Мигдаль степовий - чагарник, який садівники з задоволенням висаджують на своїх ділянках, тому що він невибагливий у догляді і неймовірно красивий в період цвітіння. Навесні він повністю покривається рожевими квітами, які не можуть не привертати уваги. Зовні мигдаль степовий нагадує сакуру, яка цвіте всього протягом декількох днів в травні, але навіть незважаючи на це, степовий мигдаль варто висадити на своїй ділянці. У цій статті ми детально розглянемо, як зробити правильну посадку степового мигдалю, як доглядати за цією рослиною і захищати від шкідників.
Мигдаль степовий: загальний опис рослини
Степовий мигдаль є зеленим чагарником, який виростає у висоту 1,5 м. У нього досить прості по черзі зростаючі листя. Форма цих листів лінійно-ланцетовидная, у них дуже красивий насичений темно-зелений колір.
Виростати степової мигдаль може в різних кліматичних умовах, крім холодних:
- Якщо вирощувати його в теплому кліматі, то чагарник зацвіте в кінці січня. Цвітіння триватиме до кінця березня.
- Якщо вирощувати мигдаль степовий в помірному кліматі, то він буде цвісти з кінця квітня. Його цвітіння буде коротким - всього 14 днів.
Квіти степового мигдалю мають ніжний аромат, рожевий колір. Вони досить великого розміру, міцно прикріплені до гілок чагарнику, які в свою чергу покриті корою сіруватого відтінку.
Плоди чагарнику з'являються у вересні. Їх потрібно встигнути зібрати до того моменту, поки настануть сильні холоди. Вони являють собою волохату кістянку, всередині якої є кісточка.
Рости мигдаль степовий повинен на відкритій місцевості, куди потрапляють сонячні промені. В затемнених місцях рослина буде гинути. Чагарник приживеться в будь-якому грунті, але за ним потрібно доглядати особливим чином.
Мигдаль степовий: посадка і розмноження рослини
Якщо ви вирішили висадити на своїй ділянці степової мигдаль, тоді вам слід знати про особливості посадки цієї рослини:
- Посадка повинна проводитися або пізно восени після того, як вже западе все листя, або вже навесні, коли погода буде стійко теплою.
- Місце для посадки повинно бути одночасно відкритим для сонячних променів, але тінь так само має бути присутня. Только рядом з майбутнім чагарником не повинно бути ніяких інших дерев, які будуть створювати додаткову тінь.
- Краще, щоб грунт для посадки мигдалю степового була максимально збагаченої. Так чагарник буде яскравіше цвісти. Однак це не принциповий момент.
- Якщо ви висаджуєте кілька чагарників мигдалю степового, то обов'язково враховуйте, що між ними має бути дотримано відстань в 1,5 м. В іншому випадку, чагарники будуть заважати один одному розвиватися.
Земля для посадки одного куща мигдалю степового повинна бути правильно підготовлена:
- Змішайте листової грунт з перегноєм і дрібним піском. Пропорція повинна бути такою - 3: 1: 1.
- Після того, як основна заготівля для грунту буде готова, додайте 300 г вапна.
- Підготуйте для висадки рослини дренаж (його товщина повинна становити 20 см). Це потрібно зробити обов'язково, щоб не відбувалося застою вологи. Як проводиться дана процедура:
- викопайте яму такої глибини, щоб в неї добре містилися коріння мигдалю (коріння потрібно викласти акуратно, розпрямити, а тільки після цього засипати землею, тільки при цьому дуже важливо, щоб над землею залишалася шийка кореня);
- на дно ями покладіть щебінь, який попередньо потрібно змішати з осколками цегли;
- зверху насипте пісок - товщина пісочного шару повинна бути 5 см;
- навколо кожного саджанця чагарнику потрібно вилити по 1 відру води;
- поки вода буде вбиратися, біля кожного саджанця потрібно вкопати опору, щоб до неї прив'язати мигдаль степовий;
- замульчируйте грунт - для цього використовуйте сухе листя, торф і землю (врахуйте, що ця мульча не повинна ніяк стикатися з шийкою кореня).
Тепер розберемося, якими способами можна мигдаль степовий розмножувати. Якщо у вас чагарник видовий, то спосіб розмноження тільки один - насіннєвий. Якщо ж ви використовуєте сортовий мигдаль степовий, то можна розмножувати його або нащадками, або прищепленням, або пагонами кореня. Розглянемо докладніше кожен спосіб розмноження рослини:
- Насіннєвий спосіб. Сіяти насіння мигдалю степового можна або восени, що більш прийнятним, або навесні (в цьому випадку насіння повинні протягом 4 місяців стратифікована холодильнику). Щоб посіяти насіння, вам потрібно:
- зробити поглиблення в землі, глибина яких дорівнює 8 см (врахуйте, що відстань між кожним поглибленням не повинно бути менше, ніж 10 см);
- після того, як з'являться паростки, полийте їх, розпушити землю і видаліть бур'яни (після того, як рослина добре приживеться, до нього можна прищепити будь-який інший сорт мигдалю).
- Прищеплення чагарнику має проводитися навесні, коли починається так зване «сокодвижение». Робити щеплення мигдаль степовий можна до зливі, черемха або ж аличі. Як це зробити правильно:
- візьміть добре сформувався втечу мигдалю, на якому вже є нирки;
- очистіть втечу від листя, а після цього зріжте смужку кори з неї (вона повинна бути тонкою);
- протріть підщепу вологою тканиною, а потім зробіть Т-подібний надріз;
- помістіть держак в розріз (врахуйте, що нирка повинна бути на поверхні, її не можна закривати) і закріпіть його за допомогою скотча або пластиру;
- через 14 днів використовуваний вами фіксатор потрібно послабити і залишити черешок в тому стані, в якому він буде, до весни;
- взимку саджанець потрібно підгорнути в обов'язковому порядку, а місце, в якому була щеплення, необхідно заховати.
- Щоб розмножити мигдаль степовий шляхом живцювання, необхідно зрізати в кінці червня верхівки живців з двома вузлами, які вже одресневелі (довжина живців повинна становити 20 см). Після цього проводяться такі маніпуляції з ними:
- помістіть живці в спеціальний розчин, який стимулює зростання (в цьому розчині вони повинні знаходитися близько 17 годин);
- далі зробіть укорінення (це повинно відбуватися в холодному парнику);
- висадіть держак в субстрат, який повинен бути приготований з піску і торфу в такій пропорції - 1: 2 (укорінення відбудеться через місяць);
- після того, як ви побачите утворилися живці, пересадити їх на тимчасову грядку, де вони будуть дозрівати.
Мигдаль степовий: догляд
Доглядати за степовим мигдалем потрібно так само, як і за будь-яким декоративним рослиною. Догляд повинен включати в себе кілька основних моментів:
- Його потрібно поливати, щоб грунт ні в якому разі не пересихала. При цьому слід стежити, щоб не залити грунт, де зростає мигдаль, інакше рослина буде гнити. Іншими словами, полив повинен здійснюватися 1 раз в тиждень (1 відра досить). Рясний полив допустимо тільки в той період, коли рослина цвіте. Якщо цього не зробити, то цвітіння швидко припиниться.
- Після кожного поливу необхідно рихлити ґрунт:
- якщо мигдаль росте в середовищі молодняка, то глибина розпушування повинна складати - 5-7 см;
- якщо чагарник росте в оточенні дорослих рослин, то глибина розпушування повинна становити 8-10 см.
- Не можна допускати, щоб мигдаль обростав бур'янами.
- Навесні мигдаль потрібно промульчіровать. Використовуйте з цією метою гній, можна також коров'як або суміш з аміачної селітри (20 г), сечовини (10 г) і сирої води (1 відро). Восени теж потрібно провести мульчування. Тут допустимо використання суперфосфату і сірчанокислого калію (кожного компонента має бути використано по 20 г).
- Мигдаль степовий потрібно обрізати не тільки для того, щоб рослина мала гарну форму, але і для того, щоб воно правильно росло і розвивалося. Потрібно видаляти гілки і пагони, які висохли, якщо вони обламані, обморожені, якщо вони сильно загущают крону:
- санітарна обрізка степового мигдалю проводиться навесні;
- формувальна обрізка проводиться після того, як чагарник відцвіте.
- Через 7 років після посадки мигдалю, потрібно видалити всі старі гілки. Замість них потрібно використовувати нащадки, які з'являються на мигдалі степовому на третій рік його розвитку.
- Щоб рослина не загинула взимку, потрібно зробити пинцировки верхівок пагонів. Це прискорить процес одревеснения. Якщо мигдаль степовий молодий, його краще чимось укрити (можна використовувати або листя, або солому). Дорослий чагарник можна до зими ніяк не готувати, так як воно спокійно перенесе навіть самі сильні холоди.
Мигдаль низький степовій: шкідники і захворювання
Якщо ви не будете дотримуватися правил догляду за мигдалем степовим, або ж в процесі його посадки допустите помилки, то зіткнетеся з численними проблемами. Хворе рослина будуть постійно долати різні шкідники.
Для початку давайте розберемося, які захворювання можуть здолати мигдаль степовий:
- Парша. Це захворювання вражає листя мигдалю і не тільки. Страждають також бутони і пагони. Якщо ви помітите перші симптоми парші, потрібно обрізати уражені ділянки рослини і спалити їх. Щоб запобігти цю недугу, потрібно:
- біля мигдалю степового висадити стійкі до парші рослини:
- перекопати земельну ділянку, на якому росте чагарник, після того, як опаде з нього все листя;
- обробити рослина бордоською рідиною навесні і восени.
- Іржа. На гілках і на лицьовій стороні листя рослини з'являються руді плями, а внизу листочків - коричневі подушечки у вигляді виступів. Щоб вилікувати мигдаль степовий від іржі, потрібно обприскати його сірчаною колоїдної суспензією. Щоб запобігти іржу, потрібно восени перекопати листя, яка западе.
- Моніліоз - захворювання, при якому плоди мигдалю степового починають гнити. Вилікувати від цього захворювання рослина можна тільки за допомогою фунгіцидних препаратів.
- Клястероспоріоз - коли на рослині з'являється дірчастий плямистість червоного, малинового і фіолетового кольорів через дощову погоду або рясного поливу. Уражаються і листя, і гілки, і пагони і плоди. Щоб вилікувати мигдаль степовий від цього захворювання, його потрібно буде обприскувати фунгіцидами.
- Ботрітіс - заразне захворювання, при якому з'являється сіра гниль на листках і пагонах рослини. Вітром хвороба розноситься на поруч зростаючі здорові рослини. Якщо ви помітите уражені ділянки на мигдалі, їх потрібно обрізати і спалити, а після цього обробити весь кущ фунгіцидами.
Мигдаль степовий можуть знищувати не тільки хвороби, але і шкідники, до числа яких відносяться:
- Попелиця, яка зазвичай з'їдає зелене листя і може заразити чагарник захворюванням. Щоб цього не допустити, посадіть поруч з мигдалем фенхель, часник або ж кріп (можна також висадити чорнобривці). Якщо уникнути появи попелиці не вдалося, тоді обробіть чагарник настоєм полину, бадилля картоплі або помідорів (настій з кульбаб або гіркого перцю теж можна застосувати).
- Семяєд - він поселяється в одному зіпсованому плоді мигдалю, внаслідок чого уражається вся рослина. Щоб цього не сталося, потрібно навесні і восени обприскувати бордоською рідиною.
- Кліщ - шкідник, який починає з'їдати рослина в період посухи. Щоб не допустити шкоди, яку він завдає, потрібно обприскувати мигдаль акарицидами і інсектоакарицид.
Мигдаль степовий (бобовник): застосування рослини
Плоди мигдалю степового можна в багатьох сферах застосувати. Ми розглянемо 2 напрямки, в яких вони використовуються найчастіше:
- Медицина. Мигдаль може бути відмінним спазмолитиком. Він знімає головний біль, а також болі в органах травного тракту. Плоди цієї рослини допомагають людям, у яких анемія, запалення в вухах. Вони допомагають справлятися зі стресом, вони діють на нервову систему, як потужне заспокійливий засіб. Можна плоди степового мигдалю купити, щоб приготувати лікарський засіб, а можна виростити. В тому і в іншому випадку, перед їх застосуванням потрібно:
- відокремити плід, в якому у великій кількості міститься отруйний глікозид - амігдалин (ця речовина, коли розщеплюється, починає виділяти синильну кислоту, з цієї причини в кулінарії плоди степового мигдалю можна використовувати);
- на основі плодів приготувати відвар або масло (якщо вас здолав сильний кашель, додайте в парне молоко 10 плодів мигдалю степового).
- Косметологія. У плодах цієї рослини немає ніяких алергенів. Їх використовують в ході виготовлення різних кремів для шкіри. Ці крему носять не уходовой характер, а лікувальний. Часто масло плодів степового мигдалю можна зустріти в мазі від герпесу, дерматиту. Масло цієї рослини прискорює ріст волосся і нігтів. Його застосовують, коли виготовляють косметику і парфумерію.
Якщо ви просто хочете прикрасити свою присадибну ділянку, то як декоративна рослина мигдаль степовий вам стане в нагоді. Незважаючи на те, що цвітіння буде нетривалим, краса цього чагарнику буде оцінена гідно, тому що він покритий рясною красивим листям, яка не залишить байдужим нікого.
Мигдаль степовий: фото