Мабуть, сьогодні складно знайти людину, яка не уявляв би, що таке полуниця. Адже це не тільки дуже смачна, але і дуже корисна ягода. Однак не всі знають, що полуницею ми називаємо великий сорт суниці садової Fragaria ananassa і її численні підвиди, наприклад, сорт мускусною суниці Fragaria moschata. Одним з перших на території Росії став культивуватися сорт суниці садової (полуниці) Вікторія. Його ще в народі називають «Вікторкой». Далі розповімо докладніше про характеристики даної культури і про те, коли садити вікторію навесні або восени.
Вікторія садові: опис і характеристики
Полуниця (садова суниця Вікторія) являє собою трав'яниста багаторічна рослина, яке сьогодні вирощується практично у всьому світі. Плоди у неї солодкі, соковиті, червоні з білою м'якоттю. Взагалі, назва ягоди - «полуниця» походить від словосполучення «fragaria vesca» латинського походження. Воно перекладається буквально як «ароматний». У суниці лісової, яку називають сестрою садової полуниці, майже стільки ж поживних речовин і вітамінів, але її аромат менш стриманий.
Садова суниця Вікторія відноситься до сімейства розоцвітих культур. Вона росте в лісостепах, луках, лісах, на узліссях, на вирубках і лісових галявинах. Сьогодні дана культура може зустрічатися в дикорослому або в культивируемом вигляді. До першої групи належить лісова суниця, зелена суниця і польова група сортів. До культивуються видів відноситься Садова Вікторія, мускусна і мускатна суниця. Батьківщиною цієї рослини вважаються рівнини і пагорби Альп. Сьогодні її можна зустріти в Західному і Східному Сибіру, в лісовій і лісостеповій та зону нашої країни, України, Кавказу і Середньої Азії.
Основні характеристики і опис сорту Вікторія:
- Вікторія відноситься до гібридних сортів, виведених в результаті схрещування віргінської і чилійської суниці.
- Кореневище у культури міцне з безліччю відгалужень.
- З вікторії виходить відмінний десерт, але її застосування не обмежується тільки цим. Адже вона відмінно зарекомендувала себе в лікувальних і в косметичних цілях. У ягоді міститься безліч різних вітамінів. Особливо багата вона вітаміном C і B5. Крім того, тут є залізо, калій, магній, кальцій, марганець, цинк, кремній, фосфор, мідь і фолієва кислота.
- Культура даного сорту має великі листочки зеленого кольору, розташовані на невеликих черешках (довжина 18-25 см).
- Вікторія має кілька типів пагонів - ріжки, вуса і квітконоси. Перші з них представлені короткою стрілкою, на верхівці якої розташована нирка. Пагони другого типу стеляться по землі. Вони використовуються дачниками як відростки, призначені для розмноження (поділу) культури. Третій тип пагонів (квітконоси) представлені у вигляді стрілок, що виходять з генеративних бруньок.
- У суцвітті знаходиться 5 пелюсток. Цвіте вікторія квітками білого відтінку. Потім квітконоси розростаються, формуючи качани плодів. З них потім виростають смачні і соковиті ягоди червоного кольору.
- На одному і тому ж ділянці вікторію можна вирощувати не більше 5 років поспіль, потім культуру слід пересадити.
Посадка Вікторії восени
Можна садити вікторію восени або ранньою весною. У першому випадку культура відмінно приживеться і вкорениться протягом зимового періоду, а на початку літа вже можна буде збирати врожай.
Посадка вікторії восени виконується в наступному порядку:
- Спочатку слід підготувати почвогрунт. Найкраще, якщо на ділянці буде слабокислая легкосуглинистая або супіщаних грунт. Крім того, земля повинна бути добре дренованим, так як вікторія не любить застою вологи. Не рекомендується садити культуру там, де близько протікають грунтові води, здатні викликати надмірне зволоження ґрунту.
- Далі грунт на ділянці збагачують мінеральними і калійними підживлення.
- Посадку вікторії проводять в декілька рядів. Між саджанцями має бути присутнім відстань не менше 25 см. Ширина міжряддя зазвичай становить - 75-85 см. Поглиблюють саджанець в землю на 20 см. Потім присипають його землею.
- Після того як саджанець посаджений, землю на ділянці слід утрамбувати, а між рядками, навпаки, розпушити. Потім саджанці поливають.
- На зиму саджанці слід утеплити. Для цього використовують гній або солому.
Якщо посадка проводиться у весняний період, то ділянку слід підготувати заздалегідь ще в жовтні. Для цього грунт копає, видаляючи з неї кореневища бур'янів. Далі процес такий же, як і посадка вікторії восени.
Як доглядати за Вікторією садової восени
Догляд за вікторією восени полягає в наступних заходах:
- Слід періодично рихлити землю між рядами саджанців.
- Не можна висаджувати на одній ділянці культуру довше, ніж на 4-5 років. По закінченню цього терміну вікторію слід пересадити. Якщо ви задалися питанням, коли пересаджують вікторію навесні або восени, то найкращим періодом для цього буде вересень.
- Поливати вікторію потрібно помірно, не допускаючи застою вологи. Можна для поливу використовувати технологію штучного дощування.
- Чим обробити вікторію восени? Як підгодівлі в цей період відмінно підійдуть органічні добрива - зола, перегній, пташиний послід.
Корисні властивості Вікторії садової
Вікторія володіє багатьма корисними властивостями:
- Робить позитивний вплив на травлення. Вона покращує апетит, а також має сечогінну і потогінну ефектом. Завдяки тому, що ягоди містять в своєму складі чималу кількість мінералів, організм очищається від шлаків і «важких» елементів.
- Вікторія багата антиоксидантами, завдяки чому сповільнюється процес старіння. Ще вона активно використовується в нетрадиційній медицині, наприклад, при лікуванні недокрів'я, атеросклерозу, гіпертонії. Користь Вікторії при лікуванні гіпертонії полягає в тому, що в ягоді сконцентровано багато калію. Магній, що міститься в вікторії, є прекрасним засобом для зниження кров'яного тиску, що нерідко викликається надлишком солі.
- Вікторія буде корисна при авітамінозах. Завдяки властивостям ягоди, вживаючи її в їжу, можна впоратися з вірусом грипу, пневмококком. Вона позитивно впливає на обмінні процеси такого важливого для організму речовини, як йод.
- Плоди часто використовуються в складі дієтичного меню при зайвій вазі.
- Також варто відзначити, що в плодах містяться корисні кислоти, які допомагають нейтралізувати негативні ефекти, що відбуваються в організмі при палінні тютюну. Тому ягода особливо корисна людям, які курять.
- У складі вікторії є корисні флавоноїди - фолати, антоціани, вітамін С, кверцетин і кемпферол. Дані речовини спільно дуже ефективні в боротьбі з пухлинами. Якщо щодня вживати цю ягоду, то це буде прекрасною профілактикою ракових захворювань, а також допоможе зменшити ріст ракових клітин.
- Листя і ягоди даної культури використовуються для приготування настоїв для лікування деяких захворювань, наприклад, патологій очей. Це досягається завдяки тому, що в вікторії є антиоксиданти, які допомагають в боротьбі з вільними радикалами, які є однією з основних причин появи більшості ЛОР-хвороб.
- Культура корисна для роботи мозку. Цьому сприяє та ж здатність вікторії протистояти вільним радикалам. Адже саме при їх активації мозок починає поступово дегенерувати, що спричинить за собою слабшанню нервових закінчень.
- У ягодах міститься йод, який дозволяє нервовій системі і головному мозку правильно працювати. Вміст йоду дає можливість заповнити дефіцит цього мікроелемента в повсякденній їжі. Крім цього, в плодах є саліцилова кислота, яка корисна при різних захворюваннях суглобів.
Розмноження садової Вікторії восени
Розмноження вікторії залежить від її сорту. В основному більшість видів після закінчення плодоношення викидають вуса, які використовуються для їх розмноження. Безвусі сорти суниці розмножуються за допомогою ділення куща або висівання насінного матеріалу.
Розмноження вусами є найбільш часто застосовним при вирощуванні культури і дає цілком хороші результати. Порядок розмноження наступний:
- Поле того, як кущ закінчує плодоношення, він випускає вуса, на кінці яких утворюються розетки з листям. Їх прислоняют до грунту і присипають пухким ґрунтом таким чином, щоб вона не потрапила в серцевину розетки.
- Після цього її поливають і залишають на час, поки вона не вкорениться. Коли розетка пустить корінь, її відрізають від куща, акуратно викопують і пересаджують на нове місце. У деяких випадках їх пересаджують нема на відкрите місце, а на так звану дорощують грядку.
- Її в обов'язковому порядку накривають агроволокном або лутрасилом, щоб захистити незміцнілі саджанці від попадання прямих сонячних променів. При пересадці на розетках залишають не більше 3-4 аркушів, всі інші просто обрізають. Пересаджують саджанці на «робочу» грядку тільки в кінці вересня, навіс ж від сонця можна зняти через 2-3 тижні.
Досить часто початківці садівники воліють купувати готову розсаду. Робити це краще у перевірених селекціонерів, в іншому випадку такий крок можна порівняти з покупкою «кота в мішку». Якщо ж рішення про покупку розсади прийнято, необхідно звернути увагу на її якість. Нормальний саджанець повинен бути добре розвинений, меть не менше 4 листя і довге коріння (не менше 4 см). Рожок хорошого куща повинен бути потужним.
Вирощування вікторії з насіння застосовується частими городниками досить рідко. В основному таким методом розведення займаються зелені господарства та агрофірми. Насінням розмножують ті сорти, які не пускають вусів.
Порядок розмноження за цією методикою:
- Висадку виробляють в домашніх умовах в ємність з компостом. Насіння рослин злегка вдавлюють у вологий компост, після чого накривають склом.
- Протягом 3 днів після посіву ємність потрібно поставити в холодильник в нижній відсік, а потім вийняти і перемістити в тепле місце з температурою приблизно + 20 ° С.
- Перші сходи суниці повинні з'явитися приблизно через місяць. Як тільки це сталося, можна знімати скло і переміщати ємність з саджанцями на більш освітлене місце.
- Пікіровку саджанців виробляють, коли на них з'являється 3-4 листи. Після цього їх переміщують в торф'яні горщики і залишають рости до того моменту, коли можна буде їх висадити у відкритий грунт. Для цього він повинен бути досить прогрітим. Робити пересадку розсади на грядку варто тільки тоді, коли ймовірність заморозків буде дуже маленькою.
Також безвусі сорти вікторії розмножують за допомогою ділення куща. Для цього після періоду плодоношення необхідно вибрати найбільш потужний кущ, акуратно відкопати його, не пошкодивши кореневу систему, і обтрусити грунт. Після цього кущ ділиться таким чином, щоб на кожній з частин залишався ріжок, довгі і розвинені коріння білого кольору, а також 3-4 листи. Потім від обох частин відрізаються старі коріння і їх можна висаджувати у відкритий грунт. Таким чином, з одного куща Вікторії виходить 2 або навіть 3 повноцінних рослини.
Обрізка садових Вікторії восени
Хоча багато хто вважає, що обрізати Вікторію не слід, мотивуючи це тим, що листя дають додаткову енергію куща. Однак, це далеко не так. Велика кількість листів і вусів з розетками навпаки, будуть віднімати багато соків у рослини, тому запускати кущі не потрібно. На зиму залишати кущ без листя теж не можна. Саме тому Вікторію потрібно обрізати вчасно, щоб до перших заморозків кущі встигли виростити нове листя. На це у рослини піде до двох місяців, тому обрізку краще починати в середині серпня.
Молодняк можна не обрізати. Для кущів 1-2 роки зростання ця процедура доставить більше неприємностей, ніж користі.
Після закінчення процедури обрізання кущі Вікторії обробляють інсектицидами і фунгіцидами. Також проводять кілька рясних поливів, прополку грядок і видалення бур'янів.
Хвороби і шкідники Вікторії садової
Як і більшість плодових рослин, суниця Вікторія схильна до впливу різних захворювань і шкідників. Серед перших найбільш часто зустрічаються є:
- Фітофтороз. Хворий фітофторозом кущ Вікторії можна дізнатися по в'янення листя. Саме захворювання вражає кореневу систему рослини. Для попередження захворювання необхідно дотримуватися сівозміни, перевіряти розсаду перед посадкою. При виявленні ознак захворювання необхідно обробити рослини Триходерма, використовуючи систему крапельного поливу, а грунт обробити Квадріс або Радомілом.
- Сіра гниль. Дане захворювання поширене практично скрізь. В першу чергу грибок, який є його першопричиною вражає ягоди і квіти. Причиною захворювання є висока вологість на ділянці і погана його проветриваемость. Профілактика захворювання полягає в нормалізації режиму поливу, і обробці ділянки наступними препаратами: Дерозал, еупарен, Топсин М. Хворі рослини в обов'язковому порядку видаляються з ділянки і спалюються.
- Борошниста роса. Дане захворювання розвивається на нижній пластиці листа і вражає квіти, листя, вуса і ягоди рослини. Визначається за наявністю пухкого нальоту на заражених ділянках рослини. Потім плями переростають в некрози, і рослина поступово гине. При наявності ознак захворювання необхідно провести обробку грядки за допомогою фундазолом або Байлетон.
Шкідників у Вікторії теж достатньо:
- Довгоносик (землянично-малиновий і кропив'яний-листової). Дані жучки є справжньою напастю для грядок Вікторії. Активно розмножуючись, вони після зимівлі починають поїдати листя і квіти рослини. Так в запущених випадках можна взагалі залишитися без врожаю. Профілактику захворювання проводять обробкою грядок Карбофос, Конфідором або децис. Роблять це двічі: перед початком цвітіння і після збору ягід.
- Суничний кліщ. Шкідник пошкоджує листя рослини. Його дії призводять до деградації ягід і загибелі всього куща. Особливу активність кліщі проявляють в кінці літа. Хворі рослини ранньою весною обприскують розчином колоїдної сірки, а за тиждень до цвітіння препаратом Нерон.