Щорічно хочеться якось змінити на краще свою ділянку, внести в нього нові фарби, аромати, створити затишок і гармонію. Екзотичними квітами вже нікого не здивуєш, а ось незвичайні чагарники і дерева зараз користуються популярністю. Якщо ви мрієте посадити у себе в саду такий чудовий екзот, як червоний дуб, ознайомтеся з тонкощами його вирощування.
Червоний дуб, опис
- Червоний або канадський дуб (лат. - quercus rubra) - представник сімейства Букові. Це могутнє і струнке дерево в природі виростає в північній частині США, а також на півдні Канади, в помірних широтах Євразії.
- Його перевага в висоті, яка досягає 30 м, і величною шатровідной кроні, яка змінює своє забарвлення. Активне зростання спостерігається на протязі 25 років, а потім припиняється. Тривалість життя - близько 200 років.
- Плодоношення у цього дуба починається пізно - на 15 році життя. У дуба червоного жолуді кулясті, червоно-коричневого забарвлення, в довжину близько 2 см.
- Стовбур дуба покритий сіруватою корою (у молоденьких дерев кора має рудуватий відлив), яка з віком розтріскується.
- Стовбур у молодих саджанців тонкий, з часом його діаметр досягає 150 см. Деревина славиться відмінною якістю і високими експлуатаційними властивостями.
- У дуба червоного листя після розпускання набувають світло-червоний відтінок, що стало причиною його найменування - дуб червоний або краснолістний. Згодом, з приходом осені, листя молодих дерев набуває зеленого кольору, а листочки дорослих дубів стають коричневими.
- Розмноження дерева відбувається насіннєвим шляхом. Насіння дуба червоного - достигли жолуді, що проростають після потрапляння у відкритий грунт.
Особливості вирощування червоного дуба
Червоний дуб - окультурене дерево, тому часто вирощується в парках, садах, алеях.
Вибір місця під посадку червоного дуба
- Червоний дуб потребує достатньому освітленні. Якщо деревце відчуває дефіцит сонячного дня, що трапляється в процесі вирощування дуба в північних широтах, спостерігається дуже повільне зростання і низька декоративність листя.
- Дуб непогано переносить розсіяну тінь за умови достатньої тривалості світлового дня. Такі умови сприяють формуванню деревного масиву на перших роках життя.
- Оскільки червоний дуб наділений вітростійкістю і морозостійкістю, допускається його вирощування в середніх помірних широтах без страху надання негативного впливу кліматичних змін на дерево.
- При виборі місця для посадки враховують розміри червоного дуба. Для його багатою і пишною крони в майбутньому буде потрібно вдосталь місця для повноцінного розвитку гілок.
- Червоний дуб нарощує міцне кореневище, яке утримує його в землі, тому дерево можна висаджувати на відкритих місцевостях і не боятися сильних поривів вітру.
Вимогливість в грунті для дуба червоного
- Червоний дуб воліє родючий грунт із середнім рівнем вологості і глибокої влагопроницаемостью.
- До складу грунту дуб не особливо вимогливий, він росте на будь-яких грунтах, навіть якщо вони дуже кислі. Але все ж краще уникати грунту з надмірним вмістом вапняку.
- Для забезпечення саджанця необхідними речовинами, в посадкову яму вносять попередньо підготовлений грунт. Він складається з двох частин деревної землі, частини торфу, частини листового грунту і двох частин піску.
Дуб червоний, посадка
Нічого складного в посадці червоного дуба немає, тому з цим завданням впорається навіть самий недосвідчений садівник. Посадочні роботи проводять навесні, поки листя ще не встигла розпуститися. Бажано розпланувати посадку таким чином, щоб навколо молоденького дуба відразу посадити низькорослі чагарники, які будуть захищати незміцніле деревце від вітру на перших порах.
Вибір саджанця дуба червоного
Отримати саджанець червоного дуба можна самостійно, якщо на ділянці вже росте дерево цього роду - досить посадити жолудь. Якщо ж вам не хочеться чекати кілька років, поки жолудь перетвориться в розкішний дуб червоний, краще купити підрощений саджанець в розпліднику.
Здійснюючи покупку, звертайте увагу тільки на екземпляри з закритою кореневою системою: якщо кореневище буде оголеним, рослина напевно не вкорениться. Справа в тому, що в процесі формування корінців дуба в грунті з'являються грибниці, взаємопов'язані з рослиною. Якщо ж земляний кому руйнується, дереву не вдається благополучно пережити пересадку.
Червоний дуб, технологія посадки
Посадку червоного дуба проводять так:
- Викопують яму невеликого розміру.
- На дно укладають дренаж товщиною не менше 15 см.
- Саджанець разом з грудкою землі поглиблюють в яму, прикопують.
- Якщо проводять посадку пророщеного жолудя, прямий корінець разом з жолудем поглиблюють на глибинку 4 см і присипають грунтом.
- При посадці кількох саджанців витримують відстань між ними не менше 5 м.
- Потім протягом тижня проводять помірний щоденний полив.
Догляд за дубом червоним
Доглядати за дубом червоним легко і не клопітно:
- Хоча дерево здатне переживати посуху, краще його час від часу поливати. Якщо це молоденьке деревце, в жарку погоду необхідно поливати його раз в 3-4 дня. Більш доросле дерево може обходитися без регулярного поливу.
- Регулярно грунт в пристовбурних кіл позбавляють від бур'янів, рихлять на глибину 50 см для поліпшення кисневого харчування коренів.
- Для полегшення догляду грунт навколо дуба мульчують тирсою або торфом. Стежать за тим, щоб коріння не випарюють: для цього регулюють рівень вологості і підтримують вентиляцію.
- Навесні всі сухі або поламані гілочки обрізають садовим секатором. Декоративну обрізку проводять у разі необхідності обмеження крони в зростанні. Роблять це раз на два роки, при цьому вкорочують тільки центральний стовбур. Для поліпшення розгалуження у червоного дуба видаляють бічні прирости.
- До зими готують тільки молоді дерева: їх обмотують щільною тканиною.
- Навесні вносять комплексні добрива, щоб запобігти уповільнення темпу зростання і пожовтіння листя. Заборонено вносити гній і азотовмісні добрива.
Дуб червоний, хвороби і шкідники
Червоні дуби - дерева, стійкі до більшості хвороб. Однак без належного догляду дерево може бути уражено борошнистою росою, а також чехліковой міллю і листовійкою. Найкраща профілактика - забезпечення стабільного рівня вологості і обробка дерева настоянкою чайного гриба (0.5 л настойки на 10 л води).
На молодих деревцях можуть з'являтися тріщини. Таке трапляється після обмороження гілок. Для лікування дерева використовують садовий вар, яким обробляють всі пошкодження.
Дуб червоний, розмноження
Виростити дуб можна з жолудя:
- Заготовляють плід здорового дуба. Використовують тільки цілі жолуді без пустот, тріщин.
- Посадку проводять в родючий грунт на глибину 10 см.
- Для того щоб уберегти жолудь від гниття, на дно ямки укладають листя дуба.
- Потім жолудь засипають землею, злегка зволожують грунт.
Дуб червоний в ландшафтному дизайні
Червоний дуб - неймовірно красива рослина, яке гармонійно поєднується з іншими деревами - жовтим кленом, липою, акацією. Безпрограшним буде поєднання червоного дуба з хвойними культурами і декоративним вічнозеленим ялівцем. Якщо є бажання надати саду східні ноти, можна висадити біля червоного дуба квітучий мигдаль і рододендрони.
Там, де росте червоний дуб, можна висадити раннецветущие рослини, які встигнуть отцвесті до повного розпускання крони дуба. Це можуть бути фіалки, крокуси, анемона. Або можна посадити тіньовитривалі культури - лілейники, хости, астильбу.
Червоний дуб на фото