Виноград прийнято вважати сонячної ягодою, вирощуваної в південних і теплих регіонах. Однак обробіток цієї корисної і смачної культури стає захоплюючим заняттям для жителів різних регіонів Росії, в тому числі і суворою Удмуртії.
Правильно вибравши сорт винограду і грамотно доглядаючи за чагарником, садівники Удмуртії з року в рік домагаються високої врожайності цієї цінної ягоди. Де і як краще посадити виноградний кущ, щоб забезпечити його оптимальне розвиток? Яким чином доглядати за виноградником в Удмуртії? Які особливості вирощування винограду в цій кліматичній зоні? І, нарешті, які кращі сорти вибрати для посадки винограду в Удмуртії? У цій статті постараємося максимально розкрити тему, доповнивши добірку рекомендаціями садівників-практиків і тематичним відео майстер-класом.
Виноградний кущ, особливості будови
Для правильного формування виноградного куща, обрізки пагонів і забезпечення врожайності, необхідно знати особливості будови рослини і мати загальне уявлення про культуру.
- Кущ винограду складається з двох частин: підземного та надземного штамба.
- Підземний штамб є кореневу систему і голову куща. Коріння заглиблюються в грунт на 1-1,5 метра, а при легкому і дренированном грунті досягають глибини 2-3 метрів. Коренева система багатолітника розвивається цілий рік, не впадаючи в період спокою, як надземна частина чагарнику. У зимовий період розвиток коренів сповільнюється. Верхня потовщена частина підземного штамба називається головою. Підстава голови служить для розвитку багаторічної лози - рукавів винограду.
- Основою надземного штамба є рукава, від яких відходять більш тонкі пагони. Залежно від форми чагарнику, кількість рукавів коливається від одного до шести. Пагони бувають однорічними (приріст поточного року) і визріли (пагони минулого року), плодовими пагонами. Практичну цінність для виноградаря складають плодові пагони з майбутніми гронами ягід.
- Листя винограду трьох або п'яти лопатеві, глибина порізаності яких залежить від сорту рослини.
- Виноградний кущ - чагарникова ліана, що чіпляється до опори гнучкими, тонкими, але міцними вусиками.
- Багаторічна рослина, виноград, здатне рости і плодоносити на одному місці до 40 років.
Сорти винограду для Удмуртії
Вибираючи сорт винограду для посадки в Удмуртії, важливо зупинити свій вибір тільки на перевірених, морозостійких сортах. В іншому випадку, чагарникова ліана не зможе вижити в холодний, зимовий період або піддасться підмерзання під час весняно-осінніх заморозків.
Останнім часом, селекціонерами все більше виводиться морозостійких і витривалих культурних сортів винограду, придатних для вирощування в північних районах країни.
Як правило, це сорти ранніх і надранніх термінів дозрівання (близько 130 днів), не вимогливих до тепла і легко переносять низькі температурні коливання. Крім підвищеної морозостійкості, для регіонів середньої смуги країни важливі також такі показники, як терміни визрівання ягід і лози.
Розглянемо ряд універсальних сортів, адаптованих до кліматичних умов Удмуртії.
- Агат донський - міжвидовий гібрид надранніх термінів дозрівання. Столовий сорт відрізняється середніми і великими, конічної форми, гронами. Ягода округла, темно синього, майже чорного, кольору. Сорт добре зберігається і транспортується. Здатний витримувати до -26 ° С.
- Алешенькін - ранній високоврожайний столовий сорт, з великими конічними гронами (до 2,5 кг). Ягода велика, середньої щільності, овальна, біла.
- Волзький - гібрид, з великими, темно-синіми ягодами, округлої форми. Ранньо середній столовий сорт винограду. Стійкий до багатьох захворювань, зокрема до сірої гнилі і мілдью.
- Восторг - сильнорослий гібридний сорт, з великими гронами середньої щільності. Морозостійкий і транспортабельний, відрізняється дуже великими ягодами.
- Далекосхідний Раммінга - відрізняється ранніми термінами дозрівання, високою морозостійкістю і хорошим визріванням пагонів. Ягоди дрібні, темно сині, чи не транспортабельні.
- Перли Сабо - середньорослий сорт, з дуже ранніми термінами дозрівання. Ягоди середні, золотистого кольору, мають характерний мускатним ароматом. Зимостійкість висока, стійкість до хвороб середня.
- загадка Шарова- зимостійкий сорт, з приємним суничним смаковим відтінком ягід. Ягода дрібна, темно-синього кольору, з щільною м'якоттю.
- Зоря півночі - стійкий до морозів, сверхранний, винний сорт винограду. Ягоди темно сині, середніх розмірів.
- Мадлен Анжевін - щодо морозостійкий сорт, який потребує надійного укриття на зиму. Ягоди білі, середніх розмірів. Має ранні терміни визрівання.
- Маленгр ранній - столовий, з ранніми термінами дозрівання, сорт. Ягоди дрібні, овальні, білого кольору. Нестійкий до захворювання сірою гниллю.
- Мічурінський - ранній і морозостійкий столовий сорт для споживання в свіжому вигляді. Темно червоні ягоди середніх розмірів володіють слабким мускатним ароматом.
- Московський стійкий - універсальний, сильнорослий гібрид з високими морозостійкими якостями. Ягоди дрібні, біло-зелені, мускатного смаку.
- Муромець - сорт столового призначення, стійкий до багатьох захворювань. Ягоди великі, темно фіолетового відтінку, з хорошими смаковими якостями. У гібрида відзначається швидке визрівання пагонів і сила росту.
- особливий - має великі, білі ягоди столового призначення. Сорт сверхранний, з підвищеною зимостійкістю.
- Русский ранній - стійкий до морозів і захворювань, столовий сорт винограду. Ягоди середніх розмірів, рожеві, округлої форми.
- північний - сильнорослий сверхранний столовий сорт. Ягоди темно сині, середніх розмірів, округлої форми. Визрівання пагонів задовільний.
- Тамбовський рожевий - столовий сорт, з дрібними ягодами рожевого забарвлення і округлої форми. Надранні терміни дозрівання.
- Шасла Раммінга - столовий сорт, що відрізняється підвищеною стійкістю до хвороб. Ягоди середніх розмірів, світло зелені.
Крім перерахованих сортів, в Удмуртії вирощують масу інших різновидів культурного винограду: ювілейний Новгород, Платовский, кристал, краса Нікополя, лієпайський бурштин, ранній ціравскій, краса півночі, пам'ять Домбковской, корінка російська і багато інших.
Величезний внесок у вивчення і вирощування кращих сортів винограду в Удмуртії вніс відомий садівник із села Алтайського, Анатолій Олександрович Кузнєцов. Крім багатого безцінного садівничого досвіду, Кузнєцов А.А. відомий багатьма науковими працями та публікаціями на цю тему. Свої досліди та експерименти садівник проводить у власному розпліднику рослин, допомагаючи як професіоналам, так і новачкам освоювати технології вирощування рослин, в тому числі і винограду, в умовах холодного клімату і короткого вегетаційного періоду.
Вирощування винограду в Удмуртії: умови і переваги
Для вирощування винограду в Удмуртії в відкритому грунті важливо враховувати непрості кліматичні умови регіону і особливості культивування виноградної культури.
Для Удмуртської Республіки характерно спекотне літо і холодна багатосніжна зима. Внутріконтинентальний клімат регіону дозволяє вирощувати рослини з вегетаційним періодом не менше 150 днів. В інший час панує холодний клімат. Стійкий сніговий покрив, що утворюється вже в листопаді-грудні, сприяє кращому захисту рослин від морозів.
- Виноград - невибаглива плодово-ягідна культура. Вона може рости не тільки на бідних і неродючих грунтах, але і на кам'янистому, слабкозасолених грунті, на пісках і вапняках. Єдиним винятком для посадки чагарникової ліани будуть засолені і болотисті (затоплювані) грунти.
- Висаджуючи саджанець винограду, краще підібрати для багаторічників саме сонячне і захищене від протягів і вітрів, місце. Затінена місцевість небажана, тому що буде затримувати визрівання ягід, а в умовах ранніх заморозків Удмуртії це може бути чревате загибеллю врожаю. Можна штучно поліпшити мікроклімат для чагарнику. Для цього садівники-любителі висаджують кущі біля стін або зборів, з пов'язаною кордоном південного боку або спеціально споруджують стіну з цегли або шиферу. Нагріваючись на сонці, така споруда буде відображати отримане тепло, значно покращуючи умови для обробітку виноградника. Відмінним варіантом для посадки стануть схили з південно-західного боку. Такі природні укриття захищають рослини від вітру і сприяють швидкому стоку води під час танення снігу.
- Основна складність вирощування теплолюбивой культури в Удмуртії - збереження чагарнику в зимовий період і навесні, коли високі ризики зворотних холодів.
Виноград в Удмуртії: особливості посадки
Грамотне висаджування молодих саджанців винограду - один з найбільш важливих моментів успішного культивування цієї плодово-ягідної культури довгі наступні роки. Правильно вибравши місце для посадки чагарнику, важливо дотримати всі передбачені агротехнічні вимоги.
- Виноград в Удмуртії висаджують в кінці травня або першій половині червня, коли повністю встановиться тепла, сприятлива погода. Осіння посадка в кліматичних умовах середньої смуги недоцільна.
- Саджанці винограду можна висаджувати як в окремі посадкові ями, так і в траншеї, розташовуючи їх з півночі на південь. Багато в чому спосіб посадки залежить від типу грунтів: на піщаному грунті краще висаджувати виноград в траншеї, а на суглинистих - в окремі ями.
- Кущі винограду висаджують на відстані 2-3 метрів один від одного. Інтервал міжряддя становить близько 2-2,5 метрів.
- Посадкову яму готують заздалегідь. Вона має досить великі параметри: близько метра в глибину і стільки ж в ширину.
- На дні ями укладається дренажний шар з битої цегли, щебеню або гравію. На водопроникних грунтах необов'язково закладати такий дренаж.
- Багато професійних садівники на етапі підготовки посадкової ями, після дренажу, в кутку ями закладають спеціальні труби для подальшого поливу або підгодівлі рослини. Діаметр труб невеликий, близько 50 мм.
- Дренажну прошарок засипають поживною грунтовою сумішшю з верхнього, родючого шару ґрунту і перегною, з додаванням калійної солі, торфу, золи і суперфосфату. У глинистий важку грунт додатково вноситься пісок. Яма повинна бути засипана на 2 3 глибини.
- Перед посадкою слід підготувати саджанці. Для цього видаляють коріння на верхніх вузлах, а на нижніх - вкорочують до 20 см, пагони обрізають на 2-3 бруньки. Не можна залишати саджанці з відкритою кореневою системою надовго на сонці і вітру. Коріння молодої рослини перед висаджуванням у відкритий грунт, занурюють в «бовтанку». Її готують з глини і коров'яку, доданого в воду.
- У посадковій ямі роблять гірку з землі, на яку і виставляють коріння саджанця винограду. Коріння акуратно розправляють в різні боки. Засинаючи яму землею, потрібно стежити, щоб кілька нирок приросту були вище поверхні землі. Утрамбувавши грунт навколо саджанця, його рясно поливають теплою (30-40 ° С) водою і підгортають землею на 5 см.
- Коріння винограду, в залежності від сорту, витримують мінусові температури від 5 до 9 0С. Тому, при посадці саджанців коріння опускають досить глибоко, щоб при більш низькому температурному режимі коренева система не піддавалася обмороження. Разом з тим, надмірно глибока посадка (більше 60 см) призводить до затримки розвитку чагарнику. Це пояснюється умовами короткого північного літа, при якому грунт на такій глибині прогрівається недостатньо сильно. Слід звернути увагу на цей важливий момент висаджування кущів і вибрати оптимально потрібну глибину посадки.
- Висаджені саджанці почнуть плодоносити на 3-й рік життя. У рік посадки молоде рослина підв'язують до кілка, а вже з 2-го року життя формують кущ.
- Деякі виноградарі-сіверяни в перший рік не висаджують саджанці винограду у відкритий грунт, а залишають їх в контейнерах або горщиках, закопаних у землю. На зиму такі ємності з молодим кущем прибирають в підвал, а навесні висаджують вже на постійне місце. Ще один альтернативний варіант - вирощування винограду в шкілки (до повного його зміцнення). До того ж, там набагато легше вкривати кущі на зимівлю.
- Перед висаджуванням важливо спланувати всю виноградну ділянку: згрупувати сорти за призначенням, термінами дозрівання і ступеня морозостійкості. Такий усвідомлений підхід багато в чому полегшить подальший догляд за чагарниками.
- Біля висаджених саджанців також слід встановити опори (шпалери), щоб у міру зростання куща можна було підв'язувати в'юнкі пагони.
Як і де купувати саджанці винограду в Удмуртії
Найнадійнішим і перевіреним джерелом посадкового матеріалу є спеціалізовані розплідники і садові магазини. Крім того, спілкуючись на тематичних форумах і клубах виноградарів свого регіону, можна познайомитися з досвідченими садівниками, які так само вирощують саджанці на продаж. Причому, такі кущі вже адаптовані до конкретних кліматичних умов і легко приживаються на новому місці. Крім гарного посадкового матеріалу, садівники практики завжди нададуть кваліфіковану допомогу і проконсультують з усіх питань, які викликають.
Виноград в Удмуртії: догляд за рослиною
Доглядаючи за виноградом, особливо ретельно потрібно «плекати» ще не зміцнілі молоді саджанці. Перший рік після посадки стає для виноградарів найбільш копіткою. Полив, розпушування, підживлення, укриття на зиму і видалення пасинків - основні агротехнічні заходи садівників в період вегетації рослини. Позитивним моментом холодного клімату удмуртского регіону є практично повна відсутність хвороб і шкідників винограду.
Отже, почнемо з найважливіших, для цього регіону, садових робіт.
Укриття винограду в Удмуртії на зиму
З огляду на особливості кліматичних умов Удмуртії, укриття виноградника на зиму є обов'язковою мірою збереження здорового, плодоносний, рослини.
- Існує кілька методів надійного укриття виноградника.
- Деякими садівниками успішно практикується підгортання виноградної лози на зиму, грунтом, висотою близько 10-15 см (до 25 см). При цьому, як кріплення, пучок лози пришпилюють металевою скобою.
- Має місце при укритті винограду на зиму і метод закапування лози в грунт на приблизно таку ж глибину (10 см), що і при підгортання. Земля, засипана зверху товстим шаром снігу, прекрасно зберігає тепло і виноград без шкоди «переживає» зимівлю.
- Інші садівники, зв'язавши лозу, обмотують її мішковиною в кілька шарів, зверху ще утеплюють поліетиленовою плівкою або агроволокном. У такому вигляді чагарник залишають зимувати під сніговим покривом. Даний метод також зарекомендував себе як надійний спосіб збереження лози.
- Більш складним і трудомістким способом підготовки рослини до зимового періоду є спорудження укриттів з дощок, руберойду, плівки та інших підручних засобів. Такі складні конструкції виготовляють для виноградника, що росте в низинній місцевості, де при відлизі буде накопичуватися багато вологи і є ризик випрівання нирок. У таких укриттях чагарник залишається сухим за умови періодичного провітрювання (в період відлиги). Перевагою методу є той факт, що після танення снігу рослина відразу починає адаптуватися до кліматичних умов, не чекаючи поки його звільнять від шару землі. Запущений «механізм» активізує більш швидке зростання і розвиток виноградного куща.
- Розкривати виноградник навесні слід не раніше квітня-травня місяця. При цьому, потрібно додатково прикривати кущі плівкою, в разі загрози зворотних морозів. Такі «несподівані» заморозки в Удмуртії трапляються до першої половини червня.
- У разі укриття винограду землею, важливо уникнути запреванія нирок (вічок) на пагонах чагарнику. Це можливо в умовах занадто вологою, після танення снігу, грунту.
- При відкритті винограду, наземну частину кущів бажано обробити 3-5% -ним розчином мідного або залізного купоросу. Така обробка дозволить запобігти появі грибка і затримає розпускання бруньок.
Обрізка і формування куща винограду в Удмуртії
Завдання обрізки молодих кущів - формування потужних, довговічних і високопродуктивних кущів. При обрізанні перших років формується скелет куща, його рукава. Потім лише підтримується задана форма крони чагарника.
В умовах середньої смуги країни обрізку проводять в два прийоми: основна - осіння, перед укриттям кущів, і санітарна - навесні, після їх відкриття. Навесні видаляють підмерзлі, пошкоджені пагони.
Виноград, що потребує надійному зимовому укритті, вирощують в бесштамбовиє многорукавности (до 6-7) формі, з короткою обрізкою лози, особливості якої викладені нижче.
- У перший рік посадки саджанець вирощують з однієї нирки, формуючи одну лозу. Всі інші нирки прищипують. Розростаючись, лозу пасинкують на 10-12 нирок, видаляючи бічні пагони. Восени лозу обрізають також на 10-12 нирок і в такому вигляді дворічний саджанець відмінно переносить морози в укритті.
- Якщо на зиму залишити довгу необрізану лозу, крім незручності її укриття, вона часто пошкоджується морозами і навесні все одно обрізається. Осіння обрізка сприяє зниженню непотрібного навантаження зайвих пагонів на корінь чагарнику. До того ж, з обрізаних восени пагонів можна заготовити черешки для подальшого розмноження сорту винограду.
- Перезимував дворічний саджанець має таким чином одну сформовану здерев'янілих лозу, готову до плодоношення. На лозі в період активного росту зеленої маси, потрібно залишити лише один молодий пагін з суцвіттями і два нижніх, що ростуть від голови чагарнику. Решта зелені пагони слід вирізати. Ці пагони на наступний рік стануть рукавами чагарнику.
- Восени дві лози потрібно знову обрізати на 10-12 нирок, з подальшим укриттям на зиму. Так виходить вже трирічний саджанець з двома лозами, готовими до плодоношення.
- Подібним чином на наступний рік необхідно знову збільшити кількість (на 1-2) плодоносних лоз чагарнику. Таку процедуру формування чагарнику здійснюють протягом 5-6 років.
- Така обрізка і бесштамбовиє формування многорукавности куща винограду - найбільш прийнятна технологія для холодних північних регіонів. В іншому випадку, одеревів товстий штамб винограду великого формування практично неможливо укласти на землю для зимового укриття. При цьому, кущ легко ламається або пошкоджується.
- Досвідчені садівники Удмуртії рекомендують обрізати і вкривати на зиму кущі навіть не укривних зимостійких сортів винограду. Обрізані пагони швидко дають новий приріст, при цьому не доведеться ризикувати, піддаючи рослини суворим Удмуртська морозів і вітрам.
Після обрізки рукава потрібно підв'язати уздовж ряду, похило, а однорічні укорочені пагони горизонтально. При цьому пагони розподіляють на шпалері так, щоб була максимально зайнята вся її площину.
Внесення добрив для винограду в Удмуртії
- Навесні, в перший рік після посадки, вносяться азотні добрива, що стимулюють ріст і розвиток чагарнику. На один кущ береться близько 20 гр. азотовмісних препаратів: аміачної селітри, сульфату амонію або карбаміду. Підживлення поєднують з поливом чагарнику. Не варто перестаратися з азотними добривами, інакше можливий зворотний ефект.
- На наступний рік (другий рік після посадки), виноград добре відгукується на комплексні азотсодержащие добрива: нітрофос, нітрофоску, амофос або нітроамофос. Підживлення проводять кілька разів, в першій половині літа. Можна замінити такі комплекси органічними добривами (наприклад, рідким коров'яком, гноєм сипцом, торфом, компостом і т.д.).
- До початку і після періоду цвітіння винограду, вносяться фосфорні комплексні добрива (наприклад, суперфосфат).
- Ефективна також позакореневе підживлення, що проводиться в літній період, будь-яким водорозчинних добривом (наприклад, Растворін або розчином борної кислоти). Борна кислота запобігає осипання зав'язі, тому її проводять перед цвітінням і під час росту ягід.
- Восени, поле збору врожаю, здійснюється остання підгодівля у вигляді суперфосфату, деревної золи і хлористого калію.
- Внесення добрив дозволяє отримати великі врожаї ягід і стимулювати якісне визрівання лози.
Полив винограду в Удмуртії
- Полив винограду необхідно здійснювати в міру необхідності і з урахуванням природних опадів.
- Поливають кущ рясно, краще у вечірній час. У другій половині літа слід зменшити полив, щоб не затягнувся зростання чагарнику, аж до ранніх осінніх заморозків.
- В період активного цвітіння і перед збиранням врожаю винограду полив припиняють, щоб квітки багатолітника не обсипалися, а зрілі ягідки не потріскається.
- Обов'язковий тільки полив молодих лоз перші 2 роки і загальний для всіх сортів влагозарядковий полив восени. За 7-10 днів до очікуваного цвітіння поливи припиніть, так як зайва волога викликає осипання кольору і затримує дозрівання врожаю.
- Чи не застосовуйте дощування, інакше спровокуєте хвороби. Влаштовуйте дренажні канали і ставте труби для поливу на узбіччі міжряддя не ближче 30-50 см до основи куща. Виноград не любить мокрого листя і вологій поверхні землі. Якщо можна, влаштуйте над виноградними кущами козирок.
Виноград: весняні роботи в Удмуртії
Коли починається весна, починаються і всі садові клопоти. По-перше, у другій половині весни висаджують молоді деревця. По-друге, продовжується робота з перезимували чагарниками: пристовбурне стовбур звільняють від мульчі, грунт перекопують, обрізаючи незначну частину старих коренів. Це не повинно лякати садівника, так як решта коріння починають галузиться і регенерувати, омолоджуючи таким чином всю кореневу систему виноградного куща. Такий «нехитрий» прийом покращує плодоношення і розвиток рослини. Грунт після перекопування рихлять граблями.
Виноград: осінні роботи в Удмуртії
Восени, перед тим, як готувати чагарник до зимівлі, грунт у пристовбурного кола знову неглибоко перекопують для кращого затримання вологи. В цей період проводиться основна обрізка винограду, прищипування зелених пагонів, пасинкування. До настання морозів чагарники ретельно вкривають.
Таким чином, дотримуючись основні агротехнічні прийоми, в Удмуртії можна вирощувати будь-, відповідний сорт винограду, насолоджуючись смаком і ароматом власної свіжої ягоди. Благо вибір сортів для північних регіонів досить великий і кожен садівник може підібрати виноград на свій смак.
Виноград в Удмуртії, фото