М'ята здавна визнана чудодійним рослиною в усьому світі. Надзвичайно приємний, освіжаючий аромат і пікантні смакові якості зробили м'яту популярною в багатьох регіонах Європи, Америки і Азії. Її особливістю є універсальність застосування в кулінарії, косметології, медицині, лікеро-горілчаної, тютюнової промисловості та інших сферах. Корисні властивості ефірних масел, біологічно активних сполук та інших поживних речовин, що містяться в м'яті, унікальні і не можуть не дивувати.
Ця багаторічна трава поширилася в більшості країн світу з помірним кліматом. Досить невибаглива рослина, м'ята легко розмножується і вирощується в домашніх умовах. Для цього не потрібно особливих навичок, процес подужає будь-який садівник-любитель. А ось отриманий результат на грядці або в квітковому горщику доставить масу задоволення. Чай з м'ятою, тонізуючі напої, м'ясні та рибні страви, косметичні лосьйони та ополіскувачі, лікарські примочки і відвари, домашнє м'ятна мило, - ось малий перелік застосування ароматних зелених листя м'яти на дому.
Як вирощувати і збирати м'яту? Який забезпечити догляд для її оптимального росту і розвитку? Де можна застосовувати м'яту? На всі ці та багато інших питань знайдуться відповіді в нижчевикладеній статті.
М'ята, опис рослини
М'ята - представник роду багаторічної трав'янистої рослини сімейства Ясноткові. Ареал поширення досить широкий по всьому світу. Відома з давніх часів трава, названа на честь богині гори Менте, яку Персефона з ревнощів до свого чоловіка перетворила в запашну рослину - м'яту.
Це багаторічна рослина, досить зимостійка, волого-і світлолюбна з потужною кореневою системою. Висота кущів варіює від 30 см до 1 метра, в залежності від виду м'яти і умов зростання.
Рослина має чотиригранний, порожнистий, гіллястий і густолисті стебло.
Листя довгастої яйцевидної форми, по краю - остропільчатие, здатні накопичувати в спеціальних залозах ефірне масло.
Кореневище у рослини сильно розгалужене, з вузлами, з яких утворюються додаткові пагони і коріння. Нирки кореневища мають незначний період спокою і починають проростати вже при нульових температурах. Дана особливість є однією з причин загибелі коренів в зими з тривалими відлигами, що змінюються стійкими морозами.
Квіти дрібні, світло-бузкового кольору, зібрані в суцвіття колос. Цвіте м'ята з кінця червня по вересень. Плід складається з чотирьох горішків, але утворюється вкрай рідко.
М'ята містить ефірне масло з вмістом ментолу, фелландрен, пинена, пулегона і інших цінних органічних сполук. Листя м'яти багаті аскорбіновою кислотою (до 25 мг / 100г), каротином (12 мг / 100г) і рутином (13,8 мг / 100 г), містять мікроелементи, дубильні речовини, флавоноїди інші біологічно активні речовини.
Рід м'яти налічує близько 25 видів і понад 10 природних гібридів. Всі види володіють сильним приємним ароматом, а більшість містять органічну речовину - ментол з характерним освіжаючим і охолоджуючим ефектом. Різні види м'яти відрізняються ароматом і смаковими якостями, що зумовлено відмінностями їх хімічного складу.
види м'яти
Найбільш популярні і поширені види м'яти:
М'ята перцева
Вважається найвідомішим і визнаним видом м'яти. Це культурна рослина отримано шляхом гібридизації двох дикорослих видів м'яти: водної та садової. Багаторічник, від латинської назви Mentha piperita, містить велику кількість ефірних масел і ментолу. Завдяки специфічному, злегка пекучого і холодний смак, м'ята отримала назву «перцева». Ще її називають «англійської», оскільки виведена вона була в Англії в XVI столітті.
Листя м'яти перцевої яскраво-зеленого забарвлення, коріння залягають в грунті на глибині близько 15 см. Цвіте рослина практично все літо дрібними бузковими квітами. Розмножується вегетативно: ділянками кореневища або живців з декількома міжвузлями.
Рослина широко застосовують у фармацевтичній, хімічній, парфумерній і харчовій промисловості. Вважається цінних медоносом і фітонциди.
Перцева м'ята зустрічається цікавих різновидів: лимонна - з лимонним ароматом, тюрингская - з міцним ментоловим запахом.
-
М'ята польова
Mentha arvensis - м'ята польова - дикоростучий вид, широко поширений в лісах і лісопосадках по всій Європі. Сорт відомий ще з часів Київської Русі, де використовувався як прянощі і лікарського засобу. У народі часто називався: «собача м'ята», «глуха м'ята», «кінська м'ята». Вологолюбна рослина, воліє місця зростання поблизу водойм, річок або озер. У висоту багаторічна рослина досягає в середньому до 50 см, хоча трапляються екземпляри, які виросли в сприятливих умовах до 1 метра. Стебло пряме, гіллясте, опушене. Свіже листя містять аскорбінову кислоту, каротин, флавоноїди, дубильні речовини, органічні кислоти. Сорт є досить морозостійким і може культивуватися на присадибній ділянці.
Своє застосування м'ята польова знайшла в харчовій промисловості в якості приправи для приготування різноманітних страв. Свіжі та сушені листя м'яти заварюють, як чай або готують інші тонізуючі напої.
Завдяки лікарським властивостям, м'ята використовується як болезаспокійливий і протизапальний засіб.
Ефірна олія використовується в парфумерії для приготування витяжки при виготовленні зубних паст, порошків, есенцій, еліксирів, туалетної води.
Одна з різновидів польовий м'яти - м'ята японська, масово культивується в Японії, Індії, Китаї, в країнах Латинської Америки. Цінується завдяки високому вмісту (до 90%) в ефірному маслі ментолу.
-
М'ята водяна
Вологолюбна рослина, яке в природі, в основному, зустрічається біля водойм і тому отримало відповідну назву. Mentha aquatica, м'ята водяна, має сланкі біля основи стебла, що переходять потім в прямостоячі і гіллясті пагони. Сорт вважається цінною культурною рослиною.
Володіючи насиченим приємним ароматом, широко застосовується в парфумерній промисловості.
Як і будь-який вид м'яти, використовується в якості ароматизатора при приготуванні різноманітних страв і напоїв.
Один із сортів - бергамотне м'ята, має приємний лимонним або апельсиновим запахом. Крім цього, з неї отримують цінне бергамотное масло.
Цей вид м'яти широко застосовується селекціонерами для виведення нових сортів.
-
М'ята довголиста
Назва м'яти, Mentha longifolia, характеризується наявністю у рослини довгих (до 20 см) довгасто-яйцевидних листя. Високорослий багаторічник з прямостоячим і зеленим стеблом, повністю опушен м'якими сіруватими волосками.
Вид зимостійкий, невибагливий і посухостійкий. Віддає перевагу відкритим сонячним ділянкам, може розмножуватися насінням.
Збір м'яти проводять в період, що передує масовому цвітінню, зрізуючи стебло на висоті 10 см від рівня грунту. Після прибирання, цей вид м'яти прекрасно відростає і дає другий урожай.
М'ята довголиста широко поширена в дикій природі по всій Європі і Азії.
Володіючи приємним ніжним запахом, м'ята знайшла своє застосування в харчовій, лікеро-горілчаної та парфумерної промисловості. Використовують її також в процесі виготовлення мила і зубних паст.
У народній медицині м'яту використовують в якості заспокійливого, антисептичний, противосудорожного, болезаспокійливого, потогінний і відхаркувальний засіб, а так само для поліпшення процесу травлення. При діатезі і рахіті дітям призначають ванни з відвару м'яти.
Будучи хорошим медоносом, забезпечує збір меду до 300 кг / га.
-
М'ята кучерява
Багаторічна трава з овальним листям, що закінчуються хвилястим кучерявим краєм, Mentha crispa, називається ще кучерявою, городньої або німецької м'ятою. Це збірний культурний вигляд, гібридного походження. Відрізняється від інших видів різким запахом. Зміст великої кількості ефірного масла, забезпечує м'яті кучерявою, лідируючі позиції в харчовій, лікеро-горілчаної, парфумерної та тютюнової (ароматизація тютюну) індустрії.
-
М'ята блошина
Отримала свою незвичайну назву (Mentha pulegium) через використання її в якості засобу проти бліх. Вид широко поширений по всій Європі, Азії та Америці, відомий з давніх часів. Низькоросла, рослина, що стелеться з гіллястими і лежачими стеблами не переносить заморозків і потребує додаткового укритті на зиму. Розмножується м'ята насінням, висівають щорічно.
Ефірна олія м'яти блошиний містить від 75 до 90% пулегона - органічної сполуки, що є поширеним компонентом ефірної олії, а також ментол, лімонен, дипентен. Цей вид м'яти з насиченим ароматом і смаком, популярний в кулінарії і при приготуванні багатьох страв, особливо м'ясних.
-
М'ята яблучна
Відрізняється ніжним, приємним і ненав'язливим м'ятним смаком з яблучним або ананасовим відтінком. Mentha rotundifolia - багаторічний гібрид, що досягає у висоту близько 50 см. Досить стійкий до холодів вид, хоча і поступається в цьому перцевої м'яти. Завдяки смаковим якостям і тонкому аромату, м'ята вельми популярна серед кулінарів усього світу. Чи не гірчить і не дає охолоджуючого ефекту, ніж полярно відрізняється від інших видів м'яти.
-
М'ята колоскова
Вид гібридного походження, Mentha spicata, дуже схожий з кучерявою м'ятою. У висоту досягає в середньому 60-100 см, покрите кучерявим, хвилястими з фіолетовим відтінком, листям. Рожеві квіти зібрані в помилкові мутовки, утворюючи колоски на верхівках пагонів. На відміну від перцевої м'яти, відмінно розмножується насінням.
Одне з найдавніших пряних рослин, в Європі вид популярний і до нинішніх часів. На Русі здавна додавали цю м'яту в квас, а в Америці її листя незамінні при приготуванні жувальних гумок. Завдяки красивому естетичного вигляду, гілочки м'яти часто використовують для прикраси блюд.
-
М'ята запашна
Багаторічна рослина (Mentha suaveolens,) здатне до активної і швидкого розростання. Відмітна риса виду - наявність дрібних і зморщених листочків з білим кантом по краю листової пластинки. Аромат запашної м'яти нагадує незвичайний і екзотичний запах ананаса, тому її часто і називають - «Ананасова м'ята». Причому, чим молодша рослина, тим сильніше ананасовий аромат, а чим дорослішими - стає більш вираженим типовий м'ятний запах. Рослина низькоросла (до 30 см), може розмножуватися насінням, зимостійкість.
Існує ще досить велика кількість видів м'яти з різними відтінками приємних, тонких ароматів і незвичайними смаковими якостями: шоколаду, імбиру, банана, яблука, апельсина, ананаса, смородини і змішаних складів. Для успішного їх культивування, важливо знати особливості розмноження і догляду.
розмноження м'яти
М'ята розмножується двома способами: насінням і вегетативно.
Насіннєвий спосіб розмноження м'яти
Як виростити м'яту з насіння? Насіннєвий спосіб вирощування м'яти досить популярний і нескладний серед досвідчених садівників, однак, можна застосувати не для всіх видів м'яти.
- Набувають насіння в спеціалізованому магазині, частіше вибирають такі сорти, як Перцева або Лимонна м'ята. Ці види мають вираженим смаком і ароматом, при цьому не мають потреби в якому-небудь спеціального догляду.
- Висівати насіння можна як у відкритий грунт, так і в горщики. Насіння м'яти досить дрібні, що викликає певні незручності при їх висівання. Рекомендують їх злегка вдавлювати в грунт, присипаючи злегка компостом або землею.
- Насіння висівають на глибину близько 0,5 см в грунт. Важливо забезпечити гарне освітлення і оптимально сприятливе температуру для проростання насіння м'яти - 20-25 ° C. Для цього, додатково, можна вкрити ємність з насінням харчовою плівкою і, періодично, виставляти на сонце. Також, кілька разів на добу, потрібно відкривати плівку для провітрювання, щоб уникнути запреванія насіння.
- Поливати посаджені насіння краще розпилювачем, щоб не порушити розташування насіння і не допустити застою вологи.
- При дотриманні всіх умов, перші сходи починають з'являтися через 2-3 тижні.
- Коли розсада підросте, її пересаджують у великі горщики (з діаметром не менше 8 см) і ставлять в більш прохолодні умови, для поступової акліматизації рослини до зовнішніх умов. Після 7 - 10 днів можна приступати до посадки м'яти на відкритому повітрі.
Рослина, вирощена з насіння, зростає і розвивається повільніше, ніж при вегетативному способі розмноження. З іншого боку, стебла і листя м'яти, вирощеної насіннєвим способом, довгий час (поки м'ята набирає в зростанні) залишаються ніжними, тонкими і не загрубілими.
При насіннєвому розмноженні існують також ризики перезапилення, коли доросла рослина буде відрізнятися від спочатку обраного сорту м'яти, особливо якщо воно є гібридом.
Вегетативний спосіб розмноження м'яти
- Практикують розмноження м'яти за допомогою кореневих живців, на яких присутній як мінімум 1 нирка і не менше 3-5 з'явилися листочків. Даний спосіб забезпечує повну передачу спадкових властивостей сорту. Відокремлені кореневі живці просто прикопують в лунку (рядки) на новому місці, забезпечивши помірний полив, достатній світло і температуру повітря близько + 5-10 ° C і вище.
- Для розмноження м'яти, використовують і черешки стебла рослини. Навесні, зрізають гілочку близько 7-10 см з междоузлием і ставлять її в воду або у вологу ватно-марлеву прокладку в тепле, світле місце. Практикують також прікапиваніе живців в зволожений пісок. При появі білих корінців, продовжують тримати живці у воді ще кілька днів, поки коріння не збільшаться в розмірах до 8-10 мм. Потім висаджують в підготовлене місце.
- Розмноження м'яти, можливо, і за допомогою простого ділення куща, коли викопане рослина ділитися на кілька повноцінних окремих частин, після чого вони висаджуються в ґрунт. Важливо відстежити наявність у кожної частини повноцінних нирок або декількох пагонів з корінням. При висаджуванні дочірнього кущика, краще обрізати його надземну частину приблизно в п'яти сантиметрах від землі, щоб він краще укорінився.
Уже через два тижні на висаджених рослинах з'являться ніжно-зелені молоді листочки. Це означає, що рослина прижилася і його можна додатково підживити (1 - 2 гр сечовини на 1 літр води).
Вегетативний спосіб розмноження сприяє швидкому і активному розростанню рослини, хоча стебла вже не будуть настільки ніжними, як молоді пагони з насіння.
Посадка м'яти: агротехніка і необхідні умови
Підготовка місця для посадки
- Перед висаджуванням м'яти потрібно визначитися з місцем посадки: будь-то квітковий горщик або відкритий грунт.
- М'ята - рослина, вимогливе до хорошого освітлення, помірної вологості і якісним складом грунту. Також краще уникати протягів і вибирати місце, захищене від вітрів.
- Рослина віддає перевагу родючий і рихлий грунт. Найбільш оптимальними є родючий чорнозем в заплаві водойми. А ось важкий глинистий грунт, з постійним застоєм вологи, буде не придатний для вирощування м'яти. Вапняні грунту також негативно впливають на інтенсивність аромату м'яти.
- Висаджувати м'яту на відкриті ділянки можна навесні, влітку і восени. У місцевості з холодними зимами, м'яту висаджують навесні (квітень-травень), щоб її нирки, що проростають вже при 2-3 ° C, не розривалися заморозками. У південній смузі, навпаки, рекомендують осінню посадку.
- При виборі місця для посадки, важливо враховувати ступінь розростання м'яти, яка цілком може витіснити інші культурні рослини.
- Отже, вибравши відкритий сонячний ділянку під посадку м'яти, необхідно очистити його від бур'яну, розпушити і внести, при необхідності, органічні (на 1 м² 3 кг перегною) і мінеральні добрива (суперфосфат, аміачна селітра і хлорид калію по 15 гр на 1 м² ). Для профілактики або знищення шкідників, землю попередньо поливають розчином марганцівки.
- Найкращими попередниками м'яти будуть овочеві культури, бобові, багаторічні трави, удобрювати, свого часу, органікою (гноєм, компостом).
Технологія посадки м'яти в горщики
- У горщик висаджують готовий пророщений саджанець або вирощують його безпосередньо з насіння. Простіше висаджувати підготовлену заздалегідь розсаду м'яти. Посадку проводять навесні або восени.
- На дно квіткового горщика викладається шар дренажу, запобігає коріння від надлишку вологи. Як і для будь-якого іншого квіткового рослини, на дні горщика знаходяться отвори, через які в піддон буде стікати зайва волога.
- Слід зауважити, що глиняні горщики сприяють більш швидкому висиханню грунту. А в зимовий час, в опалювальному приміщенні, сухе повітря буде ще більше пересушувати грунт в горщику. Тому, найчастіше, для посадки м'яти, використовують пластикові горщики або контейнери. Діаметр горщика повинен бути не менше 30 см, з урахуванням подальшого розростання рослини.
- Вирощуючи м'яту в домашніх умовах, необхідно стежити за температурним режимом в кімнаті. Світле, тепле місце сприятливо позначиться на зростанні і розвитку багатолітника. Якщо біля вікна занадто холодно, потрібно знайти більш підходяще і комфортне для м'яти, місце.
- В умовах сухості повітря, м'ята «зрадіє» вологому «душу» з розпилювача. А ось при недоліку світла, вміст ефірних масел в листі м'яти зменшується, аромат слабшає і стебла, витягаючи, можуть навіть загинути.
- Грунт для горщика потрібно підбирати родючу, можливе комбінування грунту з родючим компостом. Також чудово підійдуть суміші на основі торфу. Заповнивши третину горщика підготовленою сумішшю, виставити саджанець в горщик і підсипати залишилася земельну суміш. Для підтримки посадженого відростка, можна використовувати спеціальні квіткові підпірки.
- При насіннєвому способі, після появи густих паростків, частина з них можна перемістити в іншу ємність. Однак, при добуванні рослин варто бути гранично акуратним, так як у молодої м'яти коренева система ще дуже ніжна.
Вирощуючи м'яту горшкових методом, частіше все ж використовують посів насінням. Таким чином, на підвіконні з'являться, і буде радувати цілий рік, молоді та свіжі пагони ароматної м'яти.
М'ята приживається дуже добре і її в домашніх умовах можна вирощувати протягом усього року. Влітку горщики краще виставляти на балкон, уникаючи попадання прямих пекучих сонячних променів. Взимку, горщики ефектно виглядають на добре освітленому підвіконні.
Для кулінарних цілей частіше вибирають м'яту кучеряву, через відсутність в ній холодного ментолової смаку, як в м'яті перцевої.
Яблучна м'ята володіючи ніжним смаком і ароматом, при нагріванні не дає присмаку гіркоти, тому її додають в компоти, варення і кисіль.
М'ята польова - прекрасна аромодобавка в тонізуючі напої.
Технологія посадки м'яти у відкритий грунт
- Технологія посадки м'яти на присадибній ділянці в чому не відрізняється від вирощування її на підвіконні. Підготувавши грунт відповідним чином, як зазначено вище, можна приступати безпосередньо до посадки.
- М'яту висаджують в борозни, глибиною до 10 см, витримуючи відстань між рядами не менше 40 см, а між рослинами в ряду близько 30-40 см. Після присипання відростків землею, грядки потрібно полити водою.
- Щоб рослина краще кущів, на висоті близько 20-25 см, прищипують верхні частини пагонів. Постійно видаляючи квіти м'яти, можна забезпечити максимальне зростання листя з метою подальшого їх збору.
На одному місці м'яту вирощують від 3-х до 5-ти років, потім, з метою оздоровлення і омолоджування рослини, краще поміняти грядку.
Збираючись вирощувати м'яту на присадибній ділянці, потрібно пам'ятати про її здатності до активної розростання. Повзучі кореневища досить швидко і агресивно займають нові простори навколо. Щоб уникнути подібного розростання, можна спочатку захистити її кореневу систему, закопавши на глибину залягання кореневищ обмежувальні смужки з заліза, пластмаси або шиферу.
М'ята - щодо невибаглива рослина, що розростається і розмножується самостійно на садовій грядці.
- При посадці і догляду за м'ятою, потрібно враховувати, що цей багаторічник - вологолюбна і світлолюбна рослина. Полив потрібен помірний, не допускаючи перезволоження і посухи.
- Доглядаючи за рослиною, досить прополювати грядку від бур'янів, рихлити ґрунт і поливати в міру необхідності. Грунт повинна бути легкою і розсипчастою.
- Для отримання більшої зеленої маси, навесні, у міру відростання пагонів, рекомендується провести сильну обрізку - м'ята буде краще кущитися.
- Весняна підгодівля комплексними добривами (гній, азотно-фосфорні мінеральні підгодівлі, калійна сіль) тільки поліпшить ріст і розвиток рослини.
- М'ята зможе оптимально виростати на супіщаних і суглинистой грунті з достатнім вмістом перегною і вологи. Рослина не виносить заболоченості.
- В умовах морозних і малосніжних зим, можна вкрити м'яту сухим листям, тирсою або ялиновим гіллям шаром 15-20 см. Такі заходи допоможуть запобігти вимерзання рослини.
Догляд за кімнатної м'ятою, відрізняється в залежності від пори року.
- Влітку горщики з м'ятою виставляють на балкон, забезпечуючи в достатку сонячним світлом (уникаючи прямих сонячних променів) і систематичним зволоженням. Поливати краще водою кімнатної температури, періодично обприскувати листя з розпилювача. У цей період, можна один раз підгодувати м'яту сечовиною (1 гр / 1 л води).
- Взимку, важливо не допускати перезволоження рослини, надмірного охолодження і протягів. У цей період сповільнюється зростання рослини, слабшає запах. Тому, горщики краще переставити на південні вікна.
- Через 2-3 роки потрібно розсадити кущ м'яти, так як коріння сильно розростаються і їм стає тісно в квітковому горщику.
Боротьба з хворобами і шкідниками - невід'ємна частина догляду за м'ятою, в разі її зараження.
- Павутинний кліщ, кореневої довгоносик, тля, білокрилка і слимаки, - ось невеликий перелік шкідників, здатних зіпсувати чи погубити м'ятна рослина.
- Для профілактики захворювань слід забезпечити циркуляцію повітря і дренування грунту.
- У разі виявлення шкідливих комах на рослині, по можливості, потрібно видалити їх і обробити засобами захисту рослин. При обробці м'яти, зверніть увагу на терміни (вказані на ліках), при яких можливо буде збирати екологічно чистий урожай м'яти, після її обприскування інсектицидом.
- При ураженні м'яти борошнистою росою (білий наліт на листі), плантацію розріджують і обприскують 1,5% -ним розчином колоїдної сірки з додаванням до 10 л розчину 40 г рідкого (калійного) або зеленого мила.
- Рослини, заражені іржею (руді плями на нижній стороні листа), підлягають видаленню.
Збір і зберігання м'яти
Листя для сушіння збирають вже в перший рік росту рослини. Збирати їх потрібно до періоду цвітіння м'яти, коли в них накопичується максимальна кількість корисних речовин і ефірної олії. Сушать листя в тіні, для кращого збереження аромату і смакових якостей. Зберігати їх потрібно в сухому, темному і прохолодному місці (наприклад, в закритій баночці або паперовому пакеті). Листя зберігають цілими або розтирають в порошок, також можна сушити м'яту і цілими гілочками.
Свіжі, зелені пагони можна зберігати деякий час і в холодильнику на вологій марлі або тканини.
Застосування м'яти:
Харчова добавка
М'яту як ароматної приправи додають в м'ясні, рибні, солодкі страви, в салати і напої (чай, лимонад). Виготовляють приємні на смак, м'ятні жувальні гумки, цукерки та інші кондитерські вироби. Також м'яту використовують в якості аромату в лікерах, домашніх настойках, горілці.
Лікарський засіб
Тонізуючу, заспокійливий засіб, здатне стимулювати роботу мозку і знімати нервову напругу. Усуває неприємний запах з рота, відновлює здоровий сон. М'яту довголисту застосовують при шлункових захворюваннях, жовтяниці, водянці, застуді, кольках в животі, нудоті, блювоті, серцевих захворюваннях. Зовнішньо настій цього виду м'яти використовують при виразках в порожнині рота і стоматитах, болю у вухах, наривах, для полоскання горла при ангінах. Відомі знеболюючі та антисептичні властивості рослини, ефірну олію м'яти знімає спазми судин, головний біль і успішно бореться з застудою. Компреси для очей з відваром м'яти будуть корисні людям, які проводять багато часу перед комп'ютером. Олія м'яти - антигельминтное засіб. Широко використовується у фармацевтичній промисловості.
Парфуми
Ефірна олія м'яти додають при виготовленні духів, в процесі миловаріння і приготування зубних паст, шампунів, кремів і порошків. Причому, при виготовленні, наприклад, зубних паст, використовується не тільки освіжаючі властивості м'яти, а й її дезінфікуючі якості. Для ароматизації тютюну також використовують м'яту (ментол).
косметологія
З м'яти отримують ментоловое масло, широко використовується в косметології. Ароматичні ванни, креми і косметичні мазі користуються широкою популярністю.
медонос
М'ята цінується як відмінний медонос, що привертає бджіл. М'ятний мед є цілющим і відрізняється особливим ароматом, кольором і смаком.
Практично всі види м'яти використовуються людиною. Різноманіття всіх відтінків запаху і смакових якостей різних сортів м'яти дозволяє експериментувати і застосовувати її в різноманітних сферах життєдіяльності людини.
Світ м'яти дивний і привабливий. Цей багаторічник обов'язково потрібно мати на своїй ділянці або підвіконні. Як легко виростити м'яту будинку, було детально викладено в статті. Догляд за м'ятою не складний і необтяжливий, зате завжди буде під рукою не тільки свіжа і смачна зелень, багата вітамінами, поліпшує сон, пам'ять, підвищує захисні сили організму, але і просто красиво виглядає рунисте рослина. А смак страв збагатитися пікантними і неповторними нотками. До того ж, свіжі листочки містить набагато більше корисних речовин, ніж засушені. Та й, взагалі, зелені кущики м'яти в будинку позитивно впливають на настрій і самопочуття людини.