. Допомогти рослинам можна, обприскуючи їх сполуками заліза і часто поливаючи теплою водою. На користь піде і підгодівля під корінь азотними добривами. Можна взяти аміачну селітру.
  2. Якщо навесні або на початку літа ви бачите, що квітки на кущі розкриваються, а серединка у них чорна, то відбувається це не через шкідників або хвороб, а через заморозки. Урожай падає, але з цим доведеться змиритися. Бувають роки, коли весна тепла, тоді всі квітки будуть хорошими. Але якщо очікуються заморозки, то заздалегідь над грядками з суницею ставлять дуги і на ніч на них накидають Спанбонд або плівку. На великих плантаціях застосовують дощування і димлення.
  3. Якщо ви бачите, що кінчики листочків на суниці червонувато-бурі, поступово набувають червоне забарвлення, а потім засихають, то це симптом хронічного дефіциту вологи. Зазвичай таке відбувається в південних регіонах, де влітку дуже спекотно. Попередити засихання рослин можна тільки частими і рясними поливами.

Шкідники суниці садової

Суниця садова, посадка і догляд

Найчастіше суничні посадки псують кліщі. Здавалося б - маленьке комаха (0,2 мм), а стільки шкоди завдає ягідним рослинам! Садовод зауважує, що листя на кущику зморщуються, із зелених перетворюються в жовтувато-маслянисті, через деякий час і зовсім відмирають. Кущі дрібніють, плодів на них все менше і менше. Такі пошкоджені рослини не можуть перенести зимівлю. Коли погода стоїть волога і тепла, то це найсприятливіший час для інтенсивного розвитку поколінь суничного кліща. Досвідчені садівники рекомендують вести боротьбу з кліщем, проводячи обробки рослин специфічно пахне порошком колоїдної сірки (його треба взяти від 50 до 100 грамів на десять літрів води). Необхідно провести дві обробки, інтервал між ними від 10 до 15 днів. Першу - до того, як розкриються на рослинах квітки, дві інші - після того, як зав'яжуться ягідки. Такі обробки допомагають не тільки кліща здолати, але і попередять розвиток грибкових і гнильних захворювань. В цей склад можна додати ще «Ридомил» (його кількість - 25 грамів). Такі обробки можливо проводити і в серпні, якщо в них є необхідність. Якщо сорту у вас ремонтантні, то краще придбати для обробок біопрепарати, наприклад, «Актофіт», «Дачник». Спостереження показують, що рідше кліщ вражає сорти: «Сельва», «Женева», «Єлизавета II», «Любава», «Королева Єлизавета».

Ще одна напасть цієї культури - суничні і стеблові нематоди. Ознаки, що вказують на появу цих черв'ячків: суниця відстає в своєму розвитку, жилки на листках і їх черешки, а також квітконоси і вуса товщають. Листові пластини виростають менших розмірів, ніж раніше, зморщуються, нижня їх сторона загортається вгору. На них можна помітити блідо-зелені вирости або бульбашковидні здуття, поступово жовтіють і буріють. Плоди дрібнішають і засихають. Такі поразки нематодами ведуть до загибелі кущів. Уражені кущі треба обов'язково видаляти з грядки і спалювати, віднісши подалі. Заходи профілактики:

  1. Купуйте здорову розсаду суниці.
  2. Не допускайте заростання своїх плантацій бур'янами.
  3. Кожні п'ять років міняйте місце для вирощування суниці.
  4. Щорічно навесні на кожен квадратний метр суничних посадок вносите в грунт по 100 грамів гашеного вапна.

Навесні на кущах може оселитися малинно-суничний довгоносик. Після зимівлі жуки накидаються на листя і квітки, поїдаючи їх. Усередині бутонів суниці самки роблять кладку яєць. Бутони надломлюються, можуть відпадати. Що треба робити, щоб попередити такі пошкодження квіткоїд?

  1. Восени рослинні залишки треба збирати і знищувати.
  2. Погіршити умови зимівлі цих довгоносиків можна за допомогою глибокого розпушування.
  3. Навесні проводите обробки колоїдної сіркою ( «Ровікуртом» або «перметрину») для знищення наявних шкідників.

Ласувати запашними ягодами обожнюють слимаки. Особливо багато їх в дощове літо. Якщо не допомагають приманки з пивом, то спробуйте приготувати настій з томатної гички. Довільно заповніть пасинками або листям томатів відро. Залийте в нього воду. Залиште для бродіння на 7 днів. Розчин стане темним і придбає неприємний запах. Один літр такої рідини розбавляйте приблизно десятьма літрами води. Обприскуйте цим засобом свої рослини і землю навколо них, а також міжряддя. За сезон треба зробити три обприскування, щоб відігнати від вашої ділянки слимаків.

Кожні три роки суничні посадки треба оновлювати, інакше ягоди на кущах будуть зменшуватися в розмірах. Бажано і місце для грядок цієї ягідної культури теж міняти, тоді вони будуть рідше хворіти і масово дивуватися шкідниками. Зараз є сорти, які експлуатуються набагато довше і радують гарними врожаями, наприклад, сорту «маршал» і «Чорний принц».

Суниця садова, фото

Суниця садова, посадка і догляд

Суниця садова, посадка і догляд

Суниця садова, посадка і догляд

Суниця садова, посадка і догляд

Суниця садова, посадка і догляд