» » » Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Вічнозелені хвойні рослини вважаються головними декоративними елементами різних садових композицій і ландшафтного дизайну. Сьогодні багато садівників використовують найрізноманітніші хвойні кущі та дерева, які цілий рік не втрачають свою декоративність, до того ж ці культури досить прості в догляді. З усього різноманіття хвойних рослин особливо виділяється кипарисовик, який часто помилково плутають з кипарисом - теплолюбний культурою, яку досить складно виростити на території Росії. Кипарисовик туполистий Нано граціліси - це один з найяскравіших представників роду, який вражає своїм досить ефектним і дивним зовнішнім виглядом. Головним достоїнством і окрасою цього кипарисовика вважається красива хвоя, яка закручується на подобі раковин і надає всій рослині привабливий зовнішній вигляд.

У цій статті розглянемо особливості та морфологічний опис кипарисовика Нана граціліси, відзначимо основні варіанти використання хвойної рослини в ландшафтному дизайні. Наведемо найважливіші правила і нюанси агротехніки вирощування кипарисовика цього сорту.

Особливості та морфологічний опис кипарисовика Нана граціліси

Кипарисовик вважається найпоширенішим хвойним рослиною, який користується просто величезною популярністю у садівників і ландшафтних дизайнерів у всьому світі. Це пов'язано з красивим і ефектним зовнішнім виглядом, а також легкої і ажурною хвоєю. Кипарисовик - це багаторічна, хвойне, вічнозелена рослина, яка відноситься до сімейства Кипарисові. Досить часто цю культуру плутають з кипарисом, про що може говорити і схожу назву у цих двох рослин. Від свого південного родича кипарисовик відрізняється більш плоскими гілками, дрібними шишками з іншим будовою.

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Кипарисовик Нана граціліси - це представник одного їх 7 наявних видів цієї рослини - кипарисовика тупого або туполистий. Варто зазначити, що через свого досить оригінального зовнішнього вигляду цей сорт хвойного рослини користується просто колосальною популярністю у ландшафтних дизайнерів, які використовують кипарисовик Нана граціліси в створенні ефектного ландшафту. Це хвойна рослина, як багато інших представників роду, в культурі стало використовуватися приблизно з 18 століття. Природним ареалом проживання вважається територія Східної Азії, а саме Японія, де дана різновид кипарисовика вважає за краще селитися в горах в умовах підвищеної вологості.

Кипарисовик Нана граціліси - хвойна рослина, яке через свій зовнішній вигляд досить сильно контрастує з іншими видами і сортами цього роду, так як такий закрученої хвої у вигляді раковин немає більше ні в однієї рослини. До того ж форма крони у цього сорту, на відміну від інших сортів кипарисовика, широка і не зовсім правильна.

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Опис кипарисовика Нана граціліси:

  • Кипарисовик тупий Нана граціліси - це вічнозелене, багаторічна, хвойне карликова дерево, яке має високу декоративної цінністю.
  • Коренева система рослини досить потужна і сильно розгалужена, від центрального кореневища відходить велика кількість корінців. При цьому коріння розташовуються в поверхневому шарі грунту.
  • Крона у кипарисовика може варіюватися від строго конусоподібної до асиметричної, яка може переходити в широко конусоподібну і навіть яйцеподібну.
  • Саме деревце формується короткими пагонами, які мають хвилясто-скручену форму. Гілки покриті гладкою, червонувато-коричневою корою. Пагони рослини розташовані дуже густо і своїм зовнішнім виглядом нагадують красиві злегка закручені черепашки.
  • Доросла рослина кипарисовика цього сорту може досягати у висоту максимально 5 метрів, проте найчастіше в саду можна виростити кипарисовик Нана граціліси висотою 2-3 метри. В ширину деревце розростається приблизно на 1,5-2 метра.
  • Рослина відрізняється дуже повільним зростанням. За рік декоративний кипарисовик може виростати всього на 5 см у висоту і 3 см в ширину. Варто зазначити, що до 10 років вічнозелена рослина досягне всього 50 см.
  • Хвоя у кипарисовика Нана граціліси блискуча, дуже м'яка на дотик, луската. Вона дуже щільно лежить на пагонах, що дозволяє формувати такі красиві закручені гілки.
  • Відтінок хвої може варіюватися від салатового до темно-зеленого, що залежить, в першу чергу, від місця посадки рослини. У довжину хвоя може досягати приблизно 1,5-2 см.
  • В кінці літа або на початку осені на пагонах починають формуватися шишки, які значно менше, ніж у кипариса, і містити тільки два крилатих насіння.
  • Цей різновид кипарисовика потребує дуже уважного догляду. Для його повноцінного росту необхідний родючий, вологий грунт.
  • Рослина погано переносить посуху, однак може витримувати холоди і морози. Зимостійкість кипарисовика Нана граціліси відноситься до кліматичної зоні 6, яка відповідає морозам в мінус 18-23 градуси. Молоді рослини потребують укриття від морозів.
  • Цей різновид відрізняється тим, що потребує тільки в омолаживающей обрізку, формувати крону кожен сезон немає необхідності, так як хвойна рослина росте вкрай повільно.

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Використання кипарисовика Нана граціліси в ландшафтному дизайні

Кипарисовик Нана граціліси є, мабуть, самим декоративним і красивим сортом цього роду, який часто вибирають садівники і ландшафтні дизайнери для прикраси присадибних ділянок. Особливою популярністю і любов'ю користується це вічнозелене хвойна рослина в Західній Європі, де воно використовується повсюдно в створенні незвичайних композицій. Розглянемо найпопулярніші варіанти застосування кипарисовика цього різновиду в ландшафті.

  • Перш за все ця рослина відмінно виглядає в одиночних посадках на тлі газону.
  • Багато садівники воліють його вирощувати в групових посадках, де одночасно використовуються найрізноманітніші різновиди хвойних культур. В даному випадку застосовуються рослини різної висоти для створення красивої композиції. Цей сорт кипарисовика може знаходиться як на передньому плані, так і бути фоном для більш низьких рослин.
  • Крім цього рослина можна висаджувати спільно з іншими декоративними листяними культурами, а також багаторічними квітами. В даному випадку зелений кипарисовик може виступати тлом для квітучих рослин.
  • Кипарисовик Нана граціліси можна використовувати на альпійських гірках, в рокарії і міксбордерах, а також в кам'янистих і японських садах.
  • Кипарисовик цього сорту є низькорослим рослиною, тому він відмінно підходить для вирощування в садових вазонах і контейнерах. При такій посадці вазони можна розставити по ділянці, ними можна прикрашати терасу або альтанку, а також балкон. До того ж з цієї хвойної культури можна робити яскраві дерева-бонсай.

Як видно з перерахованих варіантів, використання кипарисовика Нана граціліси досить різноманітне і створює простір для творчості садівників і дизайнерів на шляху створення красивих і унікальних садових композицій.

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Розмноження кипарисовика Нана граціліси: найпоширеніші способи

Кипарисовик будь-якого сорту є цінним доповненням будь-якого ландшафту, так як ця рослина прекрасно вписується в будь-яку садову композицію. Виростити на своїй ділянці кипарисовик Нана граціліси не так вже й складно. Саджанці цієї рослини коштують в магазині досить дорого, тому можна придбати один, після чого скористайтеся розмноженням для отримання більшої кількості примірників. Карликовий кипарисовик даного різновиду можна розмножувати наступними способами: насіннєвим розмноженням і живцюванням. Розглянемо основні особливості і правила кожного варіанта розведення рослини.

Насіннєве розмноження

  • Цей спосіб розмноження вкрай рідко використовується для розмноження сортових різновидів кипарисовика, проте з його допомогою також можна отримати цілком міцні і красиві рослини, які мають більшу стійкість до клімату. Однак при виборі розмноження за допомогою насіння варто враховувати, що більшість сортових ознак не зберігається і в підсумку можна отримати рослина з абсолютно непередбачуваним зовнішнім виглядом.
  • Для такого розмноження насамперед необхідно зібрати насіння. На дорослому кущі кипарисовика дочекайтеся повного дозрівання шишок, в яких знаходиться по дві насінини. Важливо встигнути до того, як лусочки шишки розкриються і насіння розлетяться.
  • Після збору насіння потрібно просушити. Роблять це в теплому і добре провітрюваному приміщенні.
  • Насіння кипарисовика володіють дуже хорошою схожістю, яка не губиться до 15 років. Тому посадковий матеріал можна збирати на майбутнє.
  • Висівати насіння можна восени у відкритий грунт або ж після стратифікації в контейнери.
  • Стратифікована насіння можна в легкому грунті в холодильнику або ж в контейнері, який прикопують снігом. Для цього відповідні ємності наповнюються легким і поживним грунтом, можна використовувати пісок і торф.
  • Приблизно через пару місяців ящики переносяться в будинок, де при кімнатній температурі насіння починає відтавати і поступово будуть проростати. Для процесу проростання насіння необхідна температура 3 градуси.
  • Коли на поверхні з'являться паростки, контейнери з посадками можна перенести в світле, але захищене від прямих сонячних променів місце.
  •  Догляд за сіянцями полягає в регулярному поливі і видаленні бур'янів.
  • Коли сіянці достатньо зміцніють і у них з'явиться по 2-3 зросту, їх можна пікірувати в окремі горщики або ж відразу на спеціально відведену грядку у відкритому грунті.
  • Кипарисовик Нана граціліси, отриманий з насіння, необхідно кілька років доращивать у відкритому грунті, вкриваючи його на зиму На постійне місце молоде хвойна рослина пересідає лише після 5-6 років.

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Розмноження живцюванням

  • Цей спосіб розмноження використовується садівниками набагато частіше, так як він більш легкий і швидкий і відрізняється надійністю. У підсумку можна отримати одночасно відразу велику кількість якісних саджанців з усіма сортовими ознаками.
  • Процес розмноження найкраще проводити навесні, щоб саджанці встигли вкоренитися.
  • Перш за все необхідно заготовити черешки. Для цього навесні після того, як минуть останні заморозки, виберіть на кипарисовик Нана граціліси міцні і здорові паростки. Найкраще використовувати не старі пагони. Довжина кожного живця повинна складати приблизно 10-15 см.
  • Досвідчені садівники рекомендують відрізати або просто зривати живці з «п'ятою», що дозволить посадкового матеріалу швидше пустити коріння. Після цього видаліть всю хвою з нижньої частини живців.
  • Обробляти додатково посадковий матеріал немає необхідності, при бажанні можна опустити на деякий час живці в корнеобразователь, так як пускають коріння саджанці досить довго.
  • Далі необхідно підготувати ємності або горщики, які наповнюються живильним грунтом і рясно поливаються. Після чого в грунт вкорінюються живці, а горщики зверху накриваються плівкою для створення ефекту парника.
  • Укорінення живців відбувається приблизно 2 місяці, протягом яких посадки потрібно регулярно поливати і провітрювати.
  • Надалі вкорінені живці потрібно висадити на спеціальну грядку, де кожна рослина накривається зверху пластиковою пляшкою.
  • До настання холодів зазвичай все живці нормально вкорінюються і приживаються, тому на зиму їх можна просто трохи вкрити у відкритому грунті, і не переносити посадки в будинок.
  • Надалі рекомендується пару років залишити живці на дорощування, після чого отримані саджанці висаджуються на постійне місце.

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Посадка кипарисовика Нана граціліси - поетапне опис

Посадка і догляд за кипарисовик Нана граціліси нічим не відрізняється від вирощування інших різновидів цієї вічнозеленої культури. Досить правильно провести підготовчу роботу і здійснити посадку і хвойна красуня порадує вас ефектним зовнішнім виглядом. Розглянемо докладніше всі етапи підготовки до посадки і власне процес висадки саджанців у відкритий грунт.

Етап 1. Вибір і придбання посадкового матеріалу

  • Перш за все кожному садівникові необхідно придбати якісні і здорові саджанці. Як варіант, можна самостійно виростити посадковий матеріал, використовуючи способи розмноження.
  • Купити кипарисовик Нана граціліси можна в будь-якому спеціалізованому садовому центрі або розпліднику, який професійно займається розведенням рослин. В даному випадку ви будете впевнені в тому, що купуєте саме саджанець конкретно цього кипарисовика.
  • Не варто купувати посадковий матеріал у доріг або на стихійних ринках. Тут велика ймовірність бути обманутими і отримати абсолютно не ті саджанці.
  • Досвідчені садівники рекомендують купувати посадковий матеріал кипарисовика Нана граціліси із закритою кореневою системою в контейнерах. У таких рослин коренева система міцніша і менш пошкоджена, до того ж такі саджанці набагато швидше приживаються і адаптуються до кліматичних умов.
  • Перед покупкою обов'язково уважно огляньте верхню частину саджанця. Хвоя і втечі повинні бути міцними і пружними, на них не повинно бути видимих ​​ознак хвороб і ушкоджень, мають бути відсутні пожовклі ділянки. Можна перевірити стан саджанця і його кореневої системи просто перевернувши контейнер вниз рослиною. Якщо саджанець сидить щільно, значить догляд за ним був хороший.

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Етап 2. Вибір місця для посадки кипарисовика Нана граціліси

  • На наступному етапі необхідно підібрати оптимальне місце для посадки кипарисовика Нана граціліси.
  • Цей різновид хвойного рослини краще рости на відкритих сонячних або злегка притінених ділянках. При посадці кипарисовика будь-якого сорту варто дотримуватися одного правила: чим більше в кроні рослини жовтизни, тим більше освітлену ділянку необхідно підбирати. У кипарисовика Нана граціліси крона насиченого зеленого відтінку, тому його можна висаджувати в невеликій тіні.
  • Не варто забувати про те, що ця рослина віддає перевагу рости на підвищених ділянках, тому уникайте низин, де може застоюватися холодне повітря і волога.
  • Необхідно підбирати ділянку для посадки, захищений від сильного вітру і протягів.
  • При виборі місця посадки обов'язково потрібно орієнтуватися на плановану садову композицію. Так як ця рослина низькоросла, то і висаджувати його можна в якості бордюрної культури, в одиночних і групових посадках. Висадити саджанці можна і садові горщики і вазони.

Етап 3. Вибір і підготовка грунту для посадки

  • Далі обов'язково потрібно подбати про оптимальний склад грунту для посадки, так як кипарисовик цього сорту вважається рослиною досить вимогливим в цьому питанні.
  • Кипарисовик Нана граціліси воліє рости на родючій і живильної грунті, бажано підібрати суглинки.
  • До того ж грунт в місці посадки повинен бути повітропроникним і легким.
  • Не варто забувати і про дренированности грунту, так як ця рослина не виносить застою вологи у коренів.
  • Перед посадкою важливо ретельно перекопати ділянку приблизно на 1 багнет лопати, прибрати всі бур'яни і їх корінці, розпушити грунт і розрівняти.

Етап 4. Процес посадки кипарисовика Нана граціліси - покрокова інструкція

  • Кращий час для посадки саджанців кипарисовика Нана граціліси у відкритий грунт - це весна, а точніше квітень, коли грунт вже прокинулася і відігрілися.
  • Перш за все необхідно подбати про підготовку посадкових ям. Це рекомендується робити ще восени перед настанням зими, щоб грунт встигла осісти.
  • Посадкова яма для кипарисовика повинна бути немаленька - 50-60 см в ширину і 80-90 в глибину. При цьому якщо ви висаджуєте кілька саджанців поруч, не варто забувати і про відстань між окремими рослинами. В даному випадку потрібно представляти яких масштабів досягає вже доросле хвойна рослина. В середньому таке відстань має становити приблизно 1 метр і більше.
  • На дно кожної посадочної ями рекомендується помістити шар дренажу, який повинен становити приблизно 15-20 см. В якості дренажу можна використовувати бита цегла, керамзит, дрібний гравій.
  • Далі потрібно підготувати поживний субстрат для посадки саджанців. Він повинен складатися з трьох частин дернової землі, трьох частин перегною, двох частин торфу і однієї частини піску. Всі ці компоненти ретельно змішуються і засипаються в яму приблизно наполовину всього обсягу.
  • У такому вигляді ями залишають на зиму, а навесні вже приступають до посадки саджанців.
  • Куплені в розпліднику саджанці в горщиках потрібно попередньо полити, щоб полегшити їх вилучення. Далі багато садівників рекомендують пролити кореневу систему разом із земляною грудкою прискорювачем росту.
  • До наявної грунтової суміші потрібно додати 300 грам нітроамофоски.
  • На дно кожної ями поміщають саджанці кипарисовика і акуратно присипають їх грунтовою сумішшю таким чином, щоб коренева шийка рослини перебувала на одному рівні з поверхнею грунту.
  • Після посадки обов'язково молоді рослини потрібно полити, а потім ще підсипати грунту.
  • Пристовбурні кола рекомендується замульчувати для запобігання випаровування вологи. Шар мульчі повинен становити не менше 7 см.

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Агротехніка вирощування кипарисовика Нана граціліси: секрети і нюанси догляду

Догляд за вічнозеленою рослиною цього виду досить простий і вимагає від садівника лише дотримання всіх правил і умов, а також регулярного уваги.

  • Полив. Це один з найважливіших етапів догляду за кипарисовик даного різновиду. Хвойне деревце погано переносить посуху, тому полив повинен бути регулярним і рясним. В середньому доросла рослина потрібно поливати 1 раз в тиждень, а молоді саджанці вимагають більш частого внесення води - в середньому 2-3 рази на тиждень. Під дорослий кипарисовик Нана граціліси необхідно виливати приблизно 10 літрів води. У спекотну погоду кипарисовики потребують регулярних обприскуваннях. Доросла рослина обприскують один раз в тиждень, а молоді кущики практично кожен день.
  • Розпушування і мульчування. Регулярно після кожного поливу рекомендується розпушувати верхній шар грунту для насичення коренів киснем. До того ж потрібно регулярно підсипати свіжу мульчу. Для цього підходять тирсу, деревна кора або торф'яна крихта. При цьому слід пам'ятати, що якщо є мульча, тоді потрібно обов'язково скоротити кількість поливів.
  • Підживлення. Підгодовувати кипарисовик цього сорту рекомендується спеціальними комплексними добривами для хвойних рослин. Перший раз саджанці удобрюють лише через два місяці після посадки з використанням половини норми для дорослої рослини. Надалі підгодівлі вносять кожні два тижні до середини літа, після чого рослина починають готувати до зими.
  • Обрізка. Ранньою весною обов'язково необхідно займатися санітарної обрізанням, видаляючи всі пошкоджені і зламані пагони. Формуючу обрізку кипарисовик Нана граціліси робити немає необхідності, так як рослина це зростає дуже повільно. Рекомендується при сильному загущенні крони проводити омолоджуючу обрізку.
  • Хвороби і шкідники. Кипарисовик даного різновиду відносно стійкий до різних шкідників і хвороб. Іноді можуть почати підгнивати коріння, особливо якщо не дотримуватися правильного режиму поливу. З шкідників найчастіше завдають шкоди хвойному рослині щитівки і павутинний кліщ, боротися з якими можна за допомогою інсектицидів.
  • Підготовка до зими. Рослина потрібно заздалегідь починати готувати до зими. Для цього в середині літа перестають вносити добрива, надлишок яких значно знижується морозостійкість культури. На випадок малосніжною зими пристовбурні кола рекомендується присипати торфом і ялиновими лапками. Можна використовувати покривний матеріал.

Кипарисовик Нана граціліси - фото

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

Кипарисовик Нана граціліси, посадка і догляд

За численними відгуками кипарисовик Нана граціліси вважається найяскравішим представником цього сімейства. Ця рослина відрізняється просто чудовим зовнішнім виглядом, який досягається незвичайної згорнутої хвоєю, схожою на мушлі. Однак незважаючи на екзотичний вид, посадка і догляд за культурою досить прості і під силу будь-якому садівникові.