Дуб, посадка і догляд

Дуб, посадка і догляд

Символ величі і могутності, дуб, може рости на одному місці близько 1-2-х століть. Це означає, що висаджений Вами саджанець дерева-довгожителя буде радувати далеко не одне покоління родичів.

Гарний розлогий з щільною шатровідной кроною, дуб потребує великої території, при цьому дарує велику тінь і практично не вимагає догляду.

Виростити дуб-велетень можна з жолудя або, посадивши придбаний саджанець рослини. Як самостійно посадити дерево на своїй ділянці і, який догляд забезпечити зростаючої культурі - читайте в даній збірці матеріалу.

Дуб, ботанічна довідка

  • Дуб - відоме всім багаторічна листопадне рослина, що відноситься до сімейства Букові.
  • Природним ареалом дуба вважаються регіони північної півкулі землі з переважаючим помірним кліматом.
  • Дуб легко дізнатися за характерною формою лопатеві розділених листя і горіхоплідний образним плодам, іменованих жолудями. Однак існують різновиди дуба з незвичною для нашого регіону, цільної листової платівкою. Крім цього, зустрічаються також чагарникові форми дуба, що не перевищують у висоту 2-3-х метрів.

Дуб, посадка і догляд

  • Деякі різновиди дуба відносяться до вічнозелених рослин, шкірясті листя яких залишаються на дереві по кілька років.
  • Масивні изгибающие гілки дуба утворюють величезний «намет», що дає тінь і прохолоду в спекотні дні.
  • Плодоносити дуб починає лише після 15-ти, а іноді навіть і 60-ти років. Чим світліше і відкритіше ділянку, де росте дуб, - тим раніше починають з'являтися плоди. Жолуді різних видів дуба відрізняються за величиною, забарвленням і формою. Вони можуть бути витягнутими або сплюсненими, дрібними або великими, світло коричневими або чорними, кольору «кориці». Дозрівання жолудів відбувається восени (у вересні - жовтні місяцях).
  • Більшість видів дуба зростає повільно, але довго, досягаючи великих розмірів і щільною широкої крони. Середній вік дубів-довгожителів становить 200-300 років. Зафіксовані дуби, вік яких перевищив 2000 років.

Дуб, посадка і догляд

  • У висоту величний багаторічна рослина може досягати 50-ти метрів, при цьому обхват стовбура буде близько 6-7 метрів. Причому, вважається, що до 80-ти років дуб інтенсивно росте у висоту, а після цього вікового періоду - в ширину.
  • Кора молодих рослин дуба гладка, з легким глянцевим покриттям. З віком, кора значно грубіє і розтріскується.
  • Квітки багатолітника дрібні, одностатеві, мають вигляд т.зв. «Сережок». Цвітіння дерева починається, приблизно, в квітні-травні місяці, в залежності від регіону.
  • Коріння дерева, з огляду на значні розміри більшості різновидів дуба, - потужні, розгалужені і глибоко залягають.
  • Дуб - світлолюбна рослина, що віддає перевагу якісний склад грунту. Дорослі дерева легко переносять морози, посуху і практично не вимагають спеціального догляду.

Дуб, посадка і догляд

Дуб, цікаві факти

  • Дерево дуб - одне з найбільш величних і вражаючих дерев-довгожителів.
  • Стародавні римляни зараховували вікові дуби до чергового чуда світу і порівнювали їх вік з віком Всесвіту.
  • У слов'янських народів дуб символізував одне з головних дерев світобудови, т.зв. «Світове дерево», модель взаємозв'язку Всесвіту з людиною.
  • Стародавні греки вважали дуб символом довголіття.
  • Дуб - улюблене рослина для багатьох поетів, фольклористів та композиторів.
  • У Франції зростає величезний дуб 2-х вікового віку, в дуплі якого зроблена кімната для відвідувачів.
  • Деревина Вірджинського дуба дуже міцна і не втрачає своїх властивостей навіть в воді. Кораблі, зроблені з дерева цього різновиду дуба, здатні були відображати від своїх бортів навіть гарматні ядра.
  • В даний час, багато різновидів дуба широко використовуються при озелененні парків, скверів, приватних площ.

Дуб, посадка і догляд

Види і сорти дуба

Даний рід рослин включає в себе більше 600-т видів. Розглянемо найбільш популярні з них.

Дуб, посадка і догляд

1) .Дуб білий

«Виходець» з Північної Америки, великий і розлогий дуб з широкою шатровідной кроною і плоскою верхівкою, досягає у висоту близько 30 метрів. Кора світло сіра (біляста), з легким растрескиванием. Листова пластинка велика, овальної форми з лопатями. Особливістю даного виду дуба є незвичайне забарвлення листя в період розпускання: вони яскраво-червоного кольору, але в літній час набувають більш звичну, зелене забарвлення. Найчастіше, зовнішня частина листової пластинки має сизий відтінок. Вид високо декоративний, морозостійкий, прекрасно росте в умовах міської загазованості.

2). дуб червоний

Високо декоративний вигляд воліє рости в добре зволоженому грунті (наприклад, по берегах річок або водойм), але без застою води. У висоту дуб росте до 25 метрів. Крона густа, облиствена, кора сіра і гладка (з віком розтріскується). Молоді пагони та розкриті листя рослини - червоного кольору. До літа, листя зеленіє, а до осені знову набуває червонувато-бурий відтінок. Жолуді також мають, характерну для виду, червоно-коричневе забарвлення. Вид морозостійкий, світлолюбний, стійкий до ряду захворювань. Легко виносить бічне затінення.

Дуб, посадка і догляд

3). Дуб звичайний (звичайний)

Висока, потужне дерево, що досягає у висоту до 50 метрів. Стовбур рівний, крона розлога. Дуб-довгожитель при сприятливих умовах може рости на одному місці близько 1000-1500 років. Кора дерева до 40-річного віку пофарбована в зелено-бурий колір, який з часом темніє і стає практично чорним. Вид посухостійкий, вважає за краще родючий грунт. Даний вид дуба широко поширений в Росії. У культурі, при оформленні ландшафтів, найчастіше зустрічаються такі різновиди дерева, як: колоновидний дуб, плакучий дуб, гребенчато - розсічене листная дуб.

4). дуб болотний

Назва виду пов'язано з місцевістю, де можна зустріти це дерево в природі - на березі болотистій місцевості, поблизу річок або озер. Струнка рослина, досягає у висоту не більше 25-30 метрів. Крона розлога, густа, злегка округла; пагони бурого кольору; кора гладка, оливкового відтінку. Зелене листя дуба до осені набувають гарний, пурпурний відтінок. Рівень морозостійкості - середній, вимогливий до вологості і якості грунту.

5). дуб кам'яний

Вічнозелений красивий вид, 25-ти метрів у висоту, з гладкою сірою корою і густою кроною. Листя - дрібні, опушені знизу, пофарбовані в насичений зелений колір. Дерево росте швидко, відрізняється високою морозо- і засухо стійкістю, тіньовитривала. Може рости на кам'янистих грунтах.

Дуб, посадка і догляд

6). дуб великоплідний

Доросле дерево досягає 30-ти метрової позначки в висоту. Крона шатровідной форми, кора розтріскується, світло-коричнева. Жолуді великі (звідси і назва виду), овальної форми. Вид морозостійкий, Вологолюбний.

7). дуб каштанолистий

Вид занесений до Червоної книги. Дерево досягає у висоту до 30-ти метрів. Листя великі, за формою нагадують посівної каштан. Листова пластинка зверху темно зелена і гладка, знизу - злегка опушена, сиза. Зимостійкість середня, рослина відрізняється вологолюбні.

8). дуб монгольський

Вид був вперше описаний в Монголії (тому таку назву), але в даний час даний різновид широко зустрічається в Китаї, Росії (особливо на Далекому Сході), Японії та Кореї. Середня тривалість життя дерева - близько 300-400 років. У висоту, дерево досягає 20-30 метрів, але в гірській місцевості, на кам'янистому ґрунті зростає як чагарник (не вище 10 метрів). Завдяки даним особливостям, дуб використовується для зміцнення схилів і посадок в гірській місцевості. Жолуді дрібні, округлі.

9). дуб скельний

Даний вид за своїми морфологічними особливостями дуже схожий на дуб звичайний, але, завдяки добре розвиненою і розгалуженою кореневою системою, прекрасно росте в гірській місцевості, на кам'янистих грунтах. У висоту рослина досягає не більше 30-ти метрів. У Росії, дуб скельний найчастіше зустрічається на Кавказі.

Дуб, посадка і догляд

В даний час, селекціонерами виведено ряд сортів і форм для оформлення різнопланових ландшафтів. У садово-парковому дизайні використовуються найбільш декоративні форми дуба: плакучі, колоноподібні, а також дерева з незвичайною, яскравою забарвленням листя. Багато виведені сорти відрізняються значно меншими розмірами, ніж їх «природні родичі».

Дуб, посадка і догляд

Особливості вирощування дуба

Вирощування дуба в домашніх умовах можливо декількома способами: з жолудів, зелених живців або за допомогою готових, придбаних в садових магазинах або спеціалізованих розплідниках, саджанців.

Розглянемо особливості пророщування жолудів і посадки саджанців дуба.

Дуб, посадка і догляд

Вирощування саджанців дуба з жолудя

1). Де взяти жолуді?

  • Жолуді можна зібрати самостійно восени, під дубом, коли вони повністю дозрівають і падають на землю. В цьому випадку, жолуді висаджують в грунт відразу ж восени або залишають до весни, дотримуючись певні умови зберігання (розглянуто нижче).
  • Другий варіант - навесні (після танення снігу) пошукати під дубом вже пророслі (або наклюнувшиеся) жолуді. Зібрані пророслі плоди необхідно відразу висаджувати в грунт або зберігати недовгий час в зволоженому піску.

Дуб, посадка і догляд

2). Як підготувати жолуді до посадки? 

  • Для того щоб самостійно проростити жолуді, важливо зібрати якісний посадковий матеріал. Якщо жолуді збирають восени, краще це робити в суху погоду, після їх остаточного визрівання. У повністю визрілого жолудя капелюшок легко відшаровується, вона служить захистом плодів від пошкоджень.
  • Плоди повинні бути великими, цілими, без гнилі або інших пошкоджень (тріщин, погриз). Життєздатні жолуді можна відразу висаджувати в грунт. Практикується посадка безпосередньо у відкритий грунт або в контейнер для пророщування сіянців з подальшою пересадкою їх на ділянку.
  • Щоб визначити життєздатність жолудів, можна подивитися їх «вміст». Живі плоди всередині жовтого кольору з явно позначеним зародком, а мертві - мають серцевину темного кольору.

Дуб, посадка і догляд

3). Як зберігати жолуді?

  • Якщо планується зберігання жолудів - після збору їх залишають на просушування при кімнатній температурі близько 1-2 тижнів. Після просушування, жолуді зберігають у прохолодному (0- + 20С) місці з високим рівнем вологості. Для цього підійде льох або холодильна камера (в контейнері з піском). Не варто більше 1-го року зберігати жолуді, так як вони швидко втрачають схожість.
  • Не можна зберігати жолуді в герметичному пакеті або повністю закритому контейнері - велика ймовірність їх загибелі. Під час зберігання бажано періодично діставати жолуді і оглядати їх на предмет виникнення цвілі. Якщо така з'явилася - жолуді слід промити, просушити і знову помістити в холодильник.
  • Якщо жолуді після зберігання виглядають потемнілими і пересушеними - навряд чи вони підійдуть для посадки. Для визначення якості посадкового матеріалу можна використовувати воду: при замочуванні сухі плоди спливають, а життєздатні - опускаються на дно.
  • Ще один варіант зимового зберігання жолудів - прикопати зібрані плоди на ділянці, в землі, на глибину 20-25 см. Місце зберігання позначити і прикрити водонепроникним матеріалом.

 Дуб, посадка і догляд

Посадка жолудів дуба

1) .Коли висаджувати жолуді?

  • Жолуді можна висаджувати відразу на постійне місце (в сад) або ж попередньо пророщувати саджанці, а потім вже висаджувати на ділянку. Легше і простіше всього висаджувати жолуді відразу у відкритий грунт, в саду.
  • Посадка жолудів може здійснюватися навесні або восени. При осінній посадці (відразу після збору), жолуді проходять природну стратифікацію, щоб навесні «продемонструвати» здоровий і загартований паросток. Висаджують жолуді восени на грядку приблизно за 1 місяць до перших заморозків.
  • При весняних строках посадки потрібно дочекатися, щоб грунт остаточно прогрілося.

Дуб, посадка і догляд

2). Як висаджувати жолуді?

  • Щоб виключити загнивання або, навпаки, пересушування жолудів (в період відлиги), плоди при осінній посадці заглиблюють в грунт на 7-10 см. При весняній посадці жолуді досить поглибити на 4-5 см.
  • Щоб уникнути поїдання жолудів тваринами і заплесневенія, в разі рясних опадів, осінні посадки слід укрити будь-яким водонепроникним матеріалом.
  • Перед посадкою жолуді рекомендують замочувати в гасі, щоб захистити посадки від гризунів та інших тварин, що вважають за краще ласувати горіхоплідний подібними плодами.
  • Масова посадка жолудів на грядку (шкілки) передбачає розміщення їх в зволожені борозенки, з інтервалом 10-30 см одна від одної. Відстань залежить від виду дуба і розмірів жолудя. Після посадки грунт розрівнюють.
  • Якщо висаджуються пророслі жолуді - робити це потрібно обережно, так як молоді корінці дуже ламкі і крихкі. Пророслі жолуді можна висаджувати відразу у відкритий грунт або в контейнер (найчастіше використовується пластиковий стаканчик) на подальше пророщування. У ємність засипають грунт, змішаний з невеликою кількістю моху, куди і поміщають жолудь (корінцем вниз, на глибину 3-4 см). Ємність для посадки обов'язково повинна мати дренажні отвори. Догляд за проростають жолудями полягає в регулярному поливі і достатній кількості світла. Підросли сіянці (при наявності 2-3-х листочків) пікірують у велику ємність або пересаджують відразу на грядку.
  • Жолуді проростають повільно: спочатку росте корінець, потім - втеча. Перші сходи з'являються лише через 1-1,5 місяці після посадки.

Дуб, посадка і догляд

Посадка саджанців дуба

  • Легше і простіше посадити на ділянку придбані 1-2-х річні саджанці дуба.
  • При покупці і перевезення саджанців дуба з відкритою кореневою системою, коріння слід обернути вологою тканиною. Перед посадкою, обламані або пошкоджені корінці видаляють. У разі «слабкою» кореневої системи, - пагони обрізають на 1 3 частину.
  • Придбані саджанці дуба із закритою кореневою системою мають практично 100% приживання. Їх висаджують у грунт, зберігаючи природний кому землі.

Дуб, посадка і доглядДуб, посадка і догляд

1) .Як вибрати місце для посадки?

  • Для посадки саджанців вибирають відкрите сонячне просторе місце. Важливо пам'ятати, що дуби ростуть справжніми «велетнями» і потребують великої вільної території. Інтервал від сусідніх рослин повинен бути 3-6 метрів, а від найближчої будівлі - 3-4 метра. Дане правило дуже важливо, так як розрослися потужне коріння дорослого дуба здатні пошкоджувати не тільки вимощення біля будівлі, але і сам фундамент.
  • Що стосується грунту, краще родючий грунт із слабокислою або нейтральною реакцією середовища. Можна використовувати грунтову суміш з піску, торфу і дернової землі в співвідношенні 2: 1: 2. Поліпшити якісний склад грунту допоможе також внесення перегною.

Дуб, посадка і догляд

2). Як виростити саджанці в шкілки?

  • Як правило, однорічні сіянці потребують подальшої пересадки їх на постійне місце. Пересаджування стимулює розвиток і розгалуження кореневої системи саджанців.
  • Пересаджувати однорічний саджанець найкраще навесні, щоб в разі пошкодження кореня, він встиг повністю відновитися до розпускання бруньок.
  • Пересаджують саджанці у вологий поживний грунт. Перші дні після посадки саджанці будуть «хворіти» і адаптуватися до нових умов середовища. Потім рослина повністю відновитися і почне розвиватися.
  • Сіянці висаджують в борозни з інтервалом в 15-20 см між рослинами.
  • Восени, зміцнілі і добре розвинені сіянці з шкілки пересаджують на постійне місце. Слабкі екземпляри залишають рости в шкілки ще на один рік.

Дуб, посадка і догляд

3). Як висаджувати саджанці в грунт?

  • Посадочні ями готуються заздалегідь, за 2-3 тижні до посадки. Глибина ями - близько 50 см, діаметр - вдвічі більше. При підготовці посадкової ями верхній (родючий) шар грунту знімають і відкладають в сторону. На дно викопаної ями закладають 10-20 см дренажного шару, потім насипається суміш з добрив, змішаних з верхнім шаром грунту (знятого раніше). З добрив рекомендується використовувати подвійний суперфосфат (1,5-2 кг), деревну золу (1 кг), компост (5 кг), перепрілий гній (5-6 кг), хлористий і сірчанокислий калій (по 60-70 г).
  • При посадці коренева шийка саджанця дуба повинна розташовуватися на кілька сантиметрів вище рівня землі.
  • Після посадки грунт навколо саджанця ущільнюють, а деревце рясно поливають. Потім пристовбурні кола мульчують скошеною травою, компостом або перегноєм.

Дуб, посадка і догляд

Догляд за дубом

Дорослі рослини потребують мінімального догляду, вони ростуть і розвиваються, забезпечуючи густу тінь і радуючи оточуючих розлогою шикарною кроною.

Молоді саджанці дуба вимагають більшої уваги. Догляд за зростаючими саджанцями дуба полягає в регулярному поливі, своєчасному розпушуванні грунту, видаленні бур'яну, мульчировании і підгодівлі.

Дуб, посадка і догляд

Полив, розпушування і мульчування дуба

  • Саджанці дуба потребують регулярного поливу, розпушуванні грунту і своєчасному видаленні бур'янів.
  • Якщо порівнювати саджанці дуба, наприклад, з саджанцями хвойних рослин, вони є більш витривалими і менше страждають від посухи. Тим часом, висаджених молодим рослинам в обов'язковому порядку, перші 4-5 днів, слід забезпечити регулярний рясний полив. Потім, норми поливу регулюють з урахуванням природних опадів. Особливо важливий полив в посушливий період.
  • Поливи припиняють восени, за 1,5-2 місяці до масового листопаду, щоб рослина змогла підготуватися до зими.
  • Після поливів і напередодні зими, пристовбурні кола мульчують торфом, деревною стружкою або скошеною травою, шаром близько 7-10 см.

 Дуб, посадка і догляд

підживлення дуба

  • На 2-й рік після посадки саджанців дуба можна починати внесення добрив.
  • Навесні рекомендується використання мінеральних азотовмісних (наприклад, аміачної селітри) або органічних добрив (коров'ячого гною або сечовини).
  • Ранньою осінню можна додати в грунт комплексне добриво, наприклад, нітроамофоску.
  • При посадці саджанців - крупномірів додатково в грунт вносяться біостимулятори, що допомагають подолати «стрес» рослини при пересаджуванні.

Дуб, посадка і догляд

обрізка дуба

  • Як будь-яке інше дерево, дуб потребує щорічної санітарної обрізки - видаленні сухих, хворих або пошкоджених пагонів. Також обрізаються пагони, що ростуть усередину крони.
  • Обрізку, призначену для формування крони дерева, проводять ранньою весною, до початку сокоруху рослини.
  • Якщо необхідно обмежити або сповільнити зростання крони дерева, можна обрізати головний, домінуючий втечу. Дану процедуру проводять кожні 2-3 роки.

Дуб, посадка і догляд

Хвороби і шкідники дуба

  • Найчастіше дуб може дивуватися інфекційним грибком, що призводить до появи борошнистої роси. При цьому захворюванні листя дерева покриваються білястим нальотом. Доросле дерево «не боїться» подібної напасті і прекрасно справляється самостійно з грибком. Молоді ж саджанці потребують обробки системними фунгіцидами. Використовується, наприклад, 1% р-н сульфату міді, сірчаної суспензії або 0,8% р-р фундазолом. Додаткову обробку фунгіцидами можна проводити з метою профілактики появи даного захворювання.

Дуб, посадка і догляд

  • Дуби можуть також дивуватися грибами-трутовиками, гнильними грибами, що викликають некроз пагонів. При відмирання гілок, їх видаляють, а зрізи обробляють мідним купоросом і замазують садовим варом.

Дуб, посадка і догляд

  • Що стосується шкідників, існує багато комах, паразитуючих на рослині. Так, листя можуть псувати совки, шовкопряди, п'ядуна, моль або листовійки. Нирки і квіти дуба можуть зазнавати нападів орехотворок, а жолуді «страждають» від довгоносиків і метеликів-плодожерок.
  • Щоб знищити комах-шкідників використовуються різноманітні інсектицидні препарати ( «Фитоверм», «Кінмікс», «інтавір», «Карбофос» і ін.). Обробку інсектицидами проводять навесні та повторно, влітку.

Дуб, посадка і догляд

Підготовка до зими

  • Молоді, що ростуть саджанці дуба, перші кілька років, потребують укриття на зимовий період.
  • Для цього пристовбурні кола мульчують (торфом, сухим листям), а саджанці обмотують будь-яким покривним матеріалом.

Дуб, посадка і догляд
розмноження дуба

  • Розмноження дуба відбувається за допомогою насіння або молодих живців.
  • При вегетативному способі розмноження (живцями), однорічні пагони вкорінюються приблизно на 80%, дворічні - на 40-60%.
  • Найчастіше використовується спосіб розмноження за допомогою жолудів. Посадку жолудів проводять восени або навесні. При посушливу осінь, місце посадки необхідно постійно зволожувати. Детально процес пророщування і посадки жолудів описаний в попередніх розділах.

 Дуб, посадка і догляд

Використання дуба

  • Розлогі багаторічні дуби незамінні для озеленення міських ландшафтів.
  • Дуб - шикарне довговічне дерево, здатне прикрасити простору велику територію і подарувати додаткову густу тінь. Дуб в саду може виглядати по-різному: при одиночній посадці дерево росте широким, але не таким високим, як при групових насадженнях - тоді дерева виглядають вище і стрункіше.
  • Крім міцної деревини, деякі види дуба (наприклад, дуб кам'яний) «дарують» їстівні жолуді. Їх не тільки вживають в їжу, але і готують ароматний жолудевий кави.
  • Дуб на садовій ділянці - додаткова можливість виростити під ним дуже дорогі гриби - трюфелі. Як відомо, трюфелі ростуть в симбіозі з цим деревом-велетнем.
  • Дубова кора використовується як лікарський засіб при інфекційних захворюваннях порожнини рота і горла, при діареї, запаленні ясен і інших захворюваннях.

Дуб, посадка і догляд

Таким чином, казковий дуб - велетень легко можна виростити самостійно. Головне, щоб розміри ділянки дозволяли. Величний і шикарний, довгожитель буде радувати багато поколінь своєю красою, дозволить облагородити ландшафт, роблячи його по-справжньому респектабельним і неповторним.

фото дуба

Дуб, посадка і догляд

Дуб, посадка і догляд

Дуб, посадка і догляд

Дуб, посадка і догляд

Відео: «Посадка дуба»