У наших кліматичних умовах росте безліч красивих дерев, але часом так хочеться насолодитися красою екзотичних представників заморської флори. Бажання урізноманітнити свій сад спонукало садівників до освоєння навичок вирощування дерев, батьківщина яких знаходиться за тисячі кілометрів від нас. Одним з таких загадкових і бажаних дерев є неповторний японський клен, який з першого погляду зачаровує своєю яскраво-червоною кроною. Про те, як вирощувати японський клен, піде мова далі.
Клен японський, опис
У наших парках ми звикли споглядати поширеного представника флори європейських широт - гостролистий клен. Якщо ж мова заходить про гостя з Країни висхідного сонця - японському клені, то варто відзначити, що його зовнішній вигляд дещо відрізняється від звичайного клена.
- У природному ландшафті японський клен - високий чагарник або листопадне дерево висотою до 10 м. Родзинка дерева в його корі - вона гладка, без тріщин, червоно-сіра або оранжево-попеляста. Саме ця особливість робить японський клен прикрасою садів і паркових зон протягом усього року.
- Листя японського клена розсікаються до середини листа, розділяючи його на 7-11 сегментів. Загальний діаметр листа 15 см. У різних сортів розсічення відрізняється: листя може бути як слабо, так і сильно перисті. Листочки сидять на опушених черешках до 5 см в довжину.
- Завдяки забарвленню листя, крони японського клена нагадують осередки полум'я в садах і парках. Але не у всіх сортів листя багряно-червоні, часом зустрічається зелено-жовтий і багряний окрас.
- Цвітіння клена можна спостерігати на його батьківщині, в Японії. Квіточки фіолетово-червоного кольору, дуже яскраві. Цвітіння стартує в квітні. Після цвітіння з квіточок формуються крилатки до трьох см в довжину. Вони служать інструментом природного розмноження, оскільки в них заховані насіння японського клена.
- У наших широтах японський клен частіше вирощують в спеціальних діжках, рідше - в умовах відкритого грунту.
Цікаво! У природних умовах на території Росії японський клен зустрічається тільки в Сахалінської області. Посадки клена настільки нечисленні, що він занесений до Червоної книги Росії.
Види і сорти японського клена з фото
Рід японських кленів складається з двох листопадних видів:
- Acer japonicum (Японська). Природне середовище проживання - гірська місцевість. У культурі дерево обзаводиться широченной пильчатой листям, яка з плином часу змінює своє забарвлення від зеленого до червоно-жовтому. Середня висота деревця 7-10 м.
- Acer palmatum (дланевідние). Лист цього виду ототожнюють з долонькою, у якій розчепірені пальці. Це кущі заввишки до 6 м, за формою вони нагадують кулю, який з віком перетворюється в розлогий намет. Листя від 5 до 11 см в діаметрі, мають 5-9 розсічених сегментів. Є підвид - клен Віяловий або palmatum dissectum. У нього невеликі перисті листочки. Висота клена досить скромна - до 3 м.
У садівництві популярністю користуються такі культивари японського клена:
- Aconitifolium або аконітолістний - граціозний кущ у вигляді невеликого деревця, яке запам'ятовується яскравою кроною. Листя сильно розсічені, мають вогненний, насичено-жовтий і бордовий відтінки.
- Vtifolium або виноградолистий - деревовидний кущ, який відрізняється повільним темпом розвитку. У сорту миловидна округло-веерообразная листя, яка ближче до вересня наливається теплим багрянцем.
- Sangokaku або кораловий - мальовничий культивар з декоративним листям, яка має глибокі розсічені, і шикарною червоно-коралової корою.
- Garnet - скромне деревце невеликих розмірів з витонченою ажурною кроною, яку формують звисають гілки. Листочки у цього японського клена декоративного тонколопастние, їх забарвлення видозмінюється від темно-червоного до чорно-пурпурного і темно-багряного.
- Katsura - ранньоквітучих і компактний кущ. Випускає ніжні суцвіття червоно-пурпурного кольору. Навесні крона клена жовто-цегляного кольору, влітку - пастельно-зелена, ближче до зими - вогненно-помаранчева.
- Butterfly - деревце красується пятілопастная листочками зеленого кольору з сріблястим відливом. По краю листя дружно закручуються. У весняні місяці листя покриваються рожевими мазками, а ближче до кінця осені стають пурпуровими.
- Orange Dream - культурна різновид з жовтувато-зеленою кроною. Кожен лист прикрашений каймою багряного кольору. Є високорослим видом до 11 м у висоту.
- Bloodgood - ефектний клен з ажурними листками, налитими чорнильно-багряним кольором. Не втрачає забарвлення протягом усіх сезонів, не змінює насиченість фарб навіть в тіні.
- Mikawa yatsubusa - низькорослий клен висотою до 150 см. Кущ гіллястий, присадкуватий. Листя ігловідние форми, навесні крона зелена, а восени набуває яскраво-червоний відтінок.
- Shaina - дуже медленнорастущий сорт. За 10 років його стовбур витягується максимум на 1.5 м. Крона густа, листя глибоко пір'яста. Найвищої декоративності досягає після фарбування листя в кривавий колір. Вирощують переважно в контейнерах з метою декорування терас і холів приміщень.
- Kiyohime - мініатюрна копія клена висотою до 180 см. Зелені листочки прикрашені червоною облямівкою. Насиченість листя краще підтримується в тіні.
- Dissectum Garnet - виділяється хвойноподобной листям, яка формує багату крону. Колір листя до осені розфарбовується в криваво-пурпурні і помаранчеві кольори.
Японський клен, вирощування
Японський клен - граціозна і ніжне дерево, яке має право на свої примхи. Тому до його вирощування потрібно підійти з особливою пошаною і увагою.
Як вибрати саджанці японського клена
Вибір саджанців - дуже відповідальний момент. Найменша помилка може дорого обійтися, адже в наших краях цей клен досить екзотична культура, що визначає її високу вартість.
- Для початку потрібно підібрати відповідний сорт: якщо ваша ділянка досить великий, віддайте перевагу високорослим сортам - Orange Dream або Шірасави. Якщо мова йде про оформлення залів, терас або маленьких садів, ідеальним вибором стане мініатюрний японський клен бонсай. У такому вигляді можна вирощувати сорти Mikawa yatsubusa і Katsura.
- Здійснюючи покупку, вибирайте деревця, посаджені в контейнери. Таким способом ви уникнете багатьох проблем з укоріненням, адже зможете перевалити клен разом з грудкою «рідний» землі і не потривожите його кореневище.
- Також потрібно враховувати вік клена: деревце потрібно купувати у віці до року. Більш дорослі екземпляри навряд чи переживуть пересадку на нове місце.
- Ну і, звичайно ж, потрібно врахувати, що саджанець повинен бути здоровий, без ознак в'янення, гниття, пошкоджень комахами.
Де посадити японський клен
Цей представник японської флори не надто вибагливий у виборі місця під посадку:
- Найважливіше, це присутність на ділянці вологого грунту, але без застою води коренева система клена цього не виносить.
- Вітається відсутність протягів - японський клен любить затишні куточки саду без панівних вітрів. У тихому місці клен буде активніше рости.
- Що стосується освітлення, то строгих рекомендацій немає: досить вибрати містечко, де час від часу проглядає сонце і немає постійної темряви.
- Також подумайте про «сусідів» клена. Краще не селити рослина біля високих дерев, які будуть мимоволі обділяти його світлом. Ну і не завадить виділити клену трохи простору, адже розмах його крони часом вдвічі більше висоти клена. Кращі «сусіди» японського клена - це яскраві квіти, наприклад, ромашки, флокси, гладіолуси, хризантеми.
Підготовка ґрунту для клена японського
Підготувати грунт для клена дуже легко:
- Щоб усунути згубну «стоячу воду», забезпечують дренаж в ямі. Використовують камені, побиті цеглини, гранітний відсів.
- Склад грунту може бути різний, але краще використовувати землю з переважанням гумусу. Потрібно уникати тільки грунту з підвищеною лужної реакцією.
- Цілком природно, що японський клен буде рости тільки на родючому ґрунті. Якщо вона бідна, в посадкову яму вносять коров'як, перегній та іншу органіку.
Технологія вирощування та посадки японського клена
Вирощування японського клена складається з двох етапів. Перший полягає в проращивании насіння:
- Насіннєвий матеріал занурюють у воду на три години, щоб верхня оболонка розм'якла.
- Готують тару висотою не менше 15 см і шириною близько 10-12 см.
- Наповнюють тару родючим субстратом, роблять в ньому отвори.
- У кожну ямку опускають по одному насіння, обробляючи його на 3-5 см.
- Насіння присипають тонким шаром землі, зволожують, і мають у своєму розпорядженні в затишному місці з теплим повітрям і відсутністю прямого світла.
- Бажано заточити насіння в парничок і відкривати його щодня на 2-5 хвилин для вентиляції.
- Після появи пари листочків, розсаду можна пересадити в окремі горщики
Другий етап - це посадка подрощенного клена. Проходить вона так:
- На підготовленому садовій ділянці викопують яму (близько 30-40 см вглиб).
- На дно укладають 5-7 см дренажу, потім насипають грунт, зволожують її.
- Дерево перевалюють з контейнера в яму без видалення грудки землі.
- Кореневище присипають сумішшю садової землі і торфу.
- Саджанець добре поливають, листя злегка обприскують.
Клен японський, догляд
Догляд японському клену потрібно простий, але регулярний. Деревце потребує поливу, періодичних підгодівлі і обрізку крони (за бажанням).
Японський клен, догляд за грунтом і полив
- Графік поливу клена японського складають з урахуванням кліматичних умов і ступеня вологості грунту. В середньому деревце поливають раз в три дні, стежачи за тим, щоб вологи було достатньо.
- У спекотну погоду поряд з поливом проводять обприскування крони. Проводять зволоження рано вранці або вже після заходу сонця. Якщо клен буде відчувати дефіцит вологи, його листя засохне і гілки оголяться.
- У сезон дощів японському Кленке додатковий полив не потрібно.
- У весняні та осінні дні пристовбурні кола клена мульчують. Це допомагає запобігти зайвому випаровування вологи, і захищає коріння дерева від пересихання і замерзання.
Підживлення японського клена
Починаючи з весни, японський клен щомісяця підгодовують. Як правило, використовують сухе мінеральне добриво, яке розкидають в пристовбурних кіл. За бажанням мінеральну суміш чергують з органікою, наприклад, зі свіжим компостом. Закінчують сезон підгодівлі в першу декаду липня.
Важливо! Японський клен погано відгукується на внесення добрив з підвищеним вміст азоту.
Зимівля японського клена
Японський клен досить теплолюбний вид, тому пережити зиму для нього - справжнє випробування і сильний стрес. Щоб уберегти деревце від загибелі, необхідно підготувати його до зимівлі. У жовтні-листопаді пристовбурні кола мульчують - куля мульчі повинен бути як мінімум 10-ти сантиметрової висоти. За допомогою гілля хвойних культур також вкривають частину стовбура клена.
Клен японський червоний, шкідники та хвороби
Якщо ви дбаєте про своє клені, ніякі напасті йому не страшні. Якщо ж деревце ослаблене, підвищується ризик появи таких проблем:
- Галова тля. Комахи селяться на нижній частині листового полотна, причому роблять це цілими колоніями. Помітити шкідника легко: на листочках з'являються червоні бульбашки. Всі уражені листя доведеться зрізати, а сам клен обробити інсектицидом або мильним розчином.
- Кленовий довгоносик. Жучки активно об'їдають зелень і молоді пагони, чим позбавляють клен його декоративності. Для лікування підходить будь-який інсектицид.
- Белокрилка. Комаха з задоволенням обгризає все надземні частини клена. Це призводить до втрати привабливого вигляду дерева, воно в'яне, призупиняється в рості.
- Борошниста роса. Грибок покриває рослина мерзенним нальотом білого кольору. У клена припиняються фізіологічні процеси, він слабшає, скидає листя. За допомогою обробки протигрибковими препаратами дерево швидко відновлюється.
Японський клен в ландшафтному дизайні
Хоч японський клен купити можна лише за досить високою ціною, але він стане екзотичною новинкою вашого саду. Останнім часом цю культуру часто застосовують в ландшафтному оформленні невеликих садів в японському стилі. Особливо шикарно виглядає посадка клена вздовж алей. Якщо фінансові можливості дозволяють, вибирають різні сорти, створюючи градацію забарвлення листя від ніжно-золотистого до криваво-чорнильного.
Непогано японський клен виглядає і в парі з іншими культурами. Ландшафтні дизайнери, запевняють, що посадивши цей клен разом з квітучими травами, поблизу водойм або в саду каменів, ви не прогадаєте. Адже будучи досить екзотичною культурою, японський клен вносить родзинку в будь-яке місце, де б його не посадили.