» » » Туя Канкан, посадка і догляд

Туя Канкан, посадка і догляд

Туя Канкан, посадка і догляд

На сьогоднішній день особливою популярністю і попитом серед садівників і власників присадибних ділянок користуються вічнозелені рослини, які не втрачають свою декоративність протягом усього сезону. І якщо ялини і сосни вже мало хто сприймає як яскравий ландшафтного рішення, то туї вважаються просто безпрограшним варіантом, вражаючи своїм чудовим зовнішнім виглядом і відносної невибагливістю у догляді.

Серед величезного розмаїття видів і сортів цієї вічнозеленої культури варто виділити тую складчасту Канкан - красиве дерево з дуже привабливою хвоєю, яке володіє невибагливим характером, особливо в умовах середньої смуги. Даний представник виду складчастих або гігантських туй добре вписується в будь-який ландшафт завдяки своєму компактному росту і красивою формою крони. Туя канкан, посадка і догляд за якої не становлять особливих труднощів і нічим не відрізняються від вирощування інших різновидів цієї вічнозеленої культури, стане відмінним доповненням не тільки колекції садових рослин, а й прекрасно підійде для вирощування на балконі або лоджії.

У цій статті розглянемо особливості та опис туї канкан, а також відзначимо основні варіанти застосування цього різновиду в ландшафтному дизайні. Відзначимо важливі правила і нюанси агротехніки вирощування туї канкан на своїй ділянці.

Особливості та морфологічний опис туї канкан

Туя канкан - це одна з найбільш популярних різновидів складчастої або гігантської туї. Весь рід туй є вічнозелені рослини, що відносяться до сімейства Кипарисові. У природі Росії ці рослини не зустрічаються, так як природним ареалом проживання туї є територія Північної Америки та Східної Азії. Складчасті туї вважаються високогірними представниками роду, вони можуть рости на висоті до 2100 м над рівнем моря. У природі гігантські туї, як ще називають складчасту, виростають на великій території від Каліфорнії до Аляски уздовж усього Тихоокеанського узбережжя. Однак незважаючи на це всі сорти цього різновиду туї менш пристосовані до клімату середньої смуги Росії, на відміну, наприклад, від туї західної.

Туя Канкан, посадка і догляд

Туя складчаста Канкан - це, мабуть, самий морозостійкий сорт даного виду, який не відрізняється особливою примхливістю в догляді. Іноді в літературі можна зустріти трохи інша назва цього хвойного рослини - туя гігантська Канкан. Це пов'язано з тим, що весь цей вид туй досягає просто величезних розмірів, в природі одне дерево може виростати до 60 м. Однак до сорту Канкан це не відноситься, тому що дане дерево є низькорослим представників, який максимально виростає до 1,5 м. незважаючи на це, туя Канкан відрізняється привабливим зовнішнім виглядом і яскравою кроною, що робить це хвойне дерево цінних садовим екземпляром.

Крім цього, дуже часто всі сорти туї складчастої, в тому числі і ту Канкан, називають червоним кедром, канадським червоним кедром. Це пов'язано з тим, що природним ареалом проживання такого виду туї вважається територія Північної Америки, куди входить і Канада. Порівняння з червоним кедром допустимо в тому сенсі, що деревина складчастої туї володіє такою ж цінністю, а також через те, що ствол рослини покритий волокнистої червоно-коричневою корою.

Туя Канкан, посадка і догляд

Опис туї Канкан:

  • Туя Канкан або Thuja plicata «Can-Can» - це сорт складчастої або гігантської туї, який є хвойним вічнозеленим деревом, що росте в умовах дикої природи по берегах річок, водойм, морів, а також високо в горах.
  • Цей сорт туї є швидке карликовим деревцем, так як на тлі інших гігантських різновидів він просто губиться. У висоту доросла рослина може максимально досягати всього 120-150 см, при цьому діаметр крони становить приблизно 70-80 см.
  • Туя Канкан медленнорастущая, річний приріст становить всього 10 см в рік. До 10 років дерево досягає висоту в 120 см, що є практично максимальним значенням для цього сорту.
  • Коренева система вічнозеленої рослини поверхнева, але досить потужна і розгалужена, щоб міцно триматися за кам'яні схили високо в горах.
  • Стовбур рівний і прямий, покритий товстою коричневою, волокнистої корою.
  • Даний сорт складчастої туї відрізняється своєю красивою формою крони, яка з роками набуває виражене конусовидное будова.
  • Крона формується довгими скелетними пагонами, злегка вигнутими і помірно розгалуженим. Пагони розростаються нерівномірно, від центру відходять під кутом вгору і в сторони. Не варто розбудовується, якщо крона туї Канкан перші роки асиметрична і ажурна, так як з роками вона все одно стане більш щільною і конусоподібної.
  • Пагони і гілки густо вкриті хвоєю, яка у цього різновиду луската, плоска і досить товста. Хвоя щільно прилягає до втеч, що робить всю крону пухнастою і об'ємною. Поверхня хвої блискуча, має насичений темно-зелений колір, який не змінюється протягом усього року. І навіть взимку це хвойна рослина порадує соковитими зеленими фарбами.
  • Головною особливістю туї складчастої Канкан є той факт, що молода хвоя має яскравий трав'янисто-зелений колір, при цьому самі кінчики пофарбовані в жовтуватий або кремовий відтінок, який дуже ефектно виглядає на тлі зеленого.
  • На хвої дозрівають довгасті плоди коричневого кольору, в яких вже в перший рік після посадки можуть зріти плоскі крилаті насіння туї Канкан.
  • Ця рослина вважається досить невибагливим, може приживатися практично на будь-яких територіях. Може похвалитися таким особливостями як димоустойчівость, газоустойчівості.
  • Складчаста туя Канкан - це відносно морозостійка рослина, однак при зниженні температури нижче 28-30 градусів, пагони можуть підмерзати. Саме тому дана культура вимагає укриття на зиму.
  • Туя Канкан спокійно переносить обрізку, після якої досить швидко відходить і нарощує хвою, що особливо актуально для живоплоту.

Туя Канкан, посадка і догляд

Використання туї Канкан в ландшафтному дизайні

Всі різновиди і сорти туї є гарними й ефектними рослинами, які відмінно вписуються в будь-який ландшафтний дизайн. Туя складчаста або гігантська Канкан не виняток. Це хвойне вічнозелене рослина давно полюбилося ландшафтним дизайнерам своїми компактними розмірами і яскравим відтінком хвої. Стали частіше вирощувати тую цього сорту на своїх садових ділянках і вітчизняні садівники, незважаючи на те, що складчасті туї, в порівнянні із західними, трохи програють в плані морозостійкості. Однак при грамотному догляді і укритті на зиму, кожному садівникові під силу прикрасити свою присадибну ділянку таким незвичайним рослиною. Розглянемо основні варіанти використання туї Канкан в ландшафті.

  • Туя Канкан є прекрасним варіантом для солітерних посадок. Особливо вигідно це деревце виглядає на тлі газону де-небудь в центральній частині ділянки.
  • Цю рослину можна висаджувати в різних хвойних композиціях, де зібрані різні види і сорти. Для цього ландшафтного рішення підійдуть не тільки низькорослі сорти, як туя Канкан, але і високорослі, а також сланкі різновиди.
  • За участю туї Канкан можна спробувати зробити колористичні композиції, де використовуються найрізноманітніші види рослин.
  • Через швидке відростання пагонів і загоєння після обрізки дерева цього сорту складчастої туї ідеально підходять для створення вільних або стрижених живоплотів.
  • Дуже красиво буде виглядати туя Канкан, висаджена вздовж паркових алей, садових доріжок або бордюрів.
  • Так як всі види і сорти складчастої туї добре себе почувають на гористій місцевості, то тую Канкан можна висадити в кам'янистому саду, зробивши при цьому дуже яскраву і незвичайну садову композицію.
  • Туя Канкан - це низькоросла і компактна рослина, яке можна висаджувати в ящики і контейнери і розміщувати не тільки на території присадибної ділянки, але і на балконах, терасах і лоджіях.

Туя Канкан, посадка і догляд

Розмноження туї Канкан: найпоширеніші способи

Туя Канкан, як і інші різновиди даного хвойного рослини, вважається невибагливою і чуйною культурою, тому з вирощуванням молодих рослин впорається навіть недосвідчений садівник. Для цього головне оволодіти знаннями і навичками з розведення туї, тобто дізнатися головні правила і особливості розмноження туї Канкан. Щоб отримати саджанці цієї рослини, підходить кілька методів: насіннєве розмноження, живцювання і ділення куща. Кожен спосіб має свої характеристиками, які важливо враховувати, щоб в результаті отримати здорові і красиві рослини.

Насіннєве розмноження

  • Цей спосіб розмноження використовується вкрай рідко, так як в результаті молоде рослина може не отримати сортових ознак культури. Однак деякі садівники все таки іноді застосовують насіння туї для розмноження великої кількості саджанців.
  • При такому способі розмноження для отримання життєздатного молодого рослини вам знадобиться від 3 до 5 років.
  • Важливо враховувати, що для посіву потрібно придбати тільки свіжі і якісне насіння, так як вони дуже швидко втрачають свою схожість. Якщо на вашій ділянці росте доросла рослина туя Канкан, восени обов'язково зберіть насіння і ретельно їх просушіть в сухому провітрюваному приміщенні або на свіжому повітрі під навісом.
  • Далі все насіння обов'язково повинні пройти процес стратифікації, щоб забезпечити краще їх проростання. Для цього свіже насіння даного сорту складчастої туї потрібно помістити у вологу ганчірку або в грунт і поставити в холодильник або помістити під сніг. Стратифікована насіння повинні з самої осені до весни, практично до самого моменту посадки.
  • Перед самою посадкою насіння потрібно помістити на 12 годин на ємність з водою або розчином корнеобразователя.
  • В цей час підготуйте посадочне місце. Для цього необхідно підібрати на своїй ділянці злегка притінене місце з живильним грунтом і зробити грядку.
  • Підготовлені насіння висіваються на глибину не більше 0,5 см і злегка присипаються зверху тирсою хвойних дерев.
  • Щоб молоді саджанці не згоріли на сонці, грядку з посівами обов'язково необхідно прикрити щитами.
  • Подальший догляд полягатиме в регулярному поливі і розпушуванні, а також у внесенні добрив приблизно 2 рази на місяць.
  • За один сезон молоді сіянці туї Канкан виростуть до 7-8 см.
  • На зиму сіянці ретельно вкривають, а навесні продовжують доглядати за ними. Приблизно на 3 рік підросли саджанці висаджують на постійне місце.
  • Як вже зазначалося вище, даний спосіб використовується вкрай рідко, так як він займає багато часу. Однак на відміну від вегетативних способів, саджанці, отримані з насіння, більш міцні і стійкі до несприятливих умов середовища.

Туя Канкан, посадка і догляд

Розмноження поділом кореня

  • Цей спосіб розмноження рекомендується застосовувати тільки для молодих дерев туї Канкан, так як їх коренева система ще не встигла сильно розростися.
  • Для цього наявний екземпляр хвойного рослини необхідно рясно полити водою, щоб полегшити в подальшому його витяг.
  • За допомогою лопати потрібно обкопати рослина і дістати його з посадкової ями. Злегка обтрусіть кореневу систему від грунту.
  • Гострим ножем або секатором розділіть кореневище на кілька частин таким чином, щоб кожна деленка мала свій розвинений корінь і здорові нирки. Місця зрізів можна обробити деревним вугіллям.
  • Після поділу молоді рослини потрібно відразу ж висадити в підготовлені заздалегідь посадочні ями. Перші місяці вони будуть вимагати підвищеної уваги і догляду.

Туя Канкан, посадка і догляд

Розмноження живцюванням

  • Даний спосіб розмноження використовується набагато частіше, так як дозволяє отримати відразу велику кількість саджанців, а також займає набагато менше часу. Однак в цьому випадку необхідно мати на ділянці хоча б одну дорослу тую Канкан.
  • Перш за все необхідно задуматися про підготовку живців туї цього сорту. Для цього на дереві виберіть здеревілі дворічні пагони довжиною приблизно 25-40 см або ж полуодревесневшіе пагони поточного року довжиною 10-20 см. Заготавливать живці потрібно в червні.
  • Живці туї не потрібно зрізати, рекомендується відривати їх руками з п'ятою, тобто з шматочком кори материнського дерева.
  • Далі місце від'єднання обов'язково потрібно обробити гетероауксином.
  • Для вкорінення посадкового матеріалу потрібно заздалегідь підготувати відповідні контейнери і наповнити їх грунтовою сумішшю, що складається з дернової землі, торфу і піску. Щоб уникнути зараження живців, потрібно пролити грунт слабким розчином марганцівки або прожарити в духовці.
  • Укореняти живці туї Канкан потрібно на глибину приблизно 2-2,5 см.
  • Зверху контейнер з живцями потрібно накрити плівкою або склом і поставити його в злегка притінене місце.
  • Щоб значно прискорити появу власного коріння у живців, важливо постійно підтримувати нормальну вологість під плівкою. Для цього грунт над поливаю, а обприскують.
  • Коли живці туї Канкан вкорінюватися, можна поступово знімати плівку і загартовувати молоді рослини.
  • Перед настанням зими живці ретельно вкривають, а навесні продовжують доращивать.

Туя Канкан, посадка і догляд

Посадка туї складчастої Канкан - поетапне опис

Посадка туї Канкан на своїй ділянці - справа порівняно просте, головне чітко дотримуватися всі основні етапи підготовчої роботи і правила висаджування саджанців у відкритий грунт. Перш за все кожен садівник повинен провести грамотну підготовчу роботу, яка включає в себе придбання здорових саджанців і вибір на своїй ділянці відповідного місця для посадки. Далі розглянемо основні характеристики кожного етапу.

Етап 1. Вибір і придбання посадкового матеріалу

  • В першу чергу необхідно подумати про придбання якісного посадкового матеріалу, так як від нього буде залежати подальший ріст і розвиток вічнозелених хвойних рослин.
  • Також варто подумати про те, чи витримає туя Канкан кліматичні умови вашого району проживання. Ця рослина може нормально переносити зниження температури до мінус 30 градусів. Якщо ж у вас зими суворіші, то пагони можуть підмерзати.
  • Купувати саджанці туї складчастої цього сорту рекомендується тільки в спеціалізованих садових центрах і агрофірмах, які професійно займаються розведенням рослин. Тут ви гарантовано отримаєте посадковий матеріал саме тієї культури, яку хочете. До того ж на місці можна запитати професійного ради по вирощуванню туї Канкан в вашому регіоні.
  • Саджанці туї найчастіше продаються в спеціальних контейнерах із закритою кореневою системою, тому у відкритий грунт висаджувати молоді деревця можна в будь-який час - як навесні, так і восени.
  • Перед покупкою з особливою ретельністю огляньте вибрані вами саджанці. На перший погляд вони повинні бути здоровими і свіжими. Хвоя повинна мати яскравий і насичений колір, без ознак всихання і пожовтіння. Зверніть увагу на луску, яка обов'язково повинна бути пружною без ознак млявості.
  • Грунт в контейнері - також ще один нюанс, який потрібно враховувати. Твердий і покритий цвіллю грунт - це явна ознака того, що за саджанцями погано доглядають. Грунт обов'язково повинна бути чистою і зволоженою.

Туя Канкан, посадка і догляд

Етап 2. Вибір місця і підготовка грунту для посадки

  • На наступному етапі особливу увагу потрібно приділити вибору ідеального місця на вашій ділянці для посадки туї Канкан.
  • Туя складчаста Канкан воліє рости на помірно сонячних і відкритих ділянках, де присутня ажурна тінь, особливо в полудень. Під прямими сонячними променями хвоя може вигоряти і вся рослина ризикує отримати сонячні опіки.
  • Також необхідно подбати про те, щоб саджанці були висаджені в захищені від сильного вітру і протягів місця.
  • Не варто забувати і про те, що туя Канкан воліє рости на родючих, поживних, пухких грунтах, які добре пропускають вологу і повітря. Грунт в обраному вами місці повинен помірно вологим, так як на сухих ділянках крона туї може рідшати і втрачати свою декоративність.
  • Обране місце повинне бути добре дренованим, на ньому не повинна затримуватися волога, так як від цього коренева система може почати гнити. В даному випадку зверніть увагу на те, щоб грунтові води не дуже близько прилягали до поверхні.
  • Перед посадкою важливо ретельно підготувати грунт на ділянці. Для цього її потрібно перекопати приблизно на багнет лопати. прибрати всі бур'яни і корінці. При необхідності можна додати торфу і дернової землі, щоб зробити грунт більш поживним.

Етап 3. Процес посадки туї Канкан

  • Висаджувати саджанці туї Канкан в відкритий грунт можна восени або навесні, однак осіння посадка не дає гарантії, що молоде рослина встигне адаптуватися до настання холодів. Тому рекомендується все таки застосовувати весняну посадку, особливо для туї Канкан.
  • Перш за все необхідно підготувати посадкову яму, розмір якої буде залежати від величини кореневої системи саджанця разом із земляною грудкою. Зазвичай потрібно зробити лунку на 35-40 см ширше і на 20 см глибше, так рослина буде відчувати себе комфортно. Якщо ви висаджуєте кілька саджанців поруч, то важливо дотримуватися відстань між ними, яке повинно бути не менше 1 метра. При створенні живоплоту дотримуйтесь відстань рівне 50-80 см. При посадці уздовж алей рекомендується залишати відстань між окремими рослинами в 2,5-3 м.
  • На дно кожної посадочної ями можна насипати шар дренажу для запобігання застою води біля коріння. Для цього можна використовувати керамзит, щебінь, дрібні камені.
  • Перед посадкою саджанці в контейнерах рекомендується рясно полити водою, щоб полегшити їх вилучення. Якщо ви купували посадковий матеріал з відкритими корінням, то необхідно перед посадкою коріння туї Канкан на кілька годин опустити в ємність з водою.
  • Далі на дно лунки насипте невеликий горбок з родючого грунту, змішаної з перегноєм. Зверху покладіть саджанець туї Канкан таким чином, щоб коренева шийка перебувала трохи вище рівня грунту. Обережно засипте коріння і злегка ущільніть поверхню грунту руками.
  • Після посадки всі саджанці потрібно рясно полити, а пристовбурні кола замульчувати сосновою корою або тріскою, також можна скористатися торфом або перегноєм. Це допоможе вберегти кореневу систему від нагрівання.

Туя Канкан, посадка і догляд

Агротехніка вирощування туї Канкан: секрети і нюанси догляду

Догляд за туями складчастої цього сорту зовсім не складний, всі процеси відомі кожному садівникові, навіть не володіє великим досвідом. Головне приділяти молодому рослині увагу і воно порадує вас гарним зовнішнім виглядом.

  • Полив. Туя Канкан воліє рости в грунті з підвищеною вологістю, тому важливо постійно стежити за її станом і не пропускати поливи. Рекомендується в середньому один раз на тиждень або 10 днів, використовуючи не менше 10 літрів води на одне доросле рослина. Однак при жаркій погоді частоту поливів потрібно збільшити. Вечірньої пори можна проводити обприскування крони, особливо це стосується молодих рослин, для яких дану процедуру краще зробити щоденної.
  • Розпушування і мульчування. Періодично на наступний день після поливу грунт у пристовбурних кіл можна трохи рихлити, однак робити це потрібно дуже акуратно, тому що коренева система у хвойного дерева поверхнева. Щоб скоротити дані дії, рекомендується постійно оновлювати і підсипати шар мульчі.
  • Підживлення. Це хвойна рослина добре реагує на внесення комплексних мінеральних добрив, а також органіки. Навесні рекомендується підгодовувати добривами з великим вмістом азоту, влітку - фосфорними добривами, а восени калійними. Також періодично варто вносити органіку, наприклад, компост.
  • Обрізка. Як вже зазначалося вище, туя Канкан відмінно переносить обрізку і нарощує зелену масу ще швидше після її проведення. Тому рекомендується регулярно, починаючи з весни, проводити санітарну обрізку крони, а також формує. Однак для останнього виду рослина має бути досить дорослим. При будь-якому вигляді обрізку важливо враховувати, що за один раз можна обрізати не більше третини втечі, інакше рослина може ослабнути.
  • Укриття на зиму. На відміну від туї західної, туя велетенська Канкан не відрізняється підвищеною зимостійкістю, тому завжди потребує укриття. Перш за все необхідно утеплити пристовбурні кола, який вкривають ялиновим гіллям товстим шаром. Важливо також укрити і верхню частину туї, щоб майбутні снігопади не змогли зашкодити гілки. Для цього всі пагони щільно притискають до стовбура і перев'язують мотузкою. Далі накривають тую будь-яким покривним матеріалом, який пропускає повітря, наприклад, мішковиною, яку також ретельно фіксують.

Туя Канкан - фото

Туя Канкан, посадка і догляд

Туя Канкан, посадка і догляд

Туя Канкан, посадка і догляд

Туя Канкан, посадка і догляд

Туя Канкан, посадка і догляд

Туя Канкан, посадка і догляд

Судячи з численних відкликання, туя велетенська Канкан є цінним представником даного виду хвойних рослин, який ідеально підходить для будь-якого ландшафтного дизайну. Це вічнозелене деревце має ефектним зовнішнім виглядом і не втрачає свою декоративність протягом усього року. Досить правильно провести посадку і регулярно доглядати за молодим рослиною і воно віддячить вам стрімким зростанням і пишною кроною.