Катальпа, посадка і догляд

Катальпа, посадка і догляд

Стильне і екзотичне дерево - катальпа, привертає увагу не тільки великою кількістю запашних пишних суцвіть, змінюються оригінальними плодами-стручками, а й великими зеленими листками, густо покривають крону дерева.

Карликова дерево з акуратною кулястої кроною або потужна, з розлогими гілками, катальпа в будь-якому куточку паркової зони або присадибної ділянки буде виглядати доречно і дуже привабливо.

Високі декоративні якості катальпи зробили цю рослину улюбленцем для багатьох садівників і ландшафтних дизайнерів.

Листопадне дерево - катальпа - швидкозростаюча невибаглива культура, з кожним роком стає все популярнішим при озелененні міських масивів і оформленні різноманітних ландшафтів.

Милуючись ефектним рослиною, виникає логічне запитання: «Як виростити катальпу на своїй ділянці, або це під силу тільки професіоналам»?

Виявляється, незвичайне на вигляд рослина, зовсім невибаглива в догляді, стійке до несприятливих кліматичних умов і легко приживається при посадці.

Всі ці питання, а також видове різноманіття катальпи, технологія і агротехніка вирощування культури, будуть детально описані в статті.

Катальпа, посадка і догляд

Катальпа, опис рослини

Катальпа - представник сімейства бігнонієві, ареалом походження якого вважається Китай, Японія, Америка та Індія. У Росії культура з'явилася в 19 столітті і поступово з південних, теплих регіонів пристосувалася і акліматизувалися до умов з холодними зимами. В даний час, катальпа широко поширена по всій Європі.

Завдяки надзвичайної декоративності, це листопадне дерево все частіше використовують в озелененні та оформленні садово-паркових зон. Зустрічаються також кущові та низькорослі форми катальп.

Катальпа, посадка і догляд

Розкішне дерево з акуратною густий, частіше округлої, кроною і струнким, сіруватого кольору, стволом, при сприятливих умовах досягає у висоту до 30 - 40 м.

Характерною особливістю роду вважається наявність великих листя, яйцевидної або серцеподібної форми. Ширина листа, в середньому, коливається від 20 до 30 см, довжина від 10 до 20 см; прикріплюється лист до втечі за допомогою довгого і міцного черешка. Верхня поверхня листової пластинки - яскраво-зелена, гладка, з блиском, а нижня - матова, злегка покрита пухом. Маючи такі незвичайні листя, катальпу заслужено називають «Дерево зі слонячих вухами».

Катальпа, посадка і догляд

Вельми приваблива катальпа влітку, під час цвітіння: великі і пишні суцвіття-волоті з ароматних квіток, густо «прикрашають» всю крону дерева протягом 3-4-х тижнів. Квітка рослини досягає в діаметрі до 7 см і складається з двураздельной чашечки і віночка з п'ятьма тичинками. Колірна гамма суцвіть, як правило, світлих тонів: біла, кремова, бузкова, з яскравою контрастною серединою у вигляді штрихів і вкраплень і хвилястими краями.

Катальпа, посадка і доглядКатальпа, посадка і догляд

Зацвітає катальпа пізніше інших листяних дерев, як правило, у другій половині червня. Тому, коли закінчується масове цвітіння в саду, рослина радує рясними і великими, схожими на каштан, квітками, зібраними в пухкі суцвіття. Зацвітає катальпа на 5-6-й рік після посадки.

Плід катальпи - багатонасінні коробочка, має своєрідну форму, що нагадує вузький довгий стручок (до 50 см). Такі стручки висять на дереві практично до весни, і надають катальпа незвично оригінальний вид. Саме через таку форми плодів, дерево в народі ще називають «Макаронное». Насіння у катальпи - крилаті.

Катальпа, посадка і догляд

Відмінністю катальпи від інших листопадних дерев є її «вічнозелена» листя, яка, восени майже не жовтіючи, опадає при зниженні температури, залишаючи висіти тільки плоди-стручки.

Спочатку теплолюбна рослина, катальпа, в даний час відрізняється рівнем зимостійкості в межах навіть одного виду. Багато в чому, це залежить від місцевості, в якій вирощували саджанці. Тому, для успішного культивування катальпи в своєму регіоні, необхідно використовувати саджанці, вирощені в тих же кліматичних і географічних умовах.

Різновиди катальпи

У природі існує близько 10 видів цієї рослини, але в помірному кліматі середньої смуги культивується, в основному, 4 види катальпи: чудова, бігноніевідная, яйцеподібна і гібридна.

Катальпа чудова

Являє собою дерево з сірим, пластинчастим, прямим стовбуром і разложістой кроною, пірамідальної форми. Батьківщиною цього виду вважається Північна Америка, де катальпа росте вздовж берегів річок на вологій і багатою грунті.

Висота рослини варіюється від 10 до 30 м, в залежності від кліматичних умов.

Великі листя на довгих черешках і кремові суцвіття з пурпурової серединкою - головні декоративні елементи рослини. Цвіте цей вид катальпи рясно, протягом цілого місяця, благоухая приємним легким яблучним ароматом.

На місці відцвілих суцвіть виростають вузькі, довгі, коричневого кольору, стручки, де і визрівають насіння. Насіння дозріває до жовтня-місяця, але стручки продовжують висіти на оголеному дереві до самої весни. Такий екзотичний вид зимового катальпи вельми незвичайний і декоративний.

Рослина - швидкоростуча, морозостійка і щодо посухостійкі. При всьому при цьому, в суворі зими можливо вимерзання однорічних НЕ здерев'янілих пагонів.

Катальпа чудова віддає перевагу добре освітленим, що не затінені місця.

Культура має декоративну різновид - Катальпа порошістой, що відрізняється матовою, «припудреною» листям.

Катальпа, посадка і догляд

Катальпа бігнонієвидна

Кора катальпи даного виду теж пластинчастого вигляду, але має більш темне забарвлення, коричневих відтінків.

Крона пухнаста, розлога, округлої форми. Листя великих розмірів, глянцеві зверху і трохи опушені - знизу. Якщо шкіра,, вони видають неприємний запах.

Приблизно на 4-й рік після посадки, катальпа бігнонієвидна зацвітає білими, з коричневими вкрапленнями і жовтими штришками, суцвіттями. Ніжний і приємний аромат відчувається на протязі всього періоду цвітіння, що триває близько місяця.

Плід, характерний для всього роду катальп - коробочка, що має вигляд подовженого стручка.

Дерево росте у висоту від 10 до 20 метрів. Катальпа бігнонієвидна має кілька різновидів:

- Ауреа, характеризується золотистим листям в період їх розпускання, пізніше вони набувають світло-зелене забарвлення. Дерево середньої величини, з широко округлою і розлогою кроною.

- Нана, має чітко виражену кулясту крону, діаметром до 4-х м. Низькоросла різновид катальпи (висотою до 4 м), що не утворює квітів, широко застосовувана в ландшафтному дизайні.

- Кене, відрізняється жовтим забарвленням листя із зеленою серцевиною.

- Пурпуреа, володіє, на початку вегетації, листям, теракотового кольору, які поступово зеленіють. Зростає катальпа в висоту до 8 м, має конічну форму крони, яка з віком, перетворюється в округлу.

Представлені форми катальпи - медленнорастущие, досить невибагливі і помірно зимостійкі культури. Найкраще, до низьких температур пристосований підвид «Нана».

Катальпа, посадка і догляд

Катальпа яйцеподібна

Низькорослий вид, що досягає в природному середовищі не більше 10 м у висоту, родом з Китаю. В умовах помірного клімату не росте вище 3-4 м.

Дерево має компактну округлу крону з великими, злегка загостреними листям. Цвіте катальпа яйцеподібна з червня по липень, білими або кремовими суцвіттями з контрастною серцевиною. Кількість суцвіть значно нижче, ніж у вищеописаних видів катальпи.

Плід - коробочка, зав'язується і виглядає в вигляді не дуже довгого стручка, але визріти повністю насіння не встигають.

Дана форма катальп відрізняється підвищеною морозостійкістю (до - 30 ° C) і коротким періодом вегетації рослини. Саме тому, однорічні пагони рано дерев'яніють і взимку практично не підмерзають.

Існують підвиди чагарникової форми. Культура популярна при оформленні парків, садових ділянок, міських насаджень.

Катальпа, посадка і догляд

Катальпа гібридна

Дана форма отримана шляхом схрещування катальпи бігноніевідной і яйцевидної. Високоросла рослина, здатне рости в висоту до 20 м.

Крона округла і розлога, листя великі, зеленого кольору.

Цвітіння рясне, триває до 4-х тижнів. Суцвіття - пухкі, білого кольору, з коричневими вкрапленнями і жовтими смужками.

Дерево віддає перевагу відкритим і сонячні ділянки, з родючою і удобреному грунтом.

Культура акліматизована до умов середньої смуги, зимостійка і невибаглива в догляді.

Катальпа, посадка і догляд

Розмноження катальпи

Катальпа розмножується 2-ма способами: з насіння і вегетативно (живцями).

Насіннєвий спосіб

  • Зібрані восени, з дозрілих стручків, насіння катальпи, перед посадкою замочують в теплій воді на 10-12 годин, щоб підвищити їх схожість.
  • Зберігання насіння (не більше 2-х років) здійснюється в сухому і прохолодному місці. Краще використовувати для цих цілей паперовий пакетик або полотняний мішечок.
  • Висівають насіннєвий матеріал в лютому-березні в теплицю, домашній парник або в спеціальний контейнер, прикритий склом.
  • Тепло, сонячне світло і помірна вологість - забезпечать схожість насіння вже через 3-4 тижні.

Катальпа, посадка і догляд

Живцювання

  • Заздалегідь (у другій половині літа) заготовляють живці, зрізуючи пагони, завдовжки близько 10 см і наявністю не менше 3-4-х нирок.
  • Перед висаджуванням живців в грунтову суміш, можна обробити їх стимулятором росту.
  • Посаджені живці розміщують в приміщенні і лише після вкорінення (на наступний рік), висаджують їх у відкритий грунт.

Катальпа, посадка і догляд

 Технологія посадки катальпи

  • Найбільш оптимальний час для посадки катальпи - весна. Хоча можлива і осіння посадка.
  • Місце для рослини підбирають відкрите і сонячне, але захищене від протягів і вітрів, щоб надалі не розривалися великі і ніжні листи рослини.
  • Грунт не обов'язково повинна бути занадто родючої і удобреному, щоб не стимулювати активний приріст молодих пагонів, більшість з яких все одно вимерзнуть в зимовий період. Досить внести в якості добрив деревне вугілля або перегній. Відмінно підійдуть грунти з нейтральною кислотністю, добре дренованих.
  • Для первинної посадки в контейнер, рекомендують готувати посадковий субстрат із суміші річкового піску, чорнозему, торфу і перегною в співвідношенні 2: 2: 1: 3.
  • Культура погано переносить близьке залягання ґрунтових вод або підтоплення з тривалим застоєм води. Оптимальний варіант - помірне зволоження.

 Катальпа, посадка і догляд

Насінням

  • Посів здійснюють навесні або восени.
  • Насіння сіють в борозенки, присипаючи грунтом і створюючи парниковий ефект для їх проростання. Для цих цілей можна використовувати ящик і прикрити його склом, періодично піднімаючи його і провітрюючи сходи.
  • Висіяним насінню забезпечують температурний режим 15 - 25 ° C, регулярний помірний полив і розсіяне сонячне світло.
  • Підросли за зиму сіянці висаджують у відкритий грунт, коли встановиться тепла погода. Як правило, це відбувається в кінці травня.

Катальпа, посадка і догляд

 саджанцями

  • Висаджуючи саджанці катальпи у відкритий грунт, заздалегідь готують досить глибокі (близько 1 м) і широкі (близько 70 см) посадкові ями. Розмір ями безпосередньо залежить від розміру саджанця. На дно ями насипають деревну золу (5-7 кг), трохи (близько 50 г) фосфоритного борошна, перегній, пісок і торф.
  • Відстань між ямами повинно бути не менше 3 м, оптимально - близько 5 м, в залежності від виду катальпи.
  • Притримуючи вертикально саджанець, присипати щільно землею і добре пролити водою. Коренева шийка, в результаті, повинна виявитися на одному рівні із землею.
  • Пристовбурні кола рекомендують замульчувати відразу ж після посадки.
  • Молоді саджанці після посадки потребують регулярного (1 раз в тиждень) поливі.
  • Перші кілька років, саджанці необхідно вкривати на зиму, щоб уникнути вимерзання рослини.
  • Якщо саджанці катальпи не вирощуються спеціально з живців або насіння, їх можна купити в спеціалізованому судовому магазині. Купувати краще однорічні підросли і міцні саджанці. Важливо купувати саджанці в торгових точках свого регіону, максимально акліматизовані і пристосовані до певної кліматичній зоні.
  • Приріст молодого деревця становить, в середньому, 1 м за рік; цвісти рослина зможе через 4-5 років.

Катальпа, посадка і догляд

Догляд за рослиною, правила агротехніки

Катальпа - невибаглива рослина, яка потребує мінімум часу і трудовитрат для свого відходу. Швидкоросле молоде деревце, з щорічним значним приростом зеленной маси, вимагає підвищеної уваги лише в період після посадки і наступні 2-3 роки. В цілому, агротехніка догляду за рослиною включає наступні основні етапи:

  • полив

Полив здійснюють 1 раз в тиждень, рясно, не менше 1,5-2-х відер на одну рослину. У разі випадання опадів і відсутність спекотної погоди, полив скорочують, не допускаючи перезволоження або застою вологи. При недостатньому поливі, листя катальпи обвисають, втрачаючи необхідний тургор, а вся рослина значно слабшає.

  • розпушування грунту

Як і будь-яка інша культура, катальпа потребує розпушуванні грунту і своєчасному видаленні бур'яну. Рихлити землю можна глибоко (до 30-40 см), тому що коренева система у дерева - стрижнева і пошкодити її практично неможливо. А ось глибокий дренаж рослині піде тільки на користь.

  • Підживлення і добрива

Досить провести дві сезонні підгодівлі: на початку вегетації (5-7 л гноївки або гній-сипець) і в період цвітіння (мінеральне добриво). Добрива вносяться, як зазвичай, після поливу. Гнойова рідина готується в співвідношенні 1:10, розбавляючи гній водою.

  • Підготовка до зими

Вкривати на зиму необхідно молоді саджанці і деревця, так як вони ще не одревеснелі і вельми схильні до заморозків. Для цього, стовбури обмотують ялиновим гіллям або мішковиною, а пристовбурні кола засипають товстим шаром опалого листя. З віком, морозостійкість рослини значно зростає. Навіть якщо доросла рослина частково пошкодилося зимовими морозами, його пагони швидко відросте вже в наступному сезоні.

  • обрізка катальпи

Санітарна обрізка дерева включає в себе видалення обмерзлих, пошкоджених або засохлих пагонів. Найчастіше страждають молоді однорічні пагони. Обрізку проводять щороку, навесні, після чого дерево швидко надолужує втрачене. Катальпа відмінно переносить обрізку і часто садівники поєднують вимушену - санітарну обрізку, з декоративною стрижкою крони.

  • Боротьба з шкідниками та хворобами

Катальпа характеризується високою стійкістю до, різного роду, захворювань і впливу шкідників.

Зрідка дерево може дивуватися шпанской мушкою, тоді рослина слід кілька разів обробити інсектицидом, наприклад, карбофосом. В іншому випадку, буде спостерігатися деформація пагонів.

При зараженні катальпи червецами Комстока, необхідно обприскати дерево інсектицидом ще до розпускання бруньок.

Занадто щільна і сухий грунт може спровокувати зараження катальпи грибом роду Вертіцілл (вілт), що приводить до подальшого засихання і загибелі дерева. Першими ознаками захворювання вілтом є мляві і пониклі листя, початківці жовтіти і передчасно опадати. На ранній стадії, хвороба виліковна: досить обробити дерево фунгіцидом, типу Фундазол або Топсин-М.

Екзотична катальпа прекрасно культивується на дренированной, родючому грунту, даючи швидкий приріст, як у висоту, так і розростаючись за рахунок зеленої крони рослини. Природно, що такий незвичайний і декоративний вигляд катальп прикрасить будь-яку парково - садову зону і, при правильному догляді, зможе радувати оточуючих оригінальним зовнішнім виглядом і рясним цвітінням, не один рік.

Катальпа, посадка і догляд

Використання катальпи

Завдяки своїм оригінальним декоративним якостям, катальпа широко застосовується в ландшафтних і пейзажних композиціях.

Прекрасно виглядає рослина в одиночній посадці, привертаючи увагу до себе в будь-який час року. Листя, що нагадують величезні зелені «вуха слона», акуратна форма крони у вигляді кулі, достаток великих ніжних суцвіть і химерної форми плоди - схожих рослин не так-то просто знайти серед різноманіття декоративних культур.

Катальпа, посадка і догляд

Будь-то високі розлогі дерева або карликові з кулястої кроною, представники роду катальп всюди знайдуть своє місце в невеликому садку, прибудинкової території або міському сквері.

Ефектно виглядають групові посадки катальпи, наприклад, уздовж паркових доріжок або бордюрів.

Катальпа, посадка і догляд

А на березі водойми, це унікальне дерево просто не заміниме. Часто висаджують, популярну при озелененні, різновид катальпи - «Нана» або ж сорти з незвичайною золотистої, забарвленням листя.

Катальпа, посадка і догляд

При оформленні парків і в ландшафтному дизайні катальпа відмінно виглядає в композиціях з багатовіковими дубами, магноліями і різноманітними чагарниками.

Займаючи все більшу частку в озелененні міст, катальпа відмінно справляється з підвищеною загазованістю, посушливим кліматом і зимовими морозами. А в спекотні сонячні дні рослину «ділиться» з оточуючими густою тінню прохолоди і свіжості.

Катальпа, посадка і догляд

Крім усього іншого, катальпа використовується як відмінний медонос.

Насіння катальпи застосовують також у лакофарбовій промисловості, виготовляючи з них швидко висихає масло.

У будь-якому випадку, якщо прибудинкова територія або дачну ділянку дозволяє висадити це екзотичне дерево - не замислюючись «пожвавите» їм свій сад. І хоча катальпа, як інші плодово-садові дерева, не зможе радувати смачними плодами, ця культура сторицею винагородить своєю неповторною красою і стильним виглядом.

 Катальпа, фото

Катальпа, посадка і доглядКатальпа, посадка і доглядКатальпа, посадка і доглядКатальпа, посадка і доглядКатальпа, посадка і доглядКатальпа, посадка і доглядКатальпа, посадка і доглядКатальпа, посадка і доглядКатальпа, посадка і доглядКатальпа, посадка і догляд

Катальпа, посадка і догляд

Катальпа, посадка і догляд

Відео «Особливості догляду за катальпа»